• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sultan Papağanı Sulukları Hakkında
#1
Siteyi gezdiğimde bu konuda toplanmış bir bilgi bulamadım en iyisi ben toplayayım, biraz da içine kendi görüşlerimi katarım diye düşündüm. Elimizde işe yarayacak toplu bir bilgi olsun dedim. Aslında konu suluk hakkında ama su temizliği konusuna da değindim.

Sultan papağanları Vahşi ortamlarda aşağıda bulunan resimlerdeki gibi su içmektedirler. Fizyolojik yapıları da bu yöndedir.
cockatiel-group-drinking.jpg (Resim 1)

male-cockatiel-drinking.jpg (Resim 2)

Suluk alınırken Kuşların gaga yapıları dikkate alınmalıdır. Piyasada en çok bulunan ve tercih edilen suluk tipleri aşağıdaki resimlerde gösterilmiştir.

fwr5v9.jpg (Resim 1)

2wrf620.jpg (Resim 2)

2zqsryu.jpg (Resim 3)

Kuşun suyu kirletme durumu ve kolay su içebilmesi açısından düşünüldüğünde bence 1. Suluk en ideal suluk tipi. Çünkü doğal ortamında kuşun yeteri kadar ve kolaylıkla su içebilmesi için hafifçe derin bir alan gerekiyor. Muhabbet kuşları için üretilen geniş ağızlı sulukların sultan papağanları açısından fazla verimli olmayacağı kanısındayım. Çünkü Sultan papağanlarının gagaları muhabbet kuşlarından daha büyük olması sebebiyle daha derin alana ihtiyaç duymaktadırlar. Ayrıca suluğun ağzının geniş olması demek suyun çabuk kirlenmesi demektir.

Bununla birlikte bazı sultan papağanı besleyenler yemliklerden birinin içerisine su doldurup yemliği suluğa çevirmektedir. Bu uygulamanın bazı sakıncaları oluşabil. Şöyle ki;
İlk olarak alan genişlemekte olduğu için kaplar çok çabuk şekilde kirlenmektedir. Bu da suyu daha sık aralıklarla değiştirmeniz anlamına geliyor.

İkinci olarak kuşlarda içgüdüsel olarak var olan banyo yapma duygusudur. Üstü açık ve geniş bir alanda suyu görünce doğrudan banyo yapma eğiliminde oluyorlar. Bu da kuşunuzun denetimsiz olarak kendini ıslatması (Banyo yapması) ve özellikle soğuk havalarda üşüyüp hasta olmasına sebep olabilmektedir. Banyo konusunda da yakında yeni bir yazı hazırlayacağım. Şimdilik bu kadar değiniyorum.

Sulukların ve suyun temizliği kuşlar için çok önemlidir. Çünkü suyun pis olması kuşunuzun mikroplara ve zararlı mikrobiyolojik canlılara maruz kalma yoğunluğunu artırır. Dolayısıyla Kuşun bünyesinin daha yoğun olarak zararlılarla mücadele etmesi ve biyolojik olarak daha fazla yıpranmasına neden olur. Yani kuşunuzun hastalanma riski gün geçtikçe artmaktadır. Bir nevi hastalığa kapı açıyorsunuz demektir.

Suyun temizliği açısından günde 1 yahut 2 kere su değişimi yapılmalı. Kışın günde 1 kere su değiştirmeniz yazın ise 2 kere değiştirmeniz kuşunuz için en sağlıklı ve ideal yöntemdir. En geç kışları 2 günde 1 yazları ise her gün değiştirmelisiniz.

Announce Suluk Temizliği açısından ise her gün suyu değiştirmek yetmiyor. Suyu değiştirirken suluğun içini ve özellikle kuşun su içtiği parçayı elinizle bir kere ovalamanız gerekiyor. Deneme yapabilirsiniz. Bir hafta boyunca sadece suyu değiştirdiğinizde son gün elinizle suluğun içine dokunduğunuzda kaygan bir zemin oluştuğunu farkedebilirsiniz.İsim: Tayyare
Tür: Pearl
Cinsiyet: Dişi
#2
teşekkürler güzel bir paylaşım, suluk yıkama ve günü birlik değişim çok önemli.

KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
#3
bilgilendirme için teşekkürler.bende gaga sulukları rahat kullanamıcaklarını düşünürdüm ve kare ağazlı suluk alacaktım demekki gaga suluklarının en derinini en geniş ağazlısını alsak yetecekmiş.

#4
Paylaşım için teşekkürler Smile benim suluk 1. si Smile suyunu hergün değişiyorum ellerinle suluğu ovalıyorum ancak şuna da dikkat çekmek gerek ben hergün su değiştirip ve ovaladığım halde suluğun köşeli kısımlarının yağlandığını hatta bir müddet sonra siyahlaştığını farkettim bunun sebebi de ovaladığımızda elimiz suluğun köşe kısımlarına kavuşmadığından bunu temizlemenin en iyi ve etkili yolu Diş fırçası ile temizlemek Smile Evet kuşunuzun da kendisine ait bir diş fırçası bulunsun... Smile

'' Söz Bitti Şimdi Susma Zamanı ! ''
#5
benimkide 1.suluk Smile ben hergün kaynar suyla yıkıyorum

#6
(09.05.2013, Saat:14:59)ömer02 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Paylaşım için teşekkürler Smile benim suluk 1. si Smile suyunu hergün değişiyorum ellerinle suluğu ovalıyorum ancak şuna da dikkat çekmek gerek ben hergün su değiştirip ve ovaladığım halde suluğun köşeli kısımlarının yağlandığını hatta bir müddet sonra siyahlaştığını farkettim bunun sebebi de ovaladığımızda elimiz suluğun köşe kısımlarına kavuşmadığından bunu temizlemenin en iyi ve etkili yolu Diş fırçası ile temizlemek Smile Evet kuşunuzun da kendisine ait bir diş fırçası bulunsun... Smile

(09.05.2013, Saat:15:05)legend_muco Adlı Kullanıcıdan Alıntı: benimkide 1.suluk Smile ben hergün kaynar suyla yıkıyorum

ben her gün kaynar su ile yıkayıp kuru selpak ise her tarafını kurulayıp tekrar su koyuyorum hatta eşim dalga geçiyo madem su koyucaktın neden kuruladın diyeSmile ama en garanti yöntem ömerin dediği gibi diş fırçası yöntemi telefonlarınızdada bu yöntemi temizlemek için uygulayabilirsiniz pırıl pırıl oluyor batarya çevresi ve tozlanmış diğer yerler.

KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kafes hakkında yardımcı olur musunuz ? Aksoy65 15 626 19.05.2017, Saat:13:50
Son Yorum: Zignarut
  Kafes hakkında yardımcı olur musunuz ? Aksoy65 0 113 27.04.2017, Saat:23:34
Son Yorum: Aksoy65
  Sultan papağanım için kafes Fmc25 2 364 21.03.2017, Saat:19:05
Son Yorum: BaxaBie
  Çift Sultan için Kafes Önerileriniz Tandoğan 11 710 21.03.2017, Saat:19:00
Son Yorum: BaxaBie
  PVC Kafes Olurmu(Sultan için) Yusuf carus 5 382 13.03.2017, Saat:20:24
Son Yorum: sefer
Sad Sultan papağanım değişik harekletler yapıyor lütfen yardım video var etka07 3 335 24.02.2017, Saat:17:23
Son Yorum: raifmeric
  Çift Sultan İçin Geniş Üretim Kafesi ünal64 2 386 19.02.2017, Saat:23:54
Son Yorum: ünal64
  A10 Kafes hakkında Koala 1 386 11.02.2017, Saat:16:24
Son Yorum: newceri
  Güzel bi Sultan Kafesi darkzazo 13 1,981 23.01.2017, Saat:14:22
Son Yorum: Alperen8
  Sultan Papağanı el yapımı kafesim Rafık 11 2,562 18.01.2017, Saat:03:03
Son Yorum: BaxaBieKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi