• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türkiye yasakladı, Rus'lar isyan etti!
#1
Facebook’un Rusça versiyonu olan ve Türkiye’de yaygın şekilde kullanılmaya başlanan sosyal paylaşım sitesi ’vkontakte’ye erişimin Türkiye’de mahkeme kararıyla engellenmesine, Antalya’da tatil yapan Rus tatilcileri tepki gösterdi.


Siteye ulaşamayan yüzlerce turist otellere şikayette bulunurken, 2012 yılının turizm açısından zor bir yıl olduğunu belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, kararın yeniden gözden geçilmesi gerektiğini söyledi.Facebook’un Rusça versiyonu olan ve Türkiye’de yaygın şekilde kullanılmaya başlanan sosyal paylaşım sitesi ’vkontakte’ye erişimin Türkiye’de mahkeme kararıyla engellenmesine, Antalya’da tatil yapan Rus tatilcileri tepki gösterdi. Siteye ulaşamayan yüzlerce turist otellere şikayette bulunurken, 2012 yılının turizm açısından zor bir yıl olduğunu belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, kararın yeniden gözden geçilmesi gerektiğini söyledi.


Rusya’da 2006 yılında kurulan ve 290 milyon kullanıcısı bulunan sosyal paylaşım ağı ’www.vkontakte.ru’, Avrupa’nın en büyük sosyal paylaşım ağı olarak gösteriliyor. Sosyal paylaşım ağları alanında Rusya’da ’Facebook’un da önünde yer alarak lider olan ’vkontakte’, kısa bir süre önce arayüzünü farklı dillere de çevirerek dünya çapında ün kazandı. Arayüzüne Türkçe’yi de ekleyen ve 68 dilde yayın yapan siteye erişim, ünlü pop yıldızı Tarkan’ın ’Adımı Kalbine Yaz’ şarkısını izinsiz yayınladığı, telif yasasına uymadığı gerekçesiyle 2 Mayıs 2012’de İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın kararıyla engellendi.


Antalya’da özellikle tatil için Kemer İlçesi’ni tercih Rus turistler, yaşadıklarını ve gördükleri yerleri ’vkontakte’de anlık olarak paylaşmak istedi. Siteye giriş yapmak isteyen turistler ekranda ’Ulaşmaya çalıştığınız internet sitesi İstanbul Cumhuriyet Savcılığı 02.05.2012 55210 sor. Sayılı kararı ile erişime engellenmiştir’ yazısıyla karşılaşınca şoke oldu. Siteye ulaşamadıkları için hayal kırıklığına uğrayan yüzlerce turist, konakladıkları otellerin yöneticilerine şikayette bulundu.

ERİŞİMİN ENGELLENMESİNİ İZAH EDEMİYORUZ


Göynük Beldesi’ndeki Boran Mare Beach Otel’in Genel Müdürü Aziz Dinçer, sosyal paylaşım sitesinin kapanmasının ardından turistlerden yüzlerce şikayet aldıklarını kaydetti. Mahkeme kararını turistlere anlatamadıklarından yakınan Dinçer, "Rusya ve çevresindeki ülkeler için ’vkontakte’, çok önemli. Diğer paylaşım sitelerini kullanmıyorlar. İletişim artık vazgeçilmezler arasında yer alıyor. Bu durum Türkiye’de çok önemsenmiyor. Ama Rus turistleri çok yakından ilgilendiriyor. Zor bir sezon yaşadığımız şu günlerde kapatma kararı bizi daha da zora sokuyor. Kararın düzeltilmesini bekliyoruz" dedi.

TATİLDEKİ TURİSTLER TEPKİLİ


Rus turistlerden 32 yaşındaki Elmira Nagimilina, "Birçok iş görüşmemi bu site üzerinden yapıyorum. Arkadaşlarım ve ailemle de konuşuyorum. Şu anda tatildeyim ve tüm sosyal çevremle bağlantım kesildi. Bu yasağın nedenini anlayabilmek mümkün değil" diye konuştu.


38 yaşındaki İvanova İrina ise "Daha önce Türkiye’ye geldiğimde böyle bir sorun yaşamadım. ’vkontakte’ye bağlanarak burada çektiğim fotoğraf ve görüntüleri anında paylaşıyordum. Şimdi neden böyle bir yasak var anlamadık" ifadelerini kullandı.


İvanova Kristana da ’vkontakte’nin kapatılmasının kendilerini son derece zor durumda bıraktığını söyledi. Telefon yerine siteyi kullandığını anlatan Kristana, "Rusya’ya gidene kadar hiçbir paylaşım yapamayacağız. Bu çok saçma bir karar" dedi.

KARAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ


Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise kararın yeninden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Bağımsız Devletler Topluluğu’nun Türk turizmi açısından ciddi bir pazar olduğunu anlatan Başkan Ayık, şunları kaydetti:


.Şu anda gelecek her bir turiste ihtiyacımız var. Bağımsız Devletler Topluluğu’ndan gelen misafirlerimizin kendilerine has bir takım alışkanlıkları var. Şu da bir gerçek ki artık dünyada sosyal paylaşım siteleri insanların tatil tercihlerini dahi etkiliyor. Bu anlamda bakıldığında, eğer çok haklı bir gerekçe yoksa, bu tür kararlar alınmadan önce mutlaka bir defa daha gözden geçirilmeli. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’nın aldığı kararı yeniden gözden geçirmesini diliyoruz. Siteye yeniden erişimin sağlanmasını arzu ediyoruz..

register.gifKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Güney Kıbrıs'tan AB'ye 'Türkiye' yanıtı KingWizard 0 590 19.10.2015, Saat:12:28
Son Yorum: KingWizard
  Rusya vanaları kapatırsa Türkiye’nin B planı ne? KingWizard 0 490 17.10.2015, Saat:15:23
Son Yorum: KingWizard
  Türkiye'de 323 bin Volkswagen geri çağırılacak KingWizard 0 518 17.10.2015, Saat:15:22
Son Yorum: KingWizard
  İtalya Dışişleri Bakanı: Ankara saldırısı, Türkiye'nin 11 Eylül’ü KingWizard 0 541 14.10.2015, Saat:00:05
Son Yorum: KingWizard
  Rusya lideri Putin'den 'Türkiye' açıklaması KingWizard 0 504 14.10.2015, Saat:00:02
Son Yorum: KingWizard
  Türkiye’den KKTC’ye su taşıyacak “asrın projesi”nde ilk tören Cumartesi günü Alaköprü KingWizard 0 548 13.10.2015, Saat:23:58
Son Yorum: KingWizard
  Ünlü işadamı vefat etti! KingWizard 0 486 23.09.2015, Saat:01:21
Son Yorum: KingWizard
  Sosyal Medya Fenomeni Dubaili Şeyhin ölümü herkesi perişan etti KingWizard 0 478 23.09.2015, Saat:00:59
Son Yorum: KingWizard
  Ve ABD açıkladı: Türkiye'de eğitilen 70 kişi Suriye'de KingWizard 0 540 23.09.2015, Saat:00:34
Son Yorum: KingWizard
  Papa: Türkiye, Lübnan ve Ürdün’ün yükü ağır KingWizard 0 497 19.09.2015, Saat:03:04
Son Yorum: KingWizardKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi