• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Papağanlar Hakkında Bilmediklerimiz
#1

Papağanlar sadakate ve sabıra ihtiyaç duyar!Bir papağan, en büyük şoku ve sıkıntıyı, gerçekten güvendiği, benimsediği ve “evet, kalacağım burada” diye düşünerek kendini ebeveynine adadığı durumlarda, evden atıldığı, başkasına satıldığı/verildiği durumlarda yaşar. Eğer papağanınızı başkasına verdiniz ve papağanın umurunda olmadıysa bilin ki papağanınız sizde kaç sene kalmış olursa olsun “size bağlanmamış, sizi sevmemiş, size güvenmemiş, sizin yanınızda mutlu olmamış.” İnanın, sizinle bağ kurmuş bir papağan sizden üç gün bile ayrılsa yemeden içmeden kesilir, agresifleşir. Kimisi ayrılık uzarsa tüy yolabilir, daha da uzarsa intihar edebilir.
Umarım onların ne kadar duygusal varlıklar olduklarını anlayabilmişsinizdir. Ben papağanımı yanımda götüremeyeceğim zamanlarda ona gerçekten ilgi gösterebilecek, papağanımın da önceden tanıdığı birine bırakırım. Eğer ilgi göstermeyecek birine, ya da onun tanımadığı birilerine bırakırsam çok rahat bunalıma girebilir bu sürede. İlgi gösteren, tanıdık birine bırakmama rağmen, bana anlatılan, yokluğumda Rika’nın çok az yediği, sessizleştiği, çevresindeki insanlara karşı agresif davrandığı, hatta insanlara sırtını dönüp onlardan tarafa bakmayarak onları protesto ettiği... Ve Rika bir örnek, tek örnek değil!
Demem o ki, papağan evlat edineceksiniz, komşuya bırakılan çocuk gibi, sürekli “annemi istiyorum!” diye çığırmasa da, sizden ayrıldığında aynı duygusallığı sessiz olarak göstereceğini bilmelisiniz.[/i]


Papağanlar kıskanç ve intikamcıdır!


Papağanlar kendilerine yapılan kötülüğü unutmaz, düşmanlık besleyebilir, hain planlar yapıp uygulamaya koyabilir. Bu hain planları uygulamak için inanın 3 ay bile bekleyebilirler. Onların müthiş bir hafızası olduğunu sakın unutmayın. Planları arasında neler olabilir? Sevimlilik yapıp sizi kendine çeker ve tam siz gevşediğiniz anda hart! Ya da, değer verdiğiniz eşyaları parçalayabilir, bir şeyi “siz” yaptığınız için reddedebilir, sizi üzeceğinden emin olduğu her hangi birşey yapabilir. Ona susması için “kes sesini” diye bağırıyorsanız, intikam için siz onunla her konuştuğunuzda size “kes sesini” demeye başlayabilir. Ayrıca kıskançlık da başka bir etkendir. Kendisinden daha fazla ilgi gösterdiğiniz için birine düşmanlık besleyebilir, ya da kendisiyle ilgilenmeyip belli bir kitapla ilgilendiğinizi gördüğünde bir kaç gün sonra o kitabı parçalanmış bulabilirsiniz. Smile Bu yüzden onların bu kıskanç ve kinci doğalarının üzerine gitmemeye, şansınızı fazla zorlamamaya dikkat etmelisiniz. İstediklerinde küçük birer canavar olabilirler. Ve bunu tetikleyen her zaman ama her zaman sizsinizdir, suçlu her zaman sizsinizdir.
Papağanlar Kafeste Yaşayamaz !

Evet, papağanların bir kafese ihtiyacı vardır. Biz kafes diyoruz, onların gözünde ise kafes=yuva. Doğal hayatlarında Papağanlar yuvalarına günün belli saatleri, daha çok uyku zamanları uğrar. Bunun dışında gün boyunca ağaçlardadırlar, yiyecek arayışındadırlar. Esaret hayatında da bu ihtiyaçları değişmez! Papağanınızı balık gibi bütün gün kafesinde tutamazsınız. Elbette tutarsınız, tutan bir çok kişi var, ancak bu basitçe şu demektir: eziyet. O bir kuş, kuşlar uçar, geniş alana ihtiyaç duyar. Eğer işyerinizi, lokantanızı, otelinizi şenlendirecek bir hayvan istiyorsanız, kafese tıkılıp sergilenen 2-6 yaşlarında bir çocuk yerine, balık falan alın. Papağanlar süs eşyası değildir, nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan hassas ve zeki kuşlardır. Papağanlar elbette kafese ihtiyaç duyar ama bütün gün orada yaşayamaz. En azından günün yarısını dışarıda geçirmeye ihtiyacı vardır. Hele hele kafes ebatları küçükse, kafesin kapısını her zaman açık bırakmanızı salık veririm. İstediği zaman girsin, istediğinde çıksın, sadece uyku zamanları ve sabah çıkışları sizin kontrolünüzde olmalıdır. Dediğim gibi aksi, eziyettir. Basit bir mantık yürütün ve kendinizi onun yerine koyun.

#2
Güzel paylaşım elinize sağlık.

#3
Yazilanlar gercekten cok dogru, kendi sutanimdan biliyorum sabah yemini koyup disari cikiyorum aksama kadar hic birsey yememis olarak biraktigim yerde buluyorum ben gelince saldiriyor yeme saklabanliklar komikliler vs. Ayrica onu birakip bilgisayar yada telefonla ilgilenince onlara saldiriyor evdekilere bile bazen kiziyor SmileKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bu kuş hakkında bilgi verebilir misiniz? Ciko61 0 80 13.07.2017, Saat:18:53
Son Yorum: Ciko61
  sultan papağanım hakkında aykaner 4 121 10.07.2017, Saat:18:16
Son Yorum: aykaner
  Cinsiyeti hakkında bilgi verirmisiniz Aytekin41 1 81 04.07.2017, Saat:10:24
Son Yorum: raifmeric
  kanatlardaki düzensiz tüyler hakkında Ciko61 3 148 23.05.2017, Saat:00:04
Son Yorum: SedatCengaver
  Çifleşme hakkında?? Ciko61 7 260 04.05.2017, Saat:12:19
Son Yorum: Ciko61
  Çiftleşme hakkında yardım rumeliruzgari 4 325 03.05.2017, Saat:10:16
Son Yorum: ElestiriBey
  Yeşil Yanaklı Konur Hakkında Bilgi Alperen8 1 138 29.04.2017, Saat:14:21
Son Yorum: Alperen8
  Kuşların durduğu oda hakkında rumeliruzgari 2 194 15.03.2017, Saat:04:41
Son Yorum: Emrullah
  Papağanım hakkında bir şey sorucam BirYabancı 15 672 20.02.2017, Saat:16:45
Son Yorum: MİÇO129
  ötüşü hakkında video yükledim bakar mısınız arkadaşlar paşa40 2 285 31.01.2017, Saat:06:27
Son Yorum: muratyildiz27Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi