• 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sultan Papağanım Hasta Oldu :(
#1
Bugün oğluşum beni çok korkuttu, düne kadar hiçbirşeyi yokken sabahtan öğleye kadar halsiz, gözünü bile açamayan bir papiş haline geldi. Elime aldım ve ağzından renksiz, kokusuz bir sıvı geldiğini fakettim. Koştur koştur veterinerine gittik. Doktor, steteskobuyla dinledikten sonra hırıltılı nefes alıyor, üşütmüş olabilir dedi. Pet şişeye hazırladığı sarı renkte bir ilaç hazırladı ve 1 hafta su yerine bunu içecek, kafestende dışarı çıkarmayın dedi. Benim sormak istediğim ise şu, bu hazırladığı ilaç bileşimi ne olabilir ve 1 hafta kafesten çıkamayacak olması ne kadar doğru?
Not: İştahında bir azalma gözlemlemedim, fakat 2 gündür hiç yapmadığı birşeyi yaptı ve dışkısını yemeye başladı. Meyve ve sebze asla yemiyor, günaşırı aralıklarla değiştirdiğim suyuna 10 damla kadar avisol damlatıyorum. Eski sağlığına kısa zamanda kavuşması için ek olarak neler yapabilirim?

Gipsy ( Lutino, Dişi ) & Reco Aliş ( Pied, Erkek )
Mıstık ( Muhabbet, Erkek ) & Bicirik ( Albino Muhabbet, Dişi )
#2
geçmiş olsun öncelikle, gözlemleyin bakalım, yarın nasıl olacak, sıcak tutmaya özen gösterin, üşütmesi ilerlemesin. kafesten çıkmaması güç kaybetmemesi için iyi olacaktır bence de. sürekli salıyorsanız, iyiye giderse ve stres belirtisi gösterirse ben olsam bir iki gün sonra tekrar çıkartırdım kısa aralıklarla. tabi karar sizin yine. umarım yarına bir şeyi kalmaz. ishal var mı?

daldarınız bol olsun Angel
#3
İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. İshal yok çok şükür. Her hayvan sahibine benzer diye birşey duymuştum, sanırım doğruSmile Çünkü o da benim gibi doktorun beyaz önlüğünü görür görmez gözlerini açıyor Smile Eve getirdiğimde halsizliği devam ediyordu, 1-2 saat önce eski hareketliliğine kavuştu çok şükür. Ama bu kafesten çıkmak adına bir hile de olabilir, bilemiyorum.

Gipsy ( Lutino, Dişi ) & Reco Aliş ( Pied, Erkek )
Mıstık ( Muhabbet, Erkek ) & Bicirik ( Albino Muhabbet, Dişi )
#4
(09.01.2013, Saat:18:28)primaluce demiş ki: İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. İshal yok çok şükür. Her hayvan sahibine benzer diye birşey duymuştum, sanırım doğruSmile Çünkü o da benim gibi doktorun beyaz önlüğünü görür görmez gözlerini açıyor Smile Eve getirdiğimde halsizliği devam ediyordu, 1-2 saat önce eski hareketliliğine kavuştu çok şükür. Ama bu kafesten çıkmak adına bir hile de olabilir, bilemiyorum.

rica ederim, yine ben olsam diyorum, ilacı hemen kullanmazdım, ne koyduğunu da bilmiyormuşsun madem, ishal de yok, bir gün daha sabrederdim. ishal başlasa bile ilk gün doğal yöntemlerle önce haşlanmış patates, pirinç lapası ve suyu verebilirsin, aviviti ve meyve-sebzeleri kullanmayı bırakırsın, kimyasallar en son çare, iyiye gitmezse avidiare kullanabilirsin. tabi bunlar ishale yönelik. veteriner soğuk algınlığı için hazırlamış ilacı madem, kırgınlığı devam ederse kullanmakta fayda var.

daldarınız bol olsun Angel
#5
ilknur hanım kafesinizde mürekkep balığı kemiği, gaga taşı var mı?

vitamin ve minareller açısında düşük kalite de olan yemlerin verilmesi bu sebepten oluşan minarel eksikliğinin giderilmesi için kendi dışkısını yerler bunu engellemek için 2 günde bir kafes altını temizleyin ızgara yoksa kafes altında ızgara koyun mürekkep balığı kemiği ve gaga taşı yoksa bunları yerleştirin

meyve sebze de yedirmeniz gerekiyor bildiğiniz gibi vitamin açısından zengindir...

'' Söz Bitti Şimdi Susma Zamanı ! ''
#6
Aslında veterinerden pek memnun değilim, daha önce birkaç kez daha gitmiştik. Net olarak birşey söylememesi, daha doğrusu yuvarlak cevaplar vermesi beni çok tatmin etmiyor. Sabah hakikaten çok korktum ve hemen götürdüm. Sanırım bir de sakınan göze çöp batıyor. Çünkü diğer papağandan ve muhabbet kuşlarımdan fazla bunun üzerine titriyorum. Onlar bırakın veterineri hastalık nedir bilmediler. Ama Gipsy' im 2-3 ayda bir farklı problemlerden dolayı muhakkak gidiyor. Ve biraz önce farkettim, ben ne zaman ona bakarsam tüylerini kabartıyor, gözlerini kısıyor ve boynunu büküyor Smile tam bir eşek sıpası yani.

Sadece gaga taşı var ve onu da pek kullandığı söylenemez. Meyve ve sebzeyi kaç kez denedim ama yanına dahi yaklaşmıyor. Arada bir sadece o da çok az bi miktar ekmek içi yiyor. Ama dediğim gibi 1 buçuk yaşında ve ağzına kıvırcık dahi almadı.

Gipsy ( Lutino, Dişi ) & Reco Aliş ( Pied, Erkek )
Mıstık ( Muhabbet, Erkek ) & Bicirik ( Albino Muhabbet, Dişi )


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Sultan papaganım ishal polos66 5 91 2 saat önce
Son Mesaj: melodi0704
  Kuşum hasta MrTako 1 31 4 saat önce
Son Mesaj: MrTako
  Papaganım sürekli uyuyor Yardım!! Delikaptan 4 359 21.04.2017, Saat:17:26
Son Mesaj: Hür
  papaganim kendini kabaertiyor titriyor ve tuylerini yoluyor Gokay ve Ceri 3 108 20.04.2017, Saat:15:44
Son Mesaj: Gokay ve Ceri
  Sultan Papağanımın Burun Delikleri huskalafat 7 189 17.04.2017, Saat:16:37
Son Mesaj: huskalafat
  Sultan papaginimin diskisi karlar70 1 96 16.04.2017, Saat:05:06
Son Mesaj: kerata
  Papağanım Sallanıyor sdkeles 5 178 14.04.2017, Saat:19:19
Son Mesaj: sdkeles
  Hasta ama nesi var anlayamıyorum :( gofy06 9 228 14.04.2017, Saat:11:42
Son Mesaj: gofy06
  SULTAN PAPAĞANIM SALDIRMAYA BAŞLADI mocococo 7 206 30.03.2017, Saat:11:11
Son Mesaj: mocococo
  Hasta mı acaba Onur Ermiş 10 282 27.03.2017, Saat:13:14
Son Mesaj: raifmericBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi