• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
uv lambalar hakkında
#1
KUŞLARIMIZ İÇİN HAYATİ UV-LAMBALARI

ÖNSÖZ
Sağlıklı, neşeli ve mutlu kuşlara sahip olmak için onlar için Özel Kuş Lambalarını kullanmak zorunda olduğumuza inancım, Jako sahibi olduğumdan bugüne kadar değişmedi. Bu sebeple bu konuda epeyce araştırdım. Çeşitli kaynaklardan toparladığım bilgileri Türkçe’ye çevirip bir derleme yaptım. Türkiye’de kuşları evcil olarak beslemeye yönelik yeni bir bakış açısı getirmesi ve sağlıklı kuşlarla ülkemizde de üretimi şu zamana kadar yapılamayan özellikle Jako tarzı petlerin de üretilebilmesine yol açması dileğiyle... Saygılarımla


Son zamanlarda kuşlara ait aydınlatmaya (ışıklandırmaya) dikkat edilmeye başlanmıştır, çünkü birçok sağlık sorunu, davranış bozukluğu ve buna bağlı olarak kuşların kendini huzurlu olarak hissedebilmesi aydınlatma (ışıklandırma) ile bağlantılıdır.
Evin içerisinde tutulan kuşların, doğrudan pencere önünde durmaları durumunda dahi ancak insan hassasiyetine (algılamasına) göre iyi ışık koşulu sağlanmış bir yer olabilir. Kuşlar açısından ise bu bambaşkadır. Pencere camı ultraviyole ışık için nerdeyse %100 olarak filtre etkisi yapmaktadır.
İlave yararları parazitlere karşı koruma, meyve ve sebzelerin çabuk bozulmasını önleme olduğu da yer yer belirtilmektedir.


KUŞ LAMBALARI
Hayat için ışık…
Neden kuşlar özel aydınlatmaya ihtiyaç duyarlar?
İnsanlardan farklı olarak kuşlar güneş ışığının doğal bir parçası olan UV-ışınlarını görürler. UV ışınları üreme ve beslenmeye ilişkin davranışları etkiler – UV ışıksız bir hayat kuşlar için, insanların yaşantılarında her şeyi sadece siyah beyaz görmesine eşdeğerdir.
Evin iç kısımlarındaki odalarında tutulan bir kuş yeterince UV-Işığı alamaz. Güneş ışığı pencereden geçtiğinde, bu güneş ışığının büyük bir kısmı pencere camı tarafından süzülür ve evdeki alışagelmiş ışık kaynakları da UV-Işını yaymazlar.
Eğer bir kuş serbest ortamda dışarıda tutulmuyorsa (bulundurulmuyorsa), UV-Işığının mutlaka tedarik edilmesi gerekir.


UV-IŞIĞININ ETKİLERİ
D3 vitamininin üretilmesi
Görüş kabiliyetini sağlaması
Besin almayı sağlaması
Davranışlar
Kuluçka Davranışları


D3 vitamininin üretilmesi
D3 vitamini kuşların sağlıklı kemik gelişimi için vazgeçilmezdir. Kuşların aksine birçok hayvan çeşidi derileri vasıtasıyla güneş ışığından D3 vitaminini sentezler. Bunu özellikle mümkün kılan spektrumun UVB-sahasıdır.
Kuşlar buna karşın bu işlemin gerçekleşmesi için derilerini kullanamazlar zira derileri tüyleri ile örtülüdür. Bir çok kuşta Troid-Bezleri kan dolaşımındaki D3 preparatlarını toplar ve tüy köklerinde konsantre halde tutar. Bunlar temizlik esnasında tüylerin aralanmasıyla UVB-ışınlarına maruz kalırlar. Kuş bir dahaki temizliği esnasında da tekrar UV-ile işlenmiş materyali absorbe eder ve Pre-Vitamin D olarak vücuda ulaşır. Karaciğer ve böbrekler de bunu o zaman D3 vitaminine dönüştürürler.


Görüş kabiliyetini sağlaması
Gözün retina tabakası çeşitli almaçlara sahip olup, bunlar ışığı çeşitli dalga boyları konusunda seçer ve renk bilgilerini beyine aktarılmasını sağlarlar. İnsanlarda almaç üç farklı tür olup, ki bunlar bize ana (temel) renklerden üç tanesini ki bunlar kırmızı, yeşil ve maviyi algılamamızı sağlarlar. Bu üç renkli görüş kabiliyeti olarak adlandırılandır. Bu üç rengin kombinasyonları bize binlerce farklı renk kombinasyonunu algılamamızı sağlar. Kuşların dördüncü bir almacı vardır ki bu UV-Işığa karşı hassas tepki verir ve bu nedenle de dördüncü bir ana rengi diğer bir ifadeyle UV’yi algılayabilirler. Bu da dört renkli görüş kabiliyeti olarak adlandırılandır.
İnsanda UV-Işığı göz merceğinden geçemez. Fakat kuşlarda buna karşılık bu kısıtlama yoktur. En yeni araştırmalar hatta bazı kuşların beş temel renk görebildiğini (yani beş renkli görüş kabiliyetine sahip olduğunu) ve iki farklı UV-Dalgaboyunu da ayırt edebildiğini göstermektedir.


Besin almayı sağlaması
UV-Algılaması seçici beslenme durumunda önemli rol oynar. Olgun meyveler kuşlara farklı bir renkte görünürler. Polen tozlu çiçekler UV-Reflektif ışıklar yayarlar ki bu kuşların onlara doğru yönelmesini sağlar. UV ile kırmızının tonları daha kırmızı yeşilin tonları da daha yeşil. Yeme konusunda isteksiz bir kuşun iştahı bu şekilde UVA-Işığı vasıtasıyla tetiklenebilir.


Davranışlar
İyi ayarlanmamış bir ışık kaynağı gözbez sistemini etkiler ki bu da kuşun hayatının bütün alanlarına yansır. Dengesiz ışık böylece huzursuzluğa, şiddetli kemirme-parçalama güdüsüne, halsizliğe, kan sorunlarına ve metabolizma bozukluklarına yol açabilir.


Kuluçka Davranışları
Kuş tüyleri UV-Işığını yansıtır ve bu Tüy-Yansıması kuşların cinsiyet ayrımını yapabilmesinde de rol oynar. Kuşlar UV-Işığını tek başına bir renk olarak ya da renkleri de tanıyabilecek konumda olduğundan gün ışığının UV bölümü başka bir kuşun görülebilir algılamasını oldukça değiştirebilir.
Böylece insan gözüne göre siyah olarak algılanan Mynah-Kuşları, kuşların gözleri ile çok renkli olarak algılanır. Bazı kuş türleri cinsiyeti ayırt edebilmek için UV-Işığına ihtiyaç duyarlar.


Gün Işığı Süresinin Kuş Üzerindeki Etkileri
Kuşlar ışığı iki şekilde gerçek olarak algılarlar. İlk önce göz vasıtasıyla, bu durumda gözün retina ağ tabakası ışığın yoğunluk, renk bileşimini ve yönü hakkında sahip olduğu bilgileri iletme yeteneğine sahiptir. Bu bilgiler ondan sonra iki yöne aktarılır, görme sinirleri üzerinde beyine ve özel bir yoldan Hipofiz bezlerine ulaşır.
Kuşlar gözleri üzerinde bulunan harderian bezi ve niktitan membran gibi özel bezler sayesinde başka bir tür ışığı da algılayabilirler. Bu bezler gün ışığının süresini ölçer (Fotoperiyot) ve bu bilgiyi pineal gland’a (beyin epifizine) iletir.
Hipofiz bezleri gibi epifiz bezileri de salgı sistemi düzenleyicileri gibi davranırlar ve kuşun bütünüyle madde değişimlerini etkilerler.
Kuşunuzun olabildiğince uygun sağlıkta olması için bu ışığı gün doğduktan bir saat sonra açmalı ve gün batımından da bir saat sonra tekrar kapamalıdır. Bu bir kumandalı saat vasıtasıyla daha kolay hale getirilebilir. Böylece doğal yıl evresine uygun olarak gün ışığı süresi, aynı şekilde üreme için doğal evre ve bunu takiben kuşun tüy değişimini tamamlaması kontrol altında tutulur.
Üreticiler ışık periyodunun 14-16 saate yükseltilmesiyle suni olarak çiftleşme ve üreme dönemlerinin ortaya çıkarabildiğini bilirler. Birçok durumda bu zaman dilimi kademeli olarak daha da esnetilmelidir. Eğer kademeli olarak zaman diliminin esnetilmesi başarı sağlamıyorsa, aniden zaman diliminin uzatılması arzulanan başarıya ulaştırabilir.

Sözlük:
niktitan membran: Bazı hayvanlarda (kuşlar) üçüncü göz kapağını oluşturan zar.
harderian bezi: Kanatlılarda harderian bezi (glandula membranae nictitantis) komeanın temizlenmesi, yıkanması ve üçüncü göz kapağının yağlanmasıyla görevli multilobuler ve bileşik tubuloalveolar yapıda bir bezdir. Bu hücreler gözün lokal antijenik stimulasyonunda primer yanıt olarak antikorları üretir ve böylece mikrobiyel invazyonlara karşı gözü korur.
pineal gland: beyin epifizi, kozalaksı bez.
hipofiz bezi: Organizmanın endokrin aktivitesinin büyük bir bölümünü kontrol eder.
fotoperiyot : 1-Gün ışığına maruz kalma süresi. 2- Bir organizmanın ideal faaliyeti için gerekli gündelik süre.


epifiz bezi: Beynin arka ucunda, mercimek tanesi büyüklüğünde bir bezdir. Epifiz başlangıçta ışık duyumlu iki organ iken sonradan tek kalmıştır. Omurgalıların bir çoğunda silik bir retina yapısında iken, memelilerde ise salt bir salgı yapısındadır. Sinir lifleri ile hebenula kavşağına bağlı olan ve epifiz hücrelerinden oluşmuş epifiz bezi Melatonin ve özellikle Seratonin gibi biyojen aminler salgılarlar. Epifiz bezleri salgıladığı hormon ile eşey bezlerinin vaktinden önce gelişmesini engeller. Uyku ve uyanıklık periyodunu ayarlar.
Kaynakça:
http://www.arcadia-uk.info/file/download/de/QA251.pdf
http://club-ornis-berlin.de/?p=475

alıntıdırKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Ferti-Vit, Breed Mac ve Vitaform hakkında kemalcelik1993 0 305 13.01.2017, Saat:19:16
Son Yorum: kemalcelik1993
  Vitamin Hakkında İst_Enes 9 1,122 20.02.2016, Saat:23:37
Son Yorum: Ragnar
  Vitaminler hakkında birkaç sorum varr ynskc 4 698 07.12.2015, Saat:16:55
Son Yorum: CİHAT_35
  Avi-vit hakkında yardım SultanBoncuk 4 968 07.06.2015, Saat:04:44
Son Yorum: aytaç1993
  DI-A-ZYME 256 kullanım şekli hakkında bilgi chachaafb 4 1,961 01.12.2014, Saat:08:28
Son Yorum: chachaafb
  avisol vitamin hakkında ghost5590 5 1,533 11.11.2014, Saat:17:32
Son Yorum: Silver
  İlaç hakkında yardım cnnc 5 1,233 24.09.2014, Saat:16:14
Son Yorum: sultan_muhabbet
  İlaç hakkında okantulay 5 1,343 21.05.2014, Saat:10:56
Son Yorum: Jeren
  AVİSPREY hakkında bir soru cemilyakup06 12 2,426 10.01.2014, Saat:21:42
Son Yorum: deeppoint
  Ketoran Tablet Hakkında BaharKrc 12 2,526 06.10.2013, Saat:20:57
Son Yorum: BaharKrcKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi