• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oyuncaklar Papağanlarımız İçin Neden Gereklidir?
#1
arkadaşlar güzel bir yazıyı sizinle paylaşmak istedim

Oyuncaklar Papağanlarımız İçin Neden Gereklidir?

Papağanlar doğal hayatlarında yiyecek-su bulma, sürüyle olan ilişkiler, düşmanlardan sakınma vs. gibi aktivitelerle meşgul olurlar. Tüm bu aktiviteler zekalarını, hafızalarını, gagalarını, bedensel yeteneklerini kullanmayı gerektirir. Yiyecek bulmak için, düşmanlardan sakınmak için aklını kullanmalıdır, yiyecek barındıran ağaçların, suların, avcının yerini hatırlamak için kuvvetli bir hafızaya ihtiyacı vardır, kendini savunmak ve kabukları kırıp yiyeceğe ulaşmak için gagaya ihtiyacı vardır, sık dallı ağaçlarda ilerleyebilmek için kuvvetli pençeleriyle tutunup sarkmaya, taklalar atmaya ihtiyacı vardır ve yine avcılardan kaçmak, yiyecek için ağaçtan ağaca mesafe gidebilmek için uçmaya ihtiyacı vardır. Yiyecek-su bulma, düşmanlardan sakınma gibi durumlarla karşılaşmasa bile, zeka-hafıza-gaga-beden dörtlemesini kullanmak onlarda içgüdüsel olarak varlığını sürdürecektir.. Papağanların ne kadar evcil olursa olsun “vahşi” kalacaklarını söylerken, işte bu içgüdüsel ihtiyaçlarının karşılanmasının gerekeceğini ve bunun değiştirilemeyeceğini kastediyorum. Hapis hayatı yaşarken, papağanlar hala zeka-hafıza-gaga ve bedenlerini kullanma ihtiyacı içinde olacaktır. Ancak yemek ve su hazır gelmektedir, ortalıkta avcı yoktur ve sürüsü yerine arada kendisini evde yalnız bırakan bir insan/insanlar vardır. Bu durumda papağanımız zeka-hafıza-gaga-bedensel yeteneklerini kullanma içgüdülerini nasıl, nerede karşılayacak?İşte bu nedenle, “papağanımızın ihtiyacı olduğu için” ona zekasını, gagasını, bedensel yeteneklerini kullanabileceği bir oyun alanı, bol oyuncak vermeliyiz ve yine onun ihtiyacı olduğu için zekasını-hafızasını kullanabileceği numaralar öğretmeli ona konuşmayı, şarkı söylemeyi öğretmeliyiz ve kanatlarını kullanabilmesi için ona uçabileceği bir alan sağlamalıyız. Yani oyuncağın bir ihtiyaç olmasının nedeni “gaga törpülemek” değildir, bu yanlış bilgiyi silelim belleklerden. Oyuncak ihtiyacının nedeni, ona doğal ortamındaki gibi zekasını-hafızasını-gagasını-bedensel yeteneklerini kullanmasını sağlamak, böylece onu psikolojik ve fiziksel bir çok rahatsızlıktan korumaktır.

Oyun Alanı

Oyun alanı, papağanınız için bir lüks değildir. Onun mama, kafes, su ihtiyacıyla aynı öneme sahiptir. Oyun alanının faydaları nelerdir ve neden gereklidir?

Papağanınızı meşgul ve mutlu tutacağından dolayı, psikolojisine çok olumlu etki eder. Tüy yolma, stres ve agresiflik gibi psikolojik sorunlardan onu korur yada bu sorunları daha rahat atlatmasına yardımcı olur.
Papağanınız oyun alanını vahşi hayatındaki bir ağaç gibi benimser, kendini burada güvende ve huzurlu hisseder.
Oyuncaklarının yoğun olarak bulunduğu bir yer olduğu için, evin eşyalarına olan ilgisi azalır, kemirme ihtiyacını burada giderir.
Oyun alanı papağanlara "kendi başlarına" oyun oynamayı öğretir. Böylece oyun için sürekli sizin ilginizi beklemesine gerek kalmaz.
Sabah ve akşamları, papağanların en aktif olduğu zamanlarda oyun alanı papağanınızın ihtiyaç duyduğu eğlenceyi ona sağlayacaktır. Rahatça kanat çırpmak, tırmanmak, sallanmak gibi ihtiyaçlarını gidermek onu çok daha mutlu bir kuş yapacaktır.
Oyun alanı belli bir mekan olduğu için papağanın döküntüleri bir yerde toplanır ve temizlik kolaylaşır.

Oyun alanını kendiniz inşa edeceksiniz. İster tavana asılan bir sistem uygulayın, isterseniz, yerden yükselen bir yapı inşa edin. Oyun alanı kafesinin ve sizin en çok bulunduğunuz mekanda bulunmalıdır. Eğer yeterince geniş yeriniz yoksa, tavana asılan sistemleri tercih edin. Ancak unutulmaması gereken, oyun alanı çok alçak olursa, papağanınız daha yüksek başka bir yeri tercih edecektir. Oyun alanı yüksek olmalıdır. Oyun alanında salıncaklar, sarkıtlar, kemirecek dallar, tahtalar, ses çıkaran oyuncaklar ve en önemlisi foraging oyuncaklar olmalıdır. Bu foraging oyuncakların içine gizlenen mamalar, papağanınızın oyun alanını vahşi hayattaki bir ağaç gibi benimsemesini sağlar. Oyun alanının temel malzemeleri papağanınız rahatça kemirebileceği dallardan, ağaçlardan oluşmalıdır. Oyun alanı "kemirilemeyecek" malzemeden inşa edilmez. Eğer papağanınız oyun alanını kemiremiyorsa ona bu alanı kurmanızın anlamı yoktur. Tabii şöyle örnekler de var: Bu durumda çok fazla kemirecek oyalanacak oyuncak koymak gerekir, aksi taktirde, uğraşınız bir işe yaramaz.

[/color] Bu yazı papaganokulu'den alıntı yapılmıştır.

#2
uzun bir yazı okuyamam diyenler için bu yazının özeti bu olabilir mi yusuf bey(yazıdan alıntı)

Oyun alanı, papağanınız için bir lüks değildir. Onun mama, kafes, su ihtiyacıyla aynı öneme sahiptir.

Bozuk olunca maya; ne ar tanır ne de haya.

Mevlânâ Celâleddîn Muhammed Belhî (Rûmî)
#3
TeşekkürlerSmile

Bazen papağanımıza o kadar masraf yaparız, harika şeyler alır, hazırlarız, uğraşırız ama beğenmez yine gidip saçma sapan şeylerle oynarlar Smile

#4
(05.09.2013, Saat:22:56)TaMeR34 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: uzun bir yazı okuyamam diyenler için bu yazının özeti bu olabilir mi yusuf bey(yazıdan alıntı)

Oyun alanı, papağanınız için bir lüks değildir. Onun mama, kafes, su ihtiyacıyla aynı öneme sahiptir.

Aynen öyle kardesim

#5
gerçekten güel bir yazı elinize sağlık yusuf bey.

KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
#6
Yusuf bey,

Paylaşım için teşekkür ederim, eksik bilgilerimi tamamlama yolunda ilerlememe yardımcı oldunuz.
Faydalı buldum, ve papağan okulunu keşfettim.... +1 Teşekkür ederiz.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Sultan papağanım için kafes Fmc25 2 362 21.03.2017, Saat:19:05
Son Yorum: BaxaBie
  Çift Sultan için Kafes Önerileriniz Tandoğan 11 707 21.03.2017, Saat:19:00
Son Yorum: BaxaBie
  PVC Kafes Olurmu(Sultan için) Yusuf carus 5 381 13.03.2017, Saat:20:24
Son Yorum: sefer
  Çift Sultan İçin Geniş Üretim Kafesi ünal64 2 383 19.02.2017, Saat:23:54
Son Yorum: ünal64
  Evde yapılabilecek oyuncaklar HarunÇ 7 476 19.01.2017, Saat:19:58
Son Yorum: Ayşe32
  kafes için bilgi Sezgincakir1 4 591 27.11.2016, Saat:19:43
Son Yorum: raifmeric
  Çift için kafes önerisi. mert1905x 10 974 06.10.2016, Saat:13:47
Son Yorum: mert1905x
  Yapmaya çalıştığım oyuncaklar Emirrr 14 1,476 27.06.2016, Saat:15:16
Son Yorum: cLippeRship
  Bu kafesler nasıl arkadaşlar çift sultan için soude 36 3,301 01.05.2016, Saat:02:14
Son Yorum: soude
  Sultan Papağanı için taşıma kafesi önerisi atmaca 2 718 13.04.2016, Saat:23:59
Son Yorum: Limon78Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi