• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Papağanlar hareketleriyle ne anlatmak istiyor bir gözatın bakalım :)
#1
PAPAĞANLARIN VÜCUT DİLLERİNİ ANLAMLANDIRMAK

Şimdi papağanların vücut dillerini okumaya başlayalım. Anlatım araçlarımız neler? Bunları şöyle genel olarak gördükten sonra örneklere geçelim.

Papağanınızın gagası onun en önemli uzvu. Gagasıyla yemek yiyor, gagasıyla sert kabukları kırıyor, gagasıyla kendisini savunuyor, gagasıyla tutunuyor, gagasını duyu organı olarak kullanıyor, onunla çeşitli sesler çıkarıyor, yavrularını besliyor, yuvasını düzene koyuyor vs. Elbette, bunca işleve sahip olan gaga, vücut dilinin de en önemli parçalarından biri halinde.
Kanatlar papağanlar için sadece uçma amacı taşımıyor. Aynı zamanda kanatlar sahiplik ve liderlik durumlarının belirtilmesinde de rol oynuyor. Ayrıca her türlü duygusal değişim ve durumu da kanatlardan anlayabiliyoruz.
Tüyler en kritik araçlardan biri. Kuşların doğal kliması olmalarının yanısıra, her tür duygusal tepki tüyler aracılığıyla anlatılıyor.
Pençelerin esas işlevi ayakta durmak, tutunmak ve büyük papağanlarda tutmak. Fakat aynı zamanda duygusal tepkilerin anlatılmasında da destekleyici bir rolü var.
Seslerin önemini zaten ses linkinde okumuşsunuzdur/okuyacaksınızdır, ayrıntısına girmiyorum.
Ve tüm tepkiler, tüm duygular yukarıda sayılan uzuvları tamamlayacak biçimde, bir hareketle ifade edilir. Papağanınız "her hareketini" bir sebeple yapar. Her hareket sizin onun hissettiklerini anlamanız içindir.

59vtys.jpg

Bütün tüylerini vücuduna yapıştırır ve boyu uzar. Ayrıca bakışlarında belirgin bir endişe vardır. Bu durumdaki bir kuş, ürkmüş, bir şeyden korkmuş bir kuştur. Büyük ihtimalle baktığı yön, korktuğu şeyin bulunduğu yöndür. Bazen tanımadıkları bir gürültü duyduklarında da bu şekilde sönerler ancak bu defa tehlikenin kaynağını göremedikleri için, bir sağa bir sola endişeli ve mutsuz bakışlar atarlar. Komiktir Acik-agizli-gulumseme Sol yanda, Rika'nın "Öcü" adını verdiğimiz Zürafa oyuncağıyla karşılaşma anını görüyoruz.
55owib.jpg

Kabarmak

Tüyleri kabarmış bir şekilde kuşunuz oturuyorsa, mutlu ve keyiflidir. Ancakbudurum bütün bir gün sürüyorsa, ve kuşunuzda belirgin bir harektsizlik varsa, hastalık belirtisi de olabilir. Ayrıca kuşlar, üşüdüklerinde de kendilerini sonuna kadar kabartırlar. Sağda, Rika'nın faraş üstüne tünemiş son derece mutlu anını görmekteyiz.

Bir göz açık dinlenmek

Kuşunuz kabarmış, hafif gaga çıtırdatıyor ve gözünün biri kapalı, diğeri açık vaziyette şekerleme yapıyor. Neden biri açık diğeri kapalı? Açık olan gözün bulunduğu istikamette "temkinli olduğu" bir şey vardır, kapalı tarafta ise "tamamen güvendiği" bir şey vardır. eğer size bakan taraf kapalı ise, size tamamen güveniyor, tersiyse, size hala tam bir güveni yok demektir.

Kabararak kuyruk sallamak

Memnuniyet göstergesidir. Sevdiği bir yiyeceği getirdiğinizi gördüğünde, konduğu yeri beğendiğinde ve orada bir müddet takılabileceğini düşündüğünde, odaya girdiğinizde, eğitim vakti geldiğinde, bir oyuna başlamadan önce, banyo yapmadan hemen önce, kısacası papağanınızın hoşuna giden bir şey olduğunda bu memnuniyet ifadesini kullanır. Kabarır, kuyruk sallar, ve bu ifadeyi genelde bir silkelenme ile bitirir.

Kuyruk tararken başını kuyruk köküne sürtmek


Kuşunuz hummalı bir tüy tarama işine girişmiş vaziyette. Bütün vücudunu gagasıyla tararken, sonunda ikiye katlanıp kuyruk kökünü gagasıyla didikliyor ve baş tüylerini bu bölgeye sürtüyor. Bu davranışın nedeni, kuyruk kökünde bulunan yağ ve toz bezelerinden yağ/toz almak. Tarama işlemi sırasında buradan aldığı tozu/yağı diğer tüylerine dağıtıyor, böylece tüy bakımını yapmış oluyor. Tüylerinin parlaklığı, yumuşaklığı, su geçirmezliği ve temizliği bu işleme bağlı.


Gagayla tak! atmak

Gaganın üstüyle size yada başka bir yere çekiç gibi vurmaları bir çok anlama gelebilir. (muhabbet kuşlarında bu tik! atmak olarak adlandırılabilir) Bazen "çek elini!" anlamına gelir, bazen, "hey, n'aber!" anlamına gelir, bazen de sırf şaka olsun diye yada şımarıklık niyetiyle yaparlar. Sizi uykudan uyandırmak için alnınızın ortasına, yada "baksana buraya!" demek için yanağınıza da bir tak! yiyebilirsiniz (başıma geldi). Ani bir hamleye dayandığı için bilmeyenler irkilebilir, ancak korkmanızı gerektiren bir durum yok. Agresiflik göstergesi değildir.
1fctuh.jpg
Uçmaya hazırlanmak

Gövde öne doğru eğilmiştir, kanatlar aralanmıştır, boyun uzamıştır ve baş aşağı yukarı kararsız hareketlerle sallanmaktadır. İşte bu uçma hazırlığında olan bir kuşun vücut hareketleridir. Başını aşağı yukarı sallayışı, konacağı yeri hesaplamasıyla ilgilidir. Sağ yanda Kivi'yi uçayazmış halinde görmektesiniz. İleride kuşunuzla dışarıda dolaşırken, yada uçmasını istemediğiniz bir yerde elinizdeyken bu vücut hareketini görür görmez önlem alın.

Gözdağı verme


Kanatlar gergin bir şekilde açık, ileri geri hareketlerle tünediği yerde sallanan kuş size "burası benim, hööaytt!" demektedir. Acik-agizli-gulumseme Alan belirleme ve mekanı sahiplenme durumlarında size yada alanına yaklaşan diğer hayvanlara bu gözdağı verme hareketini yapabilir. Yuvalığı olan çiftlerde de yuvayı koruma adına bu tip gözdağı hareketlerine rastlanabilir.

Gagayla dayanarak bir yere çıkmak


Bir papağan çıkacağı yerin sağlamlığından, kendisini taşıyabileceğinden emin değilse, önce gagasını kullanarak orayı ölçer. Yani bu bir yere tırmanırken gagayı kullanmakla aynı şey değildir. Gaga onlar için üçüncü bir pençe vazifesi gördüğü için bir yerden inerken, tırmanırken gagalarını kullanmaları normaldir. Ancak aynı hizadaki bir sopadan daha önce çıkmaya alışık olmadıkları başka bir sopaya yada yeni ele çıkmaya alışmış bir kuş, elinize geçiş yaparken, ağırlıklarını gagalarına verirler ve burayı ölçerler, sağlamlığından emin olurlarsa bütünüyle oraya geçiş yaparlar. Eğer ölçtükleri yer sizin parmağınız/kolunuzsa, sağlamlık testini geçmek için parmağınızı/kolunuzu kuvvetli tutun.

Gaga çıtırdatma

Gaga çıtırdatan kuş, hayatından memnun yada şekerleme yapan yada uyumadan önce keyif yapan kuştur. Genelde ayaklarının birini karınlarına çekerler bu durumda ve kabarırlar. Alt gagasını, dilinin yardımıyla üst gagaya sürtmek suretiyle "çıtırt" yada gaganın büyüklüğüne göre "çatırt" hatta "çoturt!" türü sesler çıkarırlar.

Gaga dayamak


Papağanınız size sokulup gagasını elinize, yüzünüze dayarsa bu şu demek: "birbirimizi tarayalım mı?" Tabii eğer dişi bir insansanız yüzünüzde taranacak tüy kıl yün olmayabilir, bu kuşunuz için önemli değildir. Bu durumdan istifade edin ve onu bol bol öpün, okşayın.
4sy147.jpg
Başını yana eğmek

Kuşunuz kafasını doksan derece yana eğiyorsa, ilgisini çeken ve "dikkatle" bakmak istediği bir şey görmüştür. Kuşlar en net yanları görürler, en ön ve en arkayı biz insanların yanlarımızı gördüğü gibi görürler. Bu nedenle tam görmek istediği şeylere kafalarını yana çevirip de bakarlar. Sağda Mâşuk'u dikkatle "yan bakarken" görmekteyiz.

Pençeyi boşluğa uzatmak

İki anlama gelebilir,birincisi, kuşunuz "beni al!" diyordur, ikincisi, "Elimi tut, sev beni!" diyordur.
2nquzc6.jpg
Başını eğmek

Kuşunuz elinizi uzattığınızda kafasındaki tüyleri kabartıp başını eğiyorsa, yada yanağını parmağınıza yaslıyorsa, kafasını kaşımanızı istiyor demektir. Bu durumda parmağınızı sabit tutarak parmağınız tüylerinin içine girecek biçimde kaşımaya başlayın. Kuşunuz tam olarak neresinin kaşındığını, başını sağa sola, aşağı yukarı çevirerek size gösterecektir. Yanlış yeri kaşırsanız hafif bir uyarı ısırığı alırsınız ve "orası değil, burası" anlamında başını çevirip size "tam olarak neresi" olduğunu kendisi gösterir. Onun yönlendirmelerine uyun çünkü bu konuda fazla sabırlı değildirler. Beceremezseniz, sıkılıp giderler. Genelde göz çevresi, yanakları ve kulak bölgesini kaşıtmaya bayılırlar.

Bunun dışında, baş eğmenin başka bir nedeni daha vardır. Kuşunuz birşeyi istemediğinde, örneğin elinize çıkmak istemiyorsa, sizi "kibarca" reddetmek için başını aşağı eğecektir. "Bak beni alma, vazgeç bundan, onun yerine gel kafamı kaşı." Yani sizi kafa kaşıma rüşvetiyle kandırmaya çalışmaktadır Smile Eğer eğitim esnasında değilseniz yada acil bir durum yoksa, onun bu kibar teklifini kabul edip biraz kafasını kaşıyın ve isteğinizden vazgeçerek çekilin. Yada siz de ona bir mama rüşveti teklif ederek kibarca isteğinizi tekrarlayın.

Kanat çırpmak

Pençeleriyle sıkı sıkı tutunduğu yerde (bazen düz, bazen tepetaklak) bütün gücüyle kanatlarını çırparlar. Bu bir kaç anlama gelebilir. Birincisi jimnastik amaçlıdır, kanat kaslarını açar, kuvvetlendirir, nefes alışverişini düzenler. İkicisi sevinç kaynaklıdır yada şımarıklık. Üçüncüsü dikkat çekmek içindir. Dördüncüsü "Ben güçlüyüm, tieyt!" anlamına gelen bir gaza gelmedir. Sebep hangisi olursa olsun onunla ilgilenmeyi unutmayın. Bir kaç tatlı sözle bile olsa.

Pençeyi yumruk yapıp gagasına götürme


Hızlı bir harekettir bu. Pençesini yumruk yapıp gagasına götürürken "cık, cuk!" türü bir ses de çıkarabilir. Aynı anda da göz bebekleri büyüyüp küçülür. Bu şımarma ve sevinme gösterisidir. Söylediğiniz yada yaptığınız bir şey hoşuna gittiğinde de yapar.

Tek ayak üstünde oturmak

Kuşların genel şekerleme yapma, dinlenme, keyifli olma hareketidir. Uykuya geçmeden önce de ayaklarını karınlarına doğru çekebilirler. Genelde ilk dinlendirdikleri ayakları en çok kullandıklarıdır. Vay kuşumun ayağına birşey mi oldu basmıyor üztüne eyvah diye paniklemeyin yani. Mutlu ve rahat kuş ayağını karnına çeker.
mcc18y.jpg
Gagayı sırta gömmek

Rahatlamış bir şekilde uyuduklarında gagayı sırtlarına gömerler. Bazen havanın serin olduğu zamanlarda da bu şekilde uyumayı tercih ederler. Çevresine karşı güvensiz olan kuş gagayı sırta gömmez. Burada dikkat edilmesi gereken, hasta kuşların da sıklıkla bu şekilde uyumasıdır. Ancak arada ince bir fark vardır. Sağlıklı kuş gagayı sırtına gömüp uyuduğunda tam oalrak dengede dururken, sağlıksız kuş gagayı sırta gömüp uyuduğunda biraz dengesiz, sarsak bir halde olur. İleri ki aşamalarda kafesin altına inip orada bu şekilde uyuyabilir. Dışkısına, yemesine içmesine çok dikkat etmek gerekir.

Sadece yanak tüylerini şişirmek

Genelde merak göstergesidir. Ancak bu merakın içinde korku, endişe yoktur. Örneğin odada bilgisayarınızın içini açmış kasanın içindeki parçalarla belanızı bulmuş vaziyettesinizdir. Kuşunuzda T sopasında oturmuş büyük bir merakla sizi izliyordur. Büyük ihtimalle yüzünde şöyle bir ifade vardır: boyun hafifçe uzamış, gözler size ve yaptığınız işe odaklanmış, yanaklar sonuna kadar kabarık. kısacası suratın bütününde afacan bir ifade.
Ayrıca belli bir sese odaklandıklarında ve sesi hafızaya kaydetmek üzere dinlediklerinde de bu pozisyonu alırlar. Boyun alçakta, gövde hafif eğik, yanaklar sonuna kadar kabarmış, gözler boşluğa dikili, kulak kabartmış bir hal. Bir ara Rika'yı bu halinde fotoğraf makinesiyle yakalayabilirsem koyacağım buraya.

Gerinmek

Biz nasıl ve neden geriniyorsak, onlar da aynı şekilde ve sebeple geriniyor. Ama en çok iki çeşidi göze çarpar. Kanatlardan önce birini, aynı tarafta ki ayağıyla birlikte uzatır, sonra diğerini. Bu gerinme daha çok uzun bir şekerleme yada durgunluk sonrası hareketleneceğine dalalettir. Bu gerinme bitince kuşunuzu alıp oyun oynayabilirsiniz yada eğitim verebilirsiniz. Diğer bir gerinme, kabarmış bir halde, kanatlarını kapalı tutarak geriye atma şeklinde. Başka biri de, hafif kabarmış halde, kanatlarını yavaş bir hareketle yukarıya doğru açıp kapama hareketi.

Kusma

Elbette burada hastalık kusmasından bahsetmiyorum. Burada kusma, "besleme" anlamı taşıyor. Kuşunuz herhangi bir oyuncağa, elinize yüzünüze kursağından yem çıkarıp veriyorsa, oyuncağı/sizi besliyor demektir. Bu bir sevgi gösterisidir. Onu bu davranışından ötürü öpüp sevin.

Tırnak çıtlatma

Çoğu papağan tırnağı yeterince sivri değilse yada kendisini rahatsız edecek kadar uzamışsa, gagasıyla tırnak uçlarını keser yada biler. Eğer çok sivri olacak şekilde bilerse, sizin müdahale edip sivrilmiş tırnak uçlarını törpülemeniz yerinde olacaktır. Aksi taktirde bütün eliniz kolunuz çizik içinde kalır.

Tüy tarama

Çoğu kişi bu tüy tarama olayını kaşınma diye nitelendiriyor. Hayır, kuşlar tüylerini kaşımazlar, tararlar. Bu normalde olması gereken bir davranıştır. Eğer kuşunuz tüylerini taramıyorsa, hasta olabilir. Tüy bakımı kuşların en önem verdiği konudur. Vay kuşum tüyleriyle uğraşıyor diye hemen pimpirikleşip tüy yolacak galiba yada bitlendi mi bu hayvan diye atlamayın. Papağanınız sadece kendine bakım yapıyor.

Kaşınma

Papağanlar kaşınır da. Kaşınma işini genelde pençeleriyle hızlı bir hareketle yaparlar. Ayrıca gagalarıyla tüy diplerini de kaşıyabilirler. Gayet normaldir. Ancak gagayla kaşımalarda anormallik olursa, yani kuş durup dururken çok acele bir şekilde belli bir bölgesine uzanıp kaşıyorsa ve bunu aralıklarla yapıyorsa, rahatsız görünüyorsa, o zaman parazitten şüphelenilebilir.

Isırma

Papağanlar dertlerini bazen de ısırarak anlatırlar. Bu ısırmalar bazen şiddetli, bazen çok hafiftir. "Davranış bozukluğu" olarak nitelendirdiğimiz "şiddet içerikli, zarar veren" ısırıklardan farklıdırlar. Şimdi "doğal" olan, vücut dilinin bir parçası olarak ele aldığımız ısırma türlerine bir bakalım:

Uyarı ısırması:
Papağanınız bir şeyden ürktü ve o sırada size yakın duruyor, elinize, yüzünüze vs. Ürkünce ani bir hareketle elinizi, dudağınızı hafifçe ısırdı. Tabii biz hassas yaratıklarız bu yüzden onun hafif ısırığı bile canımızı acıtabiliyor, bir taraflarımızı kanatabiliyor. Canımız acıdığı için bunu hemen “saldırı” “ psikolojik bozukluk” olarak algılayıp, çeşitli forumlara “papağanım ısırıyor yardım edin” diye başlıklar açmaya başlıyoruz. Acik-agizli-gulumseme Ya da “papağanım ısırıyor” diye kendimizi şartlandırıp kendi kendimizi korkutmaya başlıyoruz böylece onun doğal olan ısırma davranışını korkumuzla körükleyerek bir davranış bozukluğuna “kendimiz” çeviriyoruz.
Peki az önce papağanınız sizi niye ısırdı? Demek istediği şey şu: “Tehlike, kaçalım!” Evet, bu kadar masum. Papağanlar doğal hayatlarında yakınlarında bulunan eşlerini dostlarını gagalarıyla uyarırlar. Siz de onun eşi dostu olduğunuza göre elbette sizi gagasıyla uyaracak! Hatta bazı papağanlar “gaga kuvvetlerinin farkında olmadığından” dolayı kanatacak kadar uyarı amaçlı ısırabilir. İşte bu nedenle papağanları çok sık yüze yaklaştırmak, omuza almak sakıncalıdır. Isırmak onlar için doğal bir tepkidir ve değiştirilemez.

Bu da neymiş? Isırması
Papağanlar için gaga aynı zamanda bir duyu organıdır. Yani biz nasıl, bir şeyin tadını, ısısını, şeklini, neyin nesi olduğunu dokunarak anlayabiliyorsak, o da bu iş için gagasını kullanır. Tanımadığı herhangi bir eşyayı yada sizi hafifçe gagasıyla yokluyorsa, bu bir "bu da neymiş? ısırması"dır. (İsmi tabii ki ben taktım.) Ayrıca şeylerin tadını, tehlikeli olup olmadığını anlamak ve eşyaları, kişileri "tanımak" için de gagasını kullanır. Köpeklerin kedilerin burnuyla koklaması gibi.

Oyun ısırması:

Papağanlar diğer papağanlarla gagaları vasıtasıyla oyun oynar. İki papağanı oynarken izlemek eğlencelidir, birbirlerine gaga atarlar, hafifçe ısırırlar, tüylerini çekiştirirler vs. Eh, aynısını bize de yapmak isteyeceklerini tahmin ediyor olmalısınız. Papağanınız gelip boynunuza küçük bir çimdik atıyor sonrada cak cuk cik! diye kaçıyorsa, bilin ki, sürekli canınız yansa da onun gözünde oyun oynuyorsunuz! Ayrıca saçlarınızı çıt çıt kırpmaları, kulağınızı hafifçe çiğnemeleri, düğmelerinizi koparmaları vs. hepsi oyundur.

"Selam, naber?" Isırması
Papağanlar bazen de sizi selamlamak için bir taraflarınızı hafifçe ısırabilir. Bu genelde, dışarı çıkıp geldiğinizde, yada bir süre farklı odalarda takılıp kuşunuzun yanına döndüğünüzde ve döner dönmez onu elinize aldığınızda başınıza gelir. Papağanınız yokluğunuzda sizi özlemiştir ve size hafif bir "selam, naber?" ısırığı atar. Kötü bir şey zannetmeyin, çok hafif bir ısırıktır, zaten kuşunuzun memnun tavırlarından ne demek istediğini çıkarırsınız.
iyg84z.jpg
Şefkat ısırması:
Parmağınız sızım sızım sızlıyor çünkü az önce papağanınız tam siz onun gagasını severken parmağınızı gagasına aldı, önce hafifçe kemirdi, sonra gitti tırnağınızın ucunu sökercesine ısırdı! Ya da, tam elinizin üstünde yeni kabuk bağlamış bir yara var. Papağanız önce yarayı görüyor sonra kabuğu tuttuğu gibi koparıyor! Haha, bu durumlarda ona kızmak çok zavallıca olur çünkü aslında niyeti tamamen şefkat temelli. Papağanınızı sık sık tırnağını çıtlatırken, ayaklarındaki pulları ayıklarken, tüylerini tararken görüyorsunuzdur. Sosyal hayatlarında papağanlar birbirlerine de bakım yapar. Gider eşinin tırnağını çıtlatır, kafasını kaşır vs. Vardığım yeri görüyor olmalısınız, siz de onun sosyal bir parçasısınız. Sizin tırnağınızı koparırcasına ısırma nedeni sizin için tırnağınızı kesmek, yaranızı gagalamasının nedeni, size acı veren bir şeyden sizi kurtarmak, çatlamış dudağınızdaki deri parçalarını dudağınızla birlikte kapmasının nedeni sizi (kepek gibi görünen o pütürlerden) temizlemek! Ona bu durumlarda kızamazsınız, zaten kızmanızın sebebini de anlayamaz, sadece onu küstürürsünüz. Çünkü bunların hepsini size sevgi duyduğu için yapıyor. Elbette dudağımızı parçalamasına, tırnaklarımızı sökmesine, yaralarımızı deşmesine izin verecek değiliz. Bu durumda yapmanız gereken tek şey, aynı şekilde sevgiyle karşılık verip, gagasını hafifçe uzaklaştırmak ve “yapma acıtıyorsun” gibi bir sözü yumuşak bir sesle söylemek. Ses tonunuz ve davranışlarınız ona yaptığı şeyden dolayı suçlanmadığını ama biraz aşırıya kaçmış olduğunu farkettirir. Böylece papağanınızı üzmeden, küstürmeden kendinizi kurtarırsınız.

Çekil şurdan! Isırması:
Papağanınız gaza gelmiş bir şekilde oyun oynuyor, yada yemek yiyor vs. siz de tam o sırada gidip parmağınızı ona uzatıyorsunuz. Ve papağanınız hiç beklemediğiniz bir şey yapıp, ani bir hamleyle parmağınızı hafifçe ısırıp bırakıyor. Kendiniz kaşındınız. Bu ısırmanın anlamı “Çek elini!” “Çekil!” “Rahat bırak meşgulüm!”, “ÖF!” anlamına gelir ve altında anlamlar aramanız, kızmanız, küsmeniz, onu ısırmama eğitimlerine almanız anlamsızdır. Ne yani kuşunuz size hiç mi sinirlenmeyecek? Böyle durumlarda elinizi çekin, ve özür dileyin, suçlu olan sizsiniz. Merak etmeyin, önemli işini bitirdiğinde papağanınız eski, sakin haline geri dönecektir.

Tutunma ısırması:

Aslında bunu ısırma olarak görmek yanlış ama, tecrübesiz ebeveynlerde hep rastladığım bir şey olduğu için buraya ekleyeceğim. Papağanınız iki pençeye ve bir gagaya sahiptir. Çoğu durumda, iki pençesine destek olarak gagasını da pençe niyetine kullanır. Gagasının yardımıyla bir yere tutunur, bir yere tırmanır, bir yerlerden sarkar. Tabii tüm bu tutunma, tırmanma vs. işleri için gagasıyla hedef yeri hafifçe tutar, ısırır. Bu kaide, kolunuza, parmağınıza tırmandığında da değişmez. Kolunuza tırmanmak için kolunuzu hafifçe ısırmak zorundadır. Bu durumlarda "ay ısıracak, ay ısırıyor" türü tepkiler vermeniz anlamsızdır. Hayvancağızın o anki derdi sizi ciyaklatmak değildir kesinlikle. Basit bir şekilde bir yerden başka bir yere geçiyordur o kadar.

Mıncıklama ısırması:
Evet, böyle garip bir ısırma türü de var. Smile Nasıl bazen aşırı sevgiden kuşumuzu sıkmak sıkmak, ısırmak ve mıncıklamak istiyor ama kendimizi tutuyorsak (sadece ben değilimdir her halde böyle hisseden, haha), aynı his ve davranış papağanınızda da olabilir. Yalnız bir şeyi eklemek gerek, bu davranışı öğretenler genelde bizizdir. Benim kuşlarımda hep vardır mesela. Smile Onları Elmayra gibi sıkıp, parçalamak ve çitilemek isteğiyle yanıp tutuştuğum da, onlara da otomatik olarak bu duyguyu öğretmiş oluyorum. Unutmayın, ne hissettiğinizi anlarlar. Eğer o da sizi seviyorsa, sizden gördüğü sevgi taşkınlıklarına cevap vermek ister. Dolayısıyla şiddet dolu bir öpücük yağmuruna, o da şiddet dolu, ısırıklı bir öpücükle cevap verecektir. Dikkat, canınız yanabilir, ama bunu ona siz öğrettiniz, ve niyeti tamamen sizi "mıncıklamak" Acik-agizli-gulumseme

Tırnağıyla burnunu temizleme


He he, evet, burun karıştırma da diyebiliriz buna. Papağanlar tırnaklarından birini burnuna sokup hızlıca kaşıyabilir. Bu genelde burun deliklerini açmak için yapılır. Normaldir Smile

Esneme (böö! hareketi)

Bir kaç türlü esneme hareketi vardır. Biri uykuluyken gagayı açıp kapatma şeklinde. Diğeri daha derin, geğirir gibi bir esneme. Bunun nedenleri duruma göre değişir. Bazen, yüksekten alçağa hızla gitmişse, kulağındaki basıncı ayarlamak için. Bazen yiyeceklerin boğazından rahat geçmesi için, bazen de ses taklidi yada konuşmaya hazırlık olarak ses tellerini açmak için. Ve bazen de, eğer ona yaklaşan kişi/eşya fazla güvenmediği ama kaba da davranmak istemediği biri yada şeyse, ona hafif bir tehdit amaçlı böö hareketi yaparlar.

Gagasını sırt tüylerinin arasına gömme


Bu rahat ve derin uyku göstergesidir. Bazen sadece sıcak ve rahat olmak istediği için şekerleme sırasında da gagayı sırtlarına gömerler.

Popo sürtme


Genelde kızgınlık dönemine girmiş kuşlarda görülür. Bu davranışın en açık ve net açıklaması, mastürbasyondur. Bilhassa tek yaşayan erkek kuşlarda daha sık görülür. Geçici bir dönemdir. Ve illa kuşun çiftleşmek istediğini göstermez. Kuş tek yaşamaya çok alışıksa ve bu dönemde ona eş alınırsa, gayet bunalıma girip intihar da edebilir. Dikkatli olmak gerekir.

Heyecan

Kuşlar iki sebepten heyecanlanır, biri sevinç ve yaramazlık kökenlidir, diğeri korku. Sevinçten kaynaklıysa, kuşunuz bol bol çığlık atar, hareketlenir, akrobatik hareketler yapar. Eğer korkudan kaynaklı heyecansa, tüylerini vücuduna yapıştırır, gagası aralanır, boynu uzar ve nefes alıp verişleri sıklaşır ve nefes sesi kulakla duyulabilecek kadar yükselir. Bu durumda onu heyecanlandıran şeyden uzaklaştırmalı ve ona korumacı bir tavır takınmalısınız.

Sevgi, sakinlik ve şefkat göstergesi


Bunu gözlerinden anlayabilirsiniz. Gözlerine dikkatli bakın; gözlerin kenar kısmındaki siyah halka kalınlaşmışsa, yada gözün tam uç kısmında üçgen gibi bir siyah kısım oluşmuşsa, kuşunuz sevgi dolu, sakin ve şefkatli bir anındadır.

Kafasını boynunu döndürme

Daha çok ara papağanlarında görülür. Başını bilmem kaç derece sağa sola döndürür, sırtına atar, bir o yana bir bu yana kafayı fırlatır vs. Bu arada bakışları üzerinizdedir. Bu davranış neşe ve şımarma göstergesidir. Ayrıca bu bir oyun davetidir ve genelde sizin onun bu garip hareketlerine eşlik etmenizi beklerler. İlgi çekmek de başka bir nedendir.

Göğüs tüylerini titretme


Tüylerini hafifçe kabartmış, titreyen kuş duruma göre bir kaç şey demek ister. Eğer sizi ilk defa görmüyorsa yani zaten alışık olduğu ve sevdiği bir insansanız, titreme, "memnuniyet" göstergesidir. Ya sözlerinizden, ya verdiğiniz en sevdiği mamadan, yada bulunduğu ortamdan o kadar memnun olmuştur ki, göğüs tüylerini titretiyordur.
Eğer sizi ilk defa görüyorsa ve gagasını hafif öne uzatarak tüylerini titretiyorsa, "uzak dur." mesajı veriyordur ve varlığınız ona endişe vermektedir.
Bunun yanı sıra, ıslak kuş da tüylerini kurutmak amaçlı tüylerini titretir. Bu durumda ona kolayca kuruyabileceği sıcak bir ortam ayarlamanız yerinde olacaktır.
Üşüyen kuş da kendisini ısıtmak için sonuna kadar kabartıp hafifçe titreyebilir. Üşüme yada endişe nedeniyle titreyen kuşun dışkısı da sulu olur.
Odadaki hava sıcaklığı değişimlerinde de (azalma yada artma fark etmez), yeni hava sıcaklığına adapte olmak amaçlı tüylerini titretebilirler. Normal bir durumdur.
Ancak titreme "korku"yla karıştırılmamalıdır. Evet, endişeli kuş titrer, ama korkan kuş değil. Korkan kuş saldırıya geçer yada kaçar ve tüm tüyleri vücuduna yapışmış olur.

Mama isteme

Kuşunuz başını sonuna kadar geriye atıyor, gagası aralık bir şekilde başını yukarı aşağı sallıyorsa "mama istiyor" demektir. Bu genelde bebek kuşlarda görülür ama sizi annesi olarak benimsediyse, yetişkin bir kuş da, bebeklik yapıp bu şekilde sizden mama isteyebilir.

Mırıldanma


Kuşunuz kendi kendine mırıldanıyorsa yada cikir cukur sesler çıkarıyorsa, halinden memnun ve rahat demektir. Bu durumlarda ona öğrenmesini istediğiniz kelimeleri yada sesleri tekrarlarsanız büyük ihtimalle pür dikkat dinleyecektir...
Kaynak: papaganokulu

'' Söz Bitti Şimdi Susma Zamanı ! ''
#2
Süper bir bilgi çok teşekkür ederim kardeş. +1 rep. Smile

#3
güzel paylaşım için teşekkürler Smile

daldarınız bol olsun Angel
#4
(04.01.2013, Saat:11:25)Aridotamo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Süper bir bilgi çok teşekkür ederim kardeş. +1 rep. Smile

(04.01.2013, Saat:11:25)s.k.y. Adlı Kullanıcıdan Alıntı: güzel paylaşım için teşekkürler Smile

teşekkürler arkadaşlar Smile

'' Söz Bitti Şimdi Susma Zamanı ! ''
#5
paylaşım yaptığın siteyi, milyon kere okumuşluğum var çoğu davranışı Bulutdada görüyorum ama halen daha ilettişim sağlayamıyorum Smile

#6
çok teşekkür ederim bilgiler için. burada yazan tatlı ifadeleri okuyunca paşamı özledim eve gitsemde bi öpsem sevsemF04Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sultanım dışarda durmak istiyor Mustafah11 5 471 25.02.2017, Saat:16:01
Son Yorum: nil sip
  ciftlesmek mi istiyor alizorlu 12 1,217 22.02.2016, Saat:01:38
Son Yorum: alizorlu
  Sultanımı alalı bir hafta oldu acaba dışarı mı çıkmak istiyor 7gokhan 9 822 30.01.2016, Saat:14:59
Son Yorum: 7gokhan
  eş mi istiyor sakaseveR__06 3 919 21.10.2015, Saat:23:16
Son Yorum: semisuko
  Paşam ne anlatmak istiyor Emraht 6 1,157 12.09.2015, Saat:10:46
Son Yorum: Dalgic2005
  (VİDEO) ne demek istiyor ? Onur Ermiş 2 870 18.08.2015, Saat:17:39
Son Yorum: Onur Ermiş
Rainbow hiperaktif sultanlarım ne anlatmak istiyor? plopslop 5 1,124 01.12.2014, Saat:12:44
Son Yorum: Paşa58
Question ne demek istiyor?? anlamıyorum :( BegümünŞerbeti 3 1,037 04.07.2014, Saat:12:52
Son Yorum: BegümünŞerbeti
  Arkadaşmı istiyor ? murat38 2 918 26.01.2014, Saat:19:00
Son Yorum: Haluké
  dişi sultanımın ayağından ne istiyor? geveze_07 5 1,179 30.12.2013, Saat:23:12
Son Yorum: geveze_07Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi