Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

Er-Han avatar
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Kuşumuzu Sebze Meyveye Nasıl Alıştırabiliriz ?


 Konu: Kuşumuzu Sebze Meyveye Nasıl Alıştırabiliriz ?
 Tarih: 16.04.2013, Saat:13:45
#1
Düzgün ve doğru beslenme sağlıklı bir evcil hayvana sahip olmanın ilk şartıdır. Bu kural bütün evciller için geçerlidir.

Papağanlar doğal ortamlarında vakitlerinin büyük bir bölümünü yiyecekleri aramak, sert kabuklu yemişlerin (ceviz, fındık vs), meyvelerin, tohumların ve sebzelerin kabuklarını ayıklayarak yemeğe hazır hale getirmek ile geçirirler. Dolayısı ile bir papağan için beslenme sadece yemek yemek için doğal bir ihtiyaç değil günlük yaşantısının bir parçası olan aktiviteler bütünüdür.

Ev ortamında yaşayan papağanlar, vahşi doğadaki gibi yiyecek aramak durumunda olmadıklarından bu uğraş yerine geçecek benzer aktiviteler, oyunlar geliştirmek kuşun doğal dengesini sağlaması ve oluşabilecek davranış bozukluklarının (bağırma, ısırma, tüy yolma vs...) önüne geçilmesi açısından önemlidir.

Ne yazık ki birçok papağan sahibi ve satıcısı, uğraşmamak, zamansızlık veya bilgisizlik nedeni ile kuşları tek tip besinle (özellikle çekirdek) beslemekte bu da maddi ve manevi olarak önemli bir değere sahip olan papağanların zaman ile hastalanmalarına ve yaşamlarının kısalmasına hatta ölümlere sebep olmaktadır.

Papağanınızın beslenmesinde öncelikle aşağıda belirtilen ana kurallara dikkat etmek gerekir:

- Doğal yollardan alınan vitaminler kimyasal olarak kullanılan vitaminlerden daha faydalıdır.
- Papağanların çoğu tutucudur, çoğu zaman değişime veya değişikliklere karşı koyarlar. Bu yabani hayvanların doğasından gelen bir özelliktir. Vahşi yaşamda anne ve baba olgunlaşma sürecinde yavruya hangi yiyeceklerin nasıl seçileceğini, ne şekilde yeneceğini öğretir. Yavru olarak alınan veya elde yetiştirilen papağanlarda ise bu görev sahiplere düşmektedir. Yeni bir yiyeceğe alıştırmak biraz zaman alabilir ancak zorlamadan ısrarcı olmak gerekir.
- Papağanlar çevresinde yaşayan sürüyü (ki evimizde bu bizleriz) birçok konuda olduğu gibi yemek seçmek ve yemek için de örnek alırlar.
- Olumlu alışkanlıklar genç yaşlarda daha kolay edinilir.
- Aşırı yağlı, içinde koruyucu veya doğal olmayan katkılar içeren yiyecekler papağanlar için uygun değildir.
- Papağanlar her zaman kendileri için en faydalı yiyecekleri seçerek yemezler, çeşitli yiyeceklerin olduğu bir kaptan en fazla beğendiklerini tercih ederler.
- Yiyeceklerin ve suyun tazeliği, temizliği kesinlikle kontrol edilmelidir, özellikle bu yaz döneminde. Bozuk, küflü ve bayat yiyecekler verilmemelidir.
- Son olarak ve de en önemlisi kuşu alıştıracağınızı düşünerek sakın aç bırakmayın! Hem kuşa yazık olur, hem de sizden uzaklaşır. Papağanlar son derece hassas canlılardır ve çok da iyi bir hafızaları vardır, yapılan iyiliği veya kötülüğü asla unutmazlar.


Papağanınızı yeni sebze ve meyveye alıştırmak için birkaç ipucu:

- Mandal veya kıskaç şeklinde çeşitli aksesuarlarla meyve/sebzeleri kuşun kafesine asabilir veya ince ince rendeleyip ayrı bir kapta verebilirsiniz.
- İlgi göstermiyor ise rendelediğiniz küçük parçaları yemlerin üzerine serpiştirebilirsiniz. İlk başlarda ilgi göstermese bile zamanla meyve ve sebzelerin tadına bakacaktır. Düzenli olarak vermeye devam edin.
- Kuşun karşısına geçerek ve bol bol ses çıkartarak, iştahlı iştahlı hatta şapırdatarak meyveyi / sebzeyi yemeniz çok etkili olabilir (ancak bu yöntemin başarılı olabilmesi için öncelikle kuşunuzun size alışmış olması önemlidir). Bunun ardından ikram edilecek yiyeceği genellikle geri çevirmez. Fakat bu yöntemin de işe yaramaması halinde 3-4 saat boyunca yem kabında yalnızca meyve / sebze bulundurmak ve yemese dahi kafesin teline sürekli olarak bir parça meyve / sebze sıkıştırmak yararlı olabilir. Haftalar da sürse eninde sonunda verilen yiyeceğin tadına bakacaktır.
- Hangisi önemli sebze mi, meyve mi? Diye sorarsanız. Ben sebzeye öncelik veririm. Sebzelerin besleyici değeri daha fazla ve daha az şeker içeriyorlar.
- Kurutulmuş meyveleri vermeyin, şeker değerleri çok yüksektir.

Önce alıştırın:

Sebze ve meyve yemeleri için önce onları görmeye alıştırmak gerekir. Kuşlar içgüdüsel olarak alışık olmadıkları gıdaları geri çevirirler. Ona daha önceden verilen yemleri veya onlara neleri yemeyi öğrettiysek onları yerler. Onları teşvik etmek için ufak olduklarında alıştırmaya başlamalı ya da gıdaları görmeye alıştırmalı, yesin veya yemesinler her gün sebzeyi veya meyveyi görmeleri bile zamanla tadına bakmalarını kolaylaştırabilir.

Meyve ve sebze yemesi, bir kuşun sağlığı için son derece önemlidir.
Kuşum meyve ve sebze yemiyor demeyin, meyve ve sebze yedirmeye henüz alıştıramadım diyin, bazen uzun zaman alabilir ama yeterince ısrarlı olursanız sonunda başarmamanız için hiç bir neden yok.

İşte sebze ve meyveye alıştırabilmek için bazı ipuçları (ama unutmayın çok sabırlı ve kararlı olmanız gerek):


Hedefi belirleyin!

Öncelikle başlamak için tek bir sebzeye odaklanabilirsiniz. Önce onu görmeye alışsın. Birçok sebze ve meyve ile denerseniz kafası karışabilir.
Örneğin havuç yılın her döneminde çok kolayca bulunan ve çok faydalı bir sebzedir. Üstelik kuşunuz severse yemekten de bıkmaz. Başlangıçta havucu farklı şekilde sunmaya çalışın, örneğin bir parçayı tellere sıkıştırabilirsiniz veya ufak küp şeklinde yemliğine koyabilirsiniz, rendeleyebilirsiniz, ince dilimler şeklinde veya yuvarlak olarak sunabilirsiniz, uzun çubuklar halinde de olabilir, bir mandal ile de kafese tutturabilirsiniz. Önemli olan kolay ulaşabileceği veya sevdiği bir yere koymanız.

Kuşunuz eğer korkarsa, şaşırmayın, onu henüz tanımadığı için yiyecek bir şey olarak algılamamış olabilir. Başlangıçta onu gagalayabilir veya ona saldırabilir, bu yaklaşım bile fena sayılmaz. Gagasına bulaşması dahi az da olsa tadına baktığının işaretidir.


Sonunda çeşitlilik!

Havuç ile başarılı olduktan sonra, hemen başka bir sebzeye geçebilirsiniz, havuç vermeyi kesmeden tabii ki. Ancak havucun yanına koyarsanız, kuşunuzun yeni gıdayı da yeni bir yiyecek olarak algılamasını kolaylaştırır.
Bu aşamada kuşunuzun sebzeyi ne tarzda ve nasıl sunulmasını sevdiğini öğrenmiş olmanız gerek (rendelenmiş, küp şeklinde, yuvarlak, dilimlenmiş vs vs ).Hatta ince ahşap bir çubuğa bile geçirebilirsiniz.

Örneğin, sevdiği tohumların içinde birkaç yeşil sebze ve havuç parçaları koyarsanız, yemeseler bile tohumlara ulaşmaya çalışırken bunları ayırmak ve gagaları ile sebzeler ile temas etmek zorunda kalırlar. Hatta atmak için ağızlarına almak zorunda kalabilirler, bu bile olumlu bir gelişme olur.


Unutmayın sebze ve meyveler özellikle yaz döneminde birkaç saatten fazla yemlikte durmasın, yenilemeyi sakın unutmayın.

Bütün papağanlar birbirinden farklıdır dolayısıyla sunum tercihi, yiyiş tarzı ve benzeri tercihleri de birbirinden farklıdır. Papağanını sebze ve meyveye alıştırmada henüz başarılı olamamış veya yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olabilmek için sizin de denemiş olduğunuz başarılı yöntemler varsa burada paylaşabilirsiniz.


Paylaşım için Feride Hanım'a teşekkürler ...
 Konu: Cvp: Kuşumuzu Sebze Meyveye Nasıl Alıştırabiliriz ?
 Tarih: 16.04.2013, Saat:14:12
#2
Paylaşım için teşekkürler abi Smile
'' Söz Bitti Şimdi Susma Zamanı ! ''
 Konu: Cvp: Kuşumuzu Sebze Meyveye Nasıl Alıştırabiliriz ?
 Tarih: 16.04.2013, Saat:14:17
#3
Çok güzel bir paylaşım olmuşAlkis
Çilek-Lutino-Dişi
Bulut-White Face Pied-Erkek
Mario-Albino-Dişi
Gomez-White Face heavy Pied-Erkek
Momo- Forpus
 Konu: Cvp: Kuşumuzu Sebze Meyveye Nasıl Alıştırabiliriz ?
 Tarih: 16.04.2013, Saat:14:21
#4
Hoş Paylaşım Olmuş . . .
 Konu: Cvp: Kuşumuzu Sebze Meyveye Nasıl Alıştırabiliriz ?
 Tarih: 16.04.2013, Saat:14:59
#5
MÜKEMMEL BİLGİLER TEŞEKKÜRLERRR....Gulumseme
 Konu: Cvp: Kuşumuzu Sebze Meyveye Nasıl Alıştırabiliriz ?
 Tarih: 16.04.2013, Saat:15:22
#6
Çok yardımcı olacak bu bilgiler.TEŞEKKÜRLER
 


Kuşumuzu Sebze Meyveye Nasıl Alıştırabiliriz ? konusu
Kuşumuzu Sebze Meyveye Nasıl Alıştırabiliriz ? Konusunun Linki Direk Link
Kuşumuzu Sebze Meyveye Nasıl Alıştırabiliriz ? Konusunun HTML Kodu HTML Link
Kuşumuzu Sebze Meyveye Nasıl Alıştırabiliriz ? Konusu BBCode Linki BBCode Link
Kuşumuzu Sebze Meyveye Nasıl Alıştırabiliriz ? Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Yemler Sizce Nasıl ? Bağlamatör 3 305 24.11.2016, Saat:11:42
Son Mesaj: mutan
  Meyve ve sebze yemiyor Poyraz23 3 260 24.11.2016, Saat:11:37
Son Mesaj: mutan
  Meyve sebze Doğa 11 607 27.09.2016, Saat:17:48
Son Mesaj: Yusuf32
Bilgi taze sebze ve meyveleri papağanınıza bu şekilde sunabilirsiniz gzdrdgn 3 477 25.09.2016, Saat:03:49
Son Mesaj: aytaç1993
  nasıl beslemeliyim? kardan100 3 525 05.04.2016, Saat:09:39
Son Mesaj: gkhnsrydn
  Meyve sebze tüketimi EKOL 7 608 19.03.2016, Saat:14:47
Son Mesaj: erkanmedeni®
  Kuşuma limon nasıl vermeliyim? Patron_izmir 5 555 03.03.2016, Saat:17:46
Son Mesaj: saymex
  Sızce nasil.... lütfen bilgilerinizi paylaşin.... Cevdetefe54 2 429 27.02.2016, Saat:19:43
Son Mesaj: öztekin
  Meyve ve sebze yemiyor acaba neden ?? cakooo 5 656 27.02.2016, Saat:12:38
Son Mesaj: asiufuk
  Aminosol vitamin nasıl kullanılmalı? Patron_izmir 2 549 23.02.2016, Saat:19:31
Son Mesaj: newceriBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status