• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Mutasyon
#1
Belki saçma ama ben böyle düşündüm. Mutasyon yapmak farklı türlerle çiftleştirmek benim görüşüme göre yanlış. Sürekli kırma olursa gerçek saf türler yok olmaz mı ? Bu bir tehlike değil mi ?
Ben mi yanlış düşünüyorum ?

#2
Alakası yok sen sultanı başka bir kuşla çiftleştirmiyosun ki kırma olsun.
Sultanın bir mutasyonu Bir türü O Kırma gibi neden söz konusu değil.
Sultanı sultanla Çiftleştiriyorsun. Doğal yaşamlarında da böyledir zaten.

| ҉ . Loading... |

♀ Lutino - Fıstık(Dişi)
♂ Pied - Muko(Erkek)


Pied- Çirkin [YAVRU]
#3
İnsanlarda yapamaz o halde.! Beyazlar ve Zenciler Smile

Daha neler Smile

Pearl Dişi - Hürrem Sultan
White Face Erkek - Sultan Süleyman

Alkis
#4
(10.01.2013, Saat:23:46)fıstık34 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Alakası yok sen sultanı başka bir kuşla çiftleştirmiyosun ki kırma olsun.
Sultanın bir mutasyonu Bir türü O Kırma gibi neden söz konusu değil.
Sultanı sultanla Çiftleştiriyorsun. Doğal yaşamlarında da böyledir zaten.

katılmıyorum: sonuçta wf ile albino çiftleştiğindeki yaru wf ile albino kırması oluyor ama wf ile wf çiftleştimi anne ile baba orijinal wf yani safkan ise çıkan yavruda wf olacaktır senin mantığına göre kangal köpeği ile doberman çiftleşirse yine köpek ama safkan değil arkadaşın demek istediği safkanlık doğadaki herhangi bir çalının türünün ve mutasyonunun aynı tür ve mutasyonla çiftleşmesi

(10.01.2013, Saat:22:49)tanerkaya1418 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Belki saçma ama ben böyle düşündüm. Mutasyon yapmak farklı türlerle çiftleştirmek benim görüşüme göre yanlış. Sürekli kırma olursa gerçek saf türler yok olmaz mı ? Bu bir tehlike değil mi ?
Ben mi yanlış düşünüyorum ?

haklısın mutasyonu sürekli yapmak safkanlığı bozar ama başka türlerle çiftleştirip farklı renkler ve vücud özelliği yapmak da çeşit açısından iyi ama merak etme farklı tür isteyenler kadar en az safkan isteyenlerde olduğu için hem safkanlık hemde çeşitlilik korunmuş oluyor

#5
Taner kardeşim merhaba,

Mutasyonları koruma adına anlatmaya çalıştığın konuya bilgim çerçevesinde açıklık getireyim dedim.

Öncelikle diyelimki lutino ve pearl mutasyonu iki sultan papağanını eş tutturduk, bunların ikisi de farklı mutasyon olmalarına rağmen çıkacak olan yavru anne ve babanın gen eşleşmesine bağlı olarak %100 lutino veya pearl de doğabilir yada pearl lutino kırması da olabilir. Yine bir örnek daha size; şu anda beslemiş olduğum çiftlerden platinum pied mutasyonu anne ile wf pearl split babadan aldığım yavruların ikisi anneye yani platinum pied mutasyonuna, diğer tek yavru da babaya yani white face pearl split mutasyonuna aittir. Bu durum tamamen anaç kuşların genleriyle alakalı olmaktadır.
Uygun gen eşleşmesi olmaması durumunda yada biyolojik olarak çakışması durumunda da senin bahsetmiş olduğun kırma mutasyonlar doğmakta. Bunu da yine kendi beslediğim kuşlardan örnek vereyim, yine platinum pied mutasyonu olan baba ile %95 wf dişi kuşumu eşleştirdiğimde 1 adet babanın mutasyonundan, bir adet te annenin mutasyonundan yavru aldım. Ancak 3.yavru senin bahsetmiş olduğun gibi iki mutasyonun kırması olarak doğdu.
Sonuç olarak biz her ne kadar onları farklı mutasyonlarıyla eşleştirsek bile orjinal mutasyon yine de doğmaktadır ve korunmaktadırSmileAyrıca Bkz. Farklı tür kuş ile eşleştirme konusunu merak ediyorsanız internet üzerinde "Galatiel" diye arama yapın. Sultan papağanı ile galah türü papağanın eşleşmesi (Hybrid) sonucu çıkan ve "Galatiel" diye adlandırılan yeni türü görebilirsiniz.

♂ Tombik-White Face Pied ♀ Fındık-Pied
♂ Babalık-White Face Pearl Split ♀ Beyaz-White Face Platinum Pied
♂ Oğluş-White Face Platinum Pied ♀ Vitaminsiz-White Face
♀ Albuş-Albino ♂ Kaju-White Face
♂ Topal Osman-Pied


Mikrop-Heavy Pied
Pamuk-White Face Pied
Sizi hiç unutmayacağım...
#6
Merak ettiğimden dolayı actım bu konuyu. Yanlış düşünüyormuşsun demeli öğrendim verdiginiz bilgiler için saolun.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  sultanım 4 küsür aylk eş almalımıyım? ve hangi mutasyon tavsiye edersiniz aliemirim 10 1,412 23.08.2013, Saat:16:49
Son Yorum: aliemirim
  Mutasyon önerin Lütfen fero188 38 3,888 10.09.2012, Saat:22:10
Son Yorum: NurdanKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi