• Derecelendirme: 2/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Senegal Papağanı
#1
Geçen gün internette sultan türlerine bakayım dedim. İlgimi çok çeken bir kuş türü oldu da sizinle paylaşmak istedim.

Senegal Papağanı

Dokuz cinsi bulunan poicephalus papağanlar, Afrika'dan köken alırlar. Senegal papağanı, avikültürde en yaygın olan ve en etkileyici kuşhane sakinlerindendir. Gerçi, olgun kuşlara nispeten asabidirler, gürültücüdürler, ayrıca fırsat bulduklarında üreme periyodundan hemen önce kuşhanenin ahşap yapısına saldırabilirler.

Bu türün bireyleri, sarımsı turuncu tüylerinin derinliklerine göre farklı olabilirler, fakat bu temel alınarak yapılacak bir cinsiyet tahmini güvenilir olamaz. Cinsiyetleri bu şekilde güvenilir bir biçimde ayırt edilemez.

Gri renk, sivri bir üçgen şeklinde göğsünün üst kısmına kadar uzanır. Göğüs, göğsünün yanları ve karnı portakal-sarısıdır. Sırtının üst bölümü ve kanatlar yeşildir. Kanat altı örtüsü sarıdır. Gaga siyahtır. Gözlerinin iris'i yetişkin kuşlarda saman sarısı, yavru kuşlarda gridir. Boyu 24 cm'dir. Dişi ve erkek aynı renktedir.

Senegal, Gambia, Fildişi Sahili, Gana, kuzey ve kuzeydoğu Nijerya, kuzey Kamerun, güneybatı Çad'da yaşar. Bulunduğu bölgeye sadık olup ancak, yiyecek aramak için kısa mesafeli yer değişikliği yapar. Senegal papağanına 1000 m yükseklikte bile rastlanmıştır.

Senegal papağanı orta seviyeli papağan grubuna girer. Islık çalar ve bazı tiz tonda sesler çıkarır. Diğer tür papağanlara oranla oldukça sessizdir. Gün içinde daha çok ses çıkardığı periyotlar olur.Çok cabuk yorulur ve gagası cok güclüdür bazen yaptıgınız hareketleri taklit ederek sizi sasırtabilir

Ebatı yaklaşık 25 cm.'dir. Ortalama yaşam süreleri 30 yıla kadar uzanır.

senegal5.jpg

Beslenme ve Barınma

Senegal papağanlarına, papağan yemi karışımı, küçük hububat, yeşil gıda ve meyva verilebilir. Yer fıstığı, bu kuşlar için özellikle iyi bir seçimdir. Ağaç tepelerinde yemişler,meyveler ve tohumlar ile beslenir. Yemlerin nasıl verileceğine de dikkat edilmelidir. Yemlerinin %60 ı çeşitli mevsimde olan bütün meyvelerden oluşacak şekil de ve mümkünse ufak parçalar halinde kesilip meyve kokteyli gibi sunulmuş olarak verilmelidir. Zira parça olarak verilen meyveleri alıp 2-3 ısırıktan sonra atacaklardır.

Gaga taşı vb şeyleri hiç dikkate almayacakları için bu tip gıdaları haftada birer kere yemlerine karıştırmak en iyi formül olacaktır.

Tehlike anında ise güçlü bir sesleri vardır ve bununla sürünün diğer elemanlarına alarm verirler. Çok ürkektirler ve en ufak bir tehlikede bu yüksek ve tiz sesleri ile bağırarak kaçarlar. Yuvaları yüksek ağaç kovuklarında yapılır.

Diğer, birçok papağan gibi Senegal papağanı da, iklimlendirildiklerinde oldukça dayanıklı olurlar, fakat nem ve soğuk havalar için uygun korunma sağlanmalıdır. Kuru, sıcak barınaklı bir kuşhane rahat olmalarını sağlayabilir. çiftleri kavga etmelerini önlemek için ayrı bir yerde tutmak isabetlidir.

maxthesenegal.jpg

Üreme

Bu papağanlar, kuşhanenin karanlık bir köşesine yerleştirilmiş, oldukça derin bir folluk isterler. Buna rağmen bazı çiftler dışarıda yuvalamayı tercih ederler ve bu soğuk havalarda probleme neden olur.

Koyarsanız doğal ağaç kütüklerinde yuvalık yaparlar ama klasik kare formunda yuvalıklarda da yumurta veriyorlar. Yuva içini ağaç kabuklar ile donatırlar. Ama bu türü üretmek bazen yıllar sürebilir. Çünkü erişkin kuşlar bu aşamaya ancak 3 yaşında gelmektedir. Genel üretim konusunda çok az bilgi mevcuttur.
2-4 arası yumurta yaparlar. Kuluçkalarının 25 – 26 gün sürer ve 70 gün sonunda da ebeveynlerinden bağımsız hale gelirler. Eşleşme dönemi o ocak/ şubat dönemleridir.

Eğer yavruların yaralanma tehlikeleri varsa, yumurtaları veya yavruları ayırmanız gerekebilir.

Elde yetişmiş yavrular, uysal ve güvenli ev kuşu olabilirler. Bunlar bir kısım kelimeleri de söylemeyi öğrenebilirler.

sen3-4-08.jpg


Jako papağanlarına şekil olarak çok benziyor değil mi Acik-agizli-gulumseme umarım beğenirsiniz.

Alkis
#2
Teşekkurler Barkın Smile Yavrular cok tatlı ya, İlgilenmeye vaktimiz olsada üretsek ne güzel olur Smile

Sorularınız için lütfen özel mesaj atmayınız. Uygun bir başlık ile uygun kategoriye konu açarak sorunuz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır.
#3
Teşekkür ederiz Barkın Gulumseme her geçen gün daha çok tür hakkında bilgi sahibi oluyoruz el birliği ile Gulumseme

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Yüklemek İçin Tıklayın.!

Forum Kuralları
İlan Kuralları
Konu Açma Kuralları
#4
Bu türüde yakından inceleme fırsatım oldu samsun da sanki biraz vahşi bakıyorlar Acik-agizli-gulumseme

#5
(26.01.2012, Saat:20:33)Hülya Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederiz Barkın Gulumseme her geçen gün daha çok tür hakkında bilgi sahibi oluyoruz el birliği ile Gulumseme

+1000 katılıyorum.Ellerine Sağlık

#6
Ne demek rica ederim ama beslemesi çok zor olsa gerek çok seçici ve soğuk hayvanlar Acik-agizli-gulumseme Jakolardan bile daha zor eğitiliyorlarmış ve insan sesini çok iyi taklit edemiyorlarmış. Daha çok ıslık tarzı kuş ötüşlerini taklit ederlermiş. Ama yaptığınız hareketleri taklit edebilirlermiş.

yeni bir papağan daha araştırıyorum ama daha adını bilmediğim için Acik-agizli-gulumseme zor oluyor...

Alkis


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Monk Papağanı enes.akdas34 3 628 16.03.2017, Saat:21:51
Son Yorum: Alperen8
  Amazon papağanı GORAX 6 486 09.03.2017, Saat:19:03
Son Yorum: Ayşe32
Fikir Amazon Papağanı fiyatları??? Sebastian63 5 716 10.01.2017, Saat:12:35
Son Yorum: karamel59
Fikir Amazon Papağanı fiyatları??? Sebastian63 0 1,016 17.12.2016, Saat:15:54
Son Yorum: Sebastian63
  Sizce Senegal papaganimin ortalama yaşı nedir? funda özcan 2 668 02.07.2016, Saat:14:00
Son Yorum: Ragnar
  İskender ( Alexander ) papağanı hkn345 27 3,338 17.06.2016, Saat:13:07
Son Yorum: Symbiote
  Forpus Papağanı Hakkında Genel Bilgi brskktn 8 1,956 23.03.2016, Saat:21:43
Son Yorum: brskktn
  Forpus Papağanı Hakkında Bilgi Verir misiniz brskktn 2 986 20.02.2016, Saat:14:16
Son Yorum: brskktn
  Senegal papağanı kusseverim 4 1,758 29.01.2016, Saat:12:43
Son Yorum: Ragnar
  hangi papagani beslemeliyim brskktn 2 1,355 12.11.2015, Saat:22:33
Son Yorum: brskktnKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi