• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trabzonsporda Dortmund modeli
#1
Muharrem Usta'nın dev projesi hazır: Avrupa'nın en büyükleri ile temas halindeyiz. Trabzonspor'u çok kısa sürede Türkiye'nin en profesyonel yönetilen kulübü haline getireceğiz. Nüfus ve şehir olarak en çok benzeyeceğimiz, model alacağımız kulüp Borussia Dortmund olacak

Uzun süredir Trabzonspor kulüp başkanlığı için adı geçen Muharrem Usta dün düzenlediği basın toplantısıyla adaylığını resmen açıkladı. Trabzon'da bir otelde düzenlenen kahvaltılı toplantıda Trabzonspor başkan adaylığını duyuran Medical Park Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Usta, örnek kulüp olmak için çalışmalara başladıklarını ve Borussia Dortmund'u model aldıklarını açıkladı. Usta, "Bu nasıl büyük kulüp, büyük marka olmak. Bu nasıl yönetim anlayışı? O büyük markanın üzerinde devasa küller, çamur yığınları oluşmuş" dedi.

EKİBİM GÖRÜŞÜYOR
Bu durumdan kurtulmak için mücadele vermek durumunda olduklarını vurgulayan Usta; Avrupa'nın en büyük kulüpleriyle görüştüklerini ve Trabzonspor'u çok kısa sürede Türkiye'nin en profesyonel şekilde yönetilen kulübü yapacaklarının müjdesini verdi. Muharrem Usta, çalışmalarıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: "Şirketimdeki arkadaşlarım Avrupa'nın büyük kulüpleriyle görüşüyor. Borussia Dortmund, Manchester United, Bayern Münih, Real Madrid gibi kulüplerin organizasyonel yapısıyla ilgili görüşmeler yapıyorlar. Alman ve İngiliz takımlarının yönetimlerinin nasıl olduğu yönünde araştırmalar gerçekleştiriliyor. Nüfus ve şehir olarak bizim en çok benzeyeceğimiz kulüp, Borussia Dortmund olacak.

DÜNYA KULÜBÜ
Trabzonspor altyapısının bir dünya kulübü statüsüne kavuşması için büyük kulüplerde büyük başarılara imza atmış bir ekip, Türkiye'ye getirilecek. İstanbul'un iki yakasında, Ankara ve Trabzon ile Avrupa'da 4 ayaklı altyapı organizasyonu kuracağız. Hedefimiz, 50'nci yılımızı kutlayacağımız 2017'de her yıl altyapıdan yetişen 2-3 oyuncuyu A takıma monte edebildiğimiz bir yapıyı kurmaktır. Altyapıyı gelir sağlayan bir fabrika gibi dizayn etmek zorundayız."

BİRİNCİ SINIF OLACAĞIZ
Projelerini daha sonra paylaşacağını belirten Muharrem Usta şöyle konuştu: "Yönetim kurulunda kimlerin yer alacağı konusunda adeta ince eleyip sık dokuyorum. Yönetimimde yer alacak her arkadaşımın benimle bu zorlu yolculuğa ayak uydurması gerekir. Trabzonspor tarihine bu kongre kalın harflerle, 'büyük bir devrim yapılmıştır' şeklinde yazılmayacaksa ben bu yolculuğa çıkmam. Bu nedenle kararımı geç açıkladım. Artık karar tamam. Büyük yürüyüş başladı. Büyük Trabzonspor için bundan böyle vaktimizi, emeğimizi, birikimimizi harcayacağız. Modern bir kulüp, birinci sınıf futbol kulübü olma anlayışıyla yolculuk başladı. Bu yolculuk, Trabzonspor kartvizitinden medet umanların asla ve asla yolculuğu olmayacaktır."

ŞİKE İLE SAVAŞTA YETERSİZDİ
Muharrem Usta, "Şike süreciyle ilgili olarak çalışmanız olacak mı? Neler yapacaksınız?" şeklindeki soruya şu yanıtı verdi: "Şike ahlaksızlıktır, hak gaspı ve hırsızlıktır. 2010-2011 sezonunda bizim hakkımız gasp edildi. Büyük kulüpler haklarını iyi savunurlar, kolay kolay haksızlığa uğramazlar. Adalet güçlüden değil doğrudan yana olmak zorunda ancak güçlülerin adaletsizliğe daha az uğradığı bir gerçek. Onun için ekonomik ve her yönden büyük bir Trabzonspor hedefliyoruz. Trabzonspor'un bu süreçte verdiği mücadeleyle ilgili içimde bir hüzün var. Başkanı tek kalmış, taraftarıyla bütünleşememiş, yönetimin ortada olmadığı paramparça bir yapı. Hukuk birimi oluşturmaya başladık. Şike konusunda her alanda, en üst düzeyle mücadele verilecek. Burada şunu da belirtmek istiyorum. 2010-2011 sezonu bittiğinde henüz ortada şike yokken o takımı dağıttılar. Onları şampiyon olmuş gibi ödüllendirecek, psikolojilerini düzeltecek bir yönetim vizyonu yoktu. Bu bizim için ilk darbe oldu. İkinci darbe de şikeden geldi."

HESAP KİTAP BİLMEYENLE BU KADAR
Bordo-mavili kulübün içinde bulunduğu finansal durumun izah edilemez olduğunu vurgulayan Muharrem Usta, "Kulübün 75 milyon geliri ama bunun üç katı borcu var. Durmak düşmek demektir. Duran düşer ve biz durmuş haldeyiz. Bu yolculuk zor. Bizim gibi kötü durumda olan sadece Beşiktaş var dört büyükler içinde. Bizim gelirimiz 75 milyon iken, Galatasaray ve Fenerbahçe'nin 300 milyon civarında. Trabzonspor'un devasa rakamlarla imza attırdığı oyuncuların bu kulübe ne yararı oldu? Bu olsa olsa hesap kitap bilmeyen, akşamdan sabaha kararlar alan bir anlayışın
ürünüdür" ifadelerini kullandı.

SORUN TEKNİK DİREKTÖR DEGİL YÖNETİM
Trabzon'un asıl sorununun yönetim ve vizyon sorunu olduğunu vurgulayan başkan adayı Usta düşüncelerini şöyle dile getirdi: "Yeni bir sürece giriyoruz. Trabzonspor silinmez ve devasa bir marka. Ama markamızda biraz hüzün var. Son 15 yıl içinde çok büyüyenler, hiç büyümeyenler, yerinde sayanlar var. Büyüyen kalıcı olur. Zirvenin tadını almış olanlar, hep en önde olmak ister. Taraftarları, sevenleri onları hep zirvede görmek ister. Bunun için de büyük bir vizyon sahibi olmak gerekir. Trabzonspor en çok büyüyen, en çok zirvede kalanlar arasında olmak zorunda. Trabzonspor'un sorunu teknik direktör sorunu değil, futbolcu değil. Bunlar günü kurtaran, sıradan işlerdir. Sorun yönetim sorunu, vizyon sorunudur. Biz statüko haline gelmiş yönetimsel organizasyonu yıkmak, yerle bir etmek, dünya kulüplerine yaraşır yeni organizasyonel yapıya taşıyarak, büyük vizyonlu yönetici takımı ile büyük yolculuğa çıktık. Artık gerçekleri görme zamanı. Büyük bir kulübün gelecekte zirveye ulaşabilmesi adına bu göreve talip oldum."

mcucux.jpg

Sorularınız için lütfen özel mesaj atmayınız. Uygun bir başlık ile uygun kategoriye konu açarak sorunuz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  TFF'de yeni dönem! Futbola UEFA modeli geliyor KingWizard 0 396 26.06.2015, Saat:03:54
Son Yorum: KingWizard
  Dortmund'da seri sona erdi! integrand 0 293 07.03.2015, Saat:20:21
Son Yorum: integrand
  Ve Dortmund küllerinden doğdu! Nereden nereye... integrand 0 235 21.02.2015, Saat:18:49
Son Yorum: integrand
  Stuttgart 2-3 Borussia Dortmund integrand 0 253 21.02.2015, Saat:18:28
Son Yorum: integrand
  Bayern, Dortmund'a geçit vermedi Alpdna 0 671 06.05.2013, Saat:03:11
Son Yorum: Alpdna
  FenerBahçe'ye Barça modeli! Yeni sistem Alpdna 0 597 25.03.2013, Saat:22:52
Son Yorum: Alpdna
  Dortmund'da 'Şampiyon FenerBahçe' sesleri Alpdna 0 636 19.02.2013, Saat:03:33
Son Yorum: AlpdnaKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi