• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
lapalar
#1
2dt537a.jpg
bazı durumlarda kullanılması ve kuşun bu olaya alıştırılması çok yararlı olabiliyor. Bilhassa kuşları meyveye alıştırırken çok faydasını görebilirsiniz. Ayrıca kaşıktan yada elden lapa mama yedirmek de, kuşunuzla aranızdaki ilişkinin sağlamlaşması ve samimiyetinizin artması için çok işe yarar bir yöntem. Bilhassa lapa mamanın ılık ılık elden yedirilmesi kuşların “bebekliklerini” anımsamalarına neden oluyor. Doğal olarak yediren kişiyi de “anne” “baba” olarak görme eğilimi artıyor. Rika bana ilk geldiği günden beri (hasta olduğu için hiç iştahlı değildi) lapa mamayla beslendiği için, beni resmen annesi gibi görüyor. Bu yüzden doysa bile, “hadi bakalım, bir lokma daha” dediğimde kerhen de olsa bir lokma alıyor. Benim her sözüm onun üstünde bir “anne lafı” hükmü taşıyor Smile Çok yaramaz olduğu ve kimsenin lafını takmadığı halde, benim kızgın bir bakışım kendisine çeki düzen vermesine yeterli oluyor : D Ve ben bu bağı büyük çapta lapa mama yedirme olayına borçluyum.
mvlr83.jpg
Bunun dışında lapa mama yedirmenin başka yararları da var. Örneğin hastalık durumlarında. Kuşlar hasta olduğunda önce iştahları azalır. Ona zorla çekirdek, meyve sebze ıvır kıvır yedirmek neredeyse imkansızdır. Ancak lapa mama yemeye alışık bir kuş sık aralıklarla elinizden beslenebilir. Hiç olmadı, mama ağıza şırıngayla verilebilir. Lapa mamanın içine istenilen ilaç, doğal bitki, sağlıklı besin vs. katılabilmesi de mümkündür. Sağlıklı beslenmek hasta bir kuş için hayati bir öneme sahiptir. Bu tip acil durumlar çin kuşun önceden lapa mamaya, kaşıktan yemeye ve şırıngayla beslenmeye alıştırılması çok faydalı olacaktır. Ayrıca ishal durumlarında da pirinç lapası doğal bir tedavi yöntemidir. Lapa yemeye alıştırılmamış bir kuşa gerektiğinde pirinç lapası yedirmenin ne kadar zor olabileceğini tahmin ediyorsunuzdur.

Kuşunuzu lapa mamaya nasıl alıştırabileceğinizi anlatmadan önce lapa tariflerini vermek istiyorum.

23moun4.jpg

Temel lapa tarifi

Un (Pirinç, yulaf, buğday unu, bazen mısır unu, soya unu ve irmik de kullanılabilir) : kuşun büyüklüğüne göre un miktarı artar. Bir timnehe bir çay kaşığı un yeterliyken, kongoya 1,5-2 çay kaşığı gerekebilir. Aralarda 5 çay kaşığına kadar çıkılabilir. Sevda papağanı gibi küçükler için yarım çay kaşığı yeterli olacaktır.

Su (içine katılacak karışıma bağlı olacak şekilde taze sıkılmış havuç, domates vs. suyu da kullanılabilir): miktarı una göre artar yada fazlalaşır.

Bu ikisi karıştırılarak bir cezvede pişirilir. Muhallebi kıvamı kazanınca küçük bir kaba boşaltılıp içerik eklenir. Ben kap olarak shot bardağı kullanıyorum. Kahve fincanı ideal bir papağan tabağı olabilir. Rika’yla Arya’nın çeşit çeşit tabak-bardakları var, bulaşığı bile çıkıyor çocuklarımın Smile

Bu temel lapanın içine çeşitli ek besinler/içerikler katılabilir. Ancak içerik katılırken dikkat edilmesi gereken şey, karışımın iğrenç, birbiriyle uyumsuz şeylerden oluşmamasıdır. Genelde belirleyici siz olmalısınız. Eğer bir lapa mama sizin yiyemeyeceğiniz kadar alakasız içeriklerden oluşuyorsa, bunu papağanınız da beğenmez. (bal, yumurta ve limon gibi. Böğk) Papağanların damak tadı bizimki kadar kuvvetli olmasa da, bizimkine yakın bir zevkleri vardır (papağanların bizim yiyemediğimiz acı biberleri rahatlıkla yiyebildiği gerçeğini unutmadan elbette). Bu yüzden yaptığınız karışımın iğrenç bir hal almasına engel olun Acik-agizli-gulumsemeBunlar benim önerilerim:

magf8p.jpg
Temel lapa mama +

----yarım çay kaşığı yoğurt-ince kıyılmış dereotu-bir çitmik buğday ruşeymi

----bir çay kaşığı kadar yumurta sarısı-ince kıyılmış maydanoz-bir çitmik toz kırmızı biber

----bir çay kaşığı tahin-bir çitmik arı poleni-bir çitmik toz tarçın

----rendelenmiş hurma-ince kıyılmış bir iki yabanmersini

----yarım çay kaşığı yoğurt-bir damla bal-bir çitmik zencefil

----domates püresi-toz keten tohumu-bir çitmik safran

----haşlanmış patates püresi-pul kırmızı biber-azıcık yoğurt-bir iki damla limon

----hindistan cevizi rendesi-ince kıyılmış blueberry (mavi yemiş)-üzüm çekirdeği

----brokoli rendesi-domates püresi

----elma püresi-ananas püresi-tarçın

----çilek püresi-muz püresi

Bunun dışından her tür meyveyi püre yapıp içine unlu lapa yerine havanda dövülmüş ceviz-badem türü şeyler katarsanız, farklı bir mama da hazırlayabilirsiniz. Tabii önceleri ceviz-badem türü şeyler daha çok miktarda olacak. Meyve püresinin miktarı yavaş yavaş arttırılacak. Püre ve lapa mamalarını kaşıktan yedirebileceğiniz gibi, ilerleyen zamanlarda direk mama kabına da koyabilirsiniz.
11r3k9k.jpg

Lapa mamasını yemeye alıştırmak için

İlk aşama lapayı parmağınıza alıp papağanınızın ağzına diline hafifçe sürmek olmalı. Diliyle yalanacak dolayısıyla lapanın tadına bakmış olacak. Başlangıç için tatlı lapalardan biriyle başlamanız daha iyi. Papağanlar bilhassa tahin-bal çok sever. Birkaç gün bu şekilde parmağınızla gagasına lapayı sürmelisiniz. Yalandıkça tadına alışacak. Parmağınızla uzattığınız mamayı severek yalandığını yada parmağınızdaki mamayı küçük küçük yemeye başladığını gördüğünüzde kaşığa geçilebilir.

Tabii kaşığa geçmeden önce kaşığı da ona tanıtmalısınız. Bunun en iyi yolu da kafesine ipe asılmış bir kaşık bırakmaktır. İlk defa kaşıkla yedirirken ilk önce siz bir kaşık mamayı küçük küçük yeyin, sonra kaşığı ona uzatın. Kabul etmezse mamayı gagasına kaşıkla sürün. Arya kaşığa sinirlenip ısırmaya kalkmıştı, o arada mamayı da ağzına almış bulundu. Bir iki silkelendi ama sonraki denemelerimde kaşığa ve üzerindeki mamaya karşı tavrı giderek yumuşadı. Sonunda kaşığı da, verdiğim mamayı da itirazsız kabul etmeye başladı.

Kuşunuz kaşık ve mamaya bir defa alışınca artık mamaları çeşitlendirebilirsiniz. Ama ilk başlarken dediğim gibi pirinç lapası+tahin+bir damla bal karışımından başlamanızı öneririm.2jenrq9.jpg

Alıntıdır papağan okulu

#2
paylaşım için teşekkürler mücahit.

#3
güzel ve bilgilendirici bir paylaşım olmuş teşekkürler.

Bir gün kıyamet kopar çöker karanlık
ALLAH bizi affetmez çok günah aldık
Sevenler ayrılamaz,bir plan yaptık
Tüm ÇARŞI cehenneme kombine aldık.


Özel Mesaj İle Yardım Talebi Yasaktır!
#4
+1 helal

#5
teşekkürler, güzel paylaşım ancak bir sorum olacak. lapaya yoğurt da katılabileceği yazılmış. süt ürünleri zararlı diye biliyordum ben, yanılıyor muyum?

#6
Az önce muz püresi yaptım yemedi Smile Akşama elmalı yapıp bir dilim elmanın üstüne sürüp veririm ona mutlaka bayılır Smile

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi