• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kusma
#1
Kusma veya yenen yemi geri çıkarma, kafes kuşlarında ciddi hastalıklar nedeniyle ortaya çıkan önemli bir belirtidir. Regürgitasyon dediğimiz, yenen yemin sindirilmeden çıkarılması ile, kusma dediğimiz sindirilmiş gıdaların dışarı çıkarılmasını ayırt etmek her zaman kolay olmayabilir. Bununla birlikte kusma da regürgitasyon da hastalık belirtisi olarak çok sık karşımıza çıkar. Kusmaya neden olan hastalıkları şöyle sıralayabiliriz: Kalp, karaciğer, pankreas ve böbrek hastalıkları, şeker hastalığı, vücuttaki mineral ve elektrolit dengesizlikleri ve travmalar. Kusma ve regürgitasyonun bir diğer sebebi de zehirlenmelerdir. Ağır metaller (çinko, bakır, kurşun gibi), evdeki bazı bitkiler (diffenbachia gibi), sigara dumanı, tuz ve çikolata gibi bazı maddeler, bazı deterjan ve kimyasal temizlik maddeleri de akut ya da kronik zehirlenme nedeniyle kusmaya neden olabilir. Yine bazı ilaçlar da kuşlarda kusmaya neden olabilir. Yüksek proteinli yemler, A, D ve E vitamini fazlalıkları, yüksek miktarda demir içeren besinler, gıda alerjileri, fazla beslenme ve selenyum eksikliği gibi beslenme problemlerinde de kusma ve regürgitasyona rastlanır.

DAVRANIŞ PROBLEMLERİ DE KUSMAYA YOL AÇAR

Mide-bağırsak sistemindeki yabancı cisimler, daralma ya da tıkanmalar, gagayla ilgili problemler ve tümörler sonucunda da kusmayla karşılaşılabilir. Ayna ya da bazı oyuncakları görünce, sahibi yanına gelince heyecanlanınca ya da çiftleşme davranışı olarak kusan kuşlar da vardır. Kusmanın ne zaman başladığını, hangi sıklıkta olduğunu, kuşun neyle beslendiğini, başka hastalık belirtilerinin olup olmadığını, kafes ve çevre koşullarını, daha önce kullanılan ilaçları ve geçirdiği hastalıkları veteriner hekiminize söylemeniz teşhisi kolaylaştırır. Fiziksel muayene, kafesin kontrol edilmesi, dışkı ve kan analizleri ve röntgen gibi görüntüleme teknikleriyle hastalığa neyin yol açtığı tespit edilecektir.Muhabbet kuşları , yediklerini kusmalarına veya öğürmelerine neden olan bir hastalığa yakalanabilirler. Bazen kusmuk, kuru tohumlar ve tahıldan ibarettir ama bir çok durumda kuşlar, yarı-sindirilmiş yiyecek ve asidik sıvı karışımı kusarlar. Bu sıvı, kahverengiden sarı veya beyazımsı renge kadar farklı renklerde olabilir; kokusu da çürükten, balık kokusuna veya ekşi kokuya kadar değişebilir. Yukarıda bahsedilen belirtilere sebep olan çeşitli nedenler vardır. Birisi "Ekşi kusmuktan" bahsediyorsa, bu, çok fazla basit bir tanımlamadır. Aslında, en kötü biçimi ile kuşun yaşamına mal olabilen bir genellemedir. Burada açıklanmaya çalışılacaklar, her olayda bulgular dikkate alınarak esas nedeni bulma zorunluluğunun belirtilmesi içindir.. Aşağıda bahsedilen sebeplerin bir kısmı, hiçbir tipik bulaşıcı hastalık değildir. Ama onlar, çoğunlukla kusmaya sebep hastalıklarla ilişkilendirildiğinden, bu sayfada anlatılmak istenmiştir.

Olası kusma nedenleri

Eşin ya da yavrunun beslenmesi
Mekanik kusma(Aynadaki görüntüyü besleme, yabancı bir madde yutmak vb.)
Zehirlenme, gıda hazımsızlığı
Bakteriyel kursak hastalığı
Kursak mantarı (Candida, Megabacteria veya Kuş mide mayası)
Parazit istilası
Beyin sarsıntısı veya merkezi sinir sistemi tümörleri
İç organ tümörleri (karaciğer, böbrek)
Bunlar, muhabbet kuşlarında yiyeceğin atılmasına en sık yol açan nedenlerin bir kısmıdır. Diğer kuş türlerinde, hastalığın bahsedilen nedenlerinin bir kısmı çoğunlukla gözükmez.

Eşin ya da yavrunun beslenmesi

Bir çok papağan türünde tipik davranıştır: Erkek kuşlar, yedikleri besinleri eşlerine kusar. Bazı erkek kuşlar, erkek kuşları da beslerler. Genelde dişi kuşlar, eşlerini ya da yavrular hariç diğer sürü üyelerini beslemez. Bir kuş için eşini beslemek çok önemlidir. Bu davranış, bir aileyi ayakta tutma isteğini gösterir ve mükemmel bir sağlık için işarettir. Hem de çiftler, bu şekilde beslenme mevsimi boyunca önemli olan yiyeceği paylaşmakla birbirlerine yakınlaşırlar. Dişi, yumurtaları ve/veya yavruları kavrayıp ısıtmak için yuvada otururken, erkek tarafından beslenmeye , yavrularını da beslemeye ihtiyaç duyar. Bundan dolayı bir eş veya yavrunun beslenmesi için kusma , herhangi bir hastalık için belirti değildir.

Nesneye kusma

Ne yazık ki, birçok muhabbet kuşu, etrafında diğer muhabbet kuşlarına ihtiyaç duyan sosyal kuşlar olsa da tek başlarına yetiştirilmektedirler. Bu tek kuşların birçoğunun kafesinde oyuncak olarak plastik kuşlar veya küçücük aynalar bulunmaktadır. Almanya'da , veterinerler birliği, bu aksesurları tehlikeli olarak bildirmiş ve hayvan haklarına aykırı bulmuştur.
Özellikle tek tutulan erkek muhabbet kuşları , aynaları beslemeye yönelirler. Görüntülerini, potansiyel bir eş olarak görür ve iltifat olarak yiyeceğini ona teklif ettiğini düşünür. Ama aynadaki aksi, yiyeceği almayacaktır, bundan dolayı kuş kustuğunu yutar, "Eşine onu teklif eder, yeniden yutar, ve böyle sürüp gider.
Düşünebileceğiniz gibi, kursak mukozası, bir andan sonra ağrı vermeye başlar, veterinerler,bunun bir kursak tahrişine neden olduğunu söylerler. Kuşlar hastalanır ve acı çeker, bir kısım yiyeceği kusar. Normal olarak bize veya evcil hayvanlarımıza zarar vermeyecek olan bakteriler ve diğer mikroplar bulunmaktadır. Ama bir kuşun kursak mukozası, iltihaplandıktan sonra, bu mikroplar harekete geçerler. Sonuç, bakteriler veya mantarların neden olduğu kursak hastalığıdır.
Papağangiller, uzanabilecekleri herhangi bir şeyi kemirmeyi sever. Eğer bir kuş, örneğin bir parça plastik veya tahta yutarsa , o ,kursağa yapışıp mukozayı yaralayabilir. Dokunun bu etkilenmesi, ağır hastalıklar ve kusmaya yol açabilir.

Zehirlenme, gıda hassasiyeti

Muhabbet kuşları ve diğer kuşlar için oldukça ciddidir. Onlar, bizim evlerimizde dolaşırken, bazen egzotik bitkiler gibi zehirli olan şeyleri bulur. Bunları kemirdiğinden de, zehirlenme ile sonuçlanabilir. Bazı bitkiler veya yağlar, mukoza hassasiyetine sebep olur.Zehirlenen kuşlar çoğunlukla, yiyeceği kusar ama her olay da hastalık olarak algılanmamalıdır.
Yiyecek hassasiyeti de, kusturabilir. Bozuk yiyecekler veya insan abur cuburları, kuşlar için uygun değildir. Örneğin, bir muhabbet kuşu, patates kızartmaları veya diğer yağlı yiyeceği yedikten sonra aşırı kusabilir. Lütfen asla taze meyve veya sebze, (tuzsuz) kaynatılmış pirinç veya patatesten başka insan yiyeceğini vermeye çalışmayın

Bakteriyel kursak iltihabı

Belli koşullar altında bakteriler, bizim doğal yaşantımızda olağan karşılansalar, zarar vermeyecek olsalar bile kuşlarımıza zarar verebilirler. Eğer bir kuşun bağışıklık sistemi zayıfsa veya kursağı hassas ise, bu hastalık meydana gelebilir. Bakteri bulaşan doku şişer ve sümüksü biçim içerir. Doku yaralanır , etkilenen kuş iştahını kaybeder. Birçok durumda, kuşlar, bu sıvıyı kursağından çıkararak kurtulmayı dener. Kustuktan sonra , başını sallar ve sıvı parçaları kafa ve yüz tüylerine yapışır Aynı zamanda, kendisine yakın kuşta, tünekte, salıncakta , kafes tellerinde bu sıvılar görülebilir.

Kursak mantarı (Candida, Megabacteria veya Kuş mide mayası)

Bakterilerin dışında diğer mikroplar da kuşlarımıza zarar verebilir. Mantar hastalıkları meydana gelebilir ve çoğunlukla mukoza çevresi iltihaplanmasına neden olur. Birçok olayda maya, sağlık problemlerine neden olur, Mucor türünden mikropların sorumlu olduğu bir pamukçuk veya candidiasis den sözedilir. Kursak iltihapları, kusmaya ve genel hastalığa yol açabilir. Etkilenmiş kuşlar, acı çeker, iştahını kaybeder. Yiyeceklerini kustuktan sonra sonra tüylerine yapışmış sıvı bulabilirsiniz.
Kursak hastalıklarına sebep olabilen başka bir patojen daha vardır. Keşfedildiği zaman, Megabacteria olarak isimlendirildi, ama biz bugün, mantar-benzeri bir organizma olduğunu biliyoruz, bu ismi biraz kafa karıştırmaktadır. Birçok insan bu yüzden, ismi kuşların kursak mayası olarak kullanmaktadır. Problem şudur: Veterinerler her zaman,kursak incelemelerinde Megabacteria'yı bulamaz. Çoğunlukla, mikropların bulunması için iki veya daha çok tetkik gerekir. Aşırı zayıflama ve kilo kaybına varan hastalığa sebep olur.
ALINTIDIR...

#2
Gökay palaşım için teşekürler. Megabacteria nın diğer belirtisi de dışkıda sindirilmemiş yemdir. herkesin buna da dikkat etmesi gerekiyor. çoğu zaman -ben de başta öyle düşündüm- kuş severler dışkının yerdeki yemlere bulaştığını düşünebilir. aman dikkat. tedavisi de sıkıntılıdır. örnek resimler
23u7fhc.jpg
2nbehap.jpg
dy96r4.jpg

#3
Benim muhabbet kuşum ile ilgilenirken birşeyden korktuğunda kanatlarını açıyordu hatta yere yatıyordu kusuyordu sürekli öleceğini sandım veterinere götürdüm strese girmiş ondan dedi.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kusma Nghn 4 165 02.06.2017, Saat:13:49
Son Yorum: Nghn
  Kusma , dışkı sorunu. alpersultan 5 344 01.02.2017, Saat:13:24
Son Yorum: paşa40
  Sultan papağanı kusma meerrtt45 6 491 11.01.2017, Saat:12:39
Son Yorum: meerrtt45
  kanlı ishal ve kusma yardımm bsrcnrkskn 6 451 09.10.2016, Saat:23:15
Son Yorum: bsrcnrkskn
  Kusma ve Sürekli Uyku Hali atmaca 23 1,634 12.08.2016, Saat:20:16
Son Yorum: atmaca
  Halsizlik ve Kusma gokhantiknaz 35 2,741 29.04.2016, Saat:16:51
Son Yorum: gokhantiknaz
  sultan papağanı kusma dışkıda yem göğüs kuruluğu bytrill tedavi SÜMEYRA52 13 2,364 31.03.2016, Saat:17:01
Son Yorum: onur sultancı
  Kusma Limon78 3 622 11.02.2016, Saat:11:59
Son Yorum: Limon78
  Durduk yere kusma Limon78 0 697 11.02.2016, Saat:11:56
Son Yorum: Limon78
  gagasından ve burnundan kan gelerek kusma ve nefes alma zorlugu yardıııım emirhans531 3 876 23.09.2015, Saat:14:12
Son Yorum: emirhans531Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi