Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

mahir avatar
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Sultan papağanı hastalık belirtileri


 Konu: Sultan papağanı hastalık belirtileri
 Tarih: 02.11.2011, Saat:12:04
#1
içgüdüsel olarak papağanlar zayıf ve kuvvetsiz görünmemek için hastalıklarını saklarlar.. zayıf ve güçsüz bir kuş yırtıcı kuşlar ve hayvanlar için çok kolay hedeftir. evimizdeki papağanlarımızın sağlık durumlarını çok geç olmadan,hastalık işaretlerinden, belirtilerinden az çok anlayabiliriz. herhangi iki kuşun aynı şekilde davranmayacağı gibi, Bazı hastalık belirtilerinide farklı olarak gösterebilirler. hangi davranışın normal olup olmadığını gerek sitemizden gerek çeşitli kaynaklardan araştırarak öğrenebiliriz.. en azından temel bilgimiz olur.. fakat unutulmamalıdırki yukarıda da bahsettiğim gibi bu hastalık belirtileri genel olup kuşlarda değişiklik gösterebilir.. Bu yüzden herhangi bir hastalık durumunda veteriner ilk tercihimiz olsun..Ağırlık: Hastalık işaretlerinin gözle gürlebilir ilk belirtisi ağırlık yitimi, kilo kaybıdır..

kuşlarımızı mümkünse hergün değilse en azından haftada 1 tartıp kilo kaybı var ise gözlemleyebiliriz.

böylece ortalama ağırlığına alışıp herhangi bir kayıpta erkenden farkına varabiliriz.

genel olarak %10 - 15 ağırlık kaybı veterinere ihtiyacımız oldğunun göstergesi olabilir.

papağanınızın göğsüne dokunarak göğüs kemiğini hissedin. daha sonra parmaklarınızı bu kemiğin sağında ve solunda göğsünde gezdirin.. bu esnada hissedeceğiniz göğsünün dolgunluğu olmalıdır. ortadaki göğüs kemiği hariç elinize herhangibir sertlik (kemik sertliği) gelmemelidir.. eğer böyle bir his yani göğüs sağında ve solunda kaburga kemikleri sertliği gelirse bu bir ağırlık kaybı sonucu olabilir. veteriner yardımı gereklidir.. (ağırlık ölçme konusunda mutfakda hanımların kullandığı pasta, börek için olan tartılardan yararlanabiliriz.. tabiki uygun şartları sağlayarak)Dışkı: Papağanlarda dışkı 3 bölümdür: ürat (ürik asidin tuzu), ürin (çiş), ve kaka. hergün dışkıyı kontrol etmeliyiz. renk değişimlerine, hacmine, dışkılama sayısına dikkat etmeliyiz. temiz ve beyaz kağıtı kafes altına yerleştirerek papağanımızın dışkısını gözlemleybiliriz. gazete kağıdıda olabilir fakat gazete kağıdında tüm değişiklikleri net olarak göremeyebiliriz.papağanın beslenmesi aynı şekilde dışkısına yansır. beslenmesinin değişmesi ile birlikte dışkısıda değişir.. rutin halinde olmaz. eğer beslenmesi değişmediği halde son 12 saatde anormal değişiklikler varsa ve düzelme yoksa mutlaka veteriner yardımı gereklidir.ÜRAT: Ürat beyaz olmalı ve her dışkılamada hacmi değişmelidir. dışkıdaki üratın yarım günden fazla olmaması veteriner yardımı gerektirir. bu esnada ürat daki herhangi bir renk değişikliğinide veterinerimize bildirmemiz lazımdır. sarı ürat karaciğer problemi, böbrek problemi veya karın zarı iltihabının göstergesi olabilir.ÜRİN: Temiz şeffaf su gibi olan sıvı ürin (çiş) dir. miktarı her dışkıda değişiktir. sürekli çok miktardaki ürin stress veya sindirim sistemi rahatsızlığından ileri gelir. veteriner yardımı gereklidir. ayrıca çok miktarlarda sebze meyve yemesi ürin miktarını arttırır.KAKA: kaka papağanımızın dışkısındaki katı kısımdır. rengi, yeşil, sarı veya kahverengi olabilir. kırmızı veya siyah kaka ciddi problemlerin işaretidir. (taiki eğer yediğiyle ilgili değilse.mesela kira ve çilek de kırmızı kaka gibi) acil veteriner yardımı gereklidir. çok açık yeşil kaka psittakoz belirtisi olabilir. veterinere danışmakta fayda vardır.

yedikleri de renk değişikliğine nedendir. tane besinler yemler kahverengi kaka rengine neden olabilir. Çilekler, kiraz v.s. kırmızımsı morumsu kaka ya sebep olur. kakanın aşırı sıvı olup katı şekilde olmaması ishal veya bakteriyel bir sorunun nedeni olabilir. eğer kaka çok kuruysa bu da susuzluk belirtisidir.İştah kaybı: Bu birçok hastalığın belirtilerindendir. anlaşılması zor olmakla beraber eğer sık sık yemini ve kafes dibindekileri kontrol ederseniz az çok iştah seviyesini anlayabilirsiniz. Eğer yemeyi tamamen bıraktıysa çok ciddi sorundur. ve acil veteriner yardımı gereklidir.Soluma: Zor nefes alma, nefes kesilmesi, hırıltılı nefes, ve diğer solunum sistemi şikayetleri çok acil veteriner yardımı gerektirir..Kabarık Tüyler: Eğer papağanınız tüneğinde kabarık bir şekildeyse onu sıcak tutup veterinere başvurmalısınız.Burun Akıntısı/Hapşırık: Temiz bir burun akıntısı basit sinüs problemi yani toz veya polen kaçması olabilir. Sürekli akıntılıysa veya yeşil ve sarı renkli ise bu akıntı daha ciddi bi solunum yolu probleminin işaretidir. Kuşlar birçok sebepten hapşırabilir. bi çoğu toz kaçması gibi basit problemlerdendir. ama sürekli hapşırmak normal değildir. Veteriner yardımı gerekir.Uyuşukluk: hareketsizlik, düzensiz uyku en ciddi uyuşukluk problemidir. kuşunuzun normal davranışlarını inceleyin. Eğer 3 - 4 saat sürekli hareketsiz ise veterinerinize danışın.Tüyler: Donuk mat tüyler, anormal tüy büyümesi, veya tüy değişimi nedeni ile olmayan tüy dökülmesi, beslenmesindeki vitamin ve mineral eksikliğindendir. güneş ışığı azlığındanda olabilir. daha ciddi nedenleri ise hayati organlarını etkileyen bir neden veya gaga ve tüy yolma problemi olabilir. anormal tüy değişiklikleri de bu ciddi sorunların belirtisi olabilir. bu halde de veterinere danışmalısınız.GAGA: Anormal gaga büyümesi, renginin değişmesi, veya yumuşaklık beslenmesindeki vitamin mineral eksikliğindendir. Daha ciddi sorunlarda, veterinere mutlaka danışın.Sessizleşme: Hasta kuşlar da en çok görülen beirti sessizleşmesidir. birdenbire olan sürekli sessizleşme hastalıkla ilişiklendirilebilir..Davranış değişiklikleri: Birdenbire değişen davranışlara genellikle, tüy değişimi sezon, stres, cinsel erişkinliğe girme, veya hastalıklar sebep olur. virüsler, çeşitli hastalık tedavileri, nemsizlik de bunun nedenlerindendir.ASPERGILLOSIS: en önemli belirtisi soluk alıp verirken gürültülü ve hırıltılı olmasıdır. veteriner şarttır.GIARDIA: bir sindirim yolu parazitidir. ishal ve tüy yolmaya sebebiyet verir.CHLAMYDIOSIS ( PSITTACOSIS): ağırlık kaybı, yeşil ürat, ve uyuşukluk belirtileridir.


POLYOMA: genç kuşlarda günlük ağırlık kaybı, depresyon, uyuşukluk, su kaybı, ve tüy dökülmesi belirtileridir. erişkin kuşlarda çok çok nadir dir. Kursak genişleme ve yetmezlik sendromu: ağırlık kaybıyla birlikte, dışkıda öğütülmemiş tohumlar, kusma,kursk büyümesi ve felç görülür.PSITTACINE POX Virüs Enfeksiyonu: üst solunum yolu enfeksiyonu, boğazsal akıntılar, kusma,depresyon, aşırı zayıflama, ishal, kanlı dışkı belirtileridir.. diğer birçok kuş türünde de görülür.. çok tehlikelidir

Alıntıdır.....
[Resim: http://www.resimagaci.com/img/rd95hb.jpg]

Grey split to pied erkek
pearl pied dişi.

 Konu: Cvp: Sultan papağanı hastalık belirtileri
 Tarih: 02.11.2011, Saat:12:11
#2
:f10: eline sağlık abi:f10: şu giarda nasıl şey tedavisi için neler yapılabilir.
 Konu: Cvp: Sultan papağanı hastalık belirtileri
 Tarih: 02.11.2011, Saat:12:14
#3
eyw. kardeşim Acik-agizli-gulumseme
Antibiyotikle tedavi edilen bi hastalık bu durum bulunduğunda veteribere götürmek en iyisi (bu konuda bilgim yok araştırınca bunu buldum bilgisi olanlar yorum yapar zaten )
[Resim: http://www.resimagaci.com/img/rd95hb.jpg]

Grey split to pied erkek
pearl pied dişi.

 


Sultan papağanı hastalık belirtileri konusu
Sultan papağanı hastalık belirtileri  Konusunun Linki Direk Link
Sultan papağanı hastalık belirtileri  Konusunun HTML Kodu HTML Link
Sultan papağanı hastalık belirtileri  Konusu BBCode Linki BBCode Link
Sultan papağanı hastalık belirtileri  Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Sultan papaganım ishal polos66 1 57 23.04.2017, Saat:09:26
Son Mesaj: raifmeric
  Sultan Papağanımın Burun Delikleri huskalafat 7 189 17.04.2017, Saat:16:37
Son Mesaj: huskalafat
  Sultan papaginimin diskisi karlar70 1 92 16.04.2017, Saat:05:06
Son Mesaj: kerata
  SULTAN PAPAĞANIM SALDIRMAYA BAŞLADI mocococo 7 202 30.03.2017, Saat:11:11
Son Mesaj: mocococo
  SULTAN BAKMAK ÇOK ZOR MUŞ. ELEKTROMER 16 1,357 27.03.2017, Saat:11:05
Son Mesaj: perro
Fikir sultan aldım ne yapmalıyım epsodi 20 579 18.03.2017, Saat:00:02
Son Mesaj: raifmeric
  Sultan papagani tuy dokme ve yolma acil yardim Serkan serkan 5 271 05.03.2017, Saat:23:47
Son Mesaj: Ayşe32
  sultan papağanı kanatta şişlik mutlaka okuyun a2tyx8 6 290 01.03.2017, Saat:21:05
Son Mesaj: Koala
  gözde hastalık alivicil 4 178 28.02.2017, Saat:22:30
Son Mesaj: Koala
Sad Sultan papağanım değişik harekletler yapıyor lütfen yardım video var etka07 3 324 20.02.2017, Saat:00:29
Son Mesaj: enginBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status