• Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
SATIŞ-TAKAS AŞAMASINDA DOLANDIRICILARA DİKKAT ! ! !
#1
ARKADAŞLAR DOLANDIRILMAMAK İÇİN MUTLAKA OKUYUN

İsa abinin açmış olduğu konudan sonra açma gereği duydum zaman zaman konuyu güncelleyeceğim tüm üyelerimize ulaşması açısından.İsa abinin konusuna ulaşmak için TIKLAYIN

*Bazı arkadaşlar gerek konu altlarında gerekse attıkları özel mesajlarla satış ilanlarında şartların ağır olduğunu 5 +rep ve 180 mesaj şartının azaltılması hatta kaldırılması gerektiğini söylüyorlar. Bu şartları koymamızın nedeni şimdi daha iyi anlaşılıyordur. Bu şartların oluşması demek bizlerin üye hakkında az-çok bilgi sahibi olmamız demektir böylece dolandırıcılığı tamamen bitiririz demiyoruz ama çok azalttığını gönül rahatlığıyla söyleyebilirim

* Özel mesaj yolu ile alış-veriş yapmayın. Gün içerisinde defalarca ilan yayınlanıyor ama birçoğunu onaylamıyoruz. İlanını yayınlamadığımız üyeden özel mesaj yolu ile evcil alıp satmak güvenli değil..

*Bazı üyelerimiz forumda satış ilanı var neden alım ilanı yok veya neden alım ilanım yayınlanmadı diyor.. Alım ilanının yayınlanması demek özel mesaj yolu ile dolandırıcıların size çok kolay bir şekilde ulaşması demek.. Bu ilanların yayınlanmadığından dolayı bizlere darılan üyelerimiz var neden yayınlanmadığını umarım anlatabilmişizdir..

* Evcil alırken en son çekilmiş fotolarını isteyin hatta bu fotoğrafların yeni çekildiğine dair tarih ayarı veya yeni çekildiğinden emin olmak için daha farklı şartlar koyun..

*Daha önce yavru alınmış kuş alıyorsanız yavrularıyla çekilmiş fotoğraflarını mutlaka isteyin.. Hatta bazen dolandırıcılar kuşun 5 yumurtadan 5 ini dende albino yavru çıktığını felan söylerler.Mutlaka yavrularla beraber çekilmiş fotoğraf isteyin..

*Eş kuş alacağınızda kuşların yakın durduğu,birbirini kaşıdığı vs. fotoğraflarını isteyin..

*Alış-veriş yapacağınız kişinin telefon numarası,adı soyadı,adresi gibi bilgileri mutlaka alın sadece forum üzerinden haberleşmeyin.

*Evcil alacağınız kişinin forumdaki ismiyle size verdiği isim uyuşmuyorsa, şüpheli yaklaşmanızda fayda var

*Özellikle belirtmek istiyorum , facebook grupları ve sitelerinden alış-veriş yapmayın.Dolandırıcılığın en yaygın olduğu yerlerdir ve sıklıkla karşımıza çıkıyor..

*Satın aldığınız evcilin size kaç gün içinde ulaşacağını ve nasıl gönderileceğini para göndermeden önce sorun

*Satın alacağınız evcil için ek ücretler, yol masrafı... var mı yok mu ? varsa kime ait , teslimat şartları, ödeme, iptal ve halindeki durumlar mutlaka konuşulmalı...

*Ödeme yaptığınız zaman dekonta açıklama kısmına evcil kuş aldığınızı ve bundan dolayı ödeme yaptığınızı açıkça belirtin..

Forumumuz da bugüne kadar hiçbir dolandırıcılık olayı yaşanmamasının haklı gururunu yaşıyoruz Bundan sonra da bu durumun devam etmesi için lütfen dikkat edin...Ve alış-veriş ile ilgili bir problem olduğunda forum yöneticilerimize ulaşın...

Konu hakkında yardımlarını esirgemeyen forumumuz yöneticilerinden Er-Han, AhmetŞ ve özel üyelerimizden İsa abiye Teşekkür Ederim...

'' Söz Bitti Şimdi Susma Zamanı ! ''
#2
Hem alıcı için, hem satıcı için hassas bir konu.. Üyelerimiz illa ki bu tür alışverişlerde dikkatli davranıyorlardır. Her zaman için dolandırıcılar olduğunu göz önünde bulundurun ve işlemlerinizi bu ön yargıyla yapın..

#3
acele etmeden gözle görerek ve bilerek alış verişiimizi yapalım, alınan tedbirlerde kırılma olmasın, herkes tedbirini ona göre alsın, ve mümkünse yukarıdada belirtildiği gibi görmeden alış veriş yapmayalım.

KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
#4
Maalesef defalarca bu konuda dikkatli olmanızı istiyoruz sizlerden...Papağan alım satım işini günümüzde kendilerine birer sektör haline getiren çok sayıda dolandırıcı bulunmakta...Ancak özel mesaj yoluyla satış yada alış işlerinin yapıldığıda kulağıma gelen bilgiler arasında diyebilirim...Öncelikle onaylanmış ilanlarda ve forumumuzda tabiri caizse el altından yapılan satışlarda sultanpapaganları.com un hiç bir yükümlülüğü ve sorumluluğu bulunmamaktadır..Bugüne kadar şükürler olsun ki bu tarz olaylarla karşılaşmadık bundan sonrada karşılaşmayacağımızı umuyoruz..
Bir çok üyemiz ilanı onaylanmadığı için bizlere küstü,bizlere hakaret etti ve bir çok üyemizi satış-takas ilanlarında ki hassasiyetimiz dolayısıyla kaybettik...Ancak bundan sonraki süreçte bizler ne kadar hakarete de uğrasak ne kadar eleştiride alırsak alalım kurallar aynı şekilde işlemeye devam edecek ve gerekirse bu kurallar dahada sıkılaştırılacaktır.

#5
Çok hassas bir konu kötü niyetli insanlar her daim her toplulukta ortaya çıkmakta bunlara karşı dolandırılmamak için yeterince bilgi ve donanıma sahip olmalıyız. En azından alış veriş yapılmadan önce referans istemeliyiz mümkünse önceki satışlarındaki kişileri bulup onlarla iletişime geçmeliyiz. Hislerimize güvenmeliyiz yeterince güvenmediğimiz insanlarla alışveriş yapmamalıyız herkesin hakkında hayırlısı.

#6
Türk Ceza Kanunu'nun 157. maddesine göre, "hileli davranışlarla bir kimseyi aldatıp, onun veya başkasının zararına olarak, kendisine veya başkasına bir yarar sağlayan bir kişi" dolandırıcılık suçunu işlemiş olur ve bir yıldan beş yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına çarptırılabilir.[2] 158. maddeye göre dolandırıcılık suçunun aşağıdaki durumlarda işlenmesi hâlinde, "nitelikli dolandırıcılık" suçundan iki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur:[2]

Dinî inanç ve duyguların istismar edilmesi.
Kişinin içinde bulunduğu tehlikeli durum veya zor şartlardan yararlanmak.
Kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından yararlanmak.
Kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu meslek kuruluşlarının, siyasî parti, vakıf veya dernek tüzel kişiliklerinin araç olarak kullanılması
Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olması.
Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması.
Basın ve yayın araçlarının sağladığı kolaylıktan yararlanmak.
Tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında; kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında.
Serbest meslek sahibi kişiler tarafından, mesleklerinden dolayı kendilerine duyulan güvenin kötüye kullanılması.
Banka veya diğer kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını sağlamak maksadıyla.
Sigorta bedelini almak maksadıyla.


KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  ARTIK FORUMUMUZDA EVCİL SATIŞ İLANI AÇABİLİRSİNİZ!... Alpdna 27 3,535 22.09.2014, Saat:00:25
Son Yorum: engin
  Satış Forumumuz Alpdna 17 4,302 10.03.2012, Saat:21:31
Son Yorum: HülyaKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi