Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

Iguana avatar
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Tümör (Ur) mu?


 Konu: Tümör (Ur) mu?
 Tarih: 16.01.2013, Saat:15:29
#1
Arkadaşımın kuşlarına bakmaya gittiğimde sultanlarının birinde sol göğüsünün altında bir şişlik farkettim ve resmini çektim. Ama tümör mü yağ bezesimi tam çıkaramadım sizin görüşleriniz nelerdir? Kuş biraz yaşlı ve kilolu uçmasında sorun yok

[Resim: j04tb.jpg]

[Resim: j04td.jpg]

[Resim: j04tk.jpg]

[Resim: j04tn.jpg]
Lutino - Lucy
White Face - Jack
 Konu: Cvp: Tümör (Ur) mu?
 Tarih: 16.01.2013, Saat:15:31
#2
Barış kardeş öncelikle çok geçmiş olsun. Bu beni aşar ama pek iç açıcı gözükmüyor Sad
 Konu: Cvp: Tümör (Ur) mu?
 Tarih: 16.01.2013, Saat:15:32
#3
(16.01.2013, Saat:15:31)ozcan34fb demiş ki: Barış kardeş öncelikle çok geçmiş olsun. Bu beni aşar ama pek iç açıcı gözükmüyor Sad

Ben bunu biliyorum ..İç açıcı değşl malesef.
Hiçç VAKİT kaybetmeyinnn !! direk veterinere götürün. Su toplamış bile olabilir iltihaplanırsa fenaaa.....

Ayrıca sol ayağındada sorun var Lütfen veterinere gidiniz...
El ile müdahale gerekiyor...
F57
1 Grey sultan .Dişi. 2007 doğumlu
1 Dişi WF Clearpied sultan.
1 WF Heavy clear pied sultan- Erkek
1 Çift Jardine Papağanı
1 Dişi Highland Straigh Silver kedi
[Resim: http://i.imgur.com/RWPgfi6.jpg]

 Konu: Cvp: Tümör (Ur) mu?
 Tarih: 16.01.2013, Saat:15:36
#4
Zaten direk veterine götürmesini söyledim haftasonu götürebilicekmiş. Yağ bezesiyse amiliyatla alınırda. Tümör ise biraz riskli yeniden oluşma ihtimali var.
Lutino - Lucy
White Face - Jack
 Konu: Cvp: Tümör (Ur) mu?
 Tarih: 16.01.2013, Saat:15:38
#5
(16.01.2013, Saat:15:36)Iguana demiş ki: Zaten direk veterine götürmesini söyledim haftasonu götürebilicekmiş. Yağ bezesiyse amiliyatla alınırda. Tümör ise biraz riskli yeniden oluşma ihtimali var.

Ay korktum bir an.... Canım yaa... Minnacık canı var zaten oda ameliyatla...

Neyse Umarım iyileşir ve sağlığına biran önce kavuşur Confused
F57
1 Grey sultan .Dişi. 2007 doğumlu
1 Dişi WF Clearpied sultan.
1 WF Heavy clear pied sultan- Erkek
1 Çift Jardine Papağanı
1 Dişi Highland Straigh Silver kedi
[Resim: http://i.imgur.com/RWPgfi6.jpg]

 Konu: Cvp: Tümör (Ur) mu?
 Tarih: 16.01.2013, Saat:15:58
#6
Kuşlarda Tümör ve Şişlik

MUHABBET KUŞU ,PAPAĞAN,JAKO,SULTAN PAPAĞANI TÜMÖR KANSER UR BELİRTİLER TEŞHİS VE TEDAVİ YÖNTEMİ
Muhabbet kuşları ortalama 9-11 yıl yaşamaktadırlar. Muhabbet kuşlarında yaşlılık dönemi 6-7 yaşından itibaren başlamaktadır. Kuşlarda tümör oldukça yaygın olarak görülmektedir. Kafes kuşlarında saptanmış yaygın tümör tipleri; squamoz hücreli karsinoma, fibroma/fibrosarkoma, papilloma, lipoma, adenokarsinoma, renal hücreli karsinoma, nefroblastoma, testikuler teratoma, ovarian karsinoma, lenfosarkoma, eritroblastozis/myeloblastozis olarak sınıflandırılabiliriz.Bu tümörler kuşlarda çok hızlı olarak ölüme neden olmakta ama kimileri de hiç büyümeden kalmakta veya büyüse dahi ölüme neden olmamaktadır.
Muhabbet kuşlarında kuşun yaşına uygun ve fiziksel ihtiyaçlarına uygun hazırlanmış yem karışımları ve doğal ortamlarında bulunan gıdaların verilmesi kanserden korunmada önemli rol oynamaktadır.
Muhabbet kuşlarında ve diğer kuşlarda tümör ur kanser nedenlerini şöyle sıralayabiliriz.
-Genetik faktörler.
-Düşük E vitamini
-Tek tip diyetle kuşun beslenmesi
-Stress faktörleri
-Psikolojik çöküntüler
-Sigara dumanı
-Paraziter yumurtalar
-Kuşları doğal ortamlarından uzakta, ev ortamında beslemek.
-Hatalı beslemeler, aşırı yağlı yemlerin verilmesi
-Bağışıklık sisteminin deyişik sebeplerden dolayı etkilenmesi
-Hormonal bozukluklar
-Üzüntüler
-Yaşlılık
-Aşırı kilo ve hareketsizlik
-Kötü bakım koşulları
Muhabbet kuşları ve papağanlarda tümör yapılarının saptanmasında kullanılan yöntemler
-Klinik muayene
-Radyolojik muayene
-Biyopsi (kitleden alınmaktadır)
-Histopatolojik muayene
Kuşlarda tümör Semptomlar (Belirtiler)
-Tümör olguları kuşlarda bacak bölgesinde ise o bacaklarda hissizlik, ileri vakalarda felç kuyruğun seğirmesi,titreme ve kuyrukta düşme görülebilir.Ayaklarda morluk görülebilir.
-Zayıflama-iştahsızlık
-Kapanmayan yaralar(ülseratif yaralar)
-Dışkı ve idrar yapmada güçlükler özellikle karın bölgesindeki olgularda kitlenin bagırsaklara ve üreme organına baskısından meydana gelmektedir. Dışkı ve idrarın atılamamasından dolayı intoksikasyon(bünyenin kendini zehirlemesi)görülebilir.
-Stress
-Karın şişkinliklerinde ve sternum üzerindeki şişliklerde kuşlarda nefes almada zorluk ve hareketlerde kısıtlıklar görülür.
-Felçler
-Durgunluk
-Şişlik(sert kitle halinde veya yumuşak kıvamda )
Kuşlarda her şişlik ve yaralar tümör vakası olarak görülmemelidir. Bu tümör kitleleri göğüs üzerinde ,kanat üzerinde gaga çevresinde,ayakta, karında ,yanaklarda,kuyruktabaşta ,böbrekte, göğüs altında,sternumda vs yerlerinde görülebilir.Bu tümör yapıları bazen kanamalı olabilir ve bu yaralar iyileşmeyen yapıya sahiptir antibiyotik tedavilerine yanıt vermemektedir.Kuşlardaki tümör vakaları değişik vakalarla karışabilir özellikle karın tümörleri yumurtanın karın boşluğunda kalması ile sanki bir kitle görünümündedir ,muhakkak bir veteriner hekim tarafından muayne edilmelidir.İzmir bornovadaki veteriner kliniğimize kanser vakası olan kuşlar gecikmeli olarak gelmektedir,bu da yapılabilecek tedavileri kısıtlamakta,başarısını engellemektedir.Kuşlarda tümör (ur),kistlerle,yağ bezeleriyle karıştırılmaktadır.Erken olgularda tedavi edilebilme oranı yüksektir.Kanat ve ayak tümörlerinde bu organların alınması (amputasyon) gündeme gelebilir. Muhabbet kuşlarında abdomen şişkinliklerinde böbrek ve karaciğer vs iç organlarda tümör olasılığı yüksektir ve bu bölgede olan oluşumlar kanama riski nedeniyle cerrahi yaklaşımları başarısız kılınabilir,operasyonlar anestezi, maske,gaz anestezisiyle yapılır. Cilt altında hızlı büyümeyen kitlelerin hemen hemen hepsi iyi huyludur cerrahi olarak alınmasına gerek yoktur, bu kitleleri düzenli olarak incelemek, büyüme olup olmadığını takip etmek gerekir . Tedavi destek ek ilaçlarla yapılmalıdır.Tüm kuşlarda operasyon çok risklidir.Bunda kuşların narkoz hassasiyetleri,enjeksiyon zorlukları,aşırı yükleme ilaç tedavilerini kaldıramamaları nedeniyle ilaçlar çok dikkatli ve uygun dozlarda verilmelidir.küçük cerrahi tedaviler ve özel cihazlarla koterizasyon(yakma) yöntemleri tercih edilmelidir. Kuşlarda kötü huylu tümörlerde ani ölümler görülebilir iyi huylu tümörlerde senelerce yaşayabilirler ama bu yaşama sırasında kesinlikle destek tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Kliniğimize gelen bu tip vakalarda destek tedaviyle, muhabbet kuşlarımızın genel durumunu çok daha iyi hale getirip, yaşam kalitesini yükseltmekteyiz. Muhabbet kuşlarında ve diğer kuşlarda görülen tümörler üç tür yapıyla beraber izlenmelidir bu üç ayrı yapı Lipomlar(Yağ bezeleri), Ur(tümör), Kist(içi sıvı dolu kitleler) bu yapılar birbirinden elemine edilerek kesin teşhis ve tedavi yöntemi belirlenmelidir ve bunu kesinlikle muhabbet kuşunu muayne eden veteriner hekim belirlemelidir.
Kuş Kist Oluşumu: Kuşlarda kist oluşumlarında içi sıvı ile dolu dış çeperi zarla çevrildir.Bu kistler kuşların vücutlarının her tarafında olabilir genelde karın bölgesinde daha yoğun olarak görülür.Bu kistik oluşumlar deri altına lokalize olmaktadır.Temel neden olarak yağ bezlerinin büyümesinden kaynaklanmaktadır.Parazit yumurtaları organlara yerleşerek kist yapısını oluşturarak bu kistler iyi ve kötü huylu tümörlere dönüşebilirler.operasyon risklidir.Kuşlarda değişik bölgelerde karaciger,böbrek vs en yoğun yerleşme alanıdır.Bu içi sıvı dolu olan kist oluşumları elastiki yapıdadır.
Kuş Yağ Bezeleri(Lipom): Kuşlarda deri altında yağ göğüs ve karın altında sıklıkla görülür.Obez kuşlar risk altındadır.Yağ hücresinin içinde depoladığı yağ miktarını sınırlayamaması ve aşırı yağ depolamasıyla oluşmaktadır.Bu tür oluşumu olan yağ bezeleri cerrahi olarak uzaklaştırılmalıdır.Yağ bezeleri muhabbet kuşlarında büyümeleri mümkündür kimi zamanda büyümeden kalabilir. Düşük e vitamini ,aşırı yağlı yemler kuşların vücutlarında aşırı yağ stoku oluşturur.Bu şişlikler kuşun ısırması ile kanayabilir.Büyük lipomlar böbrek ve karaciğerde görülür.Kuşun idrar ve dışkı yapmasını zorlaştırır. İlaçla sağıltım mümkün değildir.Büyümeyen yağ bezeleri cerrahi olarak alınmadan bırakılabilir,vucuda zararı yoktur tümöre dönüşmeden kalabilir ve lipomlar etrafa yayılmadan kuşların vücudunda kalabilir.Tedavide e vitamini, diyet,egsersiz vs önerilir. Bazı kuş türlerinde, iyi huylu yağ tümörlerinin (Lipoma) gelişimi daha kolay olmaktadır.
Kuş Ur (Tümör): Hücrelerin aşırı çoğalmasıyla dokularda oluşan ve büyüme eğilimi gösteren yumrulardır. Tümör, vücuttaki tüm doku ve organlarda meydana gelebilir.Maling (Kötü huylu) olan tümörlere kanser denir. Bening tümörler(iyi huylu) kanser değildirler.Kötü huylu tümörler ilerledikçe başka doku ve organlara yayılırlar; buna metastaz denir bu şekilde bütün vücuda yayılır. Bening tümörler ise yayılmazlar, sadece oldukları yerde büyüyebilirler.Bu aşamalar veteriner hekim ve hasta sahibi tarafından dikkatli olarak takip edilmelidir.Gerekli durumlarda erken müdahale yapılmalıdır.Kuş sahiplerine önerim veteriner hekime gitmeseler dahi kuşlarını 3 ayda bir gögüs,karın, gaga,kanat altı vs bölgelerini elle muayne ederek şişlik durumlarını erken teşhis etmek açısından önemli bir yaklaşım olabilir.
Öncelikle urun kuşta kötü-iyi huylu olduğunu tahlillerle anlamak gerekmektedir, bazı urlar(tümörler) sadece yağ bezesi veya iltihap dolu olduğundan antibiyotik tedavisi ile geçebilmektedir ancak her antibiyotik her kitleye cevap vermez. Eğer kanser şeklinde ise kısa zaman içinde kuşu kaybedebiliriz, eğer iyi huylu ise yıllarca yaşayabilir. Tümöral oluşumlar genellikle ileri yaşlarda ve kilolu kuşlarda görülür, tüyleri o bölgede azalır ve halsiz görünmeye başlar, uçamaz. Bu durumda öncelikle bir hekime götürmeli ve tahlil yaptırmalısınız tahliller radyoloji,kan testi,biopsi,patolojik vs olarak yapılır. Yapılan muayene ve tetkik sonucuna göre, gerekli tedavi protokolü uygulanmalıdır.
Tolgay Aytar
Veteriner Hekim


böyle bir yazı var, yazının olduğu sitede de çok benzer bir görüntü Sad ayrıca araştırırken bir çok insan ve hayvanda bulunan türlü tümör vakasının fotoğrafı ile karşılaştım, şuan fenalardayım, sanırım bugün benim için bitmiştir..acil şifalar diliyorum, dertsiz hastalık gelmesin hiç bir canlının başına..
daldarınız bol olsun Angel
 Konu: Cvp: Tümör (Ur) mu?
 Tarih: 16.01.2013, Saat:15:59
#7
Yakında veteriner varsa götürün yoksa ben hallederim diyorsan birincisi tek kafese alın şişkin yerine antibiyotik içerikli göz pomatlar var onu sürün.yoksa zencefil ve tarçını ar miktar su ile eritip şişkin olan yere bir hafta boyunca çok ıslatmadan sürün,o da yoksa şişkin bölgeyi dantel makası ile tüylerden arındırıp etrafını günlük yara pansuman eder gibi dezenfekte edin etrafta ki tüyü azalmak şişkinliğin açık yaraya dönüşmesini ve iltihaplanmasını engelleyecektir.Kuş çok hareketsizse çok kilo almadan yağ bezesi oluşmuş ola biri,tüneğe atlar ken gögösü sert çarpmış ola biri here ne sebap olursa olsun şişkin bölge temiz tutulmalı ki kuş bir an önce kendi sağlığına kavuşsun(tarçın yedirmek iç parazitleri ve hastalıkları yok etmekte de yararlı ola bilir)(kendi deneyimimdir uygulamadan önce ilk yapılacak profesyonel yardımı veterinerden almak benim yaptıklarım veteriner olmayan veya buna harcayacak parası olmayanlara göre tavsiye niteliğinde dir yanlış anlaşılmasın)
1 ÇİFT WF PEARL MUTASYONU
5 TEK LUTİNO CİNSİYETLERİ BİLİNMİYOR (YAVRU)
1 ÇİFT GÜNEŞ KONUR
3 ÇİFT ORİJİNAL SHOW JUMBO
2 TEK WF MUTASYONU YAVRU DİŞİ
1 TEK WF PİED MUTASYONU DİŞİ YETİŞKİN
5 ÇİFT MUHABBET KUŞU
40 ADET MUHABBET YAVRU
 Konu: Cvp: Tümör (Ur) mu?
 Tarih: 16.01.2013, Saat:19:02
#8
(16.01.2013, Saat:15:59)rockhellboy demiş ki: Yakında veteriner varsa götürün yoksa ben hallederim diyorsan birincisi tek kafese alın şişkin yerine antibiyotik içerikli göz pomatlar var onu sürün.yoksa zencefil ve tarçını ar miktar su ile eritip şişkin olan yere bir hafta boyunca çok ıslatmadan sürün,o da yoksa şişkin bölgeyi dantel makası ile tüylerden arındırıp etrafını günlük yara pansuman eder gibi dezenfekte edin etrafta ki tüyü azalmak şişkinliğin açık yaraya dönüşmesini ve iltihaplanmasını engelleyecektir.Kuş çok hareketsizse çok kilo almadan yağ bezesi oluşmuş ola biri,tüneğe atlar ken gögösü sert çarpmış ola biri here ne sebap olursa olsun şişkin bölge temiz tutulmalı ki kuş bir an önce kendi sağlığına kavuşsun(tarçın yedirmek iç parazitleri ve hastalıkları yok etmekte de yararlı ola bilir)(kendi deneyimimdir uygulamadan önce ilk yapılacak profesyonel yardımı veterinerden almak benim yaptıklarım veteriner olmayan veya buna harcayacak parası olmayanlara göre tavsiye niteliğinde dir yanlış anlaşılmasın)

Teşekkürler bilgi için. Öncelikle şişliğin ne olduğunun belirlemek gerekir. Ur mu yoksa yağ bezesimi bunun içinde profesyönel yardım almak şart. Oyüzden arkadaş götüremezse ben götürücem.

Bağcılar, Bahçelievler civarında kanatlılarda bilgili olan ve ameliyat yapabilcek bildiğiniz veteriner tavsiye edebilirmisiniz?

(16.01.2013, Saat:15:58)s.k.y. demiş ki: böyle bir yazı var, yazının olduğu sitede de çok benzer bir görüntü Sad ayrıca araştırırken bir çok insan ve hayvanda bulunan türlü tümör vakasının fotoğrafı ile karşılaştım, şuan fenalardayım, sanırım bugün benim için bitmiştir..acil şifalar diliyorum, dertsiz hastalık gelmesin hiç bir canlının başına..

Teşekkürler bilgi için daha önce okumuştum zaten. İyi dilekleriniz için teşekkürler.
Lutino - Lucy
White Face - Jack
 Konu: Cvp: Tümör (Ur) mu?
 Tarih: 16.01.2013, Saat:19:38
#9
bu arada gagasıda bayağı uzun....
 Konu: Cvp: Tümör (Ur) mu?
 Tarih: 17.01.2013, Saat:13:04
#10
geçen sene benım sultanda aynı şekilde olmuştu karnı şişmişti veterinere götürdüm karnına şırınla sapladı iltihabını aldı. 2 gün sonra yine şişti yine şırıngayla iltihabını aldı. kuş halsizdi hatta dışkısını filan yapamıyordu kuşu yıkadım sonra öldü.
oluşma sebebi kuş yemi yüzünden evde kalmamışi annemde baska yerden almış o yemde vitaminsizdi bembeyaz sanırım ondan.
antalya_0791, üyesi Sultan Papağanları - Sultan Papağanı Forum forumlarına 25.09.2011 tarihinde katılmıştır.
 


Tümör (Ur) mu? konusu
Tümör (Ur) mu? Konusunun Linki Direk Link
Tümör (Ur) mu? Konusunun HTML Kodu HTML Link
Tümör (Ur) mu? Konusu BBCode Linki BBCode Link
Tümör (Ur) mu? Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  yoksa tümör mü? mstafaer 4 755 12.09.2013, Saat:19:20
Son Mesaj: mstafaer
  Sultan Papağanlarında Tümör abdurrahman 8 2,167 07.02.2013, Saat:14:13
Son Mesaj: babyloon11
  Kuşlarda Tümör ve Şişlik rascalboyfb 4 1,650 09.11.2012, Saat:19:14
Son Mesaj: rascalboyfbBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status