• Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
merhaba
#1
Wink 
merhaba arkadaşlar. siteye daha yeni üye oldum. sultan papağanı aldım. büyük bi kafes te aldım. sitede bayaa gezdim videoları izledim yuvarlak kafes almıştım sultan papağanları için iyi değilmiş okuduğum kadarıyla ama kafes burada videolarda gördüğüm kafeslerin 2 katı falan.

daha önce hamster besledim hala da besliyorum. petshoptan hamster ı aldığımda hamster ın 3 ayaklı olduğunu eve gelince farkettim ve petshop sahibi geri götürsem sakat diye atar diye korktuğum ve kıyamadığım için beslemeye karar verdim 4 aydır bizle.

aynı yerden de papağan aldım parçalı olanı önerdiler. grey mutasyonunun dişi olanına benziyordu ama petshop sahibi erkek olduğunu söyledi. tam kafese koyduğu sırada hamster dan ağzımız yandığı için herşeyine dikkat ettik ve ayak parmaklarından biri yamuktu tahmini kırıldıktan sonra yanlış kaynamış. onu değiştirttik. bu petshop çu tam üçkağıtçı Smile başka parçasız düz tüylü aldık ve eve geleli 1 gün oldu. dediklerinizin her şeyi normal dışarıya salmadık yanına sadece kumunu yemeğe katmak için yaklaştım 1 kere. bize uzak köşeye çekilmiş öylece duruyordu. daha sonra gagasını gıcırdattığında uykusunun geldiğini öğrendim şuan uyuyor herhalde çünkü tahtasında hiç kıpırdamadan duruyor. ışığı da kapattım. arada garip sesler geliyor tak tuk diye. okuduğum kadarıyla da mutasyonu grey sanırım. en yaygın bulunan türmüş. erkek olduğunu düşünüyorum. aslında umuyorum çünkü konuşsun diye aldık. salonun en köşesine koydum. duvardan soğuk alır diye de fazla yaklaştırmadım. biraz yüksek bişeyin üstüne koydum. televizyon seviyesinde duruyor. altına gazete serdik. ismini de orço koyduk. Smile hemen yanı başına yere de hamsterı koydum 1. sorum birbirlerinden rahatsız olurlar mı acaba ?

2. sorum bize yem olarak sadece çekirdek verdiler. ay çekirdeği yani. öğrendiğim kadarıyla da günde 6-7 tane yemeleri yetiyormuş onlara. başka ne verebilirim. elma falan duydum. elma suyu verebilir miyim mesela suyuna katıp ?

3. sorum ben gece de uyanık olabiliyorum sabah 6 lara kadar bu süre zarfında aşırı ses veya televizyon açarsam uyanıp rahatsız olur ve psikolojik olarak etkilenir mi ?

video ve resimlerini yarın ekleyeceğim. birde bizde daha ergenliğe girip tüy dökeceğini söyledi petshop ama resimlerden baktığım kadarıyla 1 yaşında dediğiniz yavrulardan büyük gözüküyor ve bana biraz da şişman gibi geldi Smile ilk gün de yanına yaklaşıp resim çekmek istemedim rahatsız olmasın diye.

#2
Arkadaşım öncelikle hayırlı olsun. Yuvarlak kafes sultanlar için uygun değildir kuşların streslerini atabilmeleri ve gelişşimini tam sağlamak için geniş ve kare kafes tavsıye ederim. Kanatlarını rahatca acıp çırpınabilmeleri şarttır. Şöyle düşün 90*90 kabindemi rahat duş alırsın 130*130 da mı.
Tünekleri plastık olmasın kemirgen hayvanlardır ağaç tünek en idailidir. yem olarak çekirdek ve karışık muhabbet yemi kullan, bunların yanında haftada bir veya iki yumurtayı rendeleyip biraz irmikle karıştır hatta birazda cinbebe ez içine. Elma ,armut, biber ,marul ,portakal ,salatalık brokoli verebilirsin.Kafeste kuş kumu ve gaga taşı mürekkep balığı kemiği devamlı bulundur. Haftada 2 kerede banyoluk tak ve bir kere sirkeli su ile fıs fıs yap. Ayrıca sen 6 ya kadar ayaktasın diye onlarıda ayakta bırakma kuşlarında bi gece gunduz dengesi var uyumalları için onlara musade et. geceyi gunduzu bilsinler psikolojıleri için dengeli yaşamaları şarrt

#3
Hoş geldiniz, sultanınız hayırlı olsun. Petshopçunuz biraz garip geldi bana neden renk önermiş ki, ne fark edecekmiş acaba? Siz gözünüze sağlıklı ve sevimli geleni alsaydınız yeterli olurdu Smile
Yuvarlak kafesler boyuttan ziyade yön duyguları ve psikolojileri için tavsiye edilmiyor. Anladığım kadarıyla forumu biraz incelemişsiniz, biraz daha bakarsanız uygun kafes özelliklerini de bulabilirsiniz.
Beslenmesi için ay çekirdeği en yağlı tohumlar arasında olduğu için önerilmiyor. Darı, aspur, aspir, kendir tohumlarından hazırlanmış bir karışım verseniz daha iyi olur. Ben direk yemcilerde bulabiliyorum ama sizin için bulmak sorun olacaksa çeşitli markaların hazır karışık muhabbet yemleri de uygun olur. Ayçekirdeğini (kuşlar için satılanı, bizin yediğimiz değil) ödül olarak verilebilir çünkü gerçekten tadını seviyorlar. Ayrıca beslenme bölümü altında yumurta maması, ballı kraker tariflerinin yanı sıra faydalı zararlı besinlerle ilgili bilgiler de bulabilirsiniz.

#4
38zd6.jpg

ilk resmi ekliyorum bu yakından resim fazla yanına yaklaşmadım. kameranın zoomu ile yakınlaştırdığım için görüntü net çıkmadı.

38zf8.jpg

bu da uzaktan resmi kafesi yanlış ama büyüklüğü yeterli mi ?

tahmini sizce kaç yaşındadır. ve türü nedir normal griye ve pearl erkek olana benzettim ama kafasının arkası gri değil beyaz-sarı karışımı 2 sinin de kafasının arkası gri olurken bendekinin kafası komple açık renklte. ve ağzının hemen altında da sarılar var.

#5
birde erkek sultan papağan sesi dinlettiğimde ötmeye başlıyor. dişi dinlettiğimde hiç ötmüyor. ötüşü tam kesik kesik de değil. tam anlaşılmıyor. biraz daha eve alışmasını bekleyeceğiz artık.

#6
Kuşunuz hayırlı olsun.
Cinnamon mutasyonuna benziyor,erkek.Resim net değil yaşı için bişey söyleyemiyorum...

Erkek (Pearl): Bey
Dişi (Lutino): Peri


Bilgi Güçtür...


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Herkese merhaba emresenpai 0 20 3 saat önce
Son Yorum: emresenpai
  Merhaba Ronay 3 128 26.06.2017, Saat:23:04
Son Yorum: Ronay
  Merhaba Aranıza Katılabilir Miyim? satirli 2 144 25.06.2017, Saat:20:32
Son Yorum: garanti24
  Merhaba, mrthnmmt 3 132 02.06.2017, Saat:02:20
Son Yorum: sezer Bey
Heart Merhaba, aranıza yeni katıldım sanex 12 465 29.05.2017, Saat:23:06
Son Yorum: Emrullah
  Merhaba mustafaokur 0 115 20.05.2017, Saat:11:07
Son Yorum: mustafaokur
  Merhaba Çiiko 2 168 01.05.2017, Saat:20:16
Son Yorum: Çiiko
  Merhaba :) Sılavepapagani 2 154 24.04.2017, Saat:12:20
Son Yorum: raifmeric
  Merhaba, kuşumu soğukta nasıl taşıyabilirim? altinkilici 5 358 24.04.2017, Saat:03:16
Son Yorum: Sılavepapagani
  Merhaba ErtugrulSahin 1 156 14.04.2017, Saat:20:45
Son Yorum: raifmericKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi