• Derecelendirme: 3.67/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Standart papağan sorunları üzerine düşüncelerim ..
#1
Resim 
Öncelikle Yazıma Başlamadan Önce Şunu Söyliyeyim Kesinlikle Kaynak Belirtmeden Ve Yönetimden İzin Almadan Alıntı Yapmayınız > http://www.sultanpapaganlari.com/

Arkadaşlar sitede açılan başlıklardan pek çoğu aynı konuda. Nedir bunlar ?

Papağanım yanına yaklaşınca hırlıyor,

Çok kötü ısırıyor,

Çekirdekten başka bişey yemiyor,

Meyve nasıl yedirebilirim,

Tüylerini yoluyor,

Ne zaman evcilleşecek,

Papağanım konuşmuyor vs…

İşte bu özellikleri taşıyan kuşlara ben piyasa kuşları diyorum neden mi ?

Petshoplarda satılan kuşların büyük bir çoğunluğu böyle. Sanki hepsi aynı kalıptan çıkmış gibi yukarıda saydığım özelliklerin hepsini taşıyor. Biraz bu kuşların gözünden bakalım. Yuvandan koparılıyorsun, küçücük kafeslere konulup kilometrelerce getiriliyorsun, eğer biraz şansın varsa bu yolculuktan sağ çıkarak başka bir memlekete geliyorsun. Sıkıntılar bitiyor mu ? Hayır bitmiyor. Daha da kötü bir hayat başlıyor. Gene kanatlarını bile açamayacağı kadar dar kafeslerde önüne sadece ve sadece çekirdek ve su konularak birinin satın alması için bekliyorlar. O kafeslerin pisliği de cabası, haftalarca altındaki gazete kağıdı bile alınmıyor. Pislikten artık kokmaya ve çürümeye başlayan kafeste başka hiçbir canlıyla diyalog kuramadan sanki bir heykel gibi bekliyorlar. Diyelim ki bu papağan satın alındı,. Satın alan büyük bir ihtimalle internetten veya başka bir yerde gördüğü evcil bir papağandan heveslenerek o papağanı alan ve bu konuda daha önce hiç deneyimi olmayan birisi. Büyük bir hevesle eve getiriyor, birkaç gün geçtikten sonra bir bakıyor ki satın aldığı papağan hiçte gördüğü papağanlar gibi değil. Yanına bile yaklaşamıyor ve işte tam burada yukarıda bahsettiğim sorunlar ortaya çıkıyor. Şimdi bunca travma yaşayan bu papağanlardan kısa bir sürede evcilleşmesini veya ona dayatılan davranışlardan vazgeçip mükemmel bir papağan olmasını beklemek hayalcilikten öteye gitmez. Böyle bir papağanı evcilleştirmek onu eğitebilmek gerçekten zor ve sıkıntılı bir süreç ve çoğu kişi de bu sabrı gösteremiyor. Ondan sonra satın alınan papağan başka birine satılıyor ve bu süreç böyle tekrarlanıp duruyor. Sitede daha önce de bahsi geçen ve turnike kuşları olarak adlandırılan papağanlar bu tanıma cuk oturuyor. Elbette herkes eğitimli, kendini sevdiren, konuşan ve gerçekten insana neşe katan bir papağan sahibi olmak ister. Ama az önce bahsettiğim gibi papağanlar istenilen şekle gelmiyor maalesef. (İstisnalar hariç).

E peki ne yapmak lazım. Bence ilk kez papağan beslenecekse fiyatına aldanıp ucuz bir papağan almaktansa evcil bir kuş almakta fayda var. Aksi olacaksa işte sorunlar yığını tam karşımızda. Aslında bu bir kısır döngü, ne kadar bu şekilde papağanlar alırsak daha fazla böyle papağanlar gelecek. Oysa evcil bir papağan satın alınsa, yani talep o yönde olsa çok daha fazla evcil papağan olur. Eğitim işinde profesyonelleşen insanlar çıkacaktır, belki de petshoplar bile getirdikleri papağanları evcilleştirip öyle satma yoluna girecekler. Ama bizdeki tüketim çılgınlığı maalesef bu güzelim kuşları da vurmuş durumda. Satın al, beğenme, at çöpe gitsin, yenisini al, ondan da sıkıl onu da at çöpe. Peki hiç üretim olmayacak mı. Biz hep bize dayatılanı yapıyoruz. Oysa ne istediğimizi bilerek ona göre talebimiz olsa, bu sektörde ona göre arz edecek. Arz talep meselesi.

Düşünüyorum da yukarıdaki kötü özellikleri taşıyan kim bilir kaç bin tane papağan var ülkemizde. Ve bunlar satın alındıkça hep aynı soruları duyacağız, hep aynı sorunlarla boğuşacağız. Papağan satın almadan önce iyice araştırmalı, eksileri artıları göz önünde bulundurulmalı. Evcil bile olsa bir papağanla yaşamak hiç büyümeyecek yaramaz bir çocukla yıllar boyu yaşamak demektir. Onun sorumluluğunu almaya hazırmıyız, ? Pek çok şeyden feragat edip(zaman, para) onlara hak ettikleri ve muhtaç oldukları ilgiyi gösterebilecekmiyiz acaba ? Bu listeyi uzattıkça uzatabiliriz.

Yeteri kadar ilgi görmeyen papağanların hayatını bir düşünün. Küçük bir kafeste, tek tüneğin üstünde, sadece çekirdek yiyerek, hiçbir beyinsel aktivite gösteremeden, yıllarca beslenen papağanlar biliyoruz. İşte böyle papağanlar da hırlıyor, ısırıyor, çekirdekten başka bir şey yemiyor vs. vs. Bu güzelim kuşlar bunlara layık değil kesinlikle. Böylesine zeki ve sevimli dostlarımıza böyle bir yaşamı reva görmek vicdansızlıktır bence.

Bahsi geçen sorunlarla bu kadar sık karşılaşılması beni hiç şaşırtmıyor. Çünkü bir hevesle alınan yabani papağanlar satın alınmaya devam ettiği sürece bu sorular hiçbir zaman bitmeyecek ve pek çok kuş ya kendini yolacak ya da bakımsızlıktan ve mutsuzluktan ölecek. Unutmayalım ki papağanlar bizimle yaşamayı seçmedi, biz onları zorla bizimle yaşamaya mecbur ettik. Eğer seçim şansları olsaydı, bizimle yaşamayı seçeceklerini hiç düşünmüyorum. Ama evcil bir papağanın da en mutlu olduğu yer sahibinin yanı olduğu da unutulmamalı. Hal böyleyken eğer gerçekten onlara iyi bakamayacaksak papağan satın almanın da hiçbir anlamı yok. Tabi bu söylediklerim doğadan yakalama kuşlar için geçerli çünkü bu sorunlar genelde onlarda görülüyor. Olayın bir başka boyutu ise doğadan yakalanma bir papağan aldığımızda “aman canım ne olacak, sadece bir kuş koptu evinden” diyebiliriz ama işin aslı öyle değil. Her satın alınan kuş, bu kuşların anavatanlarında en az 20 kuşun yakalanması demektir. Yolda ölenler, sonradan hastalananlar vesaire. Bu kuşlar buraya gelene kadar en az 15-20 tanesi telef oluyor. Bu kuşların da eşlerinden ve varsa yavrularından koptuğunu düşünecek olursak, varın gerisini siz düşünün.

Kısacası papağanlarımızı aynı kalıptan çıkma ve aynı kötü koşullarda yaşamaya itilen sıradan piyasa kuşları olmaları yerine, özel papağanlar haline getirmeliyiz. Bunun olmazsa olmazların başında üretim geliyor. Sitemizde bu işe kafa yoran arkadaşlarımız var. Umarım onlar bu emeklerinin meyvelerini alır, bizde onların deneyimlerinden yararlanarak üretim yapabilir. Böylece çok özel papağanlara sahip olabiliriz.

Saygılarımla


Kaynak Belirtmeden ALıntı Yapmayınız! > http://www.sultanpapaganlari.com

Sultan Papağanlarım ;
Dişi (Normal Grey) : Hürrem Blank
Erkek (Lutino) : Süleyman Alkis


Mubişlerim ;
Dişi (Albino) : Yelloz
Erkek : Şımarık
#2
Eline Koluna sağlık kubilay abi, Söylediklerinde Haklısın... Teşekkurler.

Sorularınız için lütfen özel mesaj atmayınız. Uygun bir başlık ile uygun kategoriye konu açarak sorunuz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.
#3
Çok güzel bir yazı olmuş teşekkür ederiz.Ellerinize emeğinize sağlık.Bizim ülke insanımızın en büyük sorunu bilinçsiz tüketim zaten Smile kuşlar içinde geçerli petshopta görüp alıp eve getiriyorlar ama ne bakmayı biliyorlar ne ona ayırcak zamanları var almadan önce araştırsalar, zorluklarını öğrensenler belki de almaktan vazgeçerler.Aslında her evcil için geçerli özenip köpek alıyorlar 3 ay sonra sorumluluğu ağır geliyor yada sıkılıyor ya sokağa atıyor ya da barınaklara bırakıyorlar bence öyle bir şartlar getirilmeli ki her isteyen evcil hayvan sahibi olamamalı...Dediğiniz gibi onlar bizimle yaşamayı istemediler biz onları bizimle yaşamaya mecbur ediyoruz öyleyse onlara en güzel şartları sağlamalıyız.

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Yüklemek İçin Tıklayın.!

Forum Kuralları
İlan Kuralları
Konu Açma Kuralları
#4
Gerçekten çok güzel ve doğru bir yaz hazırlamışssınız.. sizi tebrik ederim.. hepimizin duygu ve düşüncelerine tercüman oldunuz..

yaş:38 Datça/Muğla
#5
Elinize sağlık, yazınızı zevkle okudum her kelimesine katılıyorum.Özellikle yeni papağan alacak arkadaşlarımıza en azından bu siteyi önerebilirsek, evde üretilmiş ele kola gelebilen ürkek olmayan papağanlarla işe başlamalarını ve bir çok sorunu başlamadan bitirmelerini sağlarız...

Alıcı değilim bakınıyorum öyle.
#6
düşündüklerimi yazmışsınız. tebrik ederim gerçekten. okurken çok üzüldüm içim gitti, o kadar güzel ki bu canlılar. o petshoplardaki halleri gözümün önüne geldi, içim acıdı. ne halde hayvancağızlar. hasta kuşlara bakılmıyor, hasta kuşlarla sağlıklı kuşlar aynı yerde, diğerleri de hastalık kapıyor, sadece çekirdek veriyorlar, o suluklar allah bilir ne zamanda bir yıkanıp değiştiriliyodur... düşündükçe üzülüyorum. ben sultanlarıma gözüm gibi bakıyorum. biri evcil biri değil, bana yakın olmalarındansa mutlu ve güzel bi hayat sürmeleri daha önemli benim için. biz bu hayvanları satın alıyorsak sorumlulukları bize ait demektir. evimize bir can daha getiriyoruz. ona hakkıyla bakmayacaksak dünyalar güzeli bu hayvanların gühanına girmenin manası yok. ben 2 liralık balığa onlarca para döküp iyileştirdiğimi bilirim. o canlıyı evime aldıysam sorumluluğu, canı bana emanet demektir ve ben bunun hesabını vereceğim ahirette. benim inancım böyle. bir hayvanı alıyorsak hakkıyla, severek bakmak gerek. o yüzden alt üstü hayvan deyip ona yaşam koşullarını ev ortamında da sağlamamak büyük vicdansızlık. bu tüm hayvanlar için geçerli. uzunca bi süre balık besledim, önceleri tecrübesizdim, balık almak istediğimde sırf satmak için birbirleriyle yaşamayacak balıkları verdiler bana. akvaryuma attığımda ne su değerleri ne de diğer canlılarla uyum sağlayabildi ve bir çok balık kaybettim bu yüzden, biri diğerinin kuyruklarını yedi vs. bu vicdansızlık, herşey para değil. zaten ne kötülük varsa insanoğlunun başının altından çıkıyor. kendi zevkimiz veya para hırsımız için hayvanları ne hale getiriyoruz... evimize aldığımız hayvana uygun yaşam koşulları sağlamayacaksak hiç almayalım, bencillik etmeyelim.

forumda veya başka yerde görüyorum; minicik boyalı, plastik tünekli kafeslerde sultan bakıyoruz. kuşu salmıyoruz, bu hayvanların uçmaya ihtiyacı olduğunu unutuyoruz, etrafı pisletiyorlar diye tuvalet eğitimi vermeye çalışıyoruz ama unutuyoruz ki bu hayvanların sindirim sistemleri hızlı çalışır ve sürekli dışkılama ihtiyacı hisseder.
neyse öyle işte, minicik, ucuz, özelliksiz... her ne olursa olsun hiç bir canlının günahına girmeyelim, biraz vicdan sahibi olalım
çok dolmuşum başınızı şişirdim Smile

lutino dişi: zoe
pied erkek: fındık


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Papağan yatağı gerekli midir GhettoBird 3 202 01.03.2017, Saat:21:30
Son Yorum: sezer Bey
  papağan zinciri nedir ? behlülbaba 3 433 13.11.2016, Saat:12:45
Son Yorum: behlülbaba
  Papağan titriyor rumeliruzgari 3 458 25.08.2016, Saat:23:09
Son Yorum: rumeliruzgari
  oyuncu papağan cinsi önerisi olan ? ahmet sultan 12 1,621 16.08.2016, Saat:11:42
Son Yorum: Cengizhan90
  Yeni papağan sürekli uyur mu? DNSZ 1 698 22.05.2016, Saat:22:00
Son Yorum: Haluké
  forpus papağan kusefendisi 4 808 02.04.2016, Saat:06:40
Son Yorum: erkanmedeni®
  Yurt Dışından Büyük Papağan Getirtme İst_Enes 6 697 16.03.2016, Saat:21:46
Son Yorum: Haluké
  sultanım tv nin üzerine çıkıp ötüyor ve gagasını sağa sola hızlıca vuruyor neden ??? çağlar34 3 649 14.01.2016, Saat:22:32
Son Yorum: çağlar34
  papağan kepeğinin insan sağlığına etkisi HarunÇ 8 1,480 04.01.2016, Saat:09:42
Son Yorum: HarunÇ
  Sultan papağan ve muhabbet kusu Emre.Adana.01 4 1,004 19.10.2015, Saat:22:59
Son Yorum: Emre.Adana.01Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi