• Derecelendirme: 3.5/5 - 8 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Üyelerimizin Sultan Papağanı Üretim Konusundaki Tecrübeleri (Ortak Konu)
#1
Resim 
Merhaba Arkadaşlar,

Arkadaşlar bu konuyu açma sebebimiz üretim konusundaki sıkıntılarımız veya yaşadığımız deneyimleri nasıl atlattığımıza dair bilgileri sizlerle paylaşmak.. Bu konunun fikir babası Emirr kardeşimdir Smile Kendisine özellikle teşekkür ediyorum..

Beni kırmayarak konuya katılım sağlayan Cangoo (Guse), Seththeking (Haluk abi), Halil76 (Halil abi), AhmetŞ (Ahmet abi), Maykicam (Ufuk abi), İsa (İsa abi) hepsine teşekkürü borç bilirim Smile


İlk olarak kendi deneyimimden bahsedeyim;

23 Nisan 2013 Şakir ve Fıstık’ın ilk çiftleşme tarihi.. Sabırsızlıkla ilk gelecek yumurtayı bekliyorum. Takvimler 29 Nisan 2013 ü gösterdiğinde beklenen yumurta geldi.

JyWKb.jpg

O sevinçle ne yapacağımı şaşırdım günde 3-4 sefer evi arıyorum kuşlar ne yapıyor nasıllar gibisinden..Günaşırı gelen yumurtalarla toplam sayı 4 oldu.. İleri ki günlerde yumurtanın birinin kırıldığını fark ettim Er-Han abi ile görüştüm Talaşı değiştirmemi söyledi. Bende kuşlar çok rahatsız olmasın diye hemen talaşın üzerine yeni talaş serptim…

Ve Sonuç..

Kuşlar bitlendi.. Kuluçkanın 7 veya 10. gününden sonra yuvayı terk ettiler. Fazla girip yumurtaya oturmamaya başladılar. Erken fark etmeme rağmen aldığım avispray işe yaramadı. Daha sonra veterinerle görüşüp keneson kullanmaya başladım.Ondan sonra AhmetŞ abi kafur ağacının yağından üretilen bitkisel bir ilaç söyledi ismi de kafur (kafurun) onu da aldım.

Sonra bu kadar ilacın kuşlara zararlı olacağını düşünerek yuva dışı ve duvarlara keneson döktüm, yuva içine kafur, kuşların üzerine avispray..

Sık sık bebe şampuanı ile banyo yaptırmaya başladım.Odayı karantinaya alıp kimseyi içeriye bırakmıyordum. Tabi alışkın olmayan dişi kuşumuz bu sürede daha da vahşileşti.Ellerimi resmen parçaladı.Şakir ısırmasa da eskisi gibi değildi kaçmaya başladı benden..Verdiğim o kadar eğitim hepsi boşa gitti kısacası…

Şuan bite hiç rastlamadım Bittiğini umuyorum.Okuduğum bazı kaynaklarda daha sonra bit yumurtalarının canlandığını kuşların tekrar bitlenebileceğini söylüyordu.Yani önlem alıp takip etmek gerekiyormuş..Şuan da bunu yapmaya çalışıyorum..

Bunu uzun uzun anlatma sebebim çok kolay karşılaşılmayan ancak zor bitirilen bir süreç olduğundan sizlere yardımcı olmak açısından detaya indim..

Gelelim şuan ki duruma;

Çiftleşme devam ediyor Şuan da 2 yumurtamız var Smile Yumurta gelmeden 1 Gün önce ki halimiz.. (11.06.2013)
fZ2iU.jpg


[color=#FF0000]Cangoo Nickli Üyemiz (Yarışma 1. miz) ;


Eğer bir sultan çifti yapmak istiyorusanız size önereceğim şeyler ile başarılı bir kuluçka dönemi geçirirsiniz..

Bunlar tamamen kendi görüşlerimdir...Sadece 10 madde ile açıklanabilir

[b]1.
Kuşlarınızı seçerken yaşlarının yeterince yakın olmasına özen gösterin...
2.Kuşların herhangi bir sakatlığı olmamalı vede sağlıkları kiloları yerinde olmalıdır. Aksi halde kuşlarınızdan birini kaybedebilirsiniz...
3.Kuluçka dönemi boyunca...
onlara en iyi imkanları sağlamanız gerekir... Yeterli tünek , kafes , geniş bir yuvalık...her gün temiz su...
4.Kuşalrınız siz alır almaz eşleşmezler... Zaman tanımanız gerekir... Bunun için 6 ay bekleyenler olabiliyor...
5.kuşlarınızı petshoptan alıyorsanız kısır olma ihtimalini göz önüne almanız gerekir..
6.Kafes asla yuvarlak ve dik telli olmamalıdır.
7.yuvalık iki kuşun içinde rahatça dönebileceği kadar geniş olmalıdır...
8.Bu dönemde kuşlarınıza Multivitamin verebilirisinz.. Gün aşırı vermekte fayda var
9.yumurtaların sıcaklığını korumak için annenin rahatsız edilemmesi ve kafeste haftada bir banyoluk bulunması gerekir ...
Ve son olarak yumurtaları/yavruları rahatsız etmeyin. He gün açıp bakmayın... kuşlar rahatsız olduklarında yumurta kırma ve yavru beslememe eğilimleri olur ...

Bu maddeleri tam anlamıyla uyguladığınızda ise... Bir gün bir bakmışsınız minik bebekleriniz olmuşş.. Umarım faydalı olmuştur... Teşekkürler...

Burdada birkaç üretim fotoğrafı .. Bana aitlerdir...

TZ0eA.jpg

Iq1DB.jpg


Seththeking Nickli Üyemiz ;

Kuşlarımı alalı 2 ay oldu. Mart 27-28 i gibi erkeği daha öncesinde de dişiyi almıştım. Dişi hep ayrı tutulduğu için hiç eş tutmamış. Erkeğin geldiği ilk gün onu ayrı bir kafese koydum, dişiyi ise dışarıda bıraktım. Kafesin kenarına iliştirdiğim tüneğe geldiğini ve birbirleriyle konuştuklarını gördüm.

VO8h.jpg

Ertesi gün, yeni aldığım erkeği de ortak kafese aldım ve o gün öğleden sonra çiftleşmeye başladıklarını gördüm. Bu benim için çok güzel bir gelişme olmasına rağmen ilerleyen süreçte yumurta olmadığını gördüm. Sorunun ne olduğunu çözünceye kadar 1 aylık süreç de böyle geçti.

Kuşları daha sonra arka odaya aldım, daha sessiz bir ortamda kendi hallerine. Böylece, Nisan ayından beri çiftleşen kuşlar nihayet 30 mayıs itibariyle yumurtladı. Arkasından 2 ve 3. yumurtalar geldi.

jfXOs.jpg

Bu süreçte ipucu olacak durum şuydu. Dişi kuşum da erkek kuşum da yuvalığa giriyorlar uzunca vakit geçiriyorlardı. Yumurtlamadan önceki 2-3 gün sürecinde dişi sürekli kabarık ve sağa sola sallanır vaziyetteydi.

Şu an yumurtaların çıkmasına 1 hafta var ve henüz yumurta kontrolü yapmadım. Anne babanın vahşi olması nedeniyle yumurtaları bırakmaları ihtimaline karşın ellemiyorum. Haftaya pazar gününe kadar yumurtalar çıkmazsa kontrol edip atacağım.

Bu benim şu ana kadar yaşadıklarım..

Emirrr Nickli Üyemiz;

18 mayısta erkek kuşumu aldım 1-1.5 hafta saglam bakımdan sonra güzel bir dişi buldum ve aldım aldıgım gun aynı kafese koydum ve yuvalık taktım kavga etmedıler ama bırbırlerını kaşıyıp hoşlandıklarınıda göstermediler.3 gün sonra çiftleşmeye başladılar erkek gunun cogunlugunu yuvada geçiriyordu takır tukur . . 15 gün oldu ama halen yumurta yok ben sabırsızlanıyorum çünkü bir önceki çiftimi tam 3 ay beklemiştim ve sonuç alamamıstım.Erkek kuş dişiyi yuvadan cıkartıyordu Erhan abinin her zaman söylediği ; erkek kuş yuvayı guvenlı bulacak ki dişiye izin versin bu aklıma geldi 16.gün baktım ki dişi erkek yatıyorlardı ama yumurta yoktu tamam dedim bu sefer oldu ve yumurta gelecek yakındır. 18. gün bir baktım ki yumurta gelmiş o an cok mutlu olmustum ve yumurtaların devamı geldi kuluçkamız devam ediyor

Nc3wa.jpg
Yuvalık Boyuyu ; 25*21 Standart papağan yuvalıgı hazır alınma.

1.Yumurta 07.06.2013
2.Yumurta 08.06.2013
3.Yumurta 10.06.2013
4.Yumurta 12.06.2013

ElvCi.jpg

Halil76 Nickli Üyemiz;

slm arkadaşlar 30 mayıs tarihinde dişi albinonun yanına erkek wf attım iyi anlaştılar eş oldular çiftleşme derken 7-9-11 haziranda ilk yumurta geldi 2 gün aralıklı bugün 3 yumurta oldu kafeste mama darı banyoluk her an hazır durumda günlük kontröller yapıyorum şu ana kadar olumsuzluk olmadı dört gözle yavruların çıkmasını bekliyorum herkese kolay gelsin.

p0lzj.jpg

PbHR7.jpg

AhmetŞ Nickli Süper Moderatörümüz ;

05/05/2013 tarihinde aldığım ceku (dişi) Çaki’m le ilk başlarda kavga edip birbirlerini tüylerini yolsalarda 07/06/2013 tarihinde ilk yumurtaları geldi. Yumurtlama sürecimiz biraz sıkıntılı geçti 2. Yumurta biraz geç yani 11/06/2013 tarihinde geldi. Ve halen iki yumurtamız bulunmakta. Yumurta Numaralandırmasını yaptım ancak kontrolü tam olarak yaptım sayılmaz, dişi kuşum daha önce bir kuluçka dönemi daha geçirmesine rağmen erkeğimiz acemi ve ilk kuluçkası.

Buda kuluçka videomuz ;

Maykicam Nickli Üyemiz ;

Tecrübelerimi paylaşırken Kuluçka öncesi, kuluçka dönemi, kuluçka sonrası diye üç bölümde ele almak istiyorum. Bugüne kadar 4 kuluçka dönemi geçirdim. Burada aktaracaklarım kuluçkalarda edindiğim bilgiler kendi görüşlerim izlenimlerim olacaktır. Genelde sorulan sorulara alt başlıklar halinde cevap vereyim bildiğimce.

oDrB7.jpg

Kuluçka Öncesi
- Çiftimi yeni aldım kavga ediyorlar
-- Çift olarak almamışsınızdır bi dişi bi erkek olarak almışsınızdır ya da ufak tefek yemlik suluk kavgalarıdır.

Çiftim çiftleşmiyor
Her ikisinin aynı cinsiyetten olmadığına emin olun. Eğer eminseniz farklı kuşlarla çiftleştirmeyi deneyin

Çiftleştiler ama yumurta yok
Dişi kuşun yaşı küçük olabilir.

Çiftleşmek istiyorlar ancak çiftleşemiyorlar
Tüneklerinizi kontrol edin köşeli tünekler çok kalın yada çok ince tünekler doğru çiftleşmeye engel olurlar.

Yuvalığa sadece erkek giriyor dişi girmiyor
İlk kontrolleri zaten önce erkek yapar daha sonra dişiyi davet eder.

Yumurta belirtileri nelerdir ?
Karın altında şişlik dişi kuşta halsizlik dişi ve erkek kuşta asabilik dişi dışkısında aşırı derecede büyüme dişi kuşta aşırı kalamar tüketimi

Kuluçka Dönemi

İlk yumurta geldi dolu mu boş mu ?
Bunla alakalı bir çok video resim var kontrol etmek için ama ben hiç kontrol etmedim ilk kuluçkamda 4 yumurta yaptılar ne yumurtaya ne yavrulara elimi bile sürmedim ta ki yavrular 15 günlük oluncaya kadar. Ne işaret koydum ne kontrol ettim ama siz isterseniz dolu mu boş mu diye kontrol edebilirsiniz.

Yuvalık dışına yumurtladı ne yapmalıyım ?
Benim kuluçkalarımın birisinde bu şekilde oldu yumurtada çatlak yoktu aldım yuvalığa koydum ama o yumurtayı kırdılar yatmadılar üstünde diğer yumurtalara yattılar.

Kuluçka dönemi çiftlerin beslenmesi nasıl olmalı ?
Yumurta yaptığı ilk 10 günlük dönemde kalamar kemiğini çok tüketecektir bu yüzden gerek birebir gerekse yumurta mamasının içinde kalsiyum depolanmalı dişi kuşa. Yavrular çıkıncaya kadar haftada iki defa yumurta maması verilmeli

Kuluçkada kuşlarımı kafesten salayım mı ?
Kesinlikle tavsiye etmiyorum özellikle dişi kuş kuluçkada kafes dışına çıkartılmamalı.

Erkek dişiyi kovalıyor
Benim başıma geldiği için biliyorum erkek kuş kafesin içinde dişiyi sürekli kovalıyor yakalayınca gagasıyla vuruyor. Bu durumlarda genelde erkek dişiyi yemini yedikten sonra artık yuvalığa girmesi için zorluyordur. Başka bi ihtimalle daha fazla çiftleşmek istiyordur. Eğer çiftleşmek istiyorsa erkeği bi süreliğine ayırmanız gerekebilir.

Yumurtalara yatmıyorlar kaç günde yumurtalar soğur ?
Erkek yada dişi değişimli olarak yumurtaya yatmıyor olabilirler hatta her ikisi birden yumurtaya yatmayabilirler böyle durumlarda ilk bi kaç gün çok nadir yattıkları görülebilir ilk bi kaç gün için çok fazla sorun olmaz özellikle yaz aylarında yumurtlamaya başladığında birer gün arayla yumurta vereceğinden ilk yumurtadan sonra güç toplamak için sık sık yuvalıktan çıkabilir beslenebilir. Gündüzleri dişi de erkek de yuvalık dışındaysa sadece geceleri yuvalığa giriyorlarsa sizde gün içinde gece moduna geçirin kafesin üzerine bişeyler örtün karanlık ortam sağlayın.

Yumurtaların günü geçti ama yavru gelmedi
Hangi yumurta ne zaman geldi biliyorsanız ve yumurtanın geldiği günden sonra 22-23 gün geçmişse yumurtaya operasyon yapmanın zamanı gelmiştir artık. Yumurtanın içindeki zarı delmeden hafifce hava boşluğu olan yerden çatlatıp cımbızla açın bırakın kendisi yapsın gerisini.

34KQL.jpg

Kuluçka sonrası

Yavru geldi ama anne beslemiyor ?
10 günden küçük yavrular için anne beslemiyorsa çok fazla yapabileceğiniz bişey yok aslında çünkü şırıngayla beslemek yetmiyor yeterli ısıyı vermek ve kararında beslemek gerekiyor. 10 günden büyük yavrular için aralarında gün farkı olan kuşlardan daha büyük olanlar annelerinden babalarından daha fazla istifade edeceğinden ve en küçük yavru sona kalacağından daha cansız daha güçsüz görünebilir. Böyle durumlarda yavru tüylenmeye başlamışsa elle beslemeye başlayabilirsiniz. Ama unutmayın tıpkı anne sütü misali çok az da olsa annesi besliyorsa bırakın beslesin annesinin az beslemesi sizin çok beslemenizden daha faydalı olur emin olun.

Yavrunun kafası sürekli yerde ayakları ayrık duruyor
Bu ve buna benzer sorularda görüyorum bazen 8-10 günlük oluncaya kadar yavruların gözleri açılmaz kafaları yerdedir ayakları ayrıktır sonra gözleri açılır sonra tüylenmeye başlar

Yavruyu yuvadan atmış anne baba
20 günden küçükse tekrar koyun yuvaya o atsın siz koyun o atsın siz koyun tabi yavruya zarar verip tüylerini yolmuyorlarsa 20 günlük olan yavru kendisi atlamıştır zaten

Yavrular ne zaman yem kıracak
50 günlük oldukları zaman ortalama olarak yem kırmaya başlarlar daha önce daha sonra da olabilir ama ortalama 50 günlük olduklarında kafesten ayrılabilirler.

Yavruları ele alıştırma ne zaman başlar
Aslında yavrular yuvadan atlar atlamaz başlar ama en verimli dönemleri 50-70 günlük dönemleri sultancıklarınızın ele in çık eğitimi vermeye başlayacağınız dönemdir.

Bunlara ek olarak ilk kuluçkada yani bi çiftin ilk kuluçkası ise ilk çiftleşmeden sonra yumurta gecikebilir ki benim ilk çiftim de öyle oldu. Daha sonraki kuluçkalarda 7-10 gün içinde geliyor. Benim şimdiye kadar edindiğim tecrübelerde üretimde en büyük etken kuşların rahatsız edilmemesi. Ama gerçekten rahatsız etmemek sürekli yuvalığı kontrol etmek ya yumurta kırmalarına ya da kuluçkaya tamamen son vermelerine sebep olabiliyor.

Sağlıklı kuşlar sağlıklı yavrular dileklerimle..

İsa Nickli Özel Üyemiz ;

YUMURTLAMA ÖNCESİ

- Eşe atılan çiftler için evin en sakin ve sıcak ortamında bekletilmelidir
- Çiftleşme dönemi boyunca bolbol yumurta maması ve vitamin verilmeli. Vitamin olarak vitaform tavsiye edilir, çiftlerin bünyesini koruyup daha dirençli olmalarını sağlamaktadır, yorucu günler çiftleri beklemektedir.
- Çiftleşme süresi boyunca yuvalık kafeste hazırda bekletilmeli, içersine talaş koyulması sıcaklık ve kırılmaya karşın tavsiye edilir.
- Suları her gün değiştirilmeli, yemleri sürekli kontrol edilmelidir.

YUMURTALAMA DÖNEMİ SONRASI

- İlk yumurta çıktıktan itibaren fazla kuşları rahatsız etmemli, çıkan ilk yumurtanın tarihi bi kenara not edilmeli, takip gün açısından bu tarih bize 18 günra lazım olacaktır.
- Çiftler günün belli bir vaktinde 5-10 dk salınmalı, biriktirdikleri dışkılarını boşaltmalarını sağlamalıyız, kimi çiftler yumurtalama ve kuluçka döneminde dışkılarını kafes yapmazlar biriktirirler.
- Yumurtalama dönemi kafeste banyoluk mutlaka bulundurulmalı, özellikle anne kuşun bu dönemde banyoya serinlemeye ihtiyacı olacaktır,
- Yumurtlama dönemi ve sonrasında kafes / yuvalık temizliğinden biraz olsun ara verilmeli, hafta 1 kez felan temizlik yaparak kazaya sebebiyet verilmemeli, kimi zaman bu temizlik esnasında yumurta kırılmalarına sebebiyet vermişizdir.
- 18 ci. Gün dolduğunda yumurta kontrolü yapılarak yumurtadan ses gelip gelmediği kontrol edilir, ortalama 18.ci günün akşamı yumurtadan ses gelmesi gerekmektdir.
- Ses geldi ise 48 saat içersinde yavru yumurtadan çıkacaktır, eğer çıkamaz ise bu sürede yumurta başı gaga tarafı incitmeden soyularak çıkmasına yardımcı olunmalıdır.
- Yumurtadan ses gelmez ise 19-20-21 ci gün beklenilmeli, bu sürede yine bir ses yoksa yumurta kırılarak kontrol edilmelidir.

YAVRULAR ÇIKTIKTAN SONRAKİ DÖNEM

- Yavrularımız çıktıktan sonra anne babaın beslenmesine özen göstermeliyiztavsiye edilen yumurta maması vs. özen gösterilmelidir.
- Anne babaya 2 günde 1 vitaform da vererek hastalıklara karşı önlemler alınmalıdır.
- Her gün yavrukların kursakları ve yedirme sesleri kontrol edilerek çiftlerin yavruları besleyip beslemediğine emin olmalıyız.
- Yavruları besledikleri sürece yavrulara müdahale etmemeliyiz ta ki 25-30 günlük olana kadar
- Eğer yavruları beslemezlerse şırınga yardımı ile kendimiz 2-3 saatte 1 beslemeliyiz
- Kendimiz besliyor isek yavrular tok olsun diye tıka basa yedirmemeliyiz.
- Kendimiz besliyorsak suyunu ihmal etmemeli arada suyuna vitaminde ilave etmeliyiz.
- Anne kuşlar genelde yavruları bir süre sonra tüğlerini yolmaya ve zarar vermeye başlar, bu durumda yavrular ayrılmaı yada gözetim altında tutulmalıdır.
- Yavrular en az 45-50 günlük olana kadar anne babadan ayırmamalıyız.
- Yavrular eğer soğuk algınlığına kapılır ve titrerse kabarırsa ortamını sıcak tutmalı, şekerli su vermeli, fazla mama vermemeli, vitaform 7 gün boyunca kullanmalıyız, üşüyen yavruya ısıtıcılı saç kurutma makinesi tutarak vücudunu ısıtmalıyız zarar vermeden.
- Yavrular 20 günlük olduktan sonra arada ev içersinde selbest bıraılmalı ve hareket etmesini sağlamalıyız.
- Yuvalığın yalaşını yavrular büyüdükçe değiştirmeyide sıklaştırmalıyız, yavrular dışkılarını yuvalığa yaptıkalrında sık sık kirlenmekte ve yavruyada bulaşmaktadır.
- Yavrular büyüyene kadar çiftlere kızıştırıcı özelliği olan yemler vitaminler verilmemeli, yavru beslemeyi bırakıp tekrar çiftleşmeye başlaytabilirler.

'' Söz Bitti Şimdi Susma Zamanı ! ''
#2
Foruma çok faydası olacagını düşündüğüm bir konu,katılan arkadaşlara teşekkürler Smile

Forum Kuralları               İlan Kuralları               Konu Açma Kuralları

                        Acil Yazarsan Geç Cevap Alabilirsin.
#3
çok güzel bir paylaşım inşallah arkadaşlar faydalanır bizde burada gelişmeleri paylaşırız.


Emir bu arada 2 de kaldık biz senin 5. haberini duyuncada cevap yazmadım kıskançlığımdan hehe Acik-agizli-gulumseme şşaka bir yana telden baktığım için cevap yazmadım :d

KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
#4
(17.06.2013, Saat:10:06)AhmetŞ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: çok güzel bir paylaşım inşallah arkadaşlar faydalanır bizde burada gelişmeleri paylaşırız.


Emir bu arada 2 de kaldık biz senin 5. haberini duyuncada cevap yazmadım kıskançlığımdan hehe Acik-agizli-gulumseme şşaka bir yana telden baktığım için cevap yazmadım :d

Smile Evet 5 oldu abi,Nazar etme ne olur kuşlarını iyi besle seninde olur F04

Forum Kuralları               İlan Kuralları               Konu Açma Kuralları

                        Acil Yazarsan Geç Cevap Alabilirsin.
#5
gerçekten çok özenli ve çok düşünceli bir paylaşım olmuş ellerinize sağlık Smile

#6
(17.06.2013, Saat:10:17)Emirrr Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(17.06.2013, Saat:10:06)AhmetŞ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: çok güzel bir paylaşım inşallah arkadaşlar faydalanır bizde burada gelişmeleri paylaşırız.


Emir bu arada 2 de kaldık biz senin 5. haberini duyuncada cevap yazmadım kıskançlığımdan hehe Acik-agizli-gulumseme şşaka bir yana telden baktığım için cevap yazmadım :d

Smile Evet 5 oldu abi,Nazar etme ne olur kuşlarını iyi besle seninde olur F04

kendime öyle bakmıyorum yaw Acik-agizli-gulumseme pirzola yeseler vericem o kadar yani Acik-agizli-gulumseme

KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yavru Sultan Besleme ve Dışkı Sorunsalı emrah.b 1 70 18.07.2017, Saat:14:46
Son Yorum: emrah.b
  üretim berkayyaman67 2 131 22.05.2017, Saat:01:24
Son Yorum: SedatCengaver
  Sultan Papaganlarım Birtürlü Yumurtlamıyor MeRoBeY 3 265 17.05.2017, Saat:15:18
Son Yorum: Özgerfrf
  sultan papağanı Özgerfrf 0 111 16.05.2017, Saat:17:12
Son Yorum: Özgerfrf
  Sultan Papağanı Yumurtasını Kırma killupikagon 2 189 01.05.2017, Saat:22:50
Son Yorum: killupikagon
  sultan papaqanımın kulucka donemi Enqin 2 215 25.04.2017, Saat:23:03
Son Yorum: Enqin
  yeni erkek sultan aldim disi ilgilenmiyor. bi yardim melodi0704 0 186 21.04.2017, Saat:23:08
Son Yorum: melodi0704
Wink Sultan Papağanı Maceram ve Yavrulama Sorularım SinanUs 32 1,383 20.04.2017, Saat:23:00
Son Yorum: sezer Bey
  sultan papağnım artık uçamıyor yardım lütfen toğrulca 2 334 19.04.2017, Saat:01:10
Son Yorum: ErtugrulSahin
  yavru sultan kaçıncı gün uçar? kerata 0 193 09.04.2017, Saat:23:05
Son Yorum: kerataKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi