• 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Oğlum Çok Hasta :(
#1
Arkadaşlar Yaklaşık 1 yaşında oğlum var , 2 gündür hasta Sad ne bişey yiyor ne bişey içiyor ,
isal olmuş , ve cok buyuk halsizlik var agzını acamıyor elimle veriyorum cıgnıyemıyor geri cıkartiyor Sad nasıl yapcam bi yardımcı olun ne yapmam lazım durumu cok kotu Sad masallah cokda akıllıdır bisey olsa cok uzulurum yaa Sad 2 gundur ileştiremedim suda icniyor Sad1 Erkek Wink
2 Dişi Wink

Biz Büyük Bir Sultan Ailesiyiz Smile
#2
Geçmiş olsun hocam bence veterinere gidin hemen.

Lutino Erkek
Mubiş Erkek
#3
elle besle kuşunu büyük ihtimalle soğuk almış geçmiş olsun

Kuşunuz gerçekten ishal ise bir sağlık sorunu olduğu kesindir. Gerekli önlemler alınarak uygun tedavi uygulanmaması durumunda ishal yüzünden kuşunuzu kaybetmeniz bile söz konusu olabilir. Bu yüzden öncelikle ishalinden emin olmamız gerekmekte.

TANI:
İshal(Sulu dışkılama) durumu eğer kuşunuzun bir önceki menüde yediklerine bağlı değilse 12 saatten uzun sürer. Örneğin kuşunuz sabah koca bir yaprak marul yemiş ise, ya da yumurta mamasını çok fazla tüketmişse takip eden birkaç dışkılama süresince sulu dışkılaması normaldir. Bu durumda ki bir kuşa ishal diyemeyiz. Ancak 12 – 18 saat geçmiş ve hala sulu dışkılama devam ediyorsa o zaman gelecek dışkıların durumuna göre kuşa ishal tanısı koyabiliriz.

NEDENLERİ:
Sultanlarımızın ishal olmasının en önemli nedenleri arasında “Soğuk Algınlığı”, “Gıda Zehirlenmesi”, “Kirli ya da Zehirli Su”,“Hijyenden Uzak Kafes Ortamı”,“Yanlış Beslenme”,”Stres” gösterilebilir.

TEDAVİ:
İlk olarak sultanınızın ishal olmasına neden olan etkenleri ortadan kaldırılmaya yönelik çalışmalara başlamalısınız.
1-Kafesinizi ve içeriğinde bulunan tüm malzemeleri yıkayıp temizleyin. Sulukların yemliklerin ve tüneklerin hijyeninden özellikle emin olun. Hijyeni sağlamak için sıcak su ve tuz kullanabilirsiniz.
2-Kafesinizin altında mutlaka ızgara tel olmasını sağlayın. Kafes altında ızgara tel ile kuşunuz arasında kağıt vs gibi dışkı tutucu bir malzeme olmasın. Kuşunuz dışkısı ile temas kuramasın.
3-Kuşunuzun kafesi cereyan ‘da kalmasın. Rüzgar sultanlarımızı çok çabuk hasta eder. Ayrıca sultanınız soğuk bir ortamda bulunuyorsa ortam sıcaklığını yükseltin ve sabit bir ısıda kalmasını sağlayın.
4-Kafesinde ki “ay çekirdeği”, “ballı çubuk darı” vs gibi yağlı ve kimyasal içeren yemleri kaldırın. Yemliklerine taze ve temiz muhabbet kuşu ve kanarya yemi gibi aspur ağırlıklı yemler koyun.
5-Suluklarını günlük olarak taze ve temiz su ile değiştirin. Kuşunuza kendiniz içmediğiniz suyu vermeyin. Ayrıca eğer bu dönemde suluğuna her hangi bir ilaç katmıyorsanız, Birkaç damla limon ya da elma sirkesi katabilirsiniz. Kaynayıp soğutulmuş pirinç suyu da ishalini kesmeye yardımcı olabilir.
6-Ayrıca kafesinde kolay görüp erişebileceği bir yere mutlaka haşlanmış patates ve ara sıra da pirinç lapası da koyabilirsiniz. Eğer kuşunuz yerse ishalinin iyileşmesi açısından çok işe yarayacaktır. Bu dönemde meyva ve sebze vermeyin.
7-Bu dönemde kuşunuzu stres’e sokacak hareketlerden kaçının ve kafesinden çıkartmayın. Tamamen iyileşinceye kadar huzurlu ve yavaş bir ses tonuyla onu sevdiğinizi belli ederek konuşabilirsiniz.


Eğer yukarıda yazan tüm tedbirleri almanıza rağmen sultanınızın durumunda herhangi bir düzelme olmaz ise ilaç tedavisine başlamayı düşünebilirsiniz. Sultanınızın rahatsızlık durumuna göre suyuna “Avidiare” ishal ilacı ya da “Vitaform” antibiyotik katılabilir. İlgili ilaçları petshop’lardan temin edebileceğiniz gibi internetten de sipariş edebilirsiniz. Alacağınız ilacın son kullanma tarihine mutlaka bakın. Son kullanma tarihi geçmiş ve bozulmuş bir ilaç kuşunuzu iyileştireceğine daha da hasta edecektir.

Genelde ilaç tedavisine başlamadan önce yukarıda yazan tüm tedbirleri alıp iyileşmesi için ona biraz zaman vermek daha uygun olabileceği gibi kimi zaman da kuşunuza geç kalınmadan ilaç tedavisi başlanması gerekebilir. Bu gibi hassas kararları verebilmeniz için kuşunuzu iyi gözlemlemeli ve ishalin neden kaynaklanmış olabileceğini anlamaya çalışmalısınız.
http://www.sultanpapaganlari.com/konu-is...avisi.html

'' Söz Bitti Şimdi Susma Zamanı ! ''
#4
yemiyor hiç bir şey elle besliyorum agzını acmaya dermanı yok ona bile yanasmıyor1 Erkek Wink
2 Dişi Wink

Biz Büyük Bir Sultan Ailesiyiz Smile
#5
darı ve patates nasıl olur Ömer bey. ishalde ben öyle yapyrum kuşlarıma

LUTİNO
Çiko(dişi) Heart Cango(erkek)
#6
yukarıya attığım konunun özeti hijyeni sağlayın onun hastalanmasına sebep olan etkenleri ortadan kaldırın pirinç suyu suluğuna koyun pirinç lapası yedirin (soğutup) patates haşlayıp kafese koyun

(09.01.2013, Saat:13:20)funda demiş ki: darı ve patates nasıl olur Ömer bey. ishalde ben öyle yapyrum kuşlarıma

en iyisini yapıyorsunuz ayrıca ishal durumunda meyve ve sebze kesilmelidir

'' Söz Bitti Şimdi Susma Zamanı ! ''


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Kuşum Hasta PaşaPaşa12 1 42 9 saat önce
Son Mesaj: raifmeric
  Kuşum hasta MrTako 7 141 27.04.2017, Saat:22:19
Son Mesaj: MrTako
  Hasta ama nesi var anlayamıyorum :( gofy06 9 238 14.04.2017, Saat:11:42
Son Mesaj: gofy06
  Hasta mı acaba Onur Ermiş 10 286 27.03.2017, Saat:13:14
Son Mesaj: raifmeric
  fıstık hasta yardım lütfen Ayşe32 21 638 21.03.2017, Saat:20:55
Son Mesaj: Ayşe32
  Hasta PaşaPaşa12 4 174 20.03.2017, Saat:19:48
Son Mesaj: raifmeric
  HAYDAR aşırı hasta. yeni sahiplendim. tunahanak11 11 409 15.03.2017, Saat:10:41
Son Mesaj: raifmeric
  çok acil yardım lütfen Paşam hasta mı yusufmert06 1 196 25.02.2017, Saat:20:02
Son Mesaj: MİÇO129
  PAPAĞANIM ÇOK HASTA Tuana.ssu 6 314 19.02.2017, Saat:23:07
Son Mesaj: Tuana.ssu
  Hasta mı (fotoğraflı) Nykleus 5 304 04.02.2017, Saat:12:35
Son Mesaj: paşa40Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi