• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Papağanla birlikte neler değişecek.?
#1
Planlarınız!

Yurtdışına temelli çıkmayı mı düşünüyorsunuz ya da beş altı aylığına? Papağanınızı da yanınızda götürmek için gerekli evrakları toparlamanız gerekecek. Tatile çıkmak üzeresiniz ama kuşunuz hastalandı, tatili gerekirse ertelemelisiniz, çünkü o sizin yokluğunuzda hele ki hastayken yaşayamaz. Falanca süs bitkisini almaya niyetlendiniz ama bu bitki papağanınıza zehirli, eh, vazgeçeceksiniz. Yine, tatile çıkıyorsanız, mümkünse onu da götürebileceğiniz bir otel bulmalısınız. Yanınızda götüremeyecekseniz, onunla çok iyi ilgilenecek, papağanınızın da tanıdığı birini ayarlamalısınız. Papağanlar ayrılıkları kedi köpekler kadar anlayışla karşılamaz. Üç günlük bir ayrılık bile onun bunalıma girmesine ve tüylerini yolmasına sebebiyet verebilir. Papağanlar tek eşlidir ve eşlerine, sürülerine ölümüne bağlıdır. Hayatınıza bir aile ferdi olarak girer papağanlar; bu yüzden hayatınızı planlarken, eşinizi çocuğunuzu düşündüğünüz gibi, onu da düşünmelisiniz.

Evde yeni bir pratik yaşam!

Yukarıda bahsettiğim gibi papağanların bazı özelliklerini değiştiremezsiniz. Bu nedenle ona alan tanımak zorundasınız. Oyun alanını hem aydınlık, hem de evde sık kullanılan bir yere kurmalısınız. Dolayısıyla o odanın düzenini değiştirmeniz gerekir. Yan tarafta bir ecnebinin evini görüyorsunuz.

Yazları kuşunuz dışarıdayken pencereleri sonuna kadar açık bırakıp gidemezsiniz. Eğer pencere açmanız gerekiyorsa, pencerelerinize tel taktırmayı ihmal etmemelisiniz. Kuşunuzun kaçıp kaybolması sizin için bir üzüntü/kayıp olarak nitelendirilebilir, ancak papağanınız açısından bu hayatının tramvası hatta ölüm demektir. Elbette kazalar olur ancak bu kazaları minimal düzeye indirmek için çevresel faktörlere "çok dikkat etmeli" ve kuşunuza recall eğitimini vermelisiniz.

Kuşunuza, geceleri rahatça uyuyabileceği sessiz ve karanlık bir mekan ayarlamak zorundasınız.
Sağa sola dantel serpiştirme alışkanlığınız varsa, kuşların tırnaklarının dantellere kolayca takılabileceğini, ortaya bir sakatlık ya da dantelin üzerindeki herşeyin devrilmesi durumuyla karşılabileceğinizi hesaba katmalısınız. Hele ki kuşunuzun bir oyun alanı ve oyuncağı da yoksa, kapıları, pencere pervazlarını, dolapların üzerini, masa kenarlarını, rafların kenarlarını vs. unutun.

Evde papağanınıza zehirli gelecek bitkilerden varsa onları zehirsiz olanlarla değiştirmelisiniz.

Papağanınıza her odada, sizinle birlikte takılacağı bir ortam ayarlamalı ve bu ortama oyuncaklar serpiştirmelisiniz. Masanın üstü, duşa kabinin üzeri, pencere kenarı vb. Aksi taktirde kendi kafasına göre etraftan oyuncak bulacaktır ve bu çok sevdiğiniz bir biblonuz da olabilir. Mutfakta ocağa yakın bir yerde durmamasına da dikkat etmelisiniz.

Bu tip şeyler. Unutmayın, papağan beslemek diye bir şey yoktur, bir papağanla aynı evi paylaşma durumu vardır ve gerekli önlemler alınmadığı taktirde sürekli zararlı çıkarsınız.

Alışkanlıklarınız!

Papağanlara bazı yiyecek içecekler son derece zararlıdır, birşey olmaz diye düşünülse de, ve hakikaten birşey olmuyor gibi görünse de, yanlış beslenme papağanların ömründen en az 10-15 yıl götürür. Ortalıkta bırakılmış kola, bira, cips kalıntıları, masaya dökülmüş ama temizlenmemiş bir kahve kırıntısı, sigara izmaritleri... Eğer ki papağanınız bunların izini bulur ve yalarsa, büyük sağlık problemlerine davetiye çıkarırsınız. Ayrıca SİGARA DUMANI PAPAĞANLAR İÇİN ÖLDÜRÜCÜDÜR! Sigara içiyorsanız iki seçeneğiniz var; ya sigarayı bırakıp öyle kuş alacaksınız, ya da evde sigara içmeyeceksiniz. Perdeye sinmiş sigara kokusu bile papağanların ciğerlerinde zehir birikmesine neden olur. Böylece kuşunuzun ortalama yaşam ömrünün en az üçte birini yok etmiş olursunuz. Kendinizi zehirleyin istediğiniz kadar ama bir hayvanı kendi kaderinizi paylaşmaya zorlamayın.

Vakitleriniz ve İş hayatınız!

Papağanlar "sürekli" evcil insanıyla birlikte olmayı arzulayan "çok fazla talepte bulunan" kuşlardır. Yemini suyunu koyup kafesini temizlemekle işin içinden sıyrılamazsınız. (elbette sıyrılabilirsiniz; kendinizi "ne yapayım vaktim yok" diye aldatarak ve papağanınıza mutsuz bir hapis hayatı verdiğinizi düşünmemek için haklılığınızı savunarak.) Bilhassa yalnız yaşıyorsanız ve sabahtan akşama çalışıyorsanız, papağanınızı bütün gün evde tek başına bırakmamanız gerekir. Mümkünse onu da iş yerine götürmelisiniz. Eğer bunu hiçbir şekilde yapamıyorsanız, papağanınıza yaşına ve zekasına uygun başka bir papağan arkadaş almak mecburiyetindesiniz. Aksi taktirde psikolojik sorunları olan, mutsuz ve kendini yolmaya meyilli bir papağanınız olur. Elbette iki büyük papağanı birbiriyle geçindirmek de ayrı bir bilgi ve birikim gerektirir. Ayrı kafeslere ihtiyaç duyarlar ve petshoplardaki mecburi bir aradalıkları "evdekinden" FARKLIDIR. Kolay değildir! Papağanınızı/papağanlarınızı bütün gün kafeste tutacaksanız, "çok geniş bir kafes" almalısınız (piyasada eğitim kafesi diye satılan vıttırık, küçük kafeslerden bahsetmiyorum, lütfen) ve içine yokluğunuzda oyalanabileceği "bol miktarda" oyuncak koymalısınız. Yanlız yaşamıyorsanız, ev ahalisinin onunla ilgilendiğinden, onu sevdiğinden ve ona eziyet etmeyeceklerinden emin olun. Bu sözlerimi yabana atmayın; anneniz gidip bencil bir şekilde kuşa sussun diye terlik fırlatırsa ya da çocuğunuz siz yokken kuşun kuyruğunu yolmaya çalışırsa, davranış bozukluklarıyla dolu bir papağanınız olabilir. Ev ahalisinin, çoluk çocuk, annanne vs. papağanınızla ilgili en az sizin kadar bilgili olması şarttır. "Ay ne yapayım, bilemedim" sözü bir bahane değildir, iyi niyetli bir şekilde cahilce hareket etmek hiç değildir. Sorun bakalım, o papağanın yerinde kendi çocuğu olsaydı ve çocuğu yıkayacağım diye suda boğarak öldürseydi ne hissederdi. (ne yazık ki bu şekilde öldürülen bir papağan biliyorum) Kızdım şimdi. >:|Papağanlar ve güzel sesli kuşlar sözleri yüzünden hapsedilirler, aptal balıkçıl istediği gibi dolaşır; çünkü susmak en iyi politikadır...
#2
Tolga abi bugun cok gununde tesekkurler.

Çiko pearl mutasyonu
Male
#3
aynen Smile bugün paylaşım üzerine paylaşım güzel alıntımı ?

#4
(15.09.2012, Saat:13:38)Cazzo35 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tolga abi bugun cok gununde tesekkurler.

tşk ederim bugün sultanlarımı karşıma aldım ve foruma döktüm içimi Smile
(15.09.2012, Saat:13:39)beyza67 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: aynen Smile bugün paylaşım üzerine paylaşım güzel alıntımı ?

bir kısmı alıntı bir kısmı benden Smile

Papağanlar ve güzel sesli kuşlar sözleri yüzünden hapsedilirler, aptal balıkçıl istediği gibi dolaşır; çünkü susmak en iyi politikadır...
#5
olsun ginede teşekkür ederizzzSmile

#6
tolga bey bir +rep daha benden.harika bir yazıydı SmileKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Neler Düşünüyosunuz... PaşaPaşa12 9 831 26.12.2015, Saat:20:50
Son Yorum: rap33x
  Neler Düşünüyosunuz... PaşaPaşa12 2 483 16.12.2015, Saat:17:22
Son Yorum: HarunÇ
  Elimden yem yedi bana alışması için neler yapabilirim 41merkes4141 0 609 04.07.2015, Saat:21:29
Son Yorum: 41merkes4141
  Kafeste neler olmalı? Çevo 5 1,409 17.04.2013, Saat:18:18
Son Yorum: Mücahit_
  Ev halki (ozellikle bebekler) ile birlikte kuslar terinc 16 1,631 10.09.2012, Saat:16:08
Son Yorum: mpy
  Lutino ve Normal Greyden Çıkan Yavrular Neler.? fıstık34 8 2,397 12.04.2012, Saat:18:56
Son Yorum: fıstık34
  Neler yemeli ? serdar73mavi 20 3,203 22.02.2012, Saat:00:12
Son Yorum: serdar73mavi
  Bir Kafeste Neler Olması Gereklidir ? 0 171 1 dakika önce
Son Yorum:Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi