• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sultanlarda psikolojik sorunlar nasıl anlaşılır?
#1
bu konuda bilgisi olan arkadaşlar lütfen yazın

#2
Sultan Papağan'larının narin hayvanlar olduğunu unutmamak gerekir. Çevre şartlarından, maddi-manevi, çok çabuk etkilenebilirler. Psikolojik hastalıklar ise genelde manevi yani fiziksel olmayan çevre şartlarından ötürü meydana gelmektedir. Bu hastalıkların genel çözümü onları bu soruna iten sebepleri ortadan kaldırmaktır.

Psikolojik hastalıklar şu ana başlıklarda toplanabilirler:

Tüy Yolma:

En belirgin psikolojik hastalıktır ve teşhisi de doğru yaklaşıldığı müddetçe çok kolaydır. Sultan Papağanlarında bu hastalığa çok fazla rastlanılmaz. Bir çok sebepten ötürü meydana gelmiş olabilir: yeni evine gelen papağanın önceki ortamını özlemesi, yaşadığı ortamdan hiç memnun olmaması, devamlı stres altında olması, devamlı korkmasını gerektiren durumların olması vb çeşitleri sebepler sayılabilir. Kesin ve tek bir sebebi yoktur.

Tüy yolma teşhisinin konabilmesi için: sultancıkların vücutlarındaki bir ya da birkaç bölgeyi kanatana, yaralayana veya iyice kel bırakana kadar yolması gerekir. Bu duruma düşen bir sultan uzun süre gözlem gerektirmeksizin kolayca teşhis edilebilir.

Her psikolojik hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın da çözümü sebep(ler)in ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. İyi bir gözlemden sonra sultancığımızın bu duruma neden düştüğü konusunda bir karara varıp o şartları değiştirmemiz gerekmektedir.

NOT: Sultan Papağanları günün büyük bir bölümünü kendilerine ayırıp tüylerini düzeltmeyi seven hayvanlardır. Gagaları ile hem yeni çıkan tüyler için vücutlarını hazırlarlar ya da hali hazırda var olan tüyleri düzeltirler. Tüy Yolma hastalığının bununla karıştırılmaması gerekir. Zaten karıştılması da zordur. Çünkü Tüy yolma hastalığında Sultancıklar kendilerini çirkinleştirip zarar verirler. Tüy düzeltme de ise rahat ve sakindirler, kendilerine zarar vermezler.Çığlık Atma:
En yukarda da bahsettiğimiz gibi psikolojik hastalıklar için "kesin ve tek nedeni şu"dur denilemez. Bu hastalıkta da diğerleri gibi gözlem gerektirir. Gözlem sonucunda en iyi karara sultancıklarımızın sahipleri karar vereceklerdir.

Bu hastalığa yakalanan sultancıklar normal zamandaki ötüşlerinden farklı olarak adeta çığlık atarlar. Zaten bu durum dinleyenler tarafından farkedilebilir. Çünkü çok korkmuş ya da canı acıyorcasına çığlıklardır bunlar.


Kusma:
Kusma hastalığı sultancıklarda çeşitli nedenlerden dolayı görülebilir. Başlıca kusma nedenleri fiziksel durumlardır. Fiziksel nedenli kusmalar diğer hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bir de psikolojik nedenlerden dolayı kusma hastalığı görülebilir. Bunun nedenleri ise diğer psikolojik hastalıklara göre biraz daha belirgin olabilir (eşinden ayrı düşmek yada eş istiyor olmak vb).

Eğer sultancığımız diğer hastalıkların belirtilerini göstermeksizin kusuyorlarsa (yani hiçbir fiziksel neden olmadığına kanaat getirirseniz) psikolojik nedenler araştırılmalı ve ihtiyaçları karşılanmalıdır. Bunun yanında kusma hastalığına ister fiziksel ister psikolojik yakalansın, sultanlarımıza haşlanmış patates vererek bu dönemde beslenmesinde yardımcı olunabilir.


Titreme:
Titreme özellikle korkan, ürken sultancıklarda görülür. Ani yüksek gürültü, kafes sarsıntısı, darbe vb korkutucu durumlara maruz kalan sultancıklarda kısa yada uzun süreli titreme durumuyla karşılaşılır. Bu durumdaki sultancıklarla sakin sesle konuşmalı yada hafif sesli müzik (klasik müzik önerilir) dinleterek onları rahatlatmalıyız.

Not: Titreme Sultan Papağanlarında çoğu zaman üşüme yada  fiziksel hastalıklardan ötürü görülür. Korkudan titreme ise basit atlatılabilen çok önemli olmayan geçici bir durumdur. Buna rağmen geçmezse veteriner-hekime başvurmakta fayda vardır.

(Alıntıdır)

#3
Yaklaşık 3 aydır sultan papağanım var, dişi ve tek.Bu sabah yemini tazeleyip kafesine bıraktım, bir tane aldı bir çığlıkla kendini arkaya attı, kafası arkada kanatlarını da arkada tuttu ayaklarını önde kitledi ölüyor gibiydi Sad hemen kafesinden aldım ellerime, Allah'ım çok kötü bi duyguydu ölüyor ne yapmalıyım oldum... gagasını açtım bir şey mi kaçtı diye görünürde bişey yoktu. üflemeye başladım nefes almıyor zannettim. ayakta duramıyordu yere bırakıyorum yan düşüyordu... biraz uğraştım ağlıyorum ölme nolur kızım diyorum. sonra yere bıraktım durdu, yemini getirdim hemen normalde atlar yemini görünce ama yüzüne bile bakmadı..yemedi... biraz bekledim, işe gitmem gerektiği için çok vaktim yoktu, sonra kafesine koydum tüneğinde durabiliyordu, biraz olsun kendine gelmişti... ne olduğunu anlamadım.. işe gittim ama aklım evdeydi izin alıp eve geldim kapıyı açtığımda onu canlı görmeyi diledim, evet ölmemişti ama bi garipti, kafesini aldım kapıyı açtım çıkmak istemiyor yemi gördüğünde dışarı çıkardı ...zar zor çıktı,, yem yedirmeye çalıştım bir iki tane yiyor fakat yem yemesinde sorun var nasıl tarif edilir bilemiyorum ama önceden olduğu gibi değil... çok sevdiği lastiği var onu getirdim onla oynattım biraz, toparlamış gibiydi, benimleydi... sizce psikolojik olarak bi sorunu olabilir mi? Bir eş almam şu aşamada ne derece doğru olur,

#4
veterinere götürmelisiniz kriz geciriyor olabilir

#5
Sad
evet götürücem, kriz dediniz nasıl bir durum bu bahsettiğiniz?Daha önce karşılaştınız mı ?

#6
(14.06.2013, Saat:13:20)denizmavisi Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sad
evet götürücem, kriz dediniz nasıl bir durum bu bahsettiğiniz?Daha önce karşılaştınız mı ?

karşılaşmadım ama anlattıklarınız onu gösteriyorKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kuşumun ayağına nasıl krem sürebilirim? asilgungor 4 153 10.06.2017, Saat:00:41
Son Yorum: melodi0704
  Kuş gribi karşı nasıl koruyabilirim sultancığı behlülbaba 1 228 15.12.2016, Saat:16:49
Son Yorum: candark4349
  Geçmeyen sorunlar Ragnar 4 397 01.07.2016, Saat:01:16
Son Yorum: aytaç1993
  Yeni alacağım kuşun hasta olup olmadığını nasıl anlarım? umtfrkn 1 383 19.06.2016, Saat:21:17
Son Yorum: Emirrr
  dişi sultanlarda kızgınlık belirtisi prens3331 2 501 09.05.2016, Saat:16:11
Son Yorum: prens3331
Thumbs Up Gribi nasıl yendik Duygu_ 4 682 07.05.2016, Saat:01:50
Son Yorum: Omery
  8 günlük yumurtaya ışık tutsam anlaşılır mı ? sultanlarr 1 460 21.02.2016, Saat:21:15
Son Yorum: deeppoint
  kanamayı nasıl durdururum? akoli 1 487 23.06.2015, Saat:19:49
Son Yorum: newceri
  Kuşumdaki sorunun megabakteri olup olmadığını nasıl anlayabilirim? edaasen 6 836 26.05.2015, Saat:17:41
Son Yorum: edaasen
  Yumurta Maması Nasıl Yapılır DeathWeapon74 6 1,066 04.03.2015, Saat:20:42
Son Yorum: DeathWeapon74Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi