Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).

Fluffy avatar
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Kuşum karaciğer hastasımı?


 Konu: Kuşum karaciğer hastasımı?
 Tarih: 24.08.2013, Saat:20:39
#1
Lütfen yardım edin
 Konu: Cvp: Kuşum karaciğer hastasımı?
 Tarih: 24.08.2013, Saat:21:22
#2
bak bakalım bu belirtiler varmı.kuşun kanadındaki beyaz olması gereken yerler sarı gibi duruyor fotografta.bence eğer hastaysa bile tedavi ettirilebilir.eğer imkanın varsa mutlaka veterinere götür geç olmadan.


Karaciğer hastalığı yavaştır, karaciğer dokusunun yağlanması ile ilerler. Karaciğer hastalığı ilerlediğinde kuş aniden hasta gözükebilir.
Dişiler, erkeklerden daha çok etkilenir. Bu, üreyen dişilerin hormonal faaliyetlerine bağlanabilir. Genç kuşlarda da bu hastalık görülebilir. Bu genellikle, annesi tarafından beslenmesi kesildikten sonra sürekli olarak elde fazla beslenen kuşlarda olur. Elde besleme formüllerinin kalorisi yoğundur ve bebek kuşlar hareketsizdir. Herhangi bir fazla kalori, karaciğerde yağ olarak depolanır. Bu çoğunlukla, doyduktan sonra gene yemek isteyen Avustralya papağanlarında görülür.
Bulgular:

Büyüyen karaciğer, vücut boşluğuna baskı yaptığından zorlukla nefes almaya sebep olabilir.
Kuşun karnı şişkin görülebilir ve bazen karaciğer, omurga altından bile görünür.
Kuş ishal olabilir ve dışkı, safra kesesi salgısı yüzünden normalden daha yeşilimsi bir renkte alabilir.
Kalitesiz tüyler oluşabilir ve cockatiellerde, örneğin, beyaz tüyler daha sarımsı bir renkte alabilir.
Bazı kuşlarda, gaganın etrafında yumuşak alanlar meydana gelir. Kuşlarda fazla büyümüş gagalar ve tırnaklar gelişebilir.
İleri safhadaki karaciğer hastalığı:Toksinler, kan akışını arttırır, merkezi sinir sistemi bulgularına yol açar,pıhtılaşmama ve felç problemleri oluşur.
Kanayan tüy problemleri oluşabilir: Basit bir kan tüyü kırılması, uzun dönemde yaşamı tehdit eden kanamaya dönüşebilir.
Beslenme ve sağlıklı yaşam biçimi ile karaciğer sağlığını desteklemek:

Diyet: Veteriner hekimin, kuşun diyetinde değişiklikler önermesi muhtemeldir. Süregelen protein içerikli beslenme tarzını tercihen organik besinlerle yani yağca fakir olan diyet ile değiştirmek önemlidir.
Yağca fakir ve muhtemelen proteince düşük olan yüksek kaliteli tohumlar, kuşlar için mükemmel bir ana diyetdir.

Not ediniz:
Kuşunuzu tohumlarla beslediğinizde, (portakallar dahil) fazla ekşi meyveler veya C vitamini açısından zengin yiyecekler (C vitamininin besin ve ek gıdalardaki demirin emilmesini artırması nedeniyle) vererek “Demir fazlalığı hastalığı”na yol açmamaya dikkat ediniz.
Tohumları sevmeyen kuşlar için, filizlenilen tohumlar mükemmel bir seçenektir. Filizlenme süreci, tohumdaki yağ deposunu büyüme için kullanacaktır. Bu nedenle filizlenilen tohumlar, yağ bakımından daha düşüktür. Hücreler, sebzeden daha çok hoşlandıklarından, bu da kuşu sebze yemesi için cesaretlendirebilir.Karaciğere daha çok zarar verebilen ve micotoksin içeren yerfıstıkları veya diğer yiyecek maddelerini vermeyiniz.
Karaciğeri destekleyen ek besinler:
Vitamin eksikliği ile karaciğer yağlanmasının gelişimi arasında ilişkiden ve tedavi için besin desteğinin gerekliliğinden. şüphelenilir ve aşağıdaki vitamin desteğinin yapılması önerilir:
Kolin,
Biyotin,
Metiyonin.
Kolin ve Biyotin (B vitaminleri): yumurta, yumurta sarıları, bira mayası, baklagiller ve tüm tane tahıllarıdır.
Biotin kaynakları; ceviz, meyveler, bira mayası ve esmer prinçtir.
Metiyonin (hücrelerden yağların taşınmasında gerekli olan bir amino asit) şunlarda bulunabilir: Yumurta, balık, et ve süt. Yine de, kuşlar, şekeri sindiremediği için laktoz içeren besinler verilmemelidir. Laktoz neredeyse tümüyle, birçok peynir ürünü, yoğurt veya beyaz peynirin imalat sürecinde çıkarılır, bu maddeler kuşlar tarafından tüketim için genellikle güvenlidir. Uygulayacağınız diyet mutlaka veteriner hekimle birlikte kararlaştırılmalıdır.
Devedikeni, zarar gören karaciğer için çok iyi destektir. Hekim, kuş için uygun tedavi yöntemi ise önerecektir. Herhangi bir devedikeni desteğinde aşırı etil alkolu içermediğine emin olunuz, potansiyel olarak küçük bir kuşu sarhoş edebilir ve alkol karaciğere daha fazla zarar verebilir.(DMG) Dimethilglisin (B16) bir antioksidandır ve karaciğer hastalığı olan kuşlar için iyi bir destektir.
Aşağıdaki ek besinler, kuşlardaki zehirlerin etkisi gidermek için yardımcıdır:

Aloe Detox: Yapılan testler sonucu ilerlemiş karaciğer hastalığı bulunan ve hekimlerce birkaç haftalık ömür biçilen kuşlara, sahipleri tarafından günlük Aloe Detox verilmesi ile tamamen iyileştiği görülmüştür. İçme sularına veya mamalarına katılarak verilir. İçme suyuna katıldığında kuş tadını beğenmeyip su içmeyi kesebilir. Bu süreç içinde iyi gözlenmelidir. Tabiki bu uygulama sadece veteriner hekim tarafıntan tavsiye edilirse uygulması daha doğru olanıdır. Bunun dışında hekim farklı uygulama şeklide sunabilir.


Karaciğerde oluşan problemleri ortadan kaldıran, karaciğer sağlığını koruyan otlar:

Aloe,
Devedikeni,
Karnıyarık otu tozu,
Karahindiba ve diğerleri.
Birçok olayda, karaciğer hastalığıyla beraber ikincil hastalıklar oluşur ve veteriner hangi ilaç tedavisinin, karaciğeri zehirlemeyeceğine karar verecektir. Birçok ilaç karaciğer tarafından değiştirilir veya atılır, bundan dolayı hekim, dozajları ayarlayabilir.

Alıştırma: Hareketsiz bir kuşla uğraşıldığında, alıştırmalara yavaşça başlanmalı ve aşamalı olarak artırılarak ilerlemelidir. Kanat çırpma alıştırmaları, merdiven tırmanma ve yürüyüş güvenlidir. Yine de, kuşun, sürekli olarak,herhangi bir anda güç kaybedip kaybetmediği yakından izlenmelidir.Birçok hastalık yapıcı organizmalar ve zehirler, hava ve su yoluyla geçer. Bir problem belirlediğinizde (veya gerçekten önlemeyi düşünüyorsanız) lütfen kuşların içme sularının arıtımı ve havalarının filtre edilmesi için tüm olanakları araştırıp sağlayınız.

Kısaca kanaryanın yağlanması: Fazla hareket edemeyeceği ortamda aşırı yağlı besinlerle beslenerek insanlardaki karşılığı obezite olan bir hastalığa yakalanmasıdır.

Yağlanmanın tesbiti çok basittir: Kanarya kafeste tüylerini kabartmış rahatsızmış gibi oturur, hareketleri azalmış ötümü durmuştur. Ele alınıp karın tüyleri üflendiğinde derisinin altı pembeliğini yitirmiş ve sapsarı gözükür.

Tedavisi: Aynen insanlarda olduğu gibi yağlı besinleri kısıp yeşillik ağırlıklı diyete geçilmesi ve kuşun uçabileceği büyük bir kafese alınması ve/veya oda içerisinde hergün bir miktar uçurulması (spor yaptırılması) şeklindedir.Read more: http://www.serinofil.com/karaciger-hasta...z2cuc7TBVn
Kuşlarınızı veterinere götürün,onlar size muhtaç.

yakışıklı piedim dengesiz kuşum boncuk Male
lutino jessica Female

[Resim: http://img194.imageshack.us/img194/2257/qbqi.jpg]


 Konu: Cvp: Kuşum karaciğer hastasımı?
 Tarih: 24.08.2013, Saat:22:20
#3
Teşekkürler hersey için hemen veterinere götüreceğim
 Konu: Cvp: Kuşum karaciğer hastasımı?
 Tarih: 24.08.2013, Saat:22:23
#4
(24.08.2013, Saat:22:20)Fluffy demiş ki: Teşekkürler hersey için hemen veterinere götüreceğim

inşallah birşeyi yoktur
 Konu: Cvp: Kuşum karaciğer hastasımı?
 Tarih: 01.09.2013, Saat:09:04
#5
inşallah düzelirrrrrrKafasi-karismis
 Konu: Cvp: Kuşum karaciğer hastasımı?
 Tarih: 21.06.2014, Saat:16:36
#6
Benim papağanımda zehirlenmeye bağlı olarak çok halsizdi hiç yem yemiyor su içmiyordu.Halsiz kaldıktan tam 28 saat sonra (hayvan ayaklarını yana kaydırmış kanatlarını açmış göğüs kafesi üstünde uyur vaziyette ve ağızdan nefes alıp veriyor) 10ml sanırım serum yapıldı. 1 sa. sonra kendine gelmiş ayaklanmıştı. 3 sa sonra ötmeye başlamıştı. Veteriner karaciğeri zarar gördüğü için dışkısının sarı olduğu söyledi. tedavisi için hangi besinleri veya ilaçları önerirsiniz. B16 uygun mudur? iştahı nasıl tam bilmiyorum saat 20.00 gibi gidip veterinerden alacağım.
 


Kuşum karaciğer hastasımı? konusu
Kuşum karaciğer hastasımı? Konusunun Linki Direk Link
Kuşum karaciğer hastasımı? Konusunun HTML Kodu HTML Link
Kuşum karaciğer hastasımı? Konusu BBCode Linki BBCode Link
Kuşum karaciğer hastasımı? Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Yeni kuşum bayıldı soude 4 203 24.03.2017, Saat:18:12
Son Mesaj: raifmeric
  Kuşum Sürekli Kabarıyor PaşaPaşa12 8 308 15.03.2017, Saat:11:54
Son Mesaj: isa
  Kuşum hastamı? Ciko61 3 215 26.02.2017, Saat:23:44
Son Mesaj: Ayşe32
  Kuşum tüylerini kabarıyor! Enes Bey 6 245 05.02.2017, Saat:11:21
Son Mesaj: Elfmdt
  kuşum dışkısını çıkarmış ama düşürememiş sallanıyordu paşa40 5 248 03.02.2017, Saat:07:06
Son Mesaj: paşa40
  Kusum değisik bir ishal yapıyor Alperen8 3 202 31.01.2017, Saat:23:17
Son Mesaj: paşa40
Thumbs Up kuşum kabarık duruyor ömeröztemel 6 285 30.01.2017, Saat:19:16
Son Mesaj: paşa40
  Kuşum Kafesin dibinde duruyor, sorun varmıdır. seffduman 10 459 24.01.2017, Saat:15:08
Son Mesaj: AhmetŞ
  Kuşum Huzursuz ve Çok kaşınıyor. nilhan 8 346 12.01.2017, Saat:12:52
Son Mesaj: nilhan
  Kuşum kanlı tüy döküyor pikachu07 3 228 24.12.2016, Saat:00:45
Son Mesaj: pikachu07Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status