• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Spirulina Hakkında
#1
Arkadaşlar Spirulina hakkında bilgisi olan var mı? Sanırım sultan papağanı yavrularının gelişimi için kullanılan bir ilaçmış ve çok vitaminli bir ilaç olduğunu duydum. Eğer yardımcı olabilecek varsa bende yavrular için kullanmak istiyorum.

1 Çİft Sultan Papağanı
Pearl - Erkek (Vakkas)
Pied - Dişi (Zilli)
1 Çİft Çekoslovak Muhabbet çifti
Çapkın ve Nazlı

#2
Nusret ilacı bilmiyorum hiç kullanmadım ama sana ufak bir tavsiyede bulunabilirim kuşları ilaçlarla değil de doğal şeylerle beslemen en iyisi.Sen yumurta mamasını kafesten eksik etme, havuçla da mama yapabilirsin, bebelacın meyve püreleri var bebekler için onlardan al bebe bisküvisi ya da etimekle karıştırıp ikram et kuşlarına eminim ki o dediğin ilaçtan daha faydalı olacaktır.

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Yüklemek İçin Tıklayın.!

Forum Kuralları
İlan Kuralları
Konu Açma Kuralları
#3
(04.02.2012, Saat:19:25)Hülya Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Nusret ilacı bilmiyorum hiç kullanmadım ama sana ufak bir tavsiyede bulunabilirim kuşları ilaçlarla değil de doğal şeylerle beslemen en iyisi.Sen yumurta mamasını kafesten eksik etme, havuçla da mama yapabilirsin, bebelacın meyve püreleri var bebekler için onlardan al bebe bisküvisi ya da etimekle karıştırıp ikram et kuşlarına eminim ki o dediğin ilaçtan daha faydalı olacaktır.

ilaç doğal bir ilaçmış bu spirulina denilen şey bir yosunun adı. içerisinde algler ve bitkilerden başka bir şey yok sadece kapsul haline getirilmiş. Benimde ilacı kullanmak istemem doğal olması. Araştırma yapıyorum internette ama aramızda kullanan biri varsa bire bir bilgi almak daha doğru olur diye düşündüm. Normal ilaçları yavrular varken vermeyi bende pek hoş görmüyorum ama bu dediğim şey okuduğuma göre son derece doğal bir yosundan ibaret.

1 Çİft Sultan Papağanı
Pearl - Erkek (Vakkas)
Pied - Dişi (Zilli)
1 Çİft Çekoslovak Muhabbet çifti
Çapkın ve Nazlı

#4
ben ilaç ve mama olarak diazyme 256 ve breed max gördüm hep okuduğum yerlerde. ama istanbulda nerelerde bulunur hiç fikrim yok

lutino dişi: zoe
pied erkek: fındık
#5
Spirulina her ne kadar 21. yüzyılın süper gıdası olarak tanıtılsa da yüzyıllar önce insanoğlu tarafından keşfedilmiş bir besindir. Spirulina'nın Texcoco gölü kıyısında yaşayan Aztekler tarafından tüketildiğine ilişkin en eski kaynak 1524 yılına dayanmaktadır. Ayrıca Çad Gölü kıyısında yaşayan Kanembu kabilesi yerlileri de bu besini çok eski çağlardan beri tanımakta ve yiyecek olarak tüketmektedirler. Ancak ticari kültürlerinin yapılması ve bilimsel anlamdaki çalışmaların başlaması; ürünün 1963 yılında Fransız Petrol Araştırma Enstitüsü tarafından ortaya çıkarılarak. %60-70 oranında protein içeren spirulina. algini laboratuarlarında üretilmesiyle olmuştur. Daha sonra NASA astronotlara besin tableti yapılması amacıyla bu alg üzerinde yapılan ilk çalışmalara öncülük etmiştir. Dünya üzerinde bir çok ülkede spirulina üretimi yıllardan beri yapılmaktadır. Geçtiğimiz yıl Birleşmiş Milletler ve Dünya Tarım Örgütleri tarafından spirulina'nın çocuklar ve yetişkinler için güvenli ve faydalı bir besin olduğu kabul edilmiş ve tüketimi önerilmektedir. Türkiye'de de 3 yıllık bir çalışmanın sonucunda başarı sağlanarak ilk yerli spirulina Ege Üniversitesi EBİLTEM ve Egert Ltd. işbirliğiyle üretilmiştir.

BU ÜRÜN İTHAL Mİ EDİLİYOR?

Spirulina uzun yıllardır ithal edilmekteydi. Ancak Ege Üniversitesi Bilim Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi - EBİLTEM - bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalar sonrasında ülkemizin ilk yerli Spirulina üretimini İzmir'deki tesislerde gerçekleştirmiştir.

SPİRULİNA HAKKINDA BAZI ÇARPICI GERÇEKLER:*Doğadaki en zengin komple yüksek biyolojik değerde proteine sahiptir. Kendisine en yakın soya fasulyesinden yaklaşık 2 kat daha fazladır
*Doğadaki en zengin B-12 vitaminine sahip besindir. En yakın takipçisi dana ciğerine göre 2-6 kat daha fazladır. B-12 kısaca yüksek enerji anlamına gelmektedir.
*Doğadaki en zengin organik demir oranına sahiptir. Ispanaktan 58 kat. dana ciğerinden 28 kat daha fazladır.
*Doğadaki en zengin antioxidant kaynağıdır. Başlıca sahip olduğu Antioksidantlar; vitaminler B-1 . B-5 ve B-6. Mineraller çinko . mangenezyum ve bakır. amino asitler methionine ve superantioxidant beta-carotene. vitamin E ve selenyum.
*Doğadaki en zengin E vitamini içeren besindir. Kendisine en yakın buğday filizinden 3 kat daha fazladır. Sentetik E vitaminine göre . Biyolojik aktivitesi %49 daha fazladır.
*Doğadaki en zengin Gamma Linolenic Asit (GLA) içeren besindir. En yakın Çuha Çiçeği yağından 3 kat daha yüksektir.
*Doğadaki en zengin klorofile sahiptir. Alfalfa ve buğday bitkisinden 5-30 kat daha fazladır.

* Bu ürün E.Ü. Bilim Teknoloji Araştırma Merkezinin "99 BİL-06" no'lu Projesi kapsamında geliştirilmiştir.

* Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının 01.11.2004 tarih ve G35-0420-00001-8 Sayılı izni ile üretilmektedir.

* Bu ürün E.Ü. Bilim Teknoloji Araştırma Merkezinin "99 BİL-06" no'lu Projesi kapsamında geliştirilmiştir.

* Tarım ve Köy İşleri Bakanlığının 01.11.2004 tarih ve G35-0420-00001-8 Sayılı izni ile üretilmektedir.


SPİRULİANIN İÇERİĞİ

10 gram SPIRULINAnın içerisinde bulunan, aminoasit, vitamin oranları aşağıdaki gibidir.
Vitamin içerik/10 gr.SPIRULINA
Vitamin içerik/10 gr.SPIRULINA
Beta Karoten (Provit A) 2300 IU
Siyanokobalamin (B12) 20 mcg
Pridoksin (B6) 80 mcg
Niasin (B3) 1.4 mg
Tiamin (B1) 0.35 mg
Folik Asit 1 mcg
Tokoferol (E) 1 IU
Pantotenik asit 10 mcg
İnositol 6.4 mcg
K vitamini 200 mcg
PROTEİN VE AMONİASİTLER

SPIRULINAın %65 proteinden oluşur. SPIRULINA ve bazı besin maddelerinin protein oranları aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.
Öte yandan SPIRULINAnın bünyesinde çok sayıda esamsiyel amoniasit de bulunmaktadır.
Protein Kaynağı % Su % Protein
SPIRULINA 5 60-70
Soya 8 36,7
Süt Tozu 4 36
Sardalye 50 20,6
Alabalık 77,6 19,22
Tavuk eti 61,3 17,4
Sığır eti 56,5 12,8
Yumurta 74 5,6
Koyun sütü 81,6 5,6
Yoğurt 86,1 4,8
İnek sütü 88,5 3,2
YAĞ, KALORİ VE KOLESTROL.

SPIRULINA, & 5 oranında yağ içerir. 10 gr.SPIRULINA 36 kaloridir ve hiç kolesterol içermez. Bu demektir ki SPIRULINA düşük kalorili, kolesterolsüz ve düşük yağ oranlı protein kaynağıdır.

VİTAMİNLER

Doğal Beta-Karoten Sad Provit-A)

10 gr SPIRULINA, 2300 IU beta-karoten içerir. Beta karoten A vitamini öncüsüdür. İnsan vücudu sadece ihtiyaç duyduğu anda beta-karoteni A vitamine çevirir.

SPIRULINA, beta-karoten dışında antioksidan özellik taşıyan 10 çeşit karotenoid içerir. Bu karotenoid ve ksantofiller vücudun değişik alanlarında fonksiyon gösterirler ve diğer esansiyel vitaminler ve minarellerle birlikte etki ederler.

Vitamin B12 ve B-kompleks Vitaminler:

10 gram SPIRULINA, 20 mg demir bulunur. SPIRULINAnın içeriğindeki demir, insan vücudu tarafından kolaylıkla emilir.

Demir:

10 gram SPIRULINAda 10 mg demir blunur. Spirulinın içeriğindeki demir, insan vücudu tarafından kolaylıkla emilir.

Kalsiyum, Magnezyum, Çinko ve Diğer Eser Elementler:

Kalsiyum kemikler ve nöral iletim için gereklidir. Magnezyumun, vücudumuzda kalsiyum emilimini kolaylaştırmak, kan basıncını düzenlemek gibi etkileri vardır. Öte yandan insan vücudu enzim sistemlerinin fonksiyonu ve diğer fizyolojik olaylar için esansiyel minerallere ihtiyaç duyarlar. 10 gram SPIRULINA, günlük manganez ihtiyacının %25'ini, krom ihtiyacının %21'ini, selenyum ihtiyacının da % 14'ünü karşılar.

ESANSİYEL YAĞ ASİTLERİ

İnsanların günlük beslenmeyle alınan yağ asitlerine ihtiyaçları vardır. SPIRULINA, % 4-7 oranında esansiyel yağ içerir. 10 gr.SPIRULINA, başta linolenik ve gama linolenik asit olmak üzere225 mg. esansiyel yağ asidi içerir. Gammaliolenik asit, prostoglandin sentezinde kullanılır. prostoglandinlerin ise vücuda bir çok fonskiyonu vardır.

DOĞAL PİGMENTLER

Phcycocyanin:

Pigmentler, insan metabolizmasında gerekli çok sayıda enzimin sentezlenmesinde yardımcıdırlar. SPIRULINA, bu koyu rengini, güneş ışığının değişik boylarında üretilen doğal pigmentlerden alır. Phcocyanin, SPIRULINAnın yapısında demir içeren en önemli pigmentir. Bu pigment, spirulanın tüm ağırlığının, % 14'ünü oluşturur.

Klorofil: Yeşil besinlerinin genel özelliği, yüksek klorofil içermeleridir. Klorofil, temizleyen ve detoksifiye eden bitkisel besin içeriği olarak bilinir. Yeşik rengi içerdiği magnezyum iyonuna bağlıdır.

Karotenoidler: (Doğak antioksidanlar)

Spirulanın pigmentlerinden yarısı karotenlerden oluşur. Bu karotenlerden beta-karoten en iyi bilinmesiyle birlikte çok sayıda karotenoid vücudumuzun değişik bölgelerinde antioksidan etkiler gösterirler.

ENZİMLER

Enzimler, kimyasal reksiyonların katalizörleridir. Vücudumuzda binlerce enzim değişik reaksiyonlara aracılık eder. SPIRULINA da çok sayıda enzim içerir. Bunlardan biri süper oksit dismutazdır.

DİYETLERDE KULLANIMI :

Spirulina, doğal bir gıda desteğidir. Günlük beslenmeye takviye olarak kullanılmasının yanı sıra diyetlerde de tercih edilmektedir. Günlük alınan 3-6 tablet spirulina, tokluk hissi vermede ve diyet süresince alınamayan besin elementlerinin karşılanmasında önemli rol oynamaktadır.

1 Çİft Sultan Papağanı
Pearl - Erkek (Vakkas)
Pied - Dişi (Zilli)
1 Çİft Çekoslovak Muhabbet çifti
Çapkın ve NazlıKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  sultan yaşı hakkında yardımcı olur musunuz serbey 3 329 08.03.2017, Saat:10:19
Son Yorum: serbey
  Mısır Granülü Hakkında Ragnar 2 406 15.08.2016, Saat:23:57
Son Yorum: Ragnar
  Ne yapmam gerek sultanım hakkında CananSEVİL 3 486 16.07.2016, Saat:21:04
Son Yorum: kusefendisi
  Egitim hakkinda Nykleus 0 299 03.07.2016, Saat:01:24
Son Yorum: Nykleus
  Kafese kapatmama hakkında kafamdaki sorular dearen 2 470 28.03.2016, Saat:22:49
Son Yorum: atmaca
  Kuyruk tüyleri hakkında yardım elpinhom 5 1,023 27.02.2016, Saat:14:01
Son Yorum: Cevdetefe54
  Sultanima verecegim vitamin hakkinda bilgi lutfen .mustafa. 8 880 31.01.2016, Saat:09:26
Son Yorum: Gökdeniz
  Sultanımın Temizliği Hakkında Yardım Lütfen .mustafa. 13 1,301 26.01.2016, Saat:18:54
Son Yorum: .mustafa.
  Uvb içeren lambalar hakkında tavsiyeleriniz nelerdir? CİHAT_35 0 481 02.01.2016, Saat:15:12
Son Yorum: CİHAT_35
  Sultan papaganim hakkinda yardim lutfen xsecretx 4 764 12.12.2015, Saat:18:24
Son Yorum: xsecretxKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi