Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

redrock avatar
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Srebrenitsa'da sandıktan Durakoviç çıktı


 Konu: Srebrenitsa'da sandıktan Durakoviç çıktı
 Tarih: 14.11.2012, Saat:20:42
#1
Srebrenitsa'da sandıktan Durakoviç çıktı

Bosna Hersek'te 1995 yılının Temmuz ayında soykırıma sahne olan Srebrenitsa'da, Boşnak partilerin tek adayı olarak yerel seçimlere giren Çamil Durakoviç, seçimleri kazandığını açıkladı.


Bosna Hersek'te 1995 yılının Temmuz ayında soykırıma sahne olan Srebrenitsa'da, Boşnak partilerin tek adayı olarak yerel seçimlere giren Çamil Durakoviç, seçimleri kazandığını açıkladı. Demokrat Eylem Partisi (SDA), Daha İyi Gelecek İçin İşbirliği (SBB), Sosyal Demokrat Partisi (SDP) ile Bosna Hersek İçin Partisi'nin (SBiH) Srebrenitsa Belediye Başkanlığı'na, ''soykırımı inkar eden'' Sırp adayın seçilmemesi için Boşnak partilerin ortak aday gösterdiği Çamil Durakoviç, oy verme işleminin sona ermesinin ardından Srebrenitsa'da basın toplantısı düzenledi.


Durakoviç, Srebrenitsa dışında yaşayan, bu kentin savaş önceki sakinlerinin seçime katılabilmesi için ikametgahlarının buraya alınmasına çaba gösteren ''Oyum Srebrenitsa'ya'' adlı sivil toplum örgütünün mensuplarıyla düzenlediği basın toplantısında, ''Bu hepimizin zaferidir'' dedi.


Durakoviç, oyların sayımının bitmemesine rağmen resmi olmayan sonuçlara göre seçimleri kazandığını ifade ederek, ''Bu fırsatı kullanarak Bosna-Hersek ve dünyadaki tüm dostlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Özellikle, en önemli anlarda yanımızda olan, bize sürekli destek veren Türk halkına teşekkür etmek istiyorum'' diye konuştu.


Seçimleri kendisinin kazanmasının sadece Srebrenitsalıların zaferi olmadığını ifade eden Durakoviç, ''Bu galibiyet, Bosna-Hersek'in tüm vatandaşlarının zaferidir. Bu zafer, iyiliğin kötülük üzerindeki zaferidir'' ifadelerini kullandı.


''Oyum Srebrenitsa'ya'' sivil toplum örgütünün koordinatörü Emir Sulyagiç ise, Durakoviç'in seçimleri kazanması soykırımı inkar eden herkese önemli bir ders olduğunu vurguladı.


Sulyagiç, ''Soykırımın yanında olan ve soykırımı destekleyen herkese bu şekilde önemli bir ders verildi'' dedi.


-Boşnaklar birlikte olunca-


Bosna-Hersek'te gerçekleştirilen yerel seçimlerden en anlamlısı Srebrenitsa'da yapıldı. Savaş döneminde Temmuz 1995 yılında 8 bin Müslüman erkeğin katledilerek soykırıma uğradığı Srebrenitsa'da yaklaşık 3 ay önce Boşnaklar ''soykırımı inkar edecek'' Sırp adayın seçimi kazanmaması için tek aday gösterdi. Bu kapsamda ''Oyum Srebrenitsa''ya adlı sivil toplum örgütü organizeli bir şekilde çalışarak, savaş döneminde evlerinden sürgün edilen Boşnakların ikametgahlarını Srebrenitsa'ya taşımayı başardı. Kampanya başlarında Boşnakların seçimleri alma ihtimali çok düşük görülmesine rağmen, organizeli bir şekilde çalışan Boşnaklar 4 bin 500 seçmenin ikametgahını Srebrenitsa'ya almayı başardı.


Srebrenitsa'da oy kullanma işleminin sabah saatlerinde başlamasıyla birlikte özellikle Boşnaklar çok sayıda kentten Srebrenitsa'ya otobüslerle, özel araçlarla gelerek oylarını kullandı. Kamuoyunda tanınmış çok sayıda Boşnak da sözkonusu kampanya kapsamında ikametgahlarını Srebrenitsa'ya taşıyarak oylarını kullandı.


Sırbistan'dan gelen ve daha önce Srebrenitsa'da yaşadığını iddia ederek yasal olmamasına rağmen oy kullanmak isteyen Sırpların tüm provakasyonlarına rağmen Boşnaklar, gün boyu sessizliğini bozmadan oylarını kullandı ve seçim sonuçlarını beklemeye başladı.


Srebrenitsa'da el edilen başarının önemini vurgulayan Boşnaklar, ''Birlikte hareket etmeleri halinde ülke genelinde her noktada kazanma ihtimallerinin olduğunu Srebrenitsa örneğinde olduğu gibi tüm dünyaya gösterdiklerini'' kaydettiler.


-Srebrenitsa'da seçimin önemi-


Bosna-Hersek parlamentosu, 2008'deki yerel seçimler öncesinde, ülkede görev yapan AB Yüksek Temsilcisi Miroslav Layçak'ın önerisi üzerine, Srebrenitsa için geçerli olan yasa değişikliğiyle, Srebrenitsa doğumlu olan ancak burada yaşamayanlara da oy kullanma hakkı vermişti. Bu yerel seçimlerde ise mevcut kanunun uygulanacağı açıklanmıştı.


Srebrenitsa'dan 1995'te işlenen katliam nedeniyle ayrılmak zorunda kalan Boşnaklar'a bu yerel seçimlerde oy hakkı tanımayan mevcut yasa, Türkiye'nin karşı çıkmasına ve Boşnaklar'ın tepkisine rağmen uluslararası toplumun da desteğiyle uygulamaya geçirildi. Srebrenitsa ve Zvornik gibi kentlerde ise kayıt yaptıran Sırbistanlı Sırplar, savaşın bittiği 1995 yılından bu yana Doğu Bosna'daki Belediyeler'in başına Sırpların seçilmesine katkıda bulunmuştu.


Boşnaklar, Temmuz 1995'te Sırplar tarafından soykırımın işlendiği Srebrenitsa kentinin Sırp belediye başkanı tarafından yönetilmesini istemiyor. Bosna savaşından (1992-1995) önce, ülkenin doğusunda yer alan Srebrenitsa kentinde çoğunluk olan ve soykırım sonrası demografik yapının değişmesiyle azınlık durumuna düşen Boşnaklara destek vermek için mayıs ayında ''Oyum Srebrenitsa'ya'' adı altında sivil toplum örgütlerince başlatılan kampanya çerçevesinde, yaklaşık 4 bin 500 Boşnak kaydını Srebrenitsa'ya aldırmıştı.


Kaynak: AA
 


Srebrenitsa'da sandıktan Durakoviç çıktı konusu
Srebrenitsa'da sandıktan Durakoviç çıktı Konusunun Linki Direk Link
Srebrenitsa'da sandıktan Durakoviç çıktı Konusunun HTML Kodu HTML Link
Srebrenitsa'da sandıktan Durakoviç çıktı Konusu BBCode Linki BBCode Link
Srebrenitsa'da sandıktan Durakoviç çıktı Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Karısını bastığı kişi öyle biri çıktı ki... KingWizard 0 453 11.09.2015, Saat:02:43
Son Mesaj: KingWizard
  13 bin akaryakıt istasyonunun 2 bine yakını satışa çıktı KingWizard 0 393 02.07.2015, Saat:04:08
Son Mesaj: KingWizard
  Testereli intikam düzmece çıktı KingWizard 0 361 24.06.2015, Saat:23:53
Son Mesaj: KingWizard
  Ebru Şallı'nın neden ağladığı ortaya çıktı integrand 0 342 07.03.2015, Saat:18:25
Son Mesaj: integrand
  Afişi ortaya çıktı! integrand 0 359 21.02.2015, Saat:21:51
Son Mesaj: integrand
  Microsoft Windows RT’ye sahip çıktı HeavenLy 0 378 08.02.2015, Saat:21:01
Son Mesaj: HeavenLy
  WhatsApp’ta İki Açık Birden Ortaya Çıktı Calyx 0 351 03.02.2015, Saat:00:38
Son Mesaj: Calyx
  WhatsApp Sesli Arama Özelliğine Ait İlk Bilgiler Ortaya Çıktı Calyx 0 425 03.02.2015, Saat:00:29
Son Mesaj: Calyx
  Yeraltından Okyanus çıktı! bulent_dogan81 0 556 15.06.2014, Saat:22:09
Son Mesaj: bulent_dogan81
  Ölümünün ardındaki gerçek ortaya çıktı Rman 0 485 26.05.2014, Saat:10:59
Son Mesaj: RmanBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status