• 1 Oy - 5 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sağlık ve Hasta Papağan
#1
[Resim: 238zr.jpg]

Hasta papağan:

Dışkısında mutlaka bir sorun vardır. Ve bu illaki ishal gibi belirgin bir şey olmayabilir. Kakaloji dersini takip edin.

Hastalığın türüne göre poposu kirli olabilir.

İştahsızdır.

Ağırlık kaybı vardır.

Tüyleri mat ya da rengi bozuk olabilir

Sürekli kabarıktır.

Fazla ötmez, bazen hiç ötmez.

Çok uyur, miskindir.

Oyun oynamaz, ya da çok az oynar.

Tüy bakımı ya hiç yapmaz ya da çok az yapar.

Bakışlar umursamaz ve bitkindir.

Kendini tehlike karşısında savunmaz, boyun eğici ve sakin davranır.

Yemekten çok su içmeye meyillidir.

Anormal hareketler yapabilir.

Sopasında dururken dirsekleri çöküktür, dik durmaz.

Hastalığı ilerlemişse kafesin altında durur/yatar. (bu aşamaya gelmeden önce hastalığı teşhis edilmelidir. Yoksa çok geç olabilir)

yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz papağan yeni evine geldikten üç beş gün sonra hayatını kaybetti. Papağanlar hastalıklarını "en son" ana kadar gizlediği için, bir çok kişi bu papağanın hasta olup olmadığını anlamakta zorluk çekebilir. Ayrıca "papağanı tanımıyor olmak"da bir dezavantajdır. Bir süredir sizde bulunan bir kuştaki değişimleri çok daha kolay görebilirsiniz; daha az mı hareket ediyor, daha az mı yiyor, daha çok mu uyuyor? Bu nedenle "eve yeni gelen kuşları" hastalık taramasından geçirmek daha zordur ve çok daha önemlidir. (Daha ayrıntılı bilgi için 2.sınıf derslerinden sağlık taraması dersini bekleyin.) Kuş sizi yabancı olarak gördüğü için "hastalığını gizlemek" hususunda çok daha dikkatli olacaktır. Ancak tecrübeli gözler için bu kuş, sadece bu resimden bile bazı ipuçları veriyor bize.

Öncelikle, yukarıdaki merhum, vahşi bir papağan. Ancak gözlerine dikkatli bakın; endişe yok, ürkeklik yok. Fotoğraf makinesi (ki büyük ihtimalle flaş patlatılmış) onu hırlatacak ya da endişe duymasını sağlayacak kadar yakınına yaklaşmış olmasına rağmen, merhumun gözlerinde sevimli, munis, uyumlu bir bakış var. Evcil bir papağanın bu şekilde davranması normaldir ancak söz konusu papağan vahşiyse, gözlerinde kesinlikle ufak da olsa endişe olmalıydı.

Merhumun ebeveyni, kuşlarının sakin olduğunu, fazla hırlamadığını ve kendisine dokunabildiklerini ifade etmişlerdi. Vahşi bir kuş, ilk bir kaç gününde bu kadar uyumlu davranmaz. Daha tetiktedir, daha dikkatlidir. Yukarıdaki kuşumuz fotoğrafı çekilirken bile başını yana çevirip neler olduğuna "dikkatli" bir şekilde bakmıyor. Pençeleri gevşek duruyor. Normal bir kuş her zaman pençelerini daha sağlam tutar, daha sıkı tutunur. Gevşek bıraktıkları tek bir zaman vardır, o da, evcil insanına tamamen güvenen bir kuşun kendisini sevdirdiği, yada çok güvendiği insanıyla birlikte uyukladığı zamandır. Ancak vahşi bir kuş, hiçbir insana kendisini koyverecek kadar güvenmez.

Ayrıca merhumun kanat tüyleri düzensiz. Bu da tüy bakımına fazla önem vermediğini gösterir bize. Tüy bakımına önem vermeyen kuş, hasta kuştur. Ayrıca hasta olduğu için kabarmış kuşla, mutlu olduğu için kabarmış kuş arasında çok az fark vardır. En ayırıcı taraf, hasta kuşun "daha halsiz" olmasıdır. Çevredeki hareketlere daha tepkisizdir, kabarma halini kolay kolay bozmaz. Dikkati dağılmaz. Mutludan ziyade uyuşuktur.

Burun delikleri kapalı görünüyor ancak fotoğraftan kaynaklı bir durum mu bu, bilmiyorum. Eğer gerçekten burun delikleri kapalıysa, bu kuşcağız büyük ihtimalle solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle öldü. Tabii şu anda bir resime bakarak söyleyemeyeceğim başka bir sebebi de olabilir ölümünün. Ancak emin olduğum tek şey var, bu, hasta bir kuşun fotoğrafı.

Fotoğrafta çok küçük ipuçları var. Umarım ne gördüğümü düzgün anlatabilmişimdir. Eve yeni gelen kuşunuzda her zaman hastalık riski vardır. Malum Türkiye'de bir üretim çiftliği yok ve ülkeye giren kuşların çoğu vahşi hayattan yakalanmış, tıklım tıkış vaziyette, son derece kötü koşullarda getirilmiş kuşlar. (Bunun sürmesinde bir nedende biziz, çünkü bu kuşları hala satın alıyoruz.) Sizin evinize gelene kadar binbir kötü şey yaşamış, kirli ortamlarda kalmış, sağlıksız beslenmiş kuşunuzun "hasta" olması kadar normal bir şey yok. Evlere gelen kuşların bu yüzden yüzde sekseni hastayken bize geliyor. Belki farkediyorsunuz, belki farketmiyorsunuz. Farketmedikleriniz bazen dayanıyor ve yaşamayı sürdürüyor, ama çoğu siz onu aldıktan bir süre sonra ölüyor. Bazen bu süreç bir kaç seneyi bile bulabilir. Çünkü bazı hastalıklar yavaş ilerler. İşte bu nedenle eve yeni gelmiş kuşu hastalıklara karşı desteklemek, "çok dikkatli bir şekilde" hastalık taramasından geçirmek, ve tedaviye "hemen" başlamak çok önemli. Daha ayrıntılı bilgi için, ikinci sınıf derslerimizden Tedavi Yöntemleri başlıklı dersimizi takip edin.

Peki sağlıklı papağan nasıl olur?

Sağlıklı papağan:

Gözler canlıdır.

Meraklıdır.

Dikkatlidir.

Tehlikeye karşı uyanıktır ve kendini savunmaya cesareti vardır.

Dışkısı normaldir.

İştahı yerindedir.

Gün içinde bir ya da iki defa su içer.

Oyun oynar, gezip tozar.

Keyiflidir, şekerleme yaparken çıtırdar, ayağının birini karnına çeker.
Öter.

Tüyleri sağlıklı, parlak ve bakımlıdır.

Tüylerinin renginde ve şeklinde bozulma yoktur.

papağanokuluBenzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Kuşum Hasta PaşaPaşa12 4 93 Dün, Saat:12:11
Son Mesaj: PaşaPaşa12
  Kuşum hasta. Burun tınaklığı, tek gözü kapalı DCFroMLiFe 3 73 29.04.2017, Saat:20:10
Son Mesaj: newceri
  Kuşum hasta MrTako 7 149 27.04.2017, Saat:22:19
Son Mesaj: MrTako
  Hasta ama nesi var anlayamıyorum :( gofy06 9 246 14.04.2017, Saat:11:42
Son Mesaj: gofy06
  Hasta mı acaba Onur Ermiş 10 293 27.03.2017, Saat:13:14
Son Mesaj: raifmeric
  fıstık hasta yardım lütfen Ayşe32 21 652 21.03.2017, Saat:20:55
Son Mesaj: Ayşe32
  Hasta PaşaPaşa12 4 179 20.03.2017, Saat:19:48
Son Mesaj: raifmeric
  HAYDAR aşırı hasta. yeni sahiplendim. tunahanak11 11 412 15.03.2017, Saat:10:41
Son Mesaj: raifmeric
  çok acil yardım lütfen Paşam hasta mı yusufmert06 1 202 25.02.2017, Saat:20:02
Son Mesaj: MİÇO129
  PAPAĞANIM ÇOK HASTA Tuana.ssu 6 320 19.02.2017, Saat:23:07
Son Mesaj: Tuana.ssuBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi