Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

kainat avatar
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- mikroplarrrrrr....


 Konu: Exclamation  mikroplarrrrrr....
 Tarih: 18.05.2013, Saat:00:09
#1
Merhaba arkadaşlar öncelikle bu konuyu paylaşma nedenim muhabbet kuşumun rahatsızlanması ve bu nedenle kullanacağım antibakteriel ilacın prokpektüsünde her bakteriye uygun olmadığını fark etmemdir. Bu nedenle kuşunuzda bulunan bakterinin türünü öğrenmenin kullanacağınız ilaçlarda da size faydalı olacağını düşündüm.

(Yine de ilacı kullanmadan şansınız varsa veterinere başvurmanızı tavsiye ederim.)

Bazı Bakterilerin Karakteristik Belirtileri:


Streptococcosis

Bakteri Ayak ve kanat eklemlerinde iltihaplanma ve açık yara oluşumu. Belirgin ağırlık kaybı, kayıtsızlık, yeşilimsi çamur gibi ishal, kusma, karın ve bağırsak bölgesinde şişkinlik, kanın renginde koyulaşma ve eflatunumsu bir renk alma. Göğüs tüyleri aralanarak bu renk tespit edilebilir. Genel olarak performans kaybı. İleri aşamalarda felç ve ölüm gözlenebilir.

Pasteurelosis

Bakteri Hastalık birden ve ani bir gelişim gösterir. Kuşun ateşi süratle yükselir. Yeme karşı aşırı isteksizlik, hatta yem yememe durumu vardır. Genel bir kayıtsızlık hali ile birlikte sulu sarı – yeşil bir ishal başlar. İleri aşamalarda bazen dışkıda kan gözlenebilir. Solunum yolları sorunları, aksırma, yüzde şişlik gelişebilir. 3 – 10 gün arasında ölüm ile sonuçlanır. Ölüm öncesi ayakta duramama ve titreme hali vardır. Ölüm çırpıntılı bir şekilde olur.

Tuberculosis

Bakteri Sinsi bir şekilde gelişen bu hastalığın ilaçla tedavisi bulunmamaktadır. Kuşlarda belirgin kilo kaybı ile kendini belli eder. Gözlerde, tüylerde, ağız içi mükozasında belirgin bir renk kaybı ve solukluk vardır. Kansızlık ve ishalin yanı sıra, özellikle baş üstü tüylerinde dökülme ve kelleşmeler, bölgesel lenf bezlerinde şişme ve yerel yaralar oluşabilir. Başka hastalıklarla birlikte seyretme eğilimindedir. Hastalık genellikle ölümle sonuçlanmaktadır.

Salmonella

Bakteri Çok sayıda yavru ölümü dikkat çekicidir. Hasta kuşlarda cıvık kaygan bir ishal vardır. Dışkı bol sulu ve yeşilimsidir. Dışkıda köpük ve sindirilmemiş yem parçaları gözlenebilir. Ağırlık kaybı ve uyuşukluk ilk belirtilerdir. Sonraki aşamalarda diz ve kanat eklem yerlerinde ur şeklinde şişmeler gözlenir. Urların içi sert değildir ve ısısı diğer vücut bölgelerine göre daha sıcaktır. Kanat düşürme, tek ayak üzerinde durma ve topallama gözlenebilir. Mikrobun beyne yerleşmesi durumunda, sinir sistemi sorunları, kafanın ileri geri hareketleri ( sallabaş ) gözlenebilir. Bu aşamada ölümcül olabilir.

E – Coli

Bakteri Yeşilimsi ve sarı tonlarda sulu ishal ile kendini gösterir. Dışkının kokusu normalden daha kötüdür. Yeme karşı isteksizlik, aşırı ve çabuk zayıflama, kayıtsızlık, durgunluk, performans kaybı dikkat çekicidir. Hastalığın ileri aşamalarında mikrobun vücudun diğer organlarına yayılmasına bağlı olarak, kanatta tutulma, ayakta tutulma gibi durumlara bağlı olarak gelişen uçamama, topallama ve yürüyememe halleri gözlenebilir.

Ornithosis

Bakteri Uzun süre belirti vermeden sinsi bir şekilde seyreden hastalıktır. Hasta kuşlarda performans kaybı, yavrularda yavaş gelişme, iştahsızlık ve tüy kabartma, kilo kaybı, titreme, yeşilimsi ishal ve solunum yolları sorunları gözlenir. Özellikle kuşun tek gözünde yaşarma, akıntı ve göz etrafında halka şeklinde şiş ve kızarıklık karakteristik belirtisidir. İleri aşamalarda tek gözde körlük gelişebilir.

Coryza

Bakteri Solunum yolları sorunları, her iki gözde de yaşarma, burun akıntısı, kokulu sümük. Özellikle kuşun boğazında balgama benzer şekilde sümük oluşumu vardır. Hırıltılı soluma, solunum zorluğu, hırıltılı ses tonları, sulu yeşilimsi ishal, ağırlık kaybı, sinüslerde ve buna bağlı olarak yüzde şişlik hali gözlenir.

Haemophillus

Bakteri Solunum yolları problemleri, nefes darlığı, aksırma gibi belirtilerin yanı sıra, belirgin olarak göz sulanması ve burun akıntısı vardır. Hastalığın ayırt edici özelliği kuşun her iki gözünde de görülen göz kapakları ve iç dokulardaki belirgin şişmedir.

Mycoplasmosis

Bakteri Coryza ile aynı belirtilere sahiptir. Farklı olarak kuşun ateşinde yükselme vardır ve durgunluk hali daha belirgindir. Ayrıca solunum yetersizliğine bağlı olarak kuşun yetersiz oksijen alması sonucu kanın renginde değişim gözlenebilir. Kanın rengi mavimsi ve eflatunumsu bir tonda olabilir.

Paramyxovirosis

Virüs İlk dikkat çekici belirti su tüketiminde artma ve sulu ishal şeklinde dışkıdır. Daha ileri aşamalarda, sinir sistemi bozuklukları gözlenir. Boyun dönmesi, kafanın geri ve arkaya doğru ters ve anormal hareketleri vardır. ( Sallabaş )Son olarak felç gözlenebilir. Yem yeme ve su içmede belirgin zorluklar gözlenir. Kuş zamanla güçsüz düşer, zayıflar ve ölüm gelebilir.

Pox

Virüs Daha çok genç kuşlarda görülen bir hastalıktır. Kuşun derisinde kahverengimsi renklenmeler oluşur. Nefes alma ve yem yeme sorunları vardır. Hastalığın ilk aşamalarında tüysüz bölgelerde, ayak üzeri, göz çevresi ve gaga başlangıcında siğil benzeri sonradan üzeri kabuk bağlayan yaralar oluşur. İrin üreten bu yaralar 15 gün kadar sonra kendiliğinden kaybolurlar. Aynı anda veya daha sonra kuşun ağızının içinde ve damakta sarı renkli sert irin tabakaları gözlenir. Ağız içindeki bu oluşumlar Trichomonas’a çok benzerdir.

Adenovirüs

Virüs Genç kuşlarda ve yeni yavrularda daha çok gözlenen bir hastalıktır. Vücut dokularından herhangi birinde anormal büyüme ve tümör ( ur ) oluşumu ile dikkati çeker. Diğer hastalıklarla birlikte görülme eğilimindedir. Sık sık kusma ve sarı – yeşil renkli ishal gözlenir. Özellikle dişi kuşlarda yumurtlama ve yavru sonrasında ani gelişen ağırlık kaybında bu hastalıktan şüphelenilmelidir.

Circovirus

Virüs Genç kuşlarda ve yeni yavrularda daha çok gözlenen bir hastalıktır. Kuşun genel anlamda savunma mekanizmasını ve bağışıklık sistemini bozucu bir etkisi vardır. Diğer hastalıklarla birlikte görülme eğilimindedir. Gelişme bozuklukları, ağırlık kaybı ve ishal dikkat çekicidir. Solunum yollarında çeşitli sorunlar gözlenebilir. Vücut dokularında bozulmalara ve anormalliklere rastlanabilir.

Aspergilosis

Fungal Genellikle müzmin form izleyen bir hastalıktır. Belirtileri vücutta ve deride olmak üzere iki gruptur. Performans kaybı, kayıtsızlık, güçsüzlük vardır. Solunum yolları sorunları ile birlikte ishal gözlenir. Sonraki aşamalarda ishal koyu yeşil bir renkte olur. Dil ve damaktaki beyaz- sarı – yeşil renkli tabakaların oluşması karakteristik belirtisidir. Deride görüldüğünde, deri döküntüsü, kuşlarda huzursuzluk ve tüy yolmanın yanı sıra, teleklerde çürüme ve kırılarak düşme.

Cadidiasis

Fungal Kursağın hemen altında yer alan bezlimide de şişme, kursaktaki tahıl içeriğinin ara sıra kusulması, ağızdan kan gelmesi gibi karakteristik belirtilerin yanı sıra, ağız içi ve damakta beyaz mantar tabakalarına rastlanır. Kuşlarda genel bir kayıtsızlık hali, ağırlık kaybı, performans kaybı, genç kuşlarda yavaş büyüme gibi sorunlar gözlenir. Hastalığın deride görülmesi durumunda telek çürümesi ve tüy yarılmaları gözlenmektedir.

Trichomonas

Protozon Gaga birleşim yerinde dışardan gözlenebilen ur şeklinde sonradan kabuk bağlayan yaralar gözlenebilir. Bu yaralar Pox yaralarına çok benzer. Trichomonas yaraları sadece gaga birleşim yerinde görülür diğer yerlerde oluşmaz. Dışarıdaki bu yaralar 15 gün kadar sonra kendiliğinden geçer. Bunun yanı sıra aynı Pox’da olduğu gibi ağız içinde sarı renkli peynirimsi yara ve ur gibi oluşumlara rastlanır. Bu yaraların büyümesi solunum sorunları, yem yeme ve su içme zorlukları yaratabilir. Hasta kuşlarda genel bir halsizlik, kayıtsızlık, performans kaybı ve ishal ve kusma gözlenebilir. Hastalığın ileri aşamalarında ölüm gelebilir.

Plasmodiosis

Protozon Hasta kuşlarda anemi ( kansızlık ) en belirgin özelliktir. Kuşlarda nöbetler halinde tekrarlayan ateş yükselmeleri gözlenir. Bu dönemde kuş durgunlaşır, düşünmeye başlar ve tüy kabartır. Daha sonra ateş normale döner ve kuş biraz daha iyi gibi görünür. Genel olarak performans kaybı vardır. Sarımtırak renkli ve beyaz posalı bir ishal gözlenebilir.

Haemoproteosis

Protozon Hasta kuşlarda anemi ( kansızlık ) en belirgin özelliktir. Kuşlarda nöbetler halinde tekrarlayan ateş yükselmeleri gözlenir. Bu dönemde kuş durgunlaşır, düşünmeye başlar ve tüy kabartır. Daha sonra ateş normale döner ve kuş biraz daha iyi gibi görünür. Genel olarak performans kaybı vardır. Sarımtırak renkli ve beyaz posalı bir ishal gözlenebilir

Hexamitiasis

Protozon At sinekleri tarafından güvercinlere taşınan bir hastalıktır. Ağırlık kaybı, kusma ve sulu köpüklü ishal gözlenir. Hastalığın ileri aşamalarında ishal bazen kanlı olabilir. Kuşlarda yeme karşı isteksizlik ve su tüketiminde artış vardır.

Coccidiosis

Parazitsel Coccidia adı verilen mikroskobik bir bağırsak parazitinin neden olduğu bir hastalıktır. Hasta kuşlarda yumuşak ve çok sulu bir dışkı vardır. Halsizlik, uyuşukluk ve ağırlık kaybı dikkat çekicidir.

Roundworms

Parazitsel Yuvarlak solucanlar grubundan 2 türün neden olduğu bu hastalık, özellikle genç güvercinleri etkiler ve ölüme bile neden olabilir. Güç kaybı, ağırlık kaybı, stres hali, tüy yolma, huzursuzluk, performans kaybı gözlenir. Bazen bağırsak iltihabı ve kanamaları gözlenebilir. İshal ve kusma vardır. Parazit güvercinin ince bağırsağında yaşar.

Hairworms

Parazitsel Kıl kurtları olarak grubundan 4 türün neden olduğu bu hastalık, parazit sayısına bağlı olarak bağırsak delinmesi nedeni ile ölüme kadar gidebilir. Güç kaybı, ağırlık kaybı, stres hali, tüy yolma, huzursuzluk, performans kaybı gözlenir. İshal vardır. Ağır vakalarda bağırsak iltihabı ve kanamaları gözlenebilir. Bu durumda ishal kanlı şekilde görülür. Parazit güvercinin ince bağırsağında yaşar.
Parazitsel Mide duvarı kurtları adı verilen bu grubun 2 türü güvercinlerde Bezlimide de bulunur. Bulunduğu bölgede ciddi hasara neden olurlar. Belirgin zayıflama ve güç kaybı yaratır. Halsizlik, uyuşukluk ve ağırlık kaybı dikkat çekicidir.

Tapeworms

Parazitsel Şerit adı verilen bu parazitlerin 2 türü güvercinlerde bağırsaklarda bulunur. Anormal zayıflama, yeme karşı isteksizlik, kayıtsızlık, güç kaybı, tüy yolma ve sürekli tüy karıştırma, stres hali, huzursuzluk, ağır vakalarda bağırsak iltihabı ve kanaması ile birlikte ishal gözlenir. Genç kuşları çabuk etkiler, yavrularda ölümcül olabilir.

Flatworms

Parazitsel Yassı solucanlar olarak adlandırılan bu grubun bir üyesi güvercinlerde kör bağırsakta parazit olarak bulunur. Kilo kaybı, ishal, güçsüzlük ve ağır vakalarda bağırsak iltihabı gibi belirtileri vardır.

Umarım işinize yara Gulumseme

Alıntıdır.....
 Konu: Cvp: mikroplarrrrrr....
 Tarih: 18.05.2013, Saat:00:15
#2
Paylaşım için teşekkürler.
Lutino Male Haydut
White Face Female Gümüş

[Resim: http://i43.tinypic.com/5ycd40.jpg]
 Konu: Cvp: mikroplarrrrrr....
 Tarih: 18.05.2013, Saat:03:47
#3
paylaşım için teşekkür ederim ...
 Konu: Cvp: mikroplarrrrrr....
 Tarih: 18.05.2013, Saat:08:49
#4
paylaşım için teşekkürler..
'' Söz Bitti Şimdi Susma Zamanı ! ''
 Konu: Cvp: mikroplarrrrrr....
 Tarih: 18.05.2013, Saat:09:24
#5
ertuğrulbey teşekkürler paylaşım için, ilaç kullanmadan veterinere baş vurduğumuzda zaten o da mutlaka bir ilaç veriyor değişen bişey olmuyor Smile
KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız [Resim: http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif] butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
 Konu: Cvp: mikroplarrrrrr....
 Tarih: 18.05.2013, Saat:12:01
#6
(18.05.2013, Saat:09:24)AhmetŞ demiş ki: ertuğrulbey teşekkürler paylaşım için, ilaç kullanmadan veterinere baş vurduğumuzda zaten o da mutlaka bir ilaç veriyor değişen bişey olmuyor Smile

Haklısınız Ahmet bey zaten parentez içerisinde veterinere başvurulmasını önerdiğmi belirtim. Benim paylaşma sebebim daha çok acil durumlarda veterinere başvurma imkanı olmayan arkadaşlar içindir. Ayrıca bu kuşlardan anlayan çok fazla veteriner yok neyazık ki. Veteriner eğitimi alan arkadaşlar daha çok büyük baş, küçük baş ve kümes hayvanları üzerine eğitimi alıyorlarmış. bu kuşlar tropik hayvanlar kısmına giriyormuş ve veterinerler bu grup için ayrı bir eğitim alması gerekiyormuş.

Eğitimimi tamamladıktan sonra sultanlarımı Kıbrıs'a getirmek için sağlık belgesine ihtiyacım oldu ve bu konuyla ayrıntılı ilgilenmek zorunda kaldım. Normalde bu kuşlara sağlık belgesini sadece tropik hayvanlar üzerine eğitimini tamamlamış veterinerlerin vermesi gerekiyormuş fakat insanların bu konuda çok fazla bilgisi olmaması ve çok fazla bu konu üzerine eğitim almış veterinerin olmaması nedeni ile normal veterinerlerin de sağlık belgeleri kabul ediliyor.
 Konu: Cvp: mikroplarrrrrr....
 Tarih: 18.05.2013, Saat:12:08
#7
(18.05.2013, Saat:12:01)kainat demiş ki:
(18.05.2013, Saat:09:24)AhmetŞ demiş ki: ertuğrulbey teşekkürler paylaşım için, ilaç kullanmadan veterinere baş vurduğumuzda zaten o da mutlaka bir ilaç veriyor değişen bişey olmuyor Smile

Haklısınız Ahmet bey zaten parentez içerisinde veterinere başvurulmasını önerdiğmi belirtim. Benim paylaşma sebebim daha çok acil durumlarda veterinere başvurma imkanı olmayan arkadaşlar içindir. Ayrıca bu kuşlardan anlayan çok fazla veteriner yok neyazık ki. Veteriner eğitimi alan arkadaşlar daha çok büyük baş, küçük baş ve kümes hayvanları üzerine eğitimi alıyorlarmış. bu kuşlar tropik hayvanlar kısmına giriyormuş ve veterinerler bu grup için ayrı bir eğitim alması gerekiyormuş.

Eğitimimi tamamladıktan sonra sultanlarımı Kıbrıs'a getirmek için sağlık belgesine ihtiyacım oldu ve bu konuyla ayrıntılı ilgilenmek zorunda kaldım. Normalde bu kuşlara sağlık belgesini sadece tropik hayvanlar üzerine eğitimini tamamlamış veterinerlerin vermesi gerekiyormuş fakat insanların bu konuda çok fazla bilgisi olmaması ve çok fazla bu konu üzerine eğitim almış veterinerin olmaması nedeni ile normal veterinerlerin de sağlık belgeleri kabul ediliyor.

hmm anladım peki bu sağlık belgesini nasıl ve ne şartlarda aldınız? bunuda paylaşırsanız ihtiyacı olan arkadaşlar olacaktır, hatta ap ayrı bir konuda açıklamalı olarak adım adım anlatırsanız bir çok üyemiz faydalanacaktır. uçak v.b. taşıtlardada kimik ve sağlık belgesi olmadan ne yazıkki hayvan taşımacılığı yapılmıyor.
KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız [Resim: http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif] butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
 Konu: Cvp: mikroplarrrrrr....
 Tarih: 18.05.2013, Saat:12:27
#8
(18.05.2013, Saat:12:08)AhmetŞ demiş ki:
(18.05.2013, Saat:12:01)kainat demiş ki:
(18.05.2013, Saat:09:24)AhmetŞ demiş ki: ertuğrulbey teşekkürler paylaşım için, ilaç kullanmadan veterinere baş vurduğumuzda zaten o da mutlaka bir ilaç veriyor değişen bişey olmuyor Smile

Haklısınız Ahmet bey zaten parentez içerisinde veterinere başvurulmasını önerdiğmi belirtim. Benim paylaşma sebebim daha çok acil durumlarda veterinere başvurma imkanı olmayan arkadaşlar içindir. Ayrıca bu kuşlardan anlayan çok fazla veteriner yok neyazık ki. Veteriner eğitimi alan arkadaşlar daha çok büyük baş, küçük baş ve kümes hayvanları üzerine eğitimi alıyorlarmış. bu kuşlar tropik hayvanlar kısmına giriyormuş ve veterinerler bu grup için ayrı bir eğitim alması gerekiyormuş.

Eğitimimi tamamladıktan sonra sultanlarımı Kıbrıs'a getirmek için sağlık belgesine ihtiyacım oldu ve bu konuyla ayrıntılı ilgilenmek zorunda kaldım. Normalde bu kuşlara sağlık belgesini sadece tropik hayvanlar üzerine eğitimini tamamlamış veterinerlerin vermesi gerekiyormuş fakat insanların bu konuda çok fazla bilgisi olmaması ve çok fazla bu konu üzerine eğitim almış veterinerin olmaması nedeni ile normal veterinerlerin de sağlık belgeleri kabul ediliyor.

hmm anladım peki bu sağlık belgesini nasıl ve ne şartlarda aldınız? bunuda paylaşırsanız ihtiyacı olan arkadaşlar olacaktır, hatta ap ayrı bir konuda açıklamalı olarak adım adım anlatırsanız bir çok üyemiz faydalanacaktır. uçak v.b. taşıtlardada kimik ve sağlık belgesi olmadan ne yazıkki hayvan taşımacılığı yapılmıyor.

Bir arkadaş bu konu üzerine bir konu açmıştı :
http://www.sultanpapaganlari.com/konu-yu...rtmek.html
Bende açmayı düşündüm fakat önceden olan konular için tekrar konu açamıyormuşuz. Bu arada benim kullandığım iki havayolu var ve bunların ikisi de kuşları yurt dışı uçuşlarında kabul etmiyor yurt dışı olarak sadece Kıbrıs'a yolculuk için kabul ediyorlar. Diğer havayolları için ayrı bir araştırma yapılabilir aslında muhakkak sitelerinde şartlarını belirticeklerdir. Ama sadece havayolu değil gidilecek ülkenin gümrük şartlarının da bilinmesi gerekiyor. Örneğin Kıbrıs'a getirilen her evcil hayvan belli sürelerde garantina altına alınıyor ve sonra size teslim ediliyor tabi ki hem veteriner hem de günlük bakım ücreti sizden temin ediliyor.

Sağlık belgesi de her veterinere göre değişiklik gösteriyor kimi veteriner eski dışkılarını alıp dışkıda virüs ve parazit bakıyor kimi kanını alıp orda testler yapıp öyle sağlık belgesi veriyorlar. Bazıları da hayvanın dış görüntüsüne tüy parlaklığına ve dışkısının dışarıdan normal görüntüsüne bakıyor. Yani baştada söylediğim gibi bu konuda çok ayrıntılı bir prosedür olmadığı için sağlık belgesi alındıktan sonra resmi kuruluşlar hangi şartlarda aldığınıza pek bakmıyor.

Bu arada kuşlar için ben sadece sağlık belgesi kullandım kimlik istemediler.
 Konu: Cvp: mikroplarrrrrr....
 Tarih: 18.05.2013, Saat:12:30
#9
Paylaşım çok güzel hatta bilgi bankasınada taşınmalı bence teşekkürler
 Konu: Cvp: mikroplarrrrrr....
 Tarih: 18.05.2013, Saat:16:01
#10
(18.05.2013, Saat:12:30)Selman Ferid demiş ki: Paylaşım çok güzel hatta bilgi bankasınada taşınmalı bence teşekkürler

Rica ederim umarım herkese faydalı olur Gulumseme
 


mikroplarrrrrr.... konusu
mikroplarrrrrr.... Konusunun Linki Direk Link
mikroplarrrrrr.... Konusunun HTML Kodu HTML Link
mikroplarrrrrr.... Konusu BBCode Linki BBCode Link
mikroplarrrrrr.... Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş
Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status