Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).
Mybestpetshop
Mücahit_ avatar
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Sağlık ve Hasta Papağan


 Konu: Sağlık ve Hasta Papağan
 Tarih: 24.05.2013, Saat:14:28
#1
238zr.jpg

Hasta papağan:

Dışkısında mutlaka bir sorun vardır. Ve bu illaki ishal gibi belirgin bir şey olmayabilir. Kakaloji dersini takip edin.

Hastalığın türüne göre poposu kirli olabilir.

İştahsızdır.

Ağırlık kaybı vardır.

Tüyleri mat ya da rengi bozuk olabilir

Sürekli kabarıktır.

Fazla ötmez, bazen hiç ötmez.

Çok uyur, miskindir.

Oyun oynamaz, ya da çok az oynar.

Tüy bakımı ya hiç yapmaz ya da çok az yapar.

Bakışlar umursamaz ve bitkindir.

Kendini tehlike karşısında savunmaz, boyun eğici ve sakin davranır.

Yemekten çok su içmeye meyillidir.

Anormal hareketler yapabilir.

Sopasında dururken dirsekleri çöküktür, dik durmaz.

Hastalığı ilerlemişse kafesin altında durur/yatar. (bu aşamaya gelmeden önce hastalığı teşhis edilmelidir. Yoksa çok geç olabilir)

yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz papağan yeni evine geldikten üç beş gün sonra hayatını kaybetti. Papağanlar hastalıklarını "en son" ana kadar gizlediği için, bir çok kişi bu papağanın hasta olup olmadığını anlamakta zorluk çekebilir. Ayrıca "papağanı tanımıyor olmak"da bir dezavantajdır. Bir süredir sizde bulunan bir kuştaki değişimleri çok daha kolay görebilirsiniz; daha az mı hareket ediyor, daha az mı yiyor, daha çok mu uyuyor? Bu nedenle "eve yeni gelen kuşları" hastalık taramasından geçirmek daha zordur ve çok daha önemlidir. (Daha ayrıntılı bilgi için 2.sınıf derslerinden sağlık taraması dersini bekleyin.) Kuş sizi yabancı olarak gördüğü için "hastalığını gizlemek" hususunda çok daha dikkatli olacaktır. Ancak tecrübeli gözler için bu kuş, sadece bu resimden bile bazı ipuçları veriyor bize.

Öncelikle, yukarıdaki merhum, vahşi bir papağan. Ancak gözlerine dikkatli bakın; endişe yok, ürkeklik yok. Fotoğraf makinesi (ki büyük ihtimalle flaş patlatılmış) onu hırlatacak ya da endişe duymasını sağlayacak kadar yakınına yaklaşmış olmasına rağmen, merhumun gözlerinde sevimli, munis, uyumlu bir bakış var. Evcil bir papağanın bu şekilde davranması normaldir ancak söz konusu papağan vahşiyse, gözlerinde kesinlikle ufak da olsa endişe olmalıydı.

Merhumun ebeveyni, kuşlarının sakin olduğunu, fazla hırlamadığını ve kendisine dokunabildiklerini ifade etmişlerdi. Vahşi bir kuş, ilk bir kaç gününde bu kadar uyumlu davranmaz. Daha tetiktedir, daha dikkatlidir. Yukarıdaki kuşumuz fotoğrafı çekilirken bile başını yana çevirip neler olduğuna "dikkatli" bir şekilde bakmıyor. Pençeleri gevşek duruyor. Normal bir kuş her zaman pençelerini daha sağlam tutar, daha sıkı tutunur. Gevşek bıraktıkları tek bir zaman vardır, o da, evcil insanına tamamen güvenen bir kuşun kendisini sevdirdiği, yada çok güvendiği insanıyla birlikte uyukladığı zamandır. Ancak vahşi bir kuş, hiçbir insana kendisini koyverecek kadar güvenmez.

Ayrıca merhumun kanat tüyleri düzensiz. Bu da tüy bakımına fazla önem vermediğini gösterir bize. Tüy bakımına önem vermeyen kuş, hasta kuştur. Ayrıca hasta olduğu için kabarmış kuşla, mutlu olduğu için kabarmış kuş arasında çok az fark vardır. En ayırıcı taraf, hasta kuşun "daha halsiz" olmasıdır. Çevredeki hareketlere daha tepkisizdir, kabarma halini kolay kolay bozmaz. Dikkati dağılmaz. Mutludan ziyade uyuşuktur.

Burun delikleri kapalı görünüyor ancak fotoğraftan kaynaklı bir durum mu bu, bilmiyorum. Eğer gerçekten burun delikleri kapalıysa, bu kuşcağız büyük ihtimalle solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle öldü. Tabii şu anda bir resime bakarak söyleyemeyeceğim başka bir sebebi de olabilir ölümünün. Ancak emin olduğum tek şey var, bu, hasta bir kuşun fotoğrafı.

Fotoğrafta çok küçük ipuçları var. Umarım ne gördüğümü düzgün anlatabilmişimdir. Eve yeni gelen kuşunuzda her zaman hastalık riski vardır. Malum Türkiye'de bir üretim çiftliği yok ve ülkeye giren kuşların çoğu vahşi hayattan yakalanmış, tıklım tıkış vaziyette, son derece kötü koşullarda getirilmiş kuşlar. (Bunun sürmesinde bir nedende biziz, çünkü bu kuşları hala satın alıyoruz.) Sizin evinize gelene kadar binbir kötü şey yaşamış, kirli ortamlarda kalmış, sağlıksız beslenmiş kuşunuzun "hasta" olması kadar normal bir şey yok. Evlere gelen kuşların bu yüzden yüzde sekseni hastayken bize geliyor. Belki farkediyorsunuz, belki farketmiyorsunuz. Farketmedikleriniz bazen dayanıyor ve yaşamayı sürdürüyor, ama çoğu siz onu aldıktan bir süre sonra ölüyor. Bazen bu süreç bir kaç seneyi bile bulabilir. Çünkü bazı hastalıklar yavaş ilerler. İşte bu nedenle eve yeni gelmiş kuşu hastalıklara karşı desteklemek, "çok dikkatli bir şekilde" hastalık taramasından geçirmek, ve tedaviye "hemen" başlamak çok önemli. Daha ayrıntılı bilgi için, ikinci sınıf derslerimizden Tedavi Yöntemleri başlıklı dersimizi takip edin.

Peki sağlıklı papağan nasıl olur?

Sağlıklı papağan:

Gözler canlıdır.

Meraklıdır.

Dikkatlidir.

Tehlikeye karşı uyanıktır ve kendini savunmaya cesareti vardır.

Dışkısı normaldir.

İştahı yerindedir.

Gün içinde bir ya da iki defa su içer.

Oyun oynar, gezip tozar.

Keyiflidir, şekerleme yaparken çıtırdar, ayağının birini karnına çeker.
Öter.

Tüyleri sağlıklı, parlak ve bakımlıdır.

Tüylerinin renginde ve şeklinde bozulma yoktur.

papağanokulu
 


Sağlık ve Hasta Papağan konusu
Sağlık ve Hasta Papağan Konusunun Linki Direk Link
Sağlık ve Hasta Papağan Konusunun HTML Kodu HTML Link
Sağlık ve Hasta Papağan Konusu BBCode Linki BBCode Link
Sağlık ve Hasta Papağan Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  PAPAĞANIM ÇOK HASTA Tuana.ssu 6 113 19.02.2017, Saat:23:07
Son Yorum: Tuana.ssu
  Hasta mı (fotoğraflı) Nykleus 5 176 04.02.2017, Saat:12:35
Son Yorum: paşa40
  ÇOK ACİL YARDIMA İHTİYACIM VAR SULTAN PAPAĞANIM HASTA! kutayyamanlar 6 235 04.02.2017, Saat:09:19
Son Yorum: nil sip
  fındık hasta yardım edin lütfen!! Ayşe32 18 353 01.02.2017, Saat:20:35
Son Yorum: azadnil
  Limonumuz hasta mı? pascal22 7 222 14.01.2017, Saat:01:18
Son Yorum: candark4349
  Sizce hasta olabilir mi ? mehmetAA 0 99 13.01.2017, Saat:23:25
Son Yorum: mehmetAA
  Sürekli uyuyan sultan papağan Ramazannn7 10 403 15.12.2016, Saat:16:37
Son Yorum: Ramazannn7
  Yavru papağan devamlı kaşınıyor bybelen 3 181 14.11.2016, Saat:09:42
Son Yorum: bybelen
  Şehmus hasta, gözü şişti Şehmus1 3 251 10.10.2016, Saat:19:31
Son Yorum: Şehmus1
  Bizdik çok hasta, yemek yemiyor. tahasevket 5 335 10.10.2016, Saat:12:48
Son Yorum: tahasevketKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status