Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).
Mybestpetshop
Sonkan42 avatar
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Sultan Papağanı Sulukları Hakkında


 Konu: Sultan Papağanı Sulukları Hakkında
 Tarih: 09.05.2013, Saat:13:45
#1
Siteyi gezdiğimde bu konuda toplanmış bir bilgi bulamadım en iyisi ben toplayayım, biraz da içine kendi görüşlerimi katarım diye düşündüm. Elimizde işe yarayacak toplu bir bilgi olsun dedim. Aslında konu suluk hakkında ama su temizliği konusuna da değindim.

Sultan papağanları Vahşi ortamlarda aşağıda bulunan resimlerdeki gibi su içmektedirler. Fizyolojik yapıları da bu yöndedir.
cockatiel-group-drinking.jpg (Resim 1)

male-cockatiel-drinking.jpg (Resim 2)

Suluk alınırken Kuşların gaga yapıları dikkate alınmalıdır. Piyasada en çok bulunan ve tercih edilen suluk tipleri aşağıdaki resimlerde gösterilmiştir.

fwr5v9.jpg (Resim 1)

2wrf620.jpg (Resim 2)

2zqsryu.jpg (Resim 3)

Kuşun suyu kirletme durumu ve kolay su içebilmesi açısından düşünüldüğünde bence 1. Suluk en ideal suluk tipi. Çünkü doğal ortamında kuşun yeteri kadar ve kolaylıkla su içebilmesi için hafifçe derin bir alan gerekiyor. Muhabbet kuşları için üretilen geniş ağızlı sulukların sultan papağanları açısından fazla verimli olmayacağı kanısındayım. Çünkü Sultan papağanlarının gagaları muhabbet kuşlarından daha büyük olması sebebiyle daha derin alana ihtiyaç duymaktadırlar. Ayrıca suluğun ağzının geniş olması demek suyun çabuk kirlenmesi demektir.

Bununla birlikte bazı sultan papağanı besleyenler yemliklerden birinin içerisine su doldurup yemliği suluğa çevirmektedir. Bu uygulamanın bazı sakıncaları oluşabil. Şöyle ki;
İlk olarak alan genişlemekte olduğu için kaplar çok çabuk şekilde kirlenmektedir. Bu da suyu daha sık aralıklarla değiştirmeniz anlamına geliyor.

İkinci olarak kuşlarda içgüdüsel olarak var olan banyo yapma duygusudur. Üstü açık ve geniş bir alanda suyu görünce doğrudan banyo yapma eğiliminde oluyorlar. Bu da kuşunuzun denetimsiz olarak kendini ıslatması (Banyo yapması) ve özellikle soğuk havalarda üşüyüp hasta olmasına sebep olabilmektedir. Banyo konusunda da yakında yeni bir yazı hazırlayacağım. Şimdilik bu kadar değiniyorum.

Sulukların ve suyun temizliği kuşlar için çok önemlidir. Çünkü suyun pis olması kuşunuzun mikroplara ve zararlı mikrobiyolojik canlılara maruz kalma yoğunluğunu artırır. Dolayısıyla Kuşun bünyesinin daha yoğun olarak zararlılarla mücadele etmesi ve biyolojik olarak daha fazla yıpranmasına neden olur. Yani kuşunuzun hastalanma riski gün geçtikçe artmaktadır. Bir nevi hastalığa kapı açıyorsunuz demektir.

Suyun temizliği açısından günde 1 yahut 2 kere su değişimi yapılmalı. Kışın günde 1 kere su değiştirmeniz yazın ise 2 kere değiştirmeniz kuşunuz için en sağlıklı ve ideal yöntemdir. En geç kışları 2 günde 1 yazları ise her gün değiştirmelisiniz.

Announce Suluk Temizliği açısından ise her gün suyu değiştirmek yetmiyor. Suyu değiştirirken suluğun içini ve özellikle kuşun su içtiği parçayı elinizle bir kere ovalamanız gerekiyor. Deneme yapabilirsiniz. Bir hafta boyunca sadece suyu değiştirdiğinizde son gün elinizle suluğun içine dokunduğunuzda kaygan bir zemin oluştuğunu farkedebilirsiniz.

İsim: Tayyare
Tür: Pearl
Cinsiyet: Dişi
Ara
 Konu: Cvp: Sultan Papağanı Sulukları Hakkında
 Tarih: 09.05.2013, Saat:13:47
#2
teşekkürler güzel bir paylaşım, suluk yıkama ve günü birlik değişim çok önemli.
KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
Ara
 Konu: Cvp: Sultan Papağanı Sulukları Hakkında
 Tarih: 09.05.2013, Saat:14:36
#3
bilgilendirme için teşekkürler.bende gaga sulukları rahat kullanamıcaklarını düşünürdüm ve kare ağazlı suluk alacaktım demekki gaga suluklarının en derinini en geniş ağazlısını alsak yetecekmiş.
Ara
 Konu: Cvp: Sultan Papağanı Sulukları Hakkında
 Tarih: 09.05.2013, Saat:14:59
#4
Paylaşım için teşekkürler Smile benim suluk 1. si Smile suyunu hergün değişiyorum ellerinle suluğu ovalıyorum ancak şuna da dikkat çekmek gerek ben hergün su değiştirip ve ovaladığım halde suluğun köşeli kısımlarının yağlandığını hatta bir müddet sonra siyahlaştığını farkettim bunun sebebi de ovaladığımızda elimiz suluğun köşe kısımlarına kavuşmadığından bunu temizlemenin en iyi ve etkili yolu Diş fırçası ile temizlemek Smile Evet kuşunuzun da kendisine ait bir diş fırçası bulunsun... Smile
'' Söz Bitti Şimdi Susma Zamanı ! ''
 Konu: Cvp: Sultan Papağanı Sulukları Hakkında
 Tarih: 09.05.2013, Saat:15:05
#5
benimkide 1.suluk Smile ben hergün kaynar suyla yıkıyorum
 Konu: Cvp: Sultan Papağanı Sulukları Hakkında
 Tarih: 09.05.2013, Saat:15:09
#6
(09.05.2013, Saat:14:59)ömer02 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Paylaşım için teşekkürler Smile benim suluk 1. si Smile suyunu hergün değişiyorum ellerinle suluğu ovalıyorum ancak şuna da dikkat çekmek gerek ben hergün su değiştirip ve ovaladığım halde suluğun köşeli kısımlarının yağlandığını hatta bir müddet sonra siyahlaştığını farkettim bunun sebebi de ovaladığımızda elimiz suluğun köşe kısımlarına kavuşmadığından bunu temizlemenin en iyi ve etkili yolu Diş fırçası ile temizlemek Smile Evet kuşunuzun da kendisine ait bir diş fırçası bulunsun... Smile

(09.05.2013, Saat:15:05)legend_muco Nickli Kullanıcıdan Alıntı: benimkide 1.suluk Smile ben hergün kaynar suyla yıkıyorum

ben her gün kaynar su ile yıkayıp kuru selpak ise her tarafını kurulayıp tekrar su koyuyorum hatta eşim dalga geçiyo madem su koyucaktın neden kuruladın diyeSmile ama en garanti yöntem ömerin dediği gibi diş fırçası yöntemi telefonlarınızdada bu yöntemi temizlemek için uygulayabilirsiniz pırıl pırıl oluyor batarya çevresi ve tozlanmış diğer yerler.
KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
Ara
 Konu: Cvp: Sultan Papağanı Sulukları Hakkında
 Tarih: 09.05.2013, Saat:15:25
#7
Benimkisi 4 numara.. Yani yemlikten suluk. Burada yasadigim en buyuk zorluk ise kuslarin icine diskilamasi. Yakinda kafese uygun baska bir sulukla degistirecegim.
Ara
 Konu: Cvp: Sultan Papağanı Sulukları Hakkında
 Tarih: 10.05.2013, Saat:11:05
#8
(09.05.2013, Saat:14:59)ömer02 Nickli Kullanıcıdan Alıntı: temizlemenin en iyi ve etkili yolu Diş fırçası ile temizlemek Smile Evet kuşunuzun da kendisine ait bir diş fırçası bulunsun... Smile

Evet. Bence de diş fırçası en ideali. Malum normal koşullarda 6 ayda bir fırça değiştirin deniliyor. (Kaç kişi bunu uygular bilmem ama. Acik-agizli-gulumseme ) Eski diş fırçaları bu yolla değerlendirilebilir. Hem ekonomiye katkıda bulunulmuş olur Smile

Veya bir kürdanın ucuna pamuk geçirip temizleyebilirsiniz. Yahut kulak çöpü de bu konuda epey yardımcı olacaktır. (Kullanılmamış olsun yeter Blank )

Suluk konusuyla alakalı başka fikri olan varsa burada paylaşılabilir.

Mesela bazı yazılarda suluğu kafes tellerine takamamaktan yakınan arkadaşlar var. Bu konuda da kendilerine bir fikir verebilirim.

Eğer kafesin altı ızgaralıysa (ki kuşların sağlığı için öyle olmalı. Sonuçta kuşlar tabanda da dolaşabiliyorlar. Pisliklerine basıp bir de kulağını, kafasını kaşıdığında çeşitli hastalıklara yakalanabilmektedirler.) suluğu taban ızgarasının üstüne de koyabilirler. Ama burada önemli olan nokta, suluğu kafesin kör noktasına koymalarıdır. Yani suluğu koyduğunuz kısmın üstü kuş tarafından kullanılmayan bir yer olmalıdır. Yoksa hayvan suya pisler. Mesela ben suluğu taban ızgarasının üzerine koyuyorum. Ancak üst kısımda da mineral blok var. Dolayısıyla mineral bloğun alt kısmı kullanılmadığı için suya pisleyemiyor. Acik-agizli-gulumseme İstese bile pisleyemez herhalde. Çünkü altta konacağı yer yok. (Benim ufaklık belki bana kızıyordur. "Ulen bi ağız tadıyla suya pislettirmedi gitti beee". diye

Benim düşüncem suluğun tabanda olması. Nedeni ise size konuyu açarken sultan papağanlarının su içme görüntülerinde de görüldüğü gibi kuşlar yerden su içiyor. Suluğun kuşa göre yukarıda kalması veya aşağıda kalması kuş için zorluk oluşturabilir. Suluk ya tünekle aynı hizada olmalı ya da tabanda kör noktada olmalı diye düşünüyorum.

Bu konuda tecrübeli arkadaşlarla bilgi paylaşımı yaparsak iyi olur. Sonuçta suluğun konumu vb. her türlü durumu kuşların rahatlığı ve suluktan alacakları maksimum fayda artacak ve bu da onları mutlu edecektir.
İsim: Tayyare
Tür: Pearl
Cinsiyet: Dişi
Ara
 


Sultan Papağanı Sulukları Hakkında konusu
Sultan Papağanı Sulukları Hakkında Konusunun Linki Direk Link
Sultan Papağanı Sulukları Hakkında Konusunun HTML Kodu HTML Link
Sultan Papağanı Sulukları Hakkında Konusu BBCode Linki BBCode Link
Sultan Papağanı Sulukları Hakkında Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Sad Sultan papağanım değişik harekletler yapıyor lütfen yardım video var etka07 3 122 24.02.2017, Saat:17:23
Son Yorum: raifmeric
  Çift Sultan İçin Geniş Üretim Kafesi ünal64 2 117 19.02.2017, Saat:23:54
Son Yorum: ünal64
  A10 Kafes hakkında Koala 1 176 11.02.2017, Saat:16:24
Son Yorum: newceri
  Güzel bi Sultan Kafesi darkzazo 13 1,478 23.01.2017, Saat:14:22
Son Yorum: Alperen8
  Sultan Papağanı el yapımı kafesim Rafık 11 2,118 18.01.2017, Saat:03:03
Son Yorum: BaxaBie
  Boyalı kafesleri sultan papağanı kemirirmi Hasan daglı 2 264 14.10.2016, Saat:15:24
Son Yorum: EKOL
Question Boyalı kafes ve Kafes hakkında genel sorular. hsncanozgun 10 1,036 08.10.2016, Saat:22:13
Son Yorum: Hasan daglı
  pakistan papağanı kafesi Enes Berke 11 746 04.09.2016, Saat:03:03
Son Yorum: aytaç1993
  küçük kafeste sultan bakımı edoganer 0 299 05.08.2016, Saat:18:21
Son Yorum: edoganer
  Bu kafesler nasıl arkadaşlar çift sultan için soude 36 2,579 01.05.2016, Saat:02:14
Son Yorum: soudeKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status