• Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vitaminler: Faydaları ve Eksiklikleri (Vitamin Rehberi)
#1
VİTAMİNLER: FAYDALARI VE EKSİKLİKLERİ (VİTAMİN REHBERİ)


Sitede yaptığım araştırmalar sonucu Vitaminlerin Faydaları konusunda toplu bir bilgiye rastlamadım. Ben de bari bilgilerin bir kısmını toplayayım da hem kendim hem de kuş sahipleri faydalansın diye düşündüm. Her mesajımda belirttiğim gibi;
<!--Diğer Üyelerimizin Katkıları Bizleri onurlandıracaktır. Hatalar varsa çekinmeden ve derhal bildirirlerse kendilerine müteşekkir kalacağım.-->

VİTAMİNLER

VİTAMİN A

FAYDALARI: Göz, cilt ve kemiklerin sağlıklı olmasını sağlar, hormon sentezinde rol oynar. İştah artırır, kilo artışını sağlar. Tüyler sağlıklı olur, çapraz gaga oluşumunu ve görmede bozukluğu önler, yumurta verimi ve döllenmeyi artırır.

BULUNDUĞU GIDALAR: Muz, portakal, domates, havuç, yeşil lahana, patateste bulunur. Yumurta sarısında da vardır.( gorkem87 İsimli Üyeden Alıntıdır.) Bunlara ek olarak; Buğday, havuç, baklagiller, fıstık ve ceviz de A vitamini içeren besinler arasındadır. (Patates çiğ olarak verilmemelidir, pişmiş olarak verilmelidir. Fıstık verilirken de kabuğundan arındırıp verilmelidir. Yumurta sarısı pişirilerek verilmeli de 6 saatten fazla kafeste tutulmamalıdır. )

EKSİKLİĞİ VE BELİRTİLERİ: Vitamin A eksikliği çeken kuşlar solunum sistemi hastalıklarına karşı korumasızdır. Kronik A vitamini eksikliği alt gaga etrafındaki deride şişkinliklere neden olabilir; çünkü vücudun bu kısmındaki tükürük bezleri şişmiştir. Boğaz mukozası sıklıkla sarımsı-beyazımsı bir renkle kaplanmıştır, kuş göz kapağı şişmesi gibi göz rahatsızlıkları geçirir. ( Mehmet İsimli Üyeden Alıntıdır.)
Genel direnç düşüklüğü, solunum yolları hastalıkları, özellikle mantar enfeksiyonları ve ishal belirtileri görülür. Yetersiz verilirse bünyenin gelişimi durur.
Yumurtanın oluşması önemli suretle A Vitamini ile bağlantılıdır. Bu vitaminin eksikliğinde ayrıca yumurtadan yavrunun çıkması veya embriyonun yumurta içinde ölmesi, tüy bozuklukları ve enfeksiyonlar gibi durumlar meydana gelir.

EKSİKLİĞE BAĞLI RAHATSIZLIKLARDA TEDAVİ: Hastalığın başlangıç safhalarında salya bezlerinin şişkinliği vitamin enjeksiyonları ile tedavi edilebilir. Sonraki zamanlarda bu şişkinlikleri vitaminlerin yardımıyla tedavi etmek olanaksızdır, salgı bezlerinin veteriner tarafından kesilip çıkarılması gerekir. (Mehmet isimli Üyeden Alıntıdır.)

DİĞER AÇIKLAMALAR: Kuluçka döneminde tüm kuşlarda A vitamini eksikliği sıkça meydana gelebilir. Kuru tanelerde A vitamini bulunmaz.

VİTAMİN D

FAYDALARI: Kanda kalsiyum ve fosfor seviyelerini sabit tutarak gaga ve kemiklerin yapısını kuvvetlendirir. İştahı, gelişmeyi ve yumurtlamayı artırır. Yumurta kabuklarının sertleşmesini ve yavruların yumurtadan sağlıklı çıkmasını sağlar. D vitamini minerallerle ilgili metabolik işlemler için çok önemlidir. Kalsiyumun ve besindeki fosforun ince bağırsaktan geçerken emilimine yardımcı olur. Bununla birlikte D vitamini, iskeletin mineral tuzları depolamasından sorumludur.

BULUNDUĞU GIDALAR: D3 Vitamini vücut tarafından güneş ışınlarına bağlı olarak salgılanır. Ayrıca Balık, Ispanak, Yumurta sarısında da bulunur. (Balık, pişmiş ve orta boy böcek boyutlarında verilmelidir. D3 Vitamini gereksinimi esas olarak güneş ışınları aracılığıyla vücut tarafından üretilen miktarla karşılanır. Papağanınızı güneşe çıkarma konusunda http://www.sultanpapaganlari.com/konu-pa...muyuz.html? Adresine başvurabilirsiniz.)

EKSİKLİĞİ VE BELİRTİLERİ: Eğer D vitamini eksikliği oluşursa organizma kalsiyum eksikliğinden dolayı sağlam kemik oluşturamaz. Bu yüzden kemikler çok yumuşar ve bükülürler. Genç kuşlarda bu durum oluştuğunda bu rachitis (raşitizim), daha yaşlı kuşlarda ise “adult rickets” (ergen raşitizmi)dir. Bunların her ikisinde de belirtiler oldukça benzerdir. Kemikler yeterince mineral tuz içermediklerinden çok yumuşarlar ve bunun sonucunda iskelette (bacaklar, omur) deformasyonlar oluşur. ( Mehmet İsimli Üyeden Alıntıdır.) Buna ek olarak kuşun gagasında kolayca kırılmalar oluşur. Organlarda kalsiyum birikimi, damarlarda ve kaslarda kalsiyum birikimi, zayıflama, kusma ve ishal.

EKSİKLİĞE BAĞLI RAHATSIZLIKLARDA TEDAVİ: Radyograf yardımıyla bir veteriner kuşun iskelet durumuyla ilgili daha fazla şey belirleyebilir. Böylece kuşun D vitamini eksikliği yaşayıp yaşamadığı belli olur. Kuşa sağlıklı besin vererek optimal vitamin ve mineral desteği sağlamak çok önemlidir. Buna ek olarak birçok durumda hasta kuşu güneş ışığına çıkarmak ya da UV lambasının ışınlarını vücuduna almasını sağlamak faydalıdır. (Mehmet İsimli Kullanıcıdan Alıntıdır.)

DİĞER AÇIKLAMALAR: D vitamini aslında 2’ye ayrılır. D2 Vitamini her sebzede olmasına rağmen kuşlar tarafından kullanılıp yararlanılamayan vitamin olarak bilinmektedir.

VİTAMİN E

FAYDALARI: Antioksidandır. Hücre zarının dayanıklılığını, üreme fonksiyonlarını, gelişmeyi artırır. Beyin yumuşamasını önler. Kalp ve iskelet kaslarının sağlıklı olmasını sağlar. Sağlam yumurta artışını sağlar. Döllenme ve yumurtadan yavru çıkma oranını artırır. Bunlara ek olarak, bezeler, adaleler, sinir sistemi ve üreme sistemleri üzerinde yararlı işlevleri vardır. Kuşlarda canlılığı sağlar.

BULUNDUĞU GIDALAR: Hurmada, marulda, galeta ununda, yumurta sarısında, ıspanakta bulunur. (gorkem87 isimli üyeden alıntıdır.) Bunlara ek olarak Muz, kivi, fındık, yabanmersini, kuşburnu, domates, fıstık ve yeşil yapraklı sebzeler (brokoli, dereotu, taze fasulye, karnabahar, kırmızılahana, ebegümeci, lahana, Pazı), Şam fıstığı, buğday, karabuğday, pirinç, kestane.

EKSİKLİĞİ VE BELİRTİLERİ: E vitamini eksikliğine karşı hassastırlar. Eğer bir kuşta E vitamini eksikliği varsa, kuş yürümeye çalışırken titremeye ve yalpalamaya başlar. Kramplar ve zorunlu dairesel hareket E vitamini eksikliğinin belirtileri olabilir. Bir çok kuşun görme kabiliyeti azalır, bazı ilerlemiş durumlarda kuş tamamen kör olabilir. (Mehmet İsimli Üyeden Alıntıdır.) Bunlara ek olarak büyüme bozukluğu, üreme bozukluğu, ciğer ve adale zayıflığı, felçler ve başın yana çevrilmesi, kötü gelişim.

EKSİKLİĞE BAĞLI RAHATSIZLIKLARDA TEDAVİ: Eğer E vitamini eksikliği bir kez oluşursa kuş iyileştirilemez. E vitamini enjeksiyonları bile kuşu iyileştirmez; sadece acıyı dindirebilir. (Mehmet İsimli Üyeden Alıntıdır.)

DİĞER AÇIKLAMALAR: Her ne kadar taneli yemlerde bulunmasa da çimlenmiş yemlerde bulunur. Yem çimlendirme konusunda internette bir çok bilgi mevcut.

VİTAMİN K

FAYDALARI: Kanın pıhtılaşma süresini kısaltarak kanama problemlerini önler.

BULUNDUĞU GIDALAR: Ispanak, kabak, marul, yeşil domates, yeşil biber, pirinç, mısır, muz, şeftali, çilek, kabak çekirdeği..

EKSİKLİĞİ VE BELİRTİLERİ: Eksikliği kanın pıhtılaşma yeteneğinin azalmasına ve kanamanın artmasına neden olur kan pıhtılaşması çok yavaşlar ve küçük yaralanmalarda dahi çok kan kaybı ile ani ölümlere neden olur.

DİĞER AÇIKLAMALAR: Kuşlarda K vitamini bağırsaklarda salgılanır.

VİTAMİN B1

FAYDALARI: Enerji metabolizmasında rol oynar. Sinirleri, dokuları ve kasları kuvvetlendirir. İştahı, gelişmeyi ve kiloyu artırır. Siyanozu (Deri ve mukozaların morumtırak bir renk alması) önler. Sindirim sistemi için çok önemli bir vitamindir.

BULUNDUĞU GIDALAR: Ispanak, Muz, çilek, armut, mandalina, ananas, kayısı, dut, hurma, kuşburnu, brokoli, pancar, taze fasulye, kuru fasulye, kabak, karnabahar, mısır, lahana, bamya, bakla, çam fıstığı, kabak çekirdeği, arpa, pirinç.

EKSİKLİĞİ VE BELİRTİLERİ: İştahsızlık sindirim bozukluğu ve zayıflama, sinir sistemi bozuklukları uçamama başın arkaya dönmesi kramplar, adale zayıflığı.

EKSİKLİĞE BAĞLI RAHATSIZLIKLARDA TEDAVİ: Kuş veterinerleri kuşun içme suyuna eklenebilecek sıvılar verirler. Bu besin ilaveleri bir B vitamini bileşiği içerir. Buna ek olarak kuşlara B vitamini enjekte etmek çoğu zaman fayda sağlar. Lütfen B vitamini eksikliği bulunan kuşu kendiniz tedavi etmeye çalışmayın, her zaman doğru tedaviyi seçmek için kuşlarla ilgilenen bir veterinerle görüşün. (Mehmet İsimli Üyeden Alıntıdır.)

DİĞER AÇIKLAMALAR: B vitaminleri eksiklikleri kuşların virüslere olan savunma sistemlerinde zayıflık ortaya çıkarırlar. Özellikle epilepsi riskini artırır.

VİTAMİN B2

FAYDALARI: Enerji metabolizmasında rol oynar. Gelişmeyi hızlandırır. İştahı artırır. Cildin sağlıklı olmasını sağlar, krampları ve felçleri önler. Tüylerin yumuşak ve sağlıklı olmasını sağlar. Dökülmelerini önler. Gastrointestinal (Mide, Bağırsak)sistemin sağlıklı olmasını sağlar. Yumurtlama fonksiyonunun sağlıklı olmasını temin eder. Yavrularda parmakların bükülmesini önler.

BULUNDUĞU GIDALAR: Muz, armut, mandalina, dut, hurma, kuşburnu, brokoli, fasulye, bamya, bakla, çam fıstığı, buğday. (Okan isimli üyeden alıntıdır.) Bunlara ek olarak; lahana, Ispanak, yumurta, patates, yeşil sebzeler, havuç, fındık, yer fıstığı, mercimek.

EKSİKLİĞİ VE BELİRTİLERİ: Büyüme ve gelişme bozukluğu tüy çıkarma bozukluğu, yavrularda parmakların bükülmesi, üreme bozukluğu.

EKSİKLİĞE BAĞLI RAHATSIZLIKLARDA TEDAVİ: B1 vitamini ile aynı.

VİTAMİN B6

FAYDALARI: Amino asit ve yağ asidi metabolizmasında rol oynayarak kırmızı kan hücrelerinin teşekkülüne yardım eder. İştahı, gelişmeyi artırır. Cilt ve mukozanın sağlıklı olmasını sağlar. Tüy dökülmesini önler. Sinir ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar.

BULUNDUĞU GIDALAR: Üzüm, hurma, bakla, buğday, arpa, yumurta, fındık, muz, havuç, ekmek, çimlendirilmiş bitkilerde bolca bulunur..

EKSİKLİĞİ VE BELİRTİLERİ: iştahsızlık büyüme ve gelişme bozukluğu, kansızlık (anemi), deri iltihabı, adale ve ciğer bozukluğu kramplar, üreme bozukluğu.

EKSİKLİĞE BAĞLI RAHATSIZLIKLARDA TEDAVİ: B1 vitamini ile aynı.

VİTAMİN B12

FAYDALARI: Yeni hücrelerin oluşmasını sağlar. Birçok metabolik faaliyetlerde rol oynar. Kan, sinir ve sindirim sisteminin sağlıklı olmasını sağlar. Gelişmeyi artırır, cildin sağlıklı olmasını ve sağlıklı tüylenmeyi sağlar.

BULUNDUĞU GIDALAR: Keten tohumu, Papağanların B12 vitamini alabilecekleri tek besindir. (Okan isimli üyeden alıntıdır.)

EKSİKLİĞİ VE BELİRTİLERİ: Büyüme ve gelişim bozukluğu, kansızlık (anemi), tüy çıkarma ve tüy değiştirme bozukluğu, deri iltihapları, üreme azalması, dışkı yenilmesinin artması.

EKSİKLİĞE BAĞLI RAHATSIZLIKLARDA TEDAVİ: B1 vitamini ile aynı.

DİĞER AÇIKLAMALAR: Kuşların bağırsak bakterileri aracılığı ile bağırsakta da oluşabilmektedir. Ancak bu vitamin kuşun dışkısı ile büyük ölçüde dışarı atılır onun için birçok kuş özellikle muhabbet kuşları dışkılarını gagalarlar ve kaybedilen vitamini tekrar almaya çalışırlar.

VİTAMİN C

FAYDALARI: Antioksidandır. Yaraların iyileşmesine yardımcı olur. enfeksiyonlara karşı dayanıklılığı artırır. Stresi önler. Gelişmeyi artırır. Yumurtlama ve yumurta kabuğu niteliğini düzeltir. Kan ve sinir sistemlerinin normal çalışmasını temin eder. Kemik sistemi, hormonlar, sinir sistemi, sindirim sistemi vs. üzerinde bir çok faydalı görevleri vardır. E vitamini ile A ve B vitaminlerinin yapılarının korunmasına ve fonksiyonlarını yerine getirebilmesine katkı sağlar. Yaraların iyileşmesini, damarların sağlıklı olmalarını sağlar. İlaçlar veya besinlerle alınan kurşun, cıva, arsenik gibi ağır metallerin olumsuz etkilerini nötralize eder. Vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirici etkisi vardır.

BULUNDUĞU GIDALAR: Muz, kivi, kavun, karpuz, çilek, kiraz, armut, ayva, mandalina, portakal, ananas, kayısı, limon, üzüm, dağ çileği, yababmersini, böğürtlen, dut, ahududu, papatya, erik, greyfurt, nar, kızılcık, kuşburnu, brokoli, domates, turp, ıspanak, dereotu, pancar, biber, kabak, tere, mısır, pırasa, lahana, marul, badem, çam fıstığı, kabak çekirdeği, karpuz çekirdeği. (Okan isimli üyeden alıntıdır.)

EKSİKLİĞİ VE BELİRTİLERİ: C vitamini eksikliğinde, bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direnci azalmakta ve yavaş iyileşme görülmektedir. Ayrıca, halsizlik ve iştahsızlık, stres, büyümenin yavaşlaması, doku sağlığında bozulma, eklem şişkinlikleri gibi belirtiler C vitamini yetersizliğinin sonuçlarındandır.

DİĞER AÇIKLAMALAR: C vitamini vücutta depolanmadığı ve vücuttan atıldığı için fazlalığı oluşmamaktadır.

FOLİK ASİT

FAYDALARI: Amino asit, protein ve sinir sistemi iletisinde kullanılan bazı iletken maddelerin yapımında rol alır. Hücre bölünmesinde ve hücrenin genetik yapısının oluşması için şart olan DNA ve RNA sentezinde etkilidir. Bu etkisiyle büyümeyi de sağlar. Kırmızı renkli kan hücrelerinin (alyuvar) üretimi, büyümesi ve yeniden oluşumu için gerekli olan RNA ve DNA gibi nükleik asitlerin meydana gelmesine yardımcı olur. Akyuvar denilen kan hücrelerinin yapımında bulunur. Hastalıkların iyileşme sürecinde ve tedavi sonrasında, vücut direncinin arttırılması ve stres altında olunması durumunda kullanılır.

BULUNDUĞU GIDALAR: Hurma, havuç, salatalık, kereviz, buğday, kırmızı et, ıspanak, marul, yumurta, ceviz, badem, fındık, fıstık, ekmek, portakal, muz.

EKSİKLİĞİ VE BELİRTİLERİ: Kansızlık, iştahsızlık, kilo kayıpları, ishal gibi sindirim sistemi problemleri ortaya çıkar. Yavrularda gelişme geriliği, zayıf tüylenme gibi belirtiler ortaya çıkar.

DİĞER AÇIKLAMALAR: 1 kg yem içinde 1 mg folik asit bulunmalıdır.

BİYOTİN

FAYDALARI: Besinlerin vücutta enerjiye dönüşmesinde etkili olan Biyotin, yağ, karbonhidrat ve proteinlerin parçalanmasında görev alır. Yağ ve yağ asitlerinin üretilmesinde görev alır. DNA ve RNA yapımında etkilidir. Aminoasitlerin proteine dönüşümüne ve nükleik asitlerin bir parçası olan pirimidin sentezine katılır. Birçok enzimin yapısına girer. Bu enzimler besinlerin vücuda yararlı hale getirilmesini sağlarlar. Keratin dokusunun oluşmasını ve korunmasını sağlar. Pençelerdeki kırılmayı, gaga köşelerinde, göz kapaklarında ve bilhassa ayak taban ve parmaklarında kabuk ve çatlakların oluşumunu, tüylerin dökülmesini ve renk kaybını önler.

BULUNDUĞU GIDALAR: Yumurta sarısı, Havuç, Muz.

EKSİKLİĞİ VE BELİRTİLERİ: Biyotin yetersizliği tüm türlerde büyümede gerileme, kıl veya tüy dökülmesi ve deride bozulmalara neden olmaktadır. Yumurtadan yavru çıkış oranı düşer. Doğada yaygın olarak bulunan Biyotin eksikliğinde; halsizlik, iştahsızlık, kasların deformasyonu, kansızlık belirtileri ortaya çıkar. Bunlara ek olarak göz kapağı ve bacaklarda, parmaklarda ve gaga kenarlarında bozukluklar oluşur.

DİĞER AÇIKLAMALAR: İlaçlarla alınan fazla miktardaki biyotin, idrar ve dışkı yoluyla atılır.


CAL-D-PANTOTHENAT (PANTOTENİK ASİT – VİTAMİN B5)

FAYDALARI: sindirim sistemi üzerinde olumlu katkı sağlar. Kandaki alyuvarların ve bağışıklık sisteminde rol alan maddelerin yapımına yararlıdır. Enerji üretiminde de rol alır. Tüylerin renklerinin sağlıklı ve canlı olmasını sağlar.

BULUNDUĞU GIDALAR: yumurta sarısı, mayalar, buğday ve kepek B5 vitamini yönünden zengindir.

EKSİKLİĞİ VE BELİRTİLERİ: Kuluçka randımanının azalması, performans düşüklüğü, iştahsızlık, sindirim sistemi problemleri, deride bozulma, büyüme ve gelişme gerilemesi, tüylerde bozulma belirtileri

DİĞER AÇIKLAMALAR: B5 vitamini, bir miktar bağırsaklarda üretildiği ve doğada bol miktarda bulunduğundan eksikliğine pek rastlanmaz. Eksiklik durumu öğütülmüş tahıllarla beslenme ve antibiyotik tedavisi sonucu bağırsaktaki yararlı bakterilerin ölmesi sonucu ortaya çıkar.

----
Bu bilgilere ek olarak kuş için hangi besinlerin faydalı oldukları, hangilerinin zararlı olduğu konusunda http://www.sultanpapaganlari.com/konu-me...alari.html adresine başvurabilirsiniz.
Ayrıca Beslenme Hakkında http://www.sultanpapaganlari.com/konu-pa...inler.html? Adresine başvurabilirsiniz.
---
Son Not: Alıntı yaptıklarımı üye olarak geçtim. Ayırt etmedim. Mesela Okan isimli üye dedik ama, site yöneticisi olduğunu belirtmedim. Umarım Gücenmezler.

İsim: Tayyare
Tür: Pearl
Cinsiyet: Dişi
#2
Halil bey faydalı paylaşımınız için teşekkürler... Smile benim paylaşımlarımdan kesitler aldığınızda ismimi vermenize bile gerek yok..böyle düşünmeniz benim için yeterli Smile

#3
Güzel bir paylaşım

Bir gün kıyamet kopar çöker karanlık
ALLAH bizi affetmez çok günah aldık
Sevenler ayrılamaz,bir plan yaptık
Tüm ÇARŞI cehenneme kombine aldık.


Özel Mesaj İle Yardım Talebi Yasaktır!
#4
Paylaşım İçin TeşekkürlerKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Brokoli ve faydaları ademusta 12 703 27.11.2016, Saat:13:13
Son Yorum: ademusta
  Vitamin Feyza Nur 21 1,544 19.03.2016, Saat:12:20
Son Yorum: EKOL
  Aminosol vitamin Patron_izmir 4 757 24.02.2016, Saat:09:39
Son Yorum: alizorlu
  Aminosol vitamin nasıl kullanılmalı? Patron_izmir 2 713 23.02.2016, Saat:19:31
Son Yorum: newceri
  Suya Vitamin Koymazsam olur mu? İbrahim061 3 577 07.02.2016, Saat:11:46
Son Yorum: newceri
  Vitamin kullanımı 7gokhan 1 788 27.01.2016, Saat:23:57
Son Yorum: öztekin
  Aminosol vitamin Patron_izmir 1 596 22.01.2016, Saat:15:44
Son Yorum: Mrv5n1k
  Vitamin takviseyi gereklimi Limon78 5 607 20.01.2016, Saat:20:18
Son Yorum: öztekin
  Etkili guzel bir vitamin onerirmisiniz birde yumurta mamasi ynskc 1 485 20.01.2016, Saat:14:48
Son Yorum: Ragnar
  Vitamin kullanımı SultanBoncuk 9 1,159 16.12.2015, Saat:19:53
Son Yorum: SultanBoncukKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi