• Derecelendirme: 2/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sultanımızı kaybettik! :-(
#1
Arkadaşlar an itibariyle daha 1 hafta önce aldığım sultan papağanını kaybettim! İnanılmaz yani daha gencecikti ve sadece 1 hafta olmuştu..Daha önce muhabbet kuşu besledim, kafesine ve koşullarına dikkat etmeme rağmen bu kaderi yenemedim! Bunu şu amaçla yazıyorum; bu olaya benim gibi heves edenler daha dikkatli davransın ve ayrıca neden böyle bir erken ölümle karşılaştım bana fikir vermenizi istiyorum deneyimli ve bilgili arkadaşlar..
Öncelikle belirtileri yazayım..Son 2 gün iyice durgunlaştı, sürekli kafesin tabanında durdu yukarılara çıkmadı, kısık sesle ötmeye başladı, ve kesin olarak ciddi hastalandığını anlamama sebep olan siyah dışkı belirtisi! Simsiyah ve içinde bir parça beyazlık olan dışkı..Onu görür görmez forumlarda araştırdım zaten siyah dışkı için hiç de olumlu yorumlar okumamıştım..Hemen veteriner olan arkadaşımı aradım belirtileri anlattım bana "avidiyare" ve "avisol" ilaçlarını önerdi bugün dışarıda uzun uzun dolaştım sonunda buldum..Hem suyuna hem yemine karıştırdım akşama doğru..Daha sonra bekledim bir umut iyileşir diye..Fakat bu saate kadar gitgide ağırlaştı ve maalesef son nefesin verdi gözlerimin önünde cidden berbat bir deneyim!
Şimdi düşünüyorum da neden böyle oldu size hastalanmasının olası sebeplerini yazıyorum aslında bir çok şeyden şüpheleniyorum sizce nedir bunun nedeni?!

1) Papağanı satın aldığımda gayet canlıydı acaba satın alırken hastalığı var mıydı bu galiba düşük bir olasılık...

2) Bana bir poşet dolusu yem verildi sürekli bunu kullandım yemde bir bozukluk olabilir ama sonuçta kuşçu da aynı yemi kullanıyordu...

3) Suyunu musluktan doldurup verdim şehir suyu sebep olmuş olabilir mi...

4) Yavru olduğu için pek alışkın değildi kafes düzenine o sebeple ilk günlerde baktığımda suluk içinde ve yem kabında dışkılarını gördüm tabi daha sonra yine aynı yerden beslendi bu sebeple zehirlenmiş olabilir..(3 gün önce kafes düzenini değiştirdim işe yaramıştı ama biraz geç kaldım sanırım bunun için)

5) Odadayken bir kaç kere klima açtık ama klimanın doğrudan kuşun üstüne doğru gelmemesine özellikle dikkat ettim aynı şekilde pencereyi açtığımda cereyanda kalmasın diye kuşu odanın tam köşesine koydum ve arada fazla rüzgarlı değilken balkona çıkardım..Sizce bu davranışlar sakıncalı mıydı?

6) Yem yemeyi inanılmaz fazla seviyordu! Neredeyse sürekli yiyordu! Mesela kafes dışına saldığımda hiç uçmazdı ben gazete üstüne yem koyduğumda sadece yemle ilgilenip hepsini yedikten sonra kafesine koyunca yine direkt yemliğe saldırıyordu..Zaten bir haftada direkt kilo aldı; kuşların doyma hisleri ve bilinçleri var diye biliyorum ama cidden yem tüketimi fazlaydı! Bu olasılıktan oldukça şüpheleniyorum..

7) Arada olmadık zamanlarda uyuyordu..Mesela yem yerken bir anda gözlerini kapatıyor 5 dk sonra gözlerini açıp aynen devam ediyordu yemeye..Ya da dışarı saldığımda etrafını incelemek yerine (pek meraklı değildi) olduğu yerde durup uyumayı tercih ediyordu..

8) "Avidiyare" ilacını çok aradım hiçbiryerde yoktu en son umutla bir dükkanda buldum..Tam satın alırken farkettim ki son kullanma tarihi 2012 yılının sonuydu! Satıcıya sorduğumda sorun olmayacağını, ambalajın sağlam olduğundan dolayı ilacın hala iş göreceğini söyledi..Gerçekten de ambalajı ve görünüşü sağlamdı..Kuş ciddi hasta olduğu için vakit darlığından dolayı ilacı aldım ve uyguladım..İlaç mı sebep oldu diye düşünmeye başladım ama bu olaydan önce kuş hastalık belirtilerini göstermeye başlamıştı..

Aklıma gelen olasılıklar bunlar..Gerçekten çok üzgünüm sizinkilere uzun ömürler diliyorum fikirlerinizi bekliyorum..Bu arada adı "Çapulcu" idi Undecided

#2
Kıyamam ben küçük direnişçiye.başın sağolsun.bence kuşu aldığında hastaydı hareketliydi çünkü daha hastalık tam yayımlamıştı diye düşünüyorum.siyah dışkı ciddi bir hastalık belirtisi zaten.yaptıgın şeyler hepimizin uyguladığı rutin hareketler.biz klima açık uyuyoruz tabii direkt üzerlerine gelmiyor ama şimdiye kadar sorun yaşamadık.onunda ömrü o kadarmış demek.inşallah sağlıklı bir kuş evlat edinebilirsiniz en kısa zamanda.bu üzüntüyü atlatmanın en hızlı yolu bence bu.

Kuşlarınızı veterinere götürün,onlar size muhtaç.

yakışıklı piedim dengesiz kuşum boncuk Male
lutino jessica Female

http://img194.imageshack.us/img194/2257/qbqi.jpg


#3
Başınız sağolsun serdar bey biliyorum çok üzücü bir durum sadece merak etdigim Kusunuz anidenmi öldü ( yemesi içmesi normalmiydi)

Albino
Normal grey

Pastelface platinum hen
Whiteface cinnamon split to pied
#4
Başınız sağ olsun gerçekten çok üzücü bir durum inşallah kimsenin başına gelmez

#5
başınız sağolsun gerçekten çok üzüldüm Sad bende kuşumu alalı 10 gün falan oluyor dışkıda yeme içmede bir sorun yok ama 7. seçenekte belirttiğiniz gibi olur olmadık yerlerde uyuyor buda beni endişelendiriyor Sad

#6
üzücü bir durum, kötü bir tecrübe yaşamışsınız. ben dışkı konusunda çok hassasım. tünekleri haftada bir temizliyorum. ızgarayı ise her gün. suyunu her gün tazeliyorum. yem kaplarında dışkı olması halinde yemi döküp kapları temizliyorum. kullandığım ilaç, vitamin ve yemlerin ise son kullanma tarihini muhakkak kontrol ediyorum.
son kullanma tarihi bulunan ürünlerin son kullanma tarihinden sonra 1-2 ay daha kullanma opsiyonu her zaman vardır ama 6 ay çok uzun bir süre. kullanmamanızı tavsiye ederim. en azından vicdanen daha rahat olursunuz. ilaç verdim de ondan mı öldü diye içinizi kemiren bir şüphe ortadan kalkar.

inşallah tekrar böyle bir acı yaşamazsınız. her ne kadar etrafımızda ki insanlar alt tarafı kuş desede bizler bu canlıları ailemizin bir ferdi olarak görmekteyiz

son olarak kendinizi çok hırpalamayın, sonuçta siz bu hayvanı yaşatmak için elinizden geleni fazlası ile yaptınız.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Prenses'imi kaybettik...(sizin başınıza gelmesin diye açıyorum konuyu) aydogdu 14 1,815 28.12.2014, Saat:16:28
Son Yorum: xkullanıcısı
  Bebeğimizi kaybettik:( euqenie 12 1,233 28.11.2014, Saat:23:21
Son Yorum: euqenie
  Öksüz ü malesef kaybettik ozen7 26 2,949 23.08.2013, Saat:20:07
Son Yorum: Mücahit_
  tatile giderken sultanımızı da yanımızda götürmek istiyoruz,bunun etkileri nasıl olur denizmavisi 5 1,092 19.06.2013, Saat:13:53
Son Yorum: Emirrr
  sultanımı kaybettik idris_sanli 15 2,459 08.03.2012, Saat:11:49
Son Yorum: idris_sanliKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi