• Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuşum göğüs kuruması oldu diyenler için tavsiye
#1
Selam arkadaşlar kuşumun göğüs kısmı elle dokunulduğu zaman çok kuru ve kemik rahatlıkla çok net hissediliyordu göğüs kurumasından şüphelendim ve pet shopa gittim kendisi aynı zamanda kuş üretimide yapıyor ve baya bilgili bu konularda durumu anlatınca bu durumun kendisininde başına ara sıra geldiğini ve bytril adlı ilacı kullanarak genelde önlediğini söyledi ve nette yaptığım araştırmalar sonucu çoğu veterinerinde bu ilacı tavsiye ettiğini gördüm mesela bi abimiz hertürlü yolu denedikten sonra bir sonuç alamayınca kuşuna tahlil yaptırmış ve göğüs kurumasına sebep olan bakteriden bulunamamış aynı tür belirtiler gösteren ESCHERICHIA COLI (e-coli) adındaki hastalıkmış ve eğer bytril kullanılırsa düzenli olarak bu hastalığa çok faydalıymış burdaki veterinerler pek anlamıyor kanatlı hayvanlardan bugün sordum oda farklı bi ilaç verdi ve bu daha faydalı olur eğer sonuç alamazsan bytrili deneriz dedi ilacın kilosunun 1500 tl civarında olduğunu söyledi doğrumu yalanmı bilemiyorum ama by trilın kutusunun daha pahalı olmasına rağmen bunu önerince aklıma yattı ben 10 tl lik aldım ve bugün uygulamaya başladım ilacın adını gelene kadar unuttum ama faydalı olursa eğer öğrenir buradan size bilgi veririm siz yinede by trill 2,5 isimli ilacı araştırın ve veterinerinize sorarak kullanın inşallah yardımcı olur bu konu ve sonuç alırsınız.

#2
benden de çok değerli bir üretici abimizin kendi tecrübelerini anlattığı bir yazı
yazının sahibi muhabbet kuşu üreticilerinden Günay Dönmez dir.
Değerli dostlar, kuruma olarak adlandırılan hastalıkla geçen birkaç ay boğuştum. Sitede olan yazılardaki tüm tavsiyelere uydum, lakin hiç birinin faydası olmadı.

Bunun üzerine son çare (aslında normalde ilk yapmam gereken şey olduğunu sonunda fark ettim) İstanbul BİLİM Laburatuvarlarında mikro-bioloji testleri yaptırdım.

Sonuçları benim için şok edici oldu, onlarca kuşuma boşuna okadar zaman ızrab çektirmişim ve ölümlerine sebep olmuşum.

2 mikro-biolojik test yapıldı ve ikisi de dışkı örnekleri ile yapıldı. Birinci mantar kültür testi, ikincisi ise Antibiogram testi oldu. Birinci test negatif çıktı, yani herhangibir mantar yada orijinal yazıda adı geçen MegaBakteria ya rastlanmadı. İkinci test Antibiogram esas suçluyu buldu

ESCHERICHIA COLI...yani meşur ve ünlü E-Coli

Test sonucunu kaptığım gibi kendimi veterinerimin yanında buldum. Veterinerim Almanya doğumlu ve orada eğtim almış birisi. Exotic kuşlar hakkında oldukça bilgili. Bana söyledikleri aynen bunlar oldu

ESCHERICHIA COLI bir hastalık değildir, bir bakteri türüdür ve sadece canlılarda değil tüm doğada bulunan bir bakteridir. Kuşlarımızı hasta eden ise ESCHERICHIA COLI bakterisinin kuşun vücüdünda saysının çoğalması. ESCHERICHIA COLI vücüt mekanizmasının ihtiyacı olduğu sayıda ESCHERICHIA COLI üretir ve bunları günlük tüketir. ESCHERICHIA COLI bakterisinin görevi metabolizma için faydalı olan toksinler üretmektir. Bu toksinler metabolizmada diğer bakterilerin ürettiği salgılarla uyum ve harmoni içinde birlikte çalışırlar ve bağırsak florasını dengede tutarlar.

ESCHERICHIA COLI hastalık ve hayati tehdit oluşturmaya başladığı zaman, bu E-coli bakterisinin çok fazla miktarda ürediği anlamına gelir.

Gelelim belirtilere ve diğer önemli faktörlere...buraya dikkat edin derim... ESCHERICHIA COLI tehtidi bir şok diğer hastalığa benzer ve kolaylıkla Kuruma denilen hastalıkla karıştırılır. Aslında bu kuruma denilen olay bir hastalık değildir, kuşumuzun bir hastalık sonucu kurumasıdır...yani hastalığın yarattığı sonuçtur. Bu yüzden size tavsiyem sitedeki yazılardan yola çıkarak kesinlikle kendi-kendinize teşhis koymaya kalkmayın...büyük bir ihtimal ile yanılmış olursunuz. Hatta Kuruma belirtilerine benzer belirtiler gördüğünüzde ilk önce ESCHERICHIA COLI den şüphelenin derim ve mutlaka veterinerinizi kontrol etmesi için çağırın.

ESCHERICHIA COLI sebebi

Hastalığın sebebi e coli bakterisi sayısının vücütta gereğinden fazla çoğalması. Ürettiği toksinlerle öncelikle sindirim sistemini yavşça ve sinsice yok etmesi. Öncelikle bağırsak dengesini bozarak yeşil - fosfor yeşilimsi ishale yol açar. Buna bağlı olarak kuşumuz vücüdundaki su miktarını hızla kaybetmeye başlar, kuşumuz fiziksel olarak zayıflar. Müdahale için artık geç kaldığımız an, kuşumuzun kursağı boşalmamaya başlar, yediği yemleri sindiremez...yemleri kusar veya dışkı ile tüm olarak atar. Burada kuşumuzun kursağı şişmeye başlar (dikkat - kuruma belirtilerinden biri de bu), vücüt otomatik olarak vücüt yağlarından ve kaslardan beslendiği için, kuşun göğüs kemiği jilet gibi çıkar (dikkat - kuruma belirtilerinden biri de bu). Göründüğü üzere...kuruma diye bir hastalık aslında yok, aşırı e-coli sonucu kuş sindirim sistemi ve metabolizma zayıflıyor ve sonuç olarak metabolizma kendi yağ ve kaslardan beslenerek vucudu kurutuyor. Aşırı e-coli görüldüğünde mutlaka Salmonellosis, Trichomoniasis, PMV Paramyxovirus, Adenovirus veya diğer adı ile Adeno-coli, Streptococcus, Ornithosis, Mycoplasmosis, Hexamitiasis, Coccidiosis gibi enfeksyonlar da araştırılmalı...zira e-coli genellikle bu hastalıkların bir veya birden fazlası ile bir arada haraket eder ve genellikle esas e-coli aşırı üremesine de sebep olurlar. Test sonuçlarında bu hastalıkların görünmemesi, tamamaen bizim laburatuvar teknisyenlerinin uygulamasından kaynaklanıyor. Örneğin, boyama dedikleri teknik ile e-coli 2 günlük kültür ekiminde kendini gösteriyor...oysa Trichomoniasis gibi mantar türü test ekimlerinde, Trichomoniasis tespit edilmesi için en az 12 gün kültür ekimi beklenmesi gerek. Bu nedenle laburatuvarda test yaptırırken mutlaka hangi bakteri, virüs ve mantar türlerine test istediğinizi belirtin. Bu konuda acemiliğimin azizliğine uğradım ve laburatuvardan böyle bir talepte bulunmadım...bu nedenle test sonucu 2 günde teslim edildi ve dolayısı ile sadece e-coli tespit edilebildi.

ESCHERICHIA COLI nin en tehlikeli yanı bağırsak duvarlarından sıçrayabilmesi, yani zamanla ESCHERICHIA COLI sinir sistemine (kurumada gördüğümüz denge kayıbı ve kuşun çevresine ilgisizliği), iskelet ve eklemlere sıçraması (kurumada gördüğümüz kısmi felç, ayakta duramaması, salmonella da olduğu gibi kanatlarını vücüt seviyesinde tutamaması gibi)

ESCHERICHIA COLI belirtileri

ESCHERICHIA COLI belirtileri KURUMA diye adlandırdığımız hastalığın belirtilerini 100% taşır...bunun altını birkez daha çizmek istiyorum ve sizi uyarmak istiyorum. Kuruma diye şüphelendiğiniz rahatsızlık, mikrobiolojik test sonucu muhtemelen E Coli olarak karşınıza çıkacaktır.

1. Zayıflama; Genellikle çok geç fark edilir, kuşun zayıfladığını ancak elimize aldığımızda fark ederiz. İlk aşamalarda kuş yağ dokusunu kaybeder, karın ve göğüs yağ dokuları görülmez. İleriki aşamada kas doku kaybıyla, jilet göğüs olur, ölüme yaklaştığının belirtisidir.
2. İştah Kaybı: Çok belirgin olmamakla birlikte akut formlarında iştah hızla azalır.
3. Hareketsizlik: Geç dönem bulgusudur, kuş tünekte kabarmış ve hareketsiz olarak durur.
4. Antibiyotiklere direnç: Birçok antibiotiğe dirençlidir (iyi haber onu yok edebilen antibiotikler de var - tedavi kısmına bakınız)
Diğer bulguları biraz daha spesifiktir, ama yinede tam teşhis koydurucu bulgular değildir.
Bunlar;
1.İshal: Hasta kuş ilerleyen dönemlerde bağırsaklarda gıdalar ve su emilemediğinden ve bağırsaktan dışarı su atıldığından ishal olur, bazen kanlıdır. Ama genellikle geç dönem bulgusudur. Dışkı, koyu yeşil, fosfor yeşil ve siyah olabilir
2. Sindirilmemiş Gıda: Bu bulgu biraz daha spesifiktir, dışkıda iyi sindirilmemiş yem parçaları görülür.
3. Kusma: Anlamak oldukça zordur. Kusmayı anlamanın en iyi yolu kuşun yem yedikten ve/veya su içtikten sonra başını sıklıkla sallaması ve kafes yan duvarlarına yapışmış kırık yem parçalarıdır.

ESCHERICHIA COLIye karşı alınabilecek önlemler

Öncelikle iyi haber, ESCHERICHIA COLI tek başına savaşamayan bir bakteridir. Atağa geçmek için mutlaka 2nci bir dost arar. Bu durumda en iyi bulduğu dost STRESdir. ESCHERICHIA COLI kesinlikle bir stres faktörü ile birlikte hortlar (yani gereğinden fazla üreyip, gereğinden fazla toksin salgılar). Bu nedenle üretimhanede stres faktörlerini minimum seviyede tutmak gerek (lütfen stres yaratabilecek faktörleri araştırın ve oluşmalarına imkan tanımayın).

Bu ikiliye birde yetersiz hijyen şartları eklenirse ESCHERICHIA COLI abimiz SALMONELLA ablamızı davet eder. Böyle bir durumda üretimhanenizi yetkililerin eline teslim edip herşeyi nasıl yok ettiklerini seyretmeniz kalıyor. Bu nedenle hijyene maksimum önem verin. Ayni dezenfektanı kullanmayın. İdeal olarak 2 dezenfektan alın, ve birinin Iyot içerikli olmasına özen gösterin. Bu iki dezenfektana ek olarak çamaşır suyu ve elma sirkesini de ekleyin ve rutin halde devir-daim şeklinde kullanın...böylece bakteriler ve virüzler bağışıklık kazanamazlar.

ESCHERICHIA COLI tedavisi

Kuruma hastalığının tersine, burada iyi haberlerim var e coli birkaç antibiotiğe duyarlı ve tedavisi mümkün. Tarayıcım olsaydı BİLİM Laburatuvarının gönderdiği raporu taratıp buraya eklerdim. Rapordan doğrudan alıntı yapıcam

Duyarlı olduğu antibiotik etken maddeler

Metisilin - Ampisilin - Amoksisilin - Sefazolin - Sefaklor - Sefuroksim - Sefriakson - Seftizoksim - Sefotaksim - Seftazidim - Sefperozil - Sefoperazon - Sefepim - Sefiksim - İmipenem - Sulfametoksazol+Trimetoprim - Gentamisin - Kanamisin - Tobramisin - Amikasin - Netilmisin - Tetrasiklin - Kloramfenikol - Ofloksasin - Siprofloksasin - Danofloksasin - Enrofloksasin - Marbofloksasin - Flumekuin - Cefovecin (Convenia) - Vankomisin

Bu etken maddelerden birine sahip bir antibiotikle E-Coli rahatlıkla tedavi edilebilir. Ben Enrofloksasin etken maddeye sahip meşhur Baytril %2,5 i kullandım. Veterinerimin tavsiyesi üzerine Baytrili 5 gün boyunca uyguladim ve ardından 2 günlük vitamin (supervit forte) kürü uyguladık.

Veterinerimin ekstra tavsiyeleri

Aminoasit, mineraller ve bağırsak florasını düzenleyen yem katkı maddelerini korkmadan kullanmamı tavsiye etti. Piyasada bunların birçok türü var. Benim kullandıklarım - Depomin , DI-A-ZYME 256, TOP-FİT kullanıyorum.

Hijyen - ekipman, yovalık ve ortam hijyeni maksimum düzeyde olmasını tavsiye etti

Stres - stres faktörü oluşmasına izin vermememi tavsiye etti

Umarım benim başımdan geçenler kimsenin başına gelmez. Bu tecrubemi sizinle paylaşmamın sebebi bir teşhis ve tedavi referansı olarak değilde, bir bilgi - şuphe kaynağı olarak başvurabileceğiniz bir adres olması.

Kuruma hastalığı ile kolaylıkla karıştırılabileceğinden, tavsiyem bu linke gidip orada da inceleme yapmanız -
ncgnb6.jpg
194g1t.jpg

#3
Aynen benim bahsettiğimde bu abimiz bende bunu okumuştum paylaşım için sağol

Birde bu ilaç göğüs kurumasına fayda etmez diyecek arkadaşlar eğer sorun göğüs kuruması ise değil bu ilaç hiçbir ilaç fayda etmez ama nasıl olsa göğüs kurumasıdır deyip denemeden hayvanlarımızı ölüme terketmemek adına yaptığım bir paylaşım bu yoksa göğüs kurumasına yüzde yüz faydalı diye bir iddiam yoktur sadece e-coli ise tedavisini yapabiliriz düşüncesi ile aktardım sedece.

#4
Ben bu kuruma konusundan ancak mubişim ölünce haberdar oldum. Yukarıdaki gördüğüm Fotoğraftaki gibiydi ölüğünde karnı ve göğsü daha kötüydü hatta, daha zayıf ve inceydi..Kuluçkaya yatıyordu,aç kalmasın diye küçük kaplarda yem,kum ve bebe bisküvisinden sulu mama koymuştum kafes zeminine , kuyruk ucuna ve kanat uçlarına hafifçe mama bulaşmış ve kurumuştu, 2 gün sonra akşam üstüne doğru iş görüşmesinden gelince baktım hala kuluçkadaydı, beni görünce ötüp ablacım diyerek tüneğe çıktı, silkelendi vs. kuyruğuna uzandı temizleyemedi diye, kuşu elime alıp ılık suyla ıslatmaya çalıştım ki rahat temizlesin ama çok kıvrandı ,yumurtlama döneminde old. içn fazla da sıkmıyordum hemen kafese geri bıraktım , zemine inip ıkındı tütredi yumurtladı,meğer elimdeyken başlamış yumurtlamaya. (o gün de benim eve gelmemi beklemiş yumurtlamak için çünkü tüm yumurtalarını ben varken bakarken yapardı bana gösterip sevinçle dans ederdi öyle neşeli eğlenceli güzel bir kuştu) Neyse yumurtladı.Normalde kanatlarını açıp terleme belirtisi yapardı,nefes nefese kalırdı yorulduğundan,ateş basardı, rahatlayınca hemen yumurtasının üzerine yatardı ama ilk defa o akşam yatmadı. Ve sonrasında dahiç, tüneğe çıkıp oturdu tüylerini kabarttı.uyku moduna geçti. Nasıl olsa eşi yok tek yumurta önemli değil, yoruldu heralde bu sefer canı acıdı yatmayacak, yarın da yumurtasını yer nasılsa dedim. gece boyu ara ara baktım çaktırmadan. Sabaha kadar kulağım ondaydı, ne yem yedi ne su içti, sabha karşı deprem oldu hatta tık yoktu. yine yorgun diye düşündüm, avucumda ıkındığı için zorlandı canı acıdı herhalde diye düşündüm hep. sabah baktım hala aynı yemiyor,içmiyor,ötmüyor, yerinden bile kıpırdamıyordu, tünekte öyle kabarık oturuyordu.veterinere götürddüm kuşçumuz kapalıydı o gün.veteriner yorulmuştur dedi ya da bağırsak paraziti vardır dedi ilaç yazdı,kuşu eline alıp bakmadı bile.elle besle dedi ama ne gösterdi nasıl besleyeceğim i ne de tarif etti. eve geldim , çocuk avutur gibi hadi ablacım bundan ye şundan ye diyerek 6-8-10 civarı yem yedirtmeyi başardım,bir iki yudum su içti yem yeyince. sonra yemliğe çıkıp ayakta öylece uyumaya başladı devam etti daaha doğrusu. gövdesi karamaya başlamıştı . akşam oldu kursağı şişmeye başladı, koyu kırmızı renkli oldu. ertesi gün sabah kahvaltı bile etmeden kuşçuya gittim,kuşu gösterdim durumu krtik dediler, ağızdan verilecek damlatma solüsyonu verdiler. saat başı 2,5 ölçek zorla içir dediler. 3-4 defa anca içirdim. kursaının içinde ten rengi gibi renk dalgalanmaları olduğunu gördüm ama kursak boşaltmıyordu bir türlü gövdesi çok zayıf kemik belliyidi,gövedi koyu kırmızı morumsu olmaya başlamıştı. gagaile burun birleşiminde gaga rengi sarı dan açık uçuk morumsu beyazımsı bir hal aldı,ya kan kaybı ya da oksijensizlik dedim. nefes alabiliyordu , hırıltı yoktu. gözlerini açıp bakıyordu ona seslendiğimde,avucum boyu yatıyordu , hep sırtından sevip okşadım öptüm konuştum , onu yalnız bırakmadım. su içirmeye çalıştım olmadı itiraz ettikçe üstü ıslandı. kafesin tabanına sıcak su torbası koydum havluya sarıp,ceket örttüm üşümesin diye. tünekten hiç düşmedi ama sıkı sıkı tutunmuştu. ertesi sabah uyandığımda ceketini açtım,tünekte başını merakla kaldırımp bana bakaraka sağa sola hareketlendi gayet diri görünüyordu. kafesin kapağını açtım elimi uzatınca gelip yattı hemen, yatağımın içine aldım,o ara kursağından içirdiğim solüsyon kusmus sanırım ya da sızmış ki nevresimi ve çarşafı sarı turuncu rege boyamış lekeler vardı(sonra farkettim),ağzımdan su içirmeye çalıştım gagası soğuktu ama yalandı biraz ağzı ıslanacak kadar,bana baktı.sırtını dinledim sesler geliyordu, sanki iç kanaması var da kan deri altından çoğalıp ilerliyormuş gibi ses( hani naylon poşeti elimizle ağzını kapatıp şişirmeye çalışırken çıtır çıtır ses gelir ya ona benzer bir ses) sonra yatağımın ortasına bıraktım onu ve lavaboya gidip geldim, geldiğimde yatağıma çok cıvık bol solüsyonlu koyu kahve siyaha yakın cıvık kakası beyaz akışkan idrarı vardı. Böbrekler gitmiş sanırımki solüsyonu aynen çıkartmış ki zaten 2,5 gün ne yedi ne içti. sokulmuş yorganıma (üşüdüğü için sanırım) elime alıp mutfağa götürdüm kahvaltı yaparken gözümün önünde olsun diye , bir ara eğilip dilimle gagasını yaladım ki su içsin ağzımdan diye yalandı, bir daha denedim bu sferden sonra çırpınmaya başladı hemen yere koydum minder üstüne çığlık atıp çırpınmaya başladı. gözleri aralık ağzı aralık öldü. Masaya tekrar geri koyduğumda göğüs kemiği resmen görünüyordu deri altından tepe gibi,vücudu kupruydu, rengi koyu mor, kanatlarının altına doğru bu koyu renk ilerlemişti. Elimde günlerdir veteriner kuşçu eczane gezerken kalan insülin iğnesi vardı, öldükten sonra kursağına batırıp çektim, kan mı gelecek solüsyon mu diye çünkü kursağı hala şiş gibiydi. hiç bir şey gelmedi.parmağımla hafifi basarak kursağını yokladım Sad vet.e götürdüğüm gün avutarak konuşarak yemesini sağladığım yemler hala kursağındaydı. Sad Bu fotoğrafları ve belirtileri iyice okuduktan sonra anladım kuruma hastalığına yakalandığını ve bunu ne veterineri ne de kuşçusu anladı. kuşçumuzdaki mantık zaten olduğu kadar olmadığı kader! yem vitamin kuş satıp para kazanmak. Veterinerimizde ilaçlar üzerine eğitim alıp çalışmış mezun olduktan sonra. sürekli malzeme ve ilaç sattı bana . kuşlar hakkında bilgim yok demedi hem sattıklarını hem de muayene parasını çatır çatır aldı. Baytril istedim başka bir ilaç verdi, nerde satıldığını bilmiyordum , normal eczanelerde biz vet. ilaçları satmıyoruz diyorlardı. kimse yardım etmedi ilacı bulamadım. kasığında tümörü de vardı yavrumun Sad tümöre rağmen yumrtluyordu. son yumurtasına kadar hep neşeli konuşkan oyuncuydu. 9 Şubatta eve gelişinin 5 yılı yani 5 yaşına girecekti, aldığımda 50-55 günlüktü. Dişi kuş omasına rağmen çok güzel konuşuyordu , evdekileri tanıyordu,çağırıyordu,cümleler kuruyordu. Temmuz ayında ilk kez benim öğretmediğim bir şekilde bana seslenerek beni uyandırmıştı "ipek böceğim" demişti Smile Ağustosta kuşçuya bırakıp tatile gitmye bile kıyamadım ben onu yanımda götürdüm,gece gündüz plaja gezmeye yürüyüşe hep yanımdaydı, özel taşıma kafesi için çanta dikmiştim,yanımdan hiç ayırmıyordum .Hayatımın en huzurlu keyifli ve mutlu 10 günlük tatili idi. Özel olarak eğitmek için hiçbri zorlama çaba göstermedim. eve geldiği ilk aydan itibaren hep ben konuştum şarkılar söyledim "konuşmasan da olur ötüversen de yeter bana " demiştim bana dünyaları verdi canım kuşum. Sad İshali için kullandığım ilaç bünyesine fazla geldi de zehirlendi mi diye hep ken dimi yedim bitirdim ama 6 güne kadar çoktan zehirleniş olurdu o kadr bile dayanamazdı dedim, yumurtladı ama içinde sırada başka yumurtası vardı da ben mamasını temizlemeye çalışırken yukarı mı kaydı tıkanmamı oldu dedim o da değil şişliği yoktu, tümörü mü patladı dedi ama o da yerinde duruyordu iç kanama dan şüphelendim hep, çok yumurtlayığ az yemekten zayıfladı diye düşündüm he ama şimdi onda seneye yem yeme düzeninin giderek azalmasına tümörünün ilk çıkış ve iyileşme sonra tekrar çıkma zamanına son hallerine .... düşünüyorum da kahroluyorum. Denizli de mubişlerden anlayan bir vet. yoktu. Baytrili zamanında bulup temin edemedim. tümörünün ilk çıkışında kullanmıştım iltihaplı kakasından sonra tümörü şişi inmiş kaybolmuştu, belki ondandır dedim. Amaa yeterince bilgi sahibi değildim, sağlık yardımı yapacak yetkin birileri yotu yakınımda, baytrili de zamanında bulup temin edemedim. Düşündükçe kahroluyorum,aağlıyorum hala. o avuçlarımda çırpınışı çığılıkları gitmiyor aklımdan ,psikolojim çok ciddi şekilde bozuldu. Kafes temizliğini hep kaynar suyla ilaçsız yaptım düzenli aralıklarla,hatta ishal olduğunda her gün temizledim. yemini her kabuk olduğunda üflerdim,suyu hazır tatlı su her gün değiştirirdim,suluğunu da kaynar suyla temizlerdim, tüneklerine kadar kafes içinde ne varsa her hafta , boyası çıkmyan kafes almıştım zehirlenmesin diye.nane yaprağını çok severdi. bahçeden bir kök nane alıp büyük saksıya dikmiştim istediği zaman verebileyim yaz kış diye. Çöpe atmaya kıyamadım , pirinç tanesi kadar atan bir kalbi "canım ablacım,ipek böceğim benim canım ablacım diyen tatlı dilleri vardı, gömdüm bahçeye el ayak değmeyecek gül fidanı dibine. Evin hiç büyümeyecek küçük çocuğu bebeği gibi özenle baktım 4 yaşını bitirmesine 2 ay kala ölmesi benim için dehşet verici oldu. Sad Angel onu çok özlüyorum.

ağızdan kuş beslemeyi, vet.lik ilaç ve mazlzemelerinin satıldığı yeri, hastalık belirtileri (ishal gibi çok bilinenlerin dışındakileri) tedavi yöntemleri, vb. şeyleri öğrendim ama çok geç Sad İlk defa bu kadar uzun süreli, dikkatli(güya), hevesli kuş beslemiştim. 5 Şubat 2005 yılında ölen mubişimden sonra aldığım ilk kuşumdu Sad çocukken de evimizde kuşlarımız oldu ,anne - babamız almıştı ama çocuktuk o zamanları hatırlamıyorum bile. Geride 4 yıllık çok sayıda fotoğraf, video, ses kaydı, sağa sola kaydedilmiş not ,kemirdiği defter ve kitap kenarları kaldı. çok güzel kokuyor en çok da kokusunu özledim. bebek gibi aromalı çok hoş bir kokusu vardı hayvan gibi kokmuyordu. Sad Çok sinsi bir durum bu kuruma hastalığı denen şey Sad ben tümördü,iç kanamaydı acaba zehirlendi mi derken bir baktım gövdesi kapkara kupkuru kemik ortadaSad

#5
Güzel Bir Paylaşım Olmuş TeşekkürlerKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kuşum sürekli böyle duruyor beyaz sıvı şekilde dışkısı var çok korkuyorum Hamster. 3 87 17.07.2017, Saat:17:24
Son Yorum: ravzayilmaz29
Sad Kuşum düşen tüy yerini kanatıyor yavrusultan 0 53 05.07.2017, Saat:16:41
Son Yorum: yavrusultan
  Kuşum Hasta PaşaPaşa12 6 141 03.07.2017, Saat:16:09
Son Yorum: ravzayilmaz29
  Kuşum bunu niye yapıyor Hasan Çamlıdere 4 105 02.07.2017, Saat:19:53
Son Yorum: Mazi86
  gogus kemigi harun3446 14 253 25.06.2017, Saat:18:22
Son Yorum: SedatCengaver
  kusum oldu harun3446 3 88 25.06.2017, Saat:06:36
Son Yorum: harun3446
  Kuşum Hasta PaşaPaşa12 5 146 21.06.2017, Saat:23:03
Son Yorum: SedatCengaver
  anne sultan papağanım kanlı ishal oldu tastt001 0 72 15.06.2017, Saat:00:04
Son Yorum: tastt001
  gögus kuruması berkayyaman67 0 62 14.06.2017, Saat:20:17
Son Yorum: berkayyaman67
  kusum hasta mi acaba harun3446 6 148 12.06.2017, Saat:11:19
Son Yorum: harun3446Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi