• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sabit: Yavru Köpek Tuvalet Eğitimi
#1
Evde bakılan yavru köpeklere tuvalet eğitimi 1,5 aylık yaştan itibaren kolaylıkla verilebilir. Bunun için en sık kullanılan yöntem gazete ile verilen tuvalet eğitimidir.
Bu eğitimi verirken odanızın bir bölümünü onun için sınırlandırmanız yeterli olacaktır. Yaklaşık 4-5 metrekarelik bölümün yerlerinin tamamını gazete kağıdı ile kaplayın. Yavrunuza yatabileceği bir alan ve su-mama kabının olacağı sabit bir yer ayırın. Yavrunuz mecburen tuvaletini gazeteye yapacaktır. Temizliğe dikkat etmelisiniz. Yavrunuzun tuvalete çıkma sıklığına göre gazeteleri günde 3-4-5 sefer değiştirmeniz,  gerekli hijyen şartlarının yerine getirilmesi için yeterli olacaktır.
Gazeteleri değiştirirken mutlaka idrar ve dışkı bulaşmış bir parça gazeteyi zeminde bırakın. Böylece kendi idrar ve dışkısının kokusunu alacak olan yavrunuz bir sonraki tuvaletini de gazeteye yapmaya şartlansın. 2-3 gün süre ile bu uygulamaya devam edin. Daha sonra gazetelerin önce yarısını, 2-3 gün sonra da diğer yarısını kaldırın. En sona bıraktığınız gazeteleri gün içinde değiştirmeye devam edin. Göreceksiniz ki  yavrunuz tuvaletini mümkün olduğunca gazete üzerine yapmayı tercih edecektir.
Köpekler, özellikle erkekler tuvaletlerini dışarıya yapmak isterler. Bu ilkel benliklerinin dışa vurumudur. Yaşadıkları bölgeyi işaretlemek ve kendi varlıklarını rakiplerine belli etmek isterler. Aşılama programı bitirilmiş yavrunuzun beslenme-sıvı tüketimi durumunu dikkatle takip edip (örneğin; mama yedikten kaç dakika sonra büyük tuvaletini yapıyor / sıvı tükettikten kaç dakika sonra idrarını yapıyor?  ) buna uygun düzenli bir gezinti programı hazırlarsanız yavrunuz tuvaletini dışarı yapmayı tercih edecektir.
Yavrunuzun sağlığı için ilk aşılama programı bitene kadar ki bu yaklaşık 3-4 aylık yaşa denk gelir, yavrunuzu dışarı çıkaramayacağınız için anlatılan gazete ile tuvalet eğitimi evde bakılan köpekler için birebir çözümdür.
Yaklaşık 10 günlük bir eğitimden sonra evin muhtelif köşelerine koyacağınız gazeteleri yavrunuz tuvalet ihtiyacı için kullanacaktır.
Halk arasında doğru bilinen bazı yanlışlar vardır. Bunlar;
·        Tuvaletini istenmeyen bir yere yapan yavruyu hırpalamak, ona kızmak : Yavrunuzu tuvaletini, istemediğiniz bir yere yaparken yakalayamazsanız ona kızmak hiçbir işe yaramayacaktır. Aksine sizin ona neden kızdığınızı anlamayacak, bu tavrınız aranızdaki güven duygusunun azalmasına neden olacaktır. Onu hırpalamayı ise aklınızdan bile GEÇİRMEYİN. Unutmayın ki şiddetle ve dayakla eğitim olmaz. Sizden korktuğu için değil sizi sevdiği için istediklerinizi yapmalı.
·        Tuvaletini istenmeyen yere yapan yavrunun burnunu yaptığı yere sürtmek : Bu hareketi uygulayan bir çok hayvan sahibi olmasına karşın, hareketin manası tarafımızca algılanamamıştır. Yanlıştır. Burnunu sürtmek bu şekilde canını yakmak aşırı hassas olan burun bölgesinde tahrişlere yol açabileceği gibi, köpek psikolojisi göz önünde bulundurulursa, bir daha ki sefere burnunun sürtülmemesi için yapacağı idrar ve dışkıyı yalayarak veya yiyerek yok etme yolunu tercih edebilecektir.
·        Evin içinde bırakılan yavrunun tuvaletini kuma yapması için onu zorlamak :  İstisnai durumlar dışında kediler tuvaletlerini kuma yapıp gömerler. Bu onlar için iç güdüsel bir davranıştır ve onlara özgüdür. Belki bazı yöntemler ile yavrunuzun bunu yapmasını sağlayabilirisiniz. Ancak idrar kesesi büyüklükleri göz önünde bulundurulursa yetişkin bir kedinin idrar kesesi büyük ırk 3-4 aylık bir yavru köpeğinkinden daha küçüktür. Dolayısı ile tuvaletini kuma yapacak olan yavrunuzun kum havuzunun bulunduğu bölge ağır kokacak, temizliği ise zahmetli olacaktır.

Alıntıdır.....

http://www.resimagaci.com/img/rd95hb.jpg

Grey split to pied erkek
pearl pied dişi.

  Cevapla
Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi