• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
VİTAFORM(Antibiyotik+vitamin)
#1
VİTAFORM Oral Çözelti Tozu
Sistemik Antibakteriyel+Vitami

İçerik:Beher gram’da;
Oksitetrasiklin HCl 55 mg Vitamin A 2300 I.U.
Vitamin D3 400 I.U Vitamin B2 2.90 mg
Vitamin B12 2.20 mcg Vitamin K 0.80 mg
Vitamin E 1.40 mcg Niasinamid 13.50 mg
Kalsiyum pantotenat 4.70 mg bulunur

Özellikler:
VİTAFORM Toz`un bileşiminde bulunan Oksitetrasiklin hidroklorür; geniş spektrumlu bir antibiyotik olup, kümes hayvanlarında gram pozitif ve gram negatif mikroorganizmaların, riketsiyaların, bazı protozoa ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı hayvanları korur.

VİTAFORM Toz; ayrıca kanatlı için büyük önem taşıyan 8 esas vitamini en uygun oranlarda ve yeterli miktarlarda ihtiva etmektedir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ
VİTAFORM Oral Çözelti Tozu, hayvanların içme suyuna katılarak verilmeye uygun bir antibiyotik ve vitamin kombinasyonudur. Ürünün etkin maddesi olan oksitetrasiklin HCl, tetrasiklin grubuna bağlı geniş spektrumlu bir antibakteriyel olup, kendisine duyarlı mikroorganizmalarda protein sentezini inhibe eder. Terapötik dozlarda bakteriyostatik yüksek yoğunluklarda bakterisit etkilidir.
Oksitetrasiklinin çok düşük MIC değerlerine bile yüksek düzeyde duyarlı olan bakteriler arasında; gram-pozitif aeroblar (Bacillus sp., Corynebacterium sp., Erysipelothrix rhusiopathia, Listeria monocytogenes ve Streptococci.), gram negatif bakteriler (Actinobacillus sp., Bordetella sp., Brucella sp., Francisella tularensis, Haemophilus sp., Pasteurella multocida, P. haemolytica, Yersinia sp., Campylobacter fetus, Borrelia sp. ve Leptospira sp. Moraxella bovis), anaeroblar patojenler (Actinomyces sp., Fusobacterium sp., Mycoplasma sp., Chlamydia sp., Ehrlichia sp., Coxiella burnetti, Ehrlichia,) ve Theileria, Eperythrozoon ve Anaplasma’lar gibi protozoalar bulunur.
Staphylococci, Enterococci, Enterobacter sp., Enterobacteriaceae familyasına dahil Enterobacter sp., E.coli, Klebsiella sp., Proteus sp., Salmonella sp., Anaerop bakterilerden Bacteroides sp. ve Clostridium sp. Oksitetrasikline karşı direnç kazandıkları için bu bakterilere karşı etkisi değişkendir.
Oksitetrasikline dirençli bakteriler; Mycobacterium sp., Proteus vulgaris, Pseudomonas aeroginosa, Serratia sp., Mycoplasma bovis ve M. hyopneumoniae ‘dır.

VİTAFORM Oral Çözelti Tozu, kullanılma sahaları dikkate alınmak suretiyle; hasta hayvanlarda antibakteriyel kullanımından kaynaklanan vitamin açığının karşılanması, sağaltım aşamasında ileri derecede gerekli olan çoğul vitamin desteğinin sağlanması ve nekahat döneminin kısaltılması amaçlarıyla, evcil hayvanlar için yaşamsal öneme sahip 8 esas vitamini uygun oran ve yeterli miktarlarda içerecek şekilde formüle edilmiştir.
Vitamin A: Büyüme, gelişme ve üreme etkinliklerinin sürdürülmesi, immun yanıtların düzenlenmesi, her çeşitten hayvansal verimliliğin optimum ölçülerde artırılması bakımlarından gerkli olan temel mikro besin maddelerinden biridir. Vitamin D3 (kolekalsiferol): Plazma Ca ve P düzeylerini yükselterek, kemiklerin normal mineralizasyonunu, diğer dokulardaki fizyolojik işlevlerin yürütülmesini sağlar. Yumurta kabuğunun sağlamlaştırır. Vitamin B2: Aminoasit metabolizması, transmetilasyon ve transülfürasyon için kesinlikle gereklidir. Riboflavin hemoglobin sentezinde katalizör rol oynamaktadır. Vitamin B12: Büyüme ve verim faktörüdür. Civciv ve piliçler için oldukça gereklidir. Vitamin K3: Protrombin oluşumunu sağlar. Bu yüzden kan koagulasyonu için gereklidir. Kanamayı önler, özellikle barsak hastalıklarında ve parazitlerin sebep olduğu kanamaların tedavisinde önemli yeri vardır. Vitamin E (tokoferol): İntraselüler serbest oksijen radikallerinin şekillenmesini engelleyerek hücresel zarların dayanıklılığını artırır. A vitamininin oksidasyonunu önler ve karaciğerde depolanmasını sağlar. Niasinamid: Karbonhidrat, protein ve lipid metabolizmasında etkilidir. Büyüme için gereklidir. Kalsiyum pantotenat:. Lipid ve glukoz metabolizmasında etkili olan koenzim A’nın temel bileşenidir.
Oksitetrasiklin hızlı ve yüksek konsantrasyonda emilerek tüm vücuda yayılır ve kandaki yarılanma ömrü 6 - 8 saat arasındadır. Oksitetrasiklin büyük oranda idrarla ve daha düşük oranlarda da safra yoluyla atılır. Bu nedenle üriner sistem rahatsızlıklarında, karaciğer enfeksiyonlarında oldukça etkilidir. Safra yoluyla atılan kısmı barsaklardan geri emilerek enterohepatik dolaşıma girer.


KULLANIM SAHASI/ENDİKASYONLAR

VİTAFORM Oral Çözelti Tozu, başta civcivler ve et tipi piliçler olmak üzere, tavuklar, hindiler, kafes kuşları ile rumen faaliyetleri başlamamış, buzağı ve kuzularda, ayrıca tay, kedi ve köpeklerde oksitetrasikline duyarlı bakteriler tarafından meydana getirilen solunum, sindirim, ürogenital sistem enfeksiyonları, septisemiler ve viral hastalıklarla birlikte seyreden sekonder enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.
Kanatlılarda başlıca önemli kanatlı hastalıklarından kronik solunum yolu enfeksiyonu (CRD), enfeksiyöz sinovitis, kanatlı korizası ve kolerası, diğer bakteriyel ishaller, hava kesesi iltihabı ve borreliozis hastalıkları ile hindilerin önemli enfeksiyöz hastalıklarından olan enfeksiyöz sinovitis ve mavi ibik hastalıkları,
Ruminal etkinliği başlamamış buzağı ve kuzular ile tay, tavşan, kedi ve köpeklerde yaygın biçimde karşılaşılan neonatal septisemiler, E.coli enfeksiyonları(Colibacillosis, Colisepticemia), Salmonellosis, diğer duyarlı bakterilerce oluşturulan enteritler, bakteriyel pnömoniler, bronkopnömoniler, Pasteurellosis ve viral enfeksiyonlarla birleşen sekonder solunum sistemi enfeksiyonları, Mycoplasma sp.’ye bağlı enfeksiyonların klinik sağaltımında kullanılır.


Sorularınız için lütfen özel mesaj atmayınız. Uygun bir başlık ile uygun kategoriye konu açarak sorunuz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.
#2
Tedavi edici etkisi de mevcut yani..

Teşekkürler..

KursunAsker, üyesi Sultan Papağanları - Sultan Papağanı Forum forumlarına 14.07.2011 tarihinde katılmıştır.
#3
Ben bu ilacı kullanıyorum ve mennunum fakat dozunu iyi ayarlamak gerekiyor. Ben kuşlar için ilacı almıştım hatta kedim rahatsızlanıp kusmaya başlayınca kullandım ve kusması kesildi.

#4
ben sultan papağanım da nekadar doz kullanmam gerekiyor birisi söylebilirmi

#5
(31.05.2013, Saat:14:10)gogga44 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ben sultan papağanım da nekadar doz kullanmam gerekiyor birisi söylebilirmi

Ortalama 100gr ağırlığında ki sultan papağanları için 100cc lik suluğa çay kaşığının ucuyla bir pirinç tanesi kadar koyarak kullanabilirsiniz. İlaçlı su 24 saat sonra tazelenmeli ve kafeste başka su bulunmamalıdır. İlaç en az 5 gün en fazla 10 gün hiç ara vermeksizin kullanılır. İlaç ara sıra ya da vitamin olarak asla kullanılmamalıdır. Unutmayalım bu ilaç bir antibiyotiktir ve yanlış kullanımda enfeksiyon yaratan mikropları güçlendirir.

#6
(31.05.2013, Saat:14:27)Er-Han Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(31.05.2013, Saat:14:10)gogga44 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: ben sultan papağanım da nekadar doz kullanmam gerekiyor birisi söylebilirmi

Ortalama 100gr ağırlığında ki sultan papağanları için 100cc lik suluğa çay kaşığının ucuyla bir pirinç tanesi kadar koyarak kullanabilirsiniz. İlaçlı su 24 saat sonra tazelenmeli ve kafeste başka su bulunmamalıdır. İlaç en az 5 gün en fazla 10 gün hiç ara vermeksizin kullanılır. İlaç ara sıra ya da vitamin olarak asla kullanılmamalıdır. Unutmayalım bu ilaç bir antibiyotiktir ve yanlış kullanımda enfeksiyon yaratan mikropları güçlendirir.

Bu ilacı kuşlar hasta olunca mı kullanmak gerekir yoksa koruma amaçlı da kullanabilir miyiz?Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  VİTAFORM Oral Çözelti Tozu polos66 3 195 25.04.2017, Saat:07:47
Son Yorum: raifmeric
  Ferti-Vit, Breed Mac ve Vitaform hakkında kemalcelik1993 0 305 13.01.2017, Saat:19:16
Son Yorum: kemalcelik1993
  Önerebileceğiniz Kaliteli Vitamin ? Bağlamatör 9 600 01.11.2016, Saat:18:43
Son Yorum: Bağlamatör
  Deep fix vitamin kullanan var mı? ezgiozdemir 2 671 08.08.2016, Saat:01:58
Son Yorum: Öznur PEHLİVAN
  Bebekler icin kullanilan vitamin entropi13 1 671 31.03.2016, Saat:03:07
Son Yorum: erdiynl
  Vitamin Hakkında İst_Enes 9 1,122 20.02.2016, Saat:23:37
Son Yorum: Ragnar
  Vitamin Adige60 2 670 07.02.2016, Saat:23:02
Son Yorum: Adige60
  Avivit 50g toz vitamin ynskc 2 789 06.02.2016, Saat:15:34
Son Yorum: ynskc
  Deep Fix Avilin (Vitamin Solisyon) 40 Ml.k ege3580 4 1,185 07.01.2016, Saat:09:10
Son Yorum: ege3580
  Muhabbet kuşuma vitamin ilac önerisi cebo0606 3 676 07.01.2016, Saat:04:26
Son Yorum: cebo0606Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi