Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

redrock avatar
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- UHİM, Arakan'da yaşananları rapor etti


 Konu: UHİM, Arakan'da yaşananları rapor etti
 Tarih: 14.11.2012, Saat:21:29
#1
UHİM, Arakan'da yaşananları rapor etti

Arakanlıların içinde bulunduğu durumu yerinde tespit etmek için bölgede incelemelerde bulunan Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi (UHİM) hazırladığı raporu kamuoyu ile paylaştı.


Arakanlıların içinde bulunduğu durumu yerinde tespit etmek için bölgede incelemelerde bulunan Uluslararası Hak İhlalleri İzleme Merkezi (UHİM) hazırladığı raporu kamuoyu ile paylaştı. *Arakanlıların katliamlara karşı kendilerini savunamadığı belirtilen raporda, yüzlerce yıldır bir arada yaşayan Müslüman ve Budist unsurların İngiltere'nin başını çektiği komployla çatışmanın ortasına atıldığı ifade edildi.


UHİM, Arakanlıların içinde bulunduğu durumu yerinde tespit etmek, yaşadıklarını kayıt altına almak ve uluslararası hukuk nezdinde gerekli girişimlerde bulunmak üzere 9-16 Ağustos 2012 tarihleri arasında bölgeye gitti. Bölgedeki görüşme ve gözlemler neticesinde hazırlanan raporu UHİM Başkanı Ayhan Küçük okudu.


Raporda Arakan'da uluslararası medyanın bahsettiği gibi savaş ve mücadelenin yaşanmadığı, soykırıma maruz kalan bir halktan bahsedildiği belirtildi. Arakanlı Rohingyalar'ın katliamlara karşı kendilerini savunamadıkları anlatılan açıklamada, "Uzun yılardan beri devlet eliyle gerçekleştirilen ve son dönemlerde özellikle Budist milislerin de etkin olarak yer aldığı saldırı ve katliamlarda uluslararası hukukta soykırım olarak tanımlanan her türlü fiil işlenmektedir. Öyle ki BM de* Arakan halkını dünyada en fazla zulme uğrayan insanlar olarak tanımlamaktadır.. denildi. Arakanlıların ticaret yapma, evlilik, çocuk sahibi olma, seyahat etme gibi en temel haklarının ağır şartlara bağlandığının anlatıldığı raporda, "Sürecin arkasında yatan asıl nedenler irdelenmeden anlaşılmaz.


Arakan ve Myanmar'ın yer altı ve yer üstü kaynaklarının yanı sıra, sahip olduğu jeopolitik ve jeostratejik konuyla da başta ABD, İngiltere ve Çin olmak üzere, dünya siyasetine yön veren küresel aktörlerin iştahını kabarttığı bir gerçektir.. ifadeleri yer aldı.


Ayrıca raporda acil olarak hayata geçirilmesi gereken önlemler ise şöyle sıralandı: "Arakan'da yaşanan süreç, uluslar arası medyanın ve küresel güçlerin yaklaşımıyla ele alınmalı. Arakan'da yaşanan sorunun uluslar arası platforma taşınması için Türkiye Hükümeti gerekli girişimlerde bulunmalı. İslam Konferansı Örgütü acil olarak toplanmalı, üye ülkeler örgütlenerek soruna ilişkin karar almalı.


Uluslar arası Arakan sempozyumları düzenlenmeli. Eğitim çağındaki Arakanlı gençlerin Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinde eğitim almaları sağlanmalı. Öncelikle mülteci akını durdurulmalı, sonrasında geri dönüşler sağlanmalı. Budistlerin Nobel Barış Ödülü sahibi dini lideri Dalai Lama Tenzin Kyatso ve bir başka Nobel Barış Ödülü sahibi Myanmarlı kadın düşünür-aktivist Aung San Suu Kyi başta olmak üzere Budist dünyasının önderleriyle diyaloglar kurulmalı. Onların meseleye duyarlı olmaları sağlanmalı..


Kaynak: CİHAN
 


UHİM, Arakan'da yaşananları rapor etti konusu
UHİM, Arakan'da yaşananları rapor etti Konusunun Linki Direk Link
UHİM, Arakan'da yaşananları rapor etti Konusunun HTML Kodu HTML Link
UHİM, Arakan'da yaşananları rapor etti Konusu BBCode Linki BBCode Link
UHİM, Arakan'da yaşananları rapor etti Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Ünlü işadamı vefat etti! KingWizard 0 444 23.09.2015, Saat:01:21
Son Mesaj: KingWizard
  Sosyal Medya Fenomeni Dubaili Şeyhin ölümü herkesi perişan etti KingWizard 0 442 23.09.2015, Saat:00:59
Son Mesaj: KingWizard
  Kuzey İrlanda’da IRA krizinde Başbakan Robinson istifa etti KingWizard 0 381 12.09.2015, Saat:01:15
Son Mesaj: KingWizard
  Sarkozy beraat etti KingWizard 0 439 09.09.2015, Saat:19:23
Son Mesaj: KingWizard
  WikiLeaks: İran, Türkiye’yi tehdit etti KingWizard 0 394 02.07.2015, Saat:03:09
Son Mesaj: KingWizard
  Yunan Parlamentosu karıştı, Samaras genel kurulu terk etti KingWizard 0 393 28.06.2015, Saat:02:21
Son Mesaj: KingWizard
  Dar kot hastanelik etti KingWizard 0 423 25.06.2015, Saat:03:42
Son Mesaj: KingWizard
  Mars’ta çekilen 'piramit' fotoğrafı görenleri şoke etti KingWizard 0 358 25.06.2015, Saat:02:45
Son Mesaj: KingWizard
  Ünlü şarkıcı İstanbul'u terk etti integrand 0 519 08.03.2015, Saat:17:18
Son Mesaj: integrand
  Suriyeli dilencinin üzerinden çıkan para şoke etti! integrand 0 462 07.03.2015, Saat:19:15
Son Mesaj: integrandBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status