Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

umut2010 avatar
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 0 Oy - Ortalama: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Ogluma bir sultan aldım.Cinsi nedir arkadaşlar??yardım


 Konu: Ogluma bir sultan aldım.Cinsi nedir arkadaşlar??yardım
 Tarih: 22.04.2012, Saat:23:26
#1
iyi akşamlar arkadaşlar.Ogluma bir sultan aldım bügün.Yavru daha.Şimdi bu konuda biraz bilgi edinmek istiyorum.Sultanı eve getirdim ve kendisi biraz durgun ve sanki yemek yemiyor.Ama aldıgım yerde cok hareketliydi ve yiyordu.Acaba merak etmem gerekiyormu?Yoksa sultanlarda muhabet kuşları gibi alışmasımı gerekiyor ev ortamına.Birde cinsiyetini söylerseniz.Satan yer erkek diye biliyor ama o da tam net bir cevap veremedi.Ben internete biraz karşılaştırdım dişiyede ve erkegede benzettim.Yem konusunda ne yapmam gerekiyor.Ben muhabet kus yemi. cekirdek,kum,gagataşı ve bugün icin vitamin verdim suyuna.


resimi burda.Bir bakar söylermisin cinsiyetini.Birde sordugum gibi bu durgunluk gecermi??

4shdv.jpg
1 sultan (tequilla) R.İ.P 20122
2 cift takim muhabet ve artı 7 yavru cekoslavak hollanda kırma
1 Sevda (erkek)
1 Kakariki( erkek)
Ara
 Konu: Cvp: Ogluma bir sultan aldım.Cinsi nedir arkadaşlar??yardım
 Tarih: 22.04.2012, Saat:23:39
#2
Kuşunuz Pied mutasyonu.Evet ev ortamına alışma süreci vardır.En az bir ay boyunca kuşunuzu kafesi sabit bir yerde dursun özellikle aileye yakın insanları göreceği bir yer olsun bir ay boyunca bir kişi sadece yemini suyunu versin altını değiştirsin güven sağlansın ev ortamına zamanla alışır .İlk günlerde böyle olması doğal yemde yemeyebilir.Zamanla alışacaktır ama güvenini sağlayın hızlı el kol hareketlerinden sakının yavaş hareketlerle yemini suyunu değiştirin.Erkek dişi demek bu türlerde zordur ama erkek gibi görünmekte altıncı aydan itibaran ötüşleri erkek dişi olup olmadığını ele verecektir.Yem konusnda doğru yapmışssınız ama çekirdeği bol vermeyin üç dört günde bir yeşillik marul verebilrsiniz.
Bir ay sonra eğitim ve ele alıştırma için dal darı kullanabilrsiniz.Dal darı ayrıca besleyicidir oldukça vitaminlidir.zamanla durgunluğu geçecek ve çevreye tepki verecektir sadece sabır ve güven.....
Ara
 Konu: Cvp: Ogluma bir sultan aldım.Cinsi nedir arkadaşlar??yardım
 Tarih: 22.04.2012, Saat:23:44
#3
forumu okumadan hemen cvp yazarmısınız diye başlamanız çok yanlış bence.forumda biraz gezinirseniz aradığınız butun soruların cvplarını bulabilirsiniz.ama yıne de bildiğim kadarıyla cvplamam gerekirse tedirgin olması gayet doğal yeni bir ortama geliyor diğer türlerinden ayrılıyor önemi yok 2-3 güne açılır.cinsiyet konusunda ise ötüşlerine dikkat etmeniz gerekiyor.bu da ancak kuş alıştıkdan sonra kendini belli eder uzun uzun ötüşler genelde erkek olarak tanımlanır.curk curk diye sesler çıkarırsa da dişi diye tanımlanıyor.ama ilk gunlerde hiç ötmeyebilir hemen telaşlanmayın alışması lazım ortama.yem konusunda muhabbet kuşları için olan yemlerden de yiyorlar fakat yınede papağan için olanlardan alırsanız daha iyi olur daha çok karışım oluyor onlarda.bir de hemen çekirdeğe alıştırmayın...hayırlı uzun ömürlü olur inş
Ara
 Konu: Cvp: Ogluma bir sultan aldım.Cinsi nedir arkadaşlar??yardım
 Tarih: 23.04.2012, Saat:09:33
#4
Bu arada Arkadaşım O gazeteyi ızgaralıgın altına Koy.
Bazı Sultanlar Kendi Dışkılarını Yer. + Birşeyi kemirmeyi çok severler O sebeten dolayı o gazeteyi ızgaralıgın atına koyun .
| ҉ . Loading... |

♀ Lutino - Fıstık(Dişi)
♂ Pied - Muko(Erkek)


Pied- Çirkin [YAVRU]
Ara
 Konu: Cvp: Ogluma bir sultan aldım.Cinsi nedir arkadaşlar??yardım
 Tarih: 23.04.2012, Saat:10:09
#5
cevaplarınız icin cok teşekkür ederim.Gazeteyi hemen cıkardım ve ızagaranın altına koydum.Gazteyi ızagaranın üstüne koymamamın sebebi ise hani yavru ya ayakalarını felan kırar ızgaranın arasında.Demek dogru yapmamamışım.
Birde Bir sayfada (google sultan papagan ötüşü erkek yazınca sultancik diye forumda) bir dişi ses var.Onun calınca papaganım bu sese tepki veriyor.Ve bana bu ses ile papaganımın sesi sanki aynı geldi)
Birde bu sabah uyandım sultanım bütün yemini kafaes dışına dökmüş.Normalmidir ??Kusura bakmayın cok soru soruyorum.Ama hayvana acı vermek istemiyorum veya hayvanın acı cekmesini istemiyorum.Sonucta bir oda bir can taşıyor ve buda bana emanet.İnşallah erkek dir .Cünkü ben erkek diye aldım
kadirozbasarir forumu dün gece okudum.Buna inanın ama yaptıgım şeylerin dogru oldugundan emin olmak istedim.Bak gazteyi ızgaranın üstüne koymakla yanlış yapmışım ben ama iyi niyetimle dogru yaptımızı zannetdim
1 sultan (tequilla) R.İ.P 20122
2 cift takim muhabet ve artı 7 yavru cekoslavak hollanda kırma
1 Sevda (erkek)
1 Kakariki( erkek)
Ara
 Konu: Cvp: Ogluma bir sultan aldım.Cinsi nedir arkadaşlar??yardım
 Tarih: 23.04.2012, Saat:10:34
#6
Merhabalar, foruma hoşgeldiniz. sultanınız hayırlı olsun. çok tatlı bir pied. ben de pied bakıyorum ve inanın çok güzeller Smile cinsiyet için ötüş takibi yapmak gerekir. bu da sizin yeni kuşunuz için imkansız çünkü yeni gelen kuşlar herhangi bir cinsiyet ötüşü sergilemezler. dişi sesine tepki verebilir, erkek ötüşlerine de verebilir. bu ortamda başka sultan olduğunu zannetmesinden kaynaklanıyor. tavsiyem ona başka kuş sesi açmayın yoksa o kuşu çağırmak için bağırıp sonra üzülecektir Smile yaş tahmini içinse ayak ve gaga fotoğraflarını yakından görmek lazım. ama bana da yavru gibi geldi (4 aylık civarı).

gazeteyi ızgara altına koyun, sultanlar bazı vitaminleri sağlamak için veya yalnızca oyun amaçlı olsa bile dışkılarını kemirirler. bu da göze temas halinde mikrobik rahatsızlıklara sebep olur. yok yere göz damlaları kullanmak zorunda kalabilirsiniz. buna ek olarak çok önemli bir ayrıntı, tünekleriniz 1.5 cm kalınlığında muhakkak ahşap olmalıdır. yoksa sultanınızın tırnakları uzar da uzar.

hemen hemen her başlıkta yazıyorum burada da yazayım. yem olarak muhabbet yemi, kanarya yemi, haftada 4-5 tane çekirdek, az buğday, az yulaf, az aspir (beyaz çekirdek) ile beslemeniz gerek. bunların haricinde sitemizde beslenme bölümünde "papağanlar için besinler" isimli bir konu var. buradan meyve-sebzelerin yararlı/zararlı olduklarına bakabilirsiniz.

eğitim için dal darı kullanıyoruz. hem besin değeri yüksek hem de %90 tüm kuşların hayranlıkla yediği bir şeydir. yaz aylarında haftada 2-3 kere verilmesi yeterlidir.

kafes malzemelerini saymışsınız, gaga taşı, kuş kumu vs. ama kalamar kemiğiniz (mürekkep balığı kemiği diye de geçer) eksik. bu kemik kuşların kalsiyum ihtiyacını karşılar. mutlaka kafeste bulundurulmalıdır. vitamin ise avivit multi vitamin isimli tüüüüm vitaminleri içinde barındıran bir toz karışımı var. haftada 1 defa yarım ölçek suyuna eklerseniz yeterli olur. yine haftada 1 kere yoğurdun üstünde biriken sarı renkli suyu, suyuna karıştırarak verebilirsiniz.
lutino dişi: zoe
pied erkek: fındık
 Konu: Cvp: Ogluma bir sultan aldım.Cinsi nedir arkadaşlar??yardım
 Tarih: 23.04.2012, Saat:10:34
#7
papağan sesi tepkisi ile cinsiyet anlayamıyoruz malesef kuşunuz pied yakında ele verir kendisini ıslıkla öterse erkektir fakat dün akşam duyduğunuz ses çığlık diye tabir ettiğimiz curk sesidir
SOKAK HAYVANLARI YÜZLERCE YILDIR VARLAR VE VAR OLACAKLAR !
 Konu: Cvp: Ogluma bir sultan aldım.Cinsi nedir arkadaşlar??yardım
 Tarih: 23.04.2012, Saat:10:36
#8
burda videosunu cektim kendisinin.Birde aklıma gelmişken.Kafesi evin neresinde koyayim.Yani sakin biryere mi??Ben oturma salonuna koydum.Burda ama oglum da cok durar.Kendisi daha 2 yaşında.Ses felan yapıyor.Ürkerki mi hayvan.Yoksa kafesi daha rahat ve sesiz bir yere koyayım mı.1 sultan (tequilla) R.İ.P 20122
2 cift takim muhabet ve artı 7 yavru cekoslavak hollanda kırma
1 Sevda (erkek)
1 Kakariki( erkek)
Ara
 Konu: Cvp: Ogluma bir sultan aldım.Cinsi nedir arkadaşlar??yardım
 Tarih: 23.04.2012, Saat:10:38
#9
dediğim gibi çığlık sesi çok gürültülü bir ses olmadıkça salonda durması daha iyi sosyalleşmesi bakımından
SOKAK HAYVANLARI YÜZLERCE YILDIR VARLAR VE VAR OLACAKLAR !
 Konu: Cvp: Ogluma bir sultan aldım.Cinsi nedir arkadaşlar??yardım
 Tarih: 23.04.2012, Saat:10:38
#10
yavrum ya çıkmak istiyor Smile evin kalabalık, esinti almayacak yüksek bir köşesine koyun. burun hizanızdan alçakta olmasın. 2-3 haftaya kadar uçmasına izin vermeyin evi tanımadığı için sağa sola çarpar. yaralanmalar olabilir.
lutino dişi: zoe
pied erkek: fındık
 


Ogluma bir sultan aldım.Cinsi nedir arkadaşlar??yardım konusu
Ogluma bir sultan aldım.Cinsi nedir arkadaşlar??yardım Konusunun Linki Direk Link
Ogluma bir sultan aldım.Cinsi nedir arkadaşlar??yardım Konusunun HTML Kodu HTML Link
Ogluma bir sultan aldım.Cinsi nedir arkadaşlar??yardım Konusu BBCode Linki BBCode Link
Ogluma bir sultan aldım.Cinsi nedir arkadaşlar??yardım Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Cinsi nedir dişi mi erkek mi nurullahoruc23 5 79 Dün, Saat:20:58
Son Yorum: nurullahoruc23
  kalsiyum ve mineral taşı hakkında yardım niloya 4 56 Dün, Saat:20:48
Son Yorum: niloya
  arkadaşlar kuş aldım erkek mi dişimi ona göre değişecem bekliyorum yorumları kerata 5 111 Dün, Saat:14:05
Son Yorum: kerata
  sultan papağanım kaç aylık ve cinsiyeti nedir yardım edermisiniz niloya 6 135 Dün, Saat:11:57
Son Yorum: dj_musty
  Arkadaşlar yarın kuş alıcam (Petshop resimli) kerata 9 187 06.12.2016, Saat:09:47
Son Yorum: Nsp
  Sultan papaganim surekli cıglık atiyor Al yanak 4 106 03.12.2016, Saat:21:07
Son Yorum: Al yanak
  Sultanımın yaşı türü ve dışkısı hakkında yardım burak32 7 144 02.12.2016, Saat:11:24
Son Yorum: burak32
  forumda yeniyim sultanın cinsi nedir acaba sharq08 5 152 28.11.2016, Saat:23:38
Son Yorum: sharq08
Bilgi sultanımın yaşı ve türü nedir ? burak32 6 147 28.11.2016, Saat:18:27
Son Yorum: almura35
  Türü ve cinsiyi nedir acaba Erkay 45 775 27.11.2016, Saat:21:36
Son Yorum: mutanKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status