• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Papağann evcilleştirme.
#1
arkadaşlar sultan papağınım 3 yaşında erkek pied türü alalı 5-5 ay oldu. kuşum kouşmaya başladı. fakat elime gelmiyor elimden çok korkuyor.yanına gidince kafasınıda eyiyo öpmeme izin veriyor fakat elimi görünce kızıyo. ne yapıcam bn ya off yardım edin lütfennn

1)-CÖMERTLİK ve YARDIM ETMEDE AKARSU GİBİ OL
2)-ŞEVKÂT ve MERHAMETTE GÜNEŞ GİBİ OL
3)-BAŞKALARININ KUSURUNU ÖRTMEDE GECE GİBİ OL
4)-HİDDET ve ASABİYETTE ÖLÜ GİBİ OL
5)-TEVAZÛ ve ALÇAKGÖNÜLLÜLÜKTE TOPRAK GİBİ OL
6)-HOŞGÖRÜLÜLÜKTE DENİZ GİBİ OL
7)-YA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN.YADA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL


MEVLANA (1207 - 1273)
BÜ ÖĞÜTLERİ YAPABİLMEK DUASIYLA................
#2
dal darı kullan

Heart pearl fıstık Female Heart

#3
Şafak konu başlıklarında acil ,yardım edin, gibi kelimeler kullanmak yasak bilgin olsun...

#4
evet şafak pied türü budur.daldarıyıda internetten araştırarak bulabilirsin Smile

#5
yönetici ben resim ekleyemiyorum daha dün üye oldum bazı kurallarıda bilmiyorum neden kısıtlama koyuyorsunuz ? mesajda atıyorum size cevap yok bu sitede sorunlarımız çözülmeyecekse çıkarız yani canınız saolsun

#6
Sultan papağanlarımız evimize geldikten kısa süre içinde ailemizden bir birey olacak, hayatımızda yerlerini alacaktırlar. İlişkimizi doğru bir biçimde kurabilmek için onlara doğru davranmamız, onların da bize davranışlarını şekillendirmemiz gerekecektir.

Boyutlarımızın, dillerimizin, davranışlarımızın kısacası herşeyimizin oldukça farklı olduğu bir canlıyla iletişim kurmak, kendi derdimizi ona, onun da derdini bize anlatmasını sağlamak elbette ki hiç kolay değil. Bu yüzden eğitim süreci sabır ve emek istiyor. Ancak ilişki kurmayı başarabildiğimiz zamanki mutluluk, sanırız ki herşeye değiyor.
Evcilleşme Eğitimi:

Eğitim, sultanımız eve gelmeden başlar. Papağanınızı eve getirmeden kafesini ve içini hazırlamış olmalısınız, zira bunu kuşunuz kafesteyken yaparsanız onu korkutur, ilişkinize de daha başlarken zarar verirsiniz. Kafesi en fazla vakit geçirdiğiniz odaya koymalı, cereyan gelen ve gürültülü bir mekanda bulundurmamalısınız. Mümkünse bu seçtiğiniz kafes yerini de bir daha değiştirmemelisiniz.
Kuşunuz eve geldiğinde, kutusunun kapağını önceden hazırlamış olduğunuz kafesin kapısına denk gelecek şekilde tutarak, onu elinize almadan kafese yönlendirmelisiniz. Bu şekilde başlayacak ilişkinizi, ilk bir ay onu kafesinden dışarı çıkarmayarak, bu sürede elinizi kafese sadece kuşumuzun temel ihtiyaçlarını karşılamak için sokarak sürdürmelisiniz. Bu sürede kafes dışından ona seslenmeli, onunla konuşmalı, onu korkutacak gürültü ve hareketlerden sakınmalısınız.


Sabredemez de bu ilk ayda papağanınızı kafes dışına çıkarırsanız, henüz kafesini bulmaya da, onu kafesine götürecek elinize de alışık olmaması yüzüden, onu elinizle tutmak zorunda kalırsınız ki bu, mümkün olduğunca kaçınmanız gereken, onun en çok korktuğu davranışlardan biridir.
Bu bir aylık sürede, papağanınızın yeme alışkanlıklarını da gözlemlemeniz yararınıza olacaktır. Böylece sevdiği yiyecekleri belirleyerek eğitimin ikinci aşamasına geçebilirsiniz.
Eğitimin ikinci aşaması, ona kafes dışından sevdiği yiyecekleri ikram etmek, bunları elinizden yemesini sağlamaktır. İlk başlarda kraker, dal darı, büyük bir yaprak marul gibi, elinizle papağanınız arasındaki mesafeyi büyük tutabilecek dolayısıyla da onu korkutmayacak ikramları denemeniz yararınıza olacaktır. Daha sonra bu parçaları küçülte küçülte, papağanınızın elinizi aranızda kafes olduğu halde kanıksamasını sağlayabilirsiniz. En sonunda, elinizden çekirdek, tek yem gibi küçük şeyleri de tereddütsüz almaya başladığında, üçüncü aşamaya gelmişsiniz demektir.Artık papağanınıza kafes içinde yem ikram etmeye başlayabilirsiniz. İlk zamanlarda kafese elinizin tamamını sokmamanız iyi olacaktır. Uzattığınız yemi papağanınızın yemesiyle birlikte elinizi giderek ona yaklaştırmaya uğraşınız. Bu üçüncü aşamada aslında tek seçenek kafes içinde ikram etmek değildir. Sonuçta yapmaya çalıştığımız, papağanınızın arada kafes telleri olmadan da elinizden yem yemesini sağlamaktır. Bu yüzden onu kafes dışına bırakıp, yüksekçe bir yere konduğu zaman da bunu uygulayabilirsiniz. Kuşlarımız genelde bedenlerimizden değil elimizden korktuğundan ve kafes dışındayken hapsolunmuşluk ve çaresizlik duygusu hissetmeyeceklerinden üçüncü aşamayı bu şekilde geçmek daha iyi sonuçlar bile verebilir.


Dördüncü aşamada, elinizden yem yemeye alışan sultan papağanınızın artık elinize çıkmasını sağlamaya çalışacaksınız. Bunun için yemi ikram ettiğiniz elinizi papağanınızdan uzak tutup, araya da diğer elinizi, daha iyisi işaret parmağınızı sokarak, onu elinize çıkmaya mecbur ediniz. İşte burada üçüncü aşamayı kafes dışında uygulamış olmanın büyük yararını görürsünüz. Çünkü küçük kafes kapısından iki elinizi birden sokmak küçük çarpma ve sarsıntılara neden olabiliir.


Kuşunuz elinize çıkmayı kanıksadığı zaman ki bu uzun sürecektir, kuşunuza hemen dokunmaya başlamayınız. Bu eğitimde beşinci yani ayrı bir aşamadır. Kuşunuza dokunacağınız zaman onun elinizi gördüğünden emin olmalı, onu gafil avlamamalısınız. Bu aşamanın da tamamlanmasıyla, oldukça evcil bir kuşunuz olacaktır.

İtaat Eğitimi:

Sultan Papağanları belli kelimelerin anlamını öğrenebilir. Örneğin elinize çıkmasını, gitmesini, uçmasını veya kalmasını sözlü olarak ifade ederek ona anlatabilirsiniz. Bunun için yapacağınız, uymasını istediğiniz her komut için belli bir kelime seçmek ve bunu o hareketi yaparken ona sürekli tekrarlamak. Örneğin onu elinize gelmeye davet ederken her seferinde "Gel" demek. Komutunuza uyduğu taktirde de hiç geciktirmeden ona ödül vermelisiniz. Kararlı olursanız birkaç komut öğrendiğini göreceksiniz.

Konuşma Eğitimi:

Sultancıkların konuşma kapasiteleri, birkaç kelimeyi taklit etmekle sınırlıdır. 3 aydan itibaren sultan papağanları konuşabilecek duruma gelirler. Papağanınıza öğretmek istediğiniz kelimeleri, bu süreden itibaren sürekli tekrarlamayı deneyebilirsiniz. Özellikle papağanınızın gırtlaktan gelen bir ses çıkardığı anlarda bu tekrarları yapmaya dikkat edin. Bu sesin örneğini cinsiyet başlığımızda bulabilirsiniz. Eğer sultancığınız istediğiniz kelimeyi söylerse, bekletmeden onu ödüllendirmeyi unutmayınız. Bu ödül bir öpücük, okşama olabileceği gibi en sevdiği yemin ikramı da olabilir.
Eğitimin süresi kuştan kuşa değişir. Maalesef bu konuda bir genelleme yapamayız. Evden bir kuş alırsanız eğitim bir ay sürebileceği gibi, pethoptan alacağınız bir kuşla 1 yıl boyunca eğitimi sürdürmek zorunda da kalabilirsiniz. Bu süreç kuşunuzun size gelmeden önceki anılarına bağlıdır. Yavru sultan papağanların eğitimleri de yetişkin olanlara göre daha kolaydır. Sultan papağanlarını çift olarak almayı düşünüyorsanız bile önce bir tane alıp eğiterek sonra ikincisini almanız gereklidir. İkisini birlikte alırsanız birbirleriyle meşgul olacak ve sizi ailelerine katmayacaklardır.
Eğitimde kullanabileceğiniz çeşitli araçlar da petshoplarda satılmaktadır.
Genel olarak eğitimde dikkat edilmesi gereken, bu süreçte kuşunuzu korkutacak, onun size olan güvenini sarsacak olayları yaşamamaya mutlak surette dikkat etmenizdir. Bu onu elinizle tutmak olabilir, kafesini düşürmek ya da yanında büyük bir gürültü çıkarmak da. Yine de böyle bir olay yaşarsanız da umutsuzluğa kapılmayın. Onu birkaç gün hiç rahatsız etmemek, kendi haline bırakmak ilişkinizde kaldığınız yere dönmek için yeterli olacaktır.
Herşeyden önemlisi sabırlı olmaya çalışın. Kuşunuza sinirlenerek elinize bir şey geçmez. Ayrıca evde beslediğimiz sultan papağanlarının ortalama ömürlerinin 15 yıl olduğunu düşünürsek, onlar için harcayacağımız 1-2 yıl bile ilişkimizin geneli içinde eriyip gidecektir

AlkisAlkisKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Evcillestirme' ravzayilmaz29 4 178 30.06.2017, Saat:06:24
Son Yorum: ravzayilmaz29
  En Etkili Papağan Evcilleştirme Yöntemi Perde Eğitimi AhmetŞ 16 2,894 29.06.2017, Saat:09:45
Son Yorum: ergousha
  Çoklu Yavru Evcilleştirme rserdar 1 105 24.06.2017, Saat:22:04
Son Yorum: Hasan Çamlıdere
  kuşu evcilleştirme Nurullah123 2 233 30.03.2017, Saat:13:55
Son Yorum: Nurullah123
  Evcilleştirme için en uygun zaman? seffduman 1 268 13.01.2017, Saat:10:45
Son Yorum: burak0699
  Evcilleştirme yardım lütfen gokhan5034 4 286 11.01.2017, Saat:14:45
Son Yorum: beka_1907
  Evcillestirme part 1 dj_musty 4 569 27.07.2016, Saat:12:16
Son Yorum: dj_musty
  Eğitim ve evcilleştirme ZaZa23 6 813 27.04.2016, Saat:23:32
Son Yorum: YEmre BOSTANCI
  evcilleştirme yardım Srkya00 4 628 23.04.2016, Saat:08:47
Son Yorum: Srkya00
Muzik Evcilleştirme Hakkında Bir kaç Tüyo Gogopesttgo 2 818 10.03.2016, Saat:02:07
Son Yorum: GogopesttgoKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi