• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sultan Papağanları Üzerine Söyleşi
#1
Merhaba arkadaşlar ;

Yaklaşık 1 senedir sultan papağanları ile haşır neşir biri olarak , bu hayvanlarla olan ilişkimi iyi günlerinden çok ; kötü günlerinde gözden geçirmeyi başarabildim. 20 cm boyundaki bir canlıyla insan arasındaki ilişki dışarıdan önemsiz-gereksiz gibi nitelendirilebilsede durum tam olarak bundan ibaret değil.

İlk papağanımla ani bir hevesle kendimi petshop a atarak , kafeste tek başına sakince duran limonu farkederek tanıştım. O ana kadar varlığından haberdar olmadığım bir türün küçük bir üyesiydi o ana kadar. Jölelenmiş gibi duran saçları ve neden olduğunu anlayamadığım turuncu yanak benekleriyle o anda alınabilecek ilk ve tek kuş olmuştu benim için.

Aradan geçen zamanda sizinde yaşadığınız anıların benzerlerini tek tek beraber paylaştık. Ama varlığının değeri yokluğunda anlaşılıyormuş . Halbuki kendime göstermediğim özenin ona göstermiştim , ilahi adalet.

Bugün ise limonun ölümüne tanık olan arkadaşı duman ciddi bir hastalığa tutuldu . Gözümde o acı hatıralar tek tek canlandı. Veteriner en güzel çözüm gibi şu anlık.


Asıl mesele şu : Biz bu hayvanlara bu kadar dikkat ettiğimiz halde neden bu denli kolay uçup gidiyorlar? Neden onları hastalıklarından geri döndüremiyoruz? Aynı familyadan muhabbet kuşları bütün kışı buz gibi odalarda , günlerce değişmeyen suluk ve yemleriyle geçirebilirken , sultanlarımız neden dayanıksızlıkta zirve yapıyorlar ?

Sanırım anavatanlarındaki iklimlerle zıt bir iklimde yaşamaya zorladığımız için. Suç kimde bilmiyorum ama sonunda üzülen biz , zarar gören onlar oluyorlar.

farukwm1, üyesi Sultan Papağanları - Sultan Papağanı Forum forumlarına 15.09.2011 tarihinde katılmıştır.
#2
Öncelikle kuşunuz için çok üzüldüğümü belirtmek isterim umarım biran önce sağlığına kavuşur anladığım kadarıyla bu durum sizi oldukça hassaslaştırmış evet aslında çok haklısınız biz onları farklı şartlarda yaşamaya zorluyoruz tabi elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışarak bazen öyle şeyler hayal ediyordum ki imkan olsa hepsini toplayıp vatanlarına götürebilsem tabi çare değil yenileri gelecek satıldıkları yerden çok daha sağlıklıdır eminim bizim yuvalarımız lakin şu gerçeğide unutmamamız lazım "Her canlı mutlaka ölümü tadacaktır"şu veya bu şekilde çeşitli vesilelerle.Aslında söylemek istediğim burada değil de kendi vatanındada olsa zamanı geldiğinde oda gidecektir kendinizi üzmeyin bende çocukluğumdan beri çeşitli evcillere baktım kaybettiklerimde oldu tabi fakat elden birşey gelmiyor eminim ki siz gereken hassasiyeti gösterdiniz gerisi Rabbimize kalmış şifa verir umarım.

canım grey erkekHeartduman pearl dişiHeartkrema albino-pamuk lutino
#3
Kübra Hanım'ın da belirttiği gibi kuşunuzun ölümü sizi biraz hassaslaştırmış. Yoksa, bu derece hassas hayvanlar değiller aslında. 6 yıldan fazla bir süredir sultan papağanı besliyorum. Elimdeki çiftim 5 yıldır benimle. Geçen süre içerisinde bazı arkadaşların kuşlarına da baktım. Sonuç olarak, bunca yıldır hiç ilaç kullanmadım, vitamin dahi kullanmıyorum. Hiç hastalık da yaşamadılar.
Siteye üye olduğum ilk zamanlar Serhat özel mesaj atmıştı bana. Hastalıklar konusunda da yorum yapmamı istiyordu. Cevabım ise, istediğin her konuda yorum yaparım ama hastalık konusunda yorum isteme benden, çünkü bu konuda hiç tecrübem yok. Daha önce hiç hastalık yaşamadı kuşlarım. Sadece genel bilgiler verebilirim.
Bakım için önemli olan, onlara bakarken kendimizi düşünelim. Nasıl ki, sabah, öğle, akşam hep farklı besleniyorsak, öğlen yediğimiz yemeği akşam da görünce nasıl burun kıvırıyorsak onlara da bunu uygulayalım. Her gün farklı, değişik gıdalar verelim. Günlük uçuşlarını yaptıralım, banyosunu yaptıralım. Tüy temizliğini, kontrolünü yapalım. Gerekli ilgiyi gösterince, karşılığını da alıyoruz.
Ne insanlar biliyorum. Kuş bakımını yemlikte çekirdek, sulukta sulukla tamamlıyorlar. Odanın bir köşesine koyup, kafesi de yarıdan fazlasını tülle kapatıyorlar ev kirlenmesin diye. Uçmasına da izin yok. Gel de bu kuştan evcillik bekle. Konu uzar gider, başlıkta söyleşi kelimesini okuyunca anlatmak istedim. Anlattığım bir çok şeyi kuş verdiğim kişilere de anlatıyorum. Her zaman arayın diyorum.

#4
Erhan abi , ben evin tek çocuğuyum. Haliyle yaşım ilerlediği için ailem kuşlara aşırı sevgi beslediler. Zaten babam öğretmen , sabah gidip öğlen geliyor ve günün geri kalanında kuşlarla ilgilenmek için çok fazla zaman buluyor . Kuşların yemlerine , sularına , ek gıdalarına gereken özeni fazlasıyla gösteriyoruz , diledikleri zaman kafesten çıkabilme fırsatına sahipler. Ama sakına göze çöp batar misali hastalıklardan kurtulamadık

farukwm1, üyesi Sultan Papağanları - Sultan Papağanı Forum forumlarına 15.09.2011 tarihinde katılmıştır.
#5
İlk sultanım olan çiko 1,5 yıldır bende ve bir kez hasta olduğunu, üşüttüğünü ya da ishal olduğunu görmedim. (eve ilk geldiği günler hariç, nazar değmesin!! nazar_boncugu_mini.jpg Smile )
fakat sonrada aldığım 2 sultan da aynı ortam ve aynı koşullarda bulunmalarına rağmen sürekli hasta oldular ve antibiyotik tedavisiyle iyileştirebildim.
Sanırım bu her sultan birbirinden çok farklı görüşünü kanıtlıyor. karakterinden, metabolizmalarına, vücut dirençlerine kadar her şeyiyle birbirlerinden farklılar.
Faruk kardeşim seninki biraz talihsizlik olmuş bence.

#6
(10.05.2012, Saat:11:55)Erhan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: İlk sultanım olan çiko 1,5 yıldır bende ve bir kez hasta olduğunu, üşüttüğünü ya da ishal olduğunu görmedim. (eve ilk geldiği günler hariç, nazar değmesin!! nazar_boncugu_mini.jpg Smile )
fakat sonrada aldığım 2 sultan da aynı ortam ve aynı koşullarda bulunmalarına rağmen sürekli hasta oldular ve antibiyotik tedavisiyle iyileştirebildim.
Sanırım bu her sultan birbirinden çok farklı görüşünü kanıtlıyor. karakterinden, metabolizmalarına, vücut dirençlerine kadar her şeyiyle birbirlerinden farklılar.
Faruk kardeşim seninki biraz talihsizlik olmuş bence.

Söylediklerine tamamen katiliyorum Erhan cunku benim aldigim ilk sultan disi pear ve evdeki diğerlerinden gözle görülür farkla iri diyet uygulamama ragmen cok az fark oldu bu yuzden forumdan faruk kardesimden aldigim miconun onunla es tutmasını istedim ama olmadi neyse saglik olsun simdi 4tane yumurtamiz var mico ve şila dan bekliyoruz merakla.Daha öncede forumda geçmişti her sultanin kendine has karakteri var diye birde karakterin yaninda bünyeleride farkli bence evde üç tane sultan besliyorum bana bu hissi uyandırdı

ŞİLA lutino Female
PAŞA grey Male


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sultan sultanpapaganlari.com (Instagram) Berkay_dangel 8 1,136 03.05.2016, Saat:20:10
Son Yorum: Omery
  Muhabbet ve Sultan Papağanı Omery 9 1,049 25.04.2016, Saat:19:02
Son Yorum: Omery
  Sultan papagani yardim Srkya00 5 819 10.04.2016, Saat:17:15
Son Yorum: Emirrr
  Sultan kızışma DKKS 2 791 15.01.2016, Saat:01:03
Son Yorum: DKKS
  Albino sultan papağanları hakkında aşağıdakilerden hangisi doğrudur? burakalemdar 7 1,754 18.10.2015, Saat:12:59
Son Yorum: mert.cls
  Uzman veterineri sultan için söyledikleri. SedatCengaver 14 3,030 09.09.2015, Saat:16:11
Son Yorum: HarunÇ
  Sultan Papağanı Aday Adayı :) albaya 12 2,340 26.08.2015, Saat:14:52
Son Yorum: albaya
  Sultan papaganim rafik kacti :( Rafık 6 1,247 18.07.2015, Saat:12:48
Son Yorum: Eski55
  Sultan papaganim rafik kacti :( Rafık 0 651 17.07.2015, Saat:21:12
Son Yorum: Rafık
  Bir Çift Daha Sultan Alsam mı Ne Alsam :) oguzhan06 5 1,007 23.02.2015, Saat:20:50
Son Yorum: Eski55Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi