• Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuşlarınız Güneş Işığı Alıyor mu? Almıyorsa çözüm UV Işınları ...
#1
Birçok kez özel mesaj ile üretim hakkında detaylar soruluyor bana. Ara ara bazı önemli konularda paylaşımlar yapacağım. Bunlardan biri UV ışınlarıdır. Eğer ki kuşlarınız gün içerisinde güneş ışığı alamıyorsa, ortamda bir UV lambaya ihtiyaç var demektir. Yabancı kaynaklardan çevrilmiş bazı bilgileri aşağıda paylaşıyorum. İlgisini çekenin baştan sona okumasını isterim. Bazı detaylar çok önemli.

Neden kuşlar özel ışıklandırmaya ihtiyaç duyarlar?
İnsanlardan farklı olarak kuşlar güneş ışığının doğal bir parçası olan UV ışınlarını görürler. UV ışınları üreme ve beslenmeye ilişkin davranışlarını etkiler. Evin iç kısımlarındaki odalarında tutulan bir kuş yeterince UV ışığı alamaz. Güneş ışığı pencereden geçtiğinde bile, bu güneş ışığının büyük bir kısmı pencere camı tarafından süzülür ve evdeki alışagelmiş ışık kaynakları da UV ışını yaymazlar.
Eğer bir kuş serbest ortamda yeterince dışarıda tutulmuyorsa, UV ışığının mutlaka tedarik edilmesi gerekir.
Pencere camı ultraviyole ışık için neredeyse %100 olarak filtre etkisi yapmaktadır. Kuşun iyi üreme ve beslenmesi için UV ışığına ihtiyacı vardır, iştah açıcı olarak da bilinmektedir. UV ışığından faydalanamayan bir kuş, hayatı siyah/beyaz olarak gören bir insana benzetilir. Durum bazen daha da farklıdır, bazı kuşlar erkek ve dişi kuşları ayırt edebilmek için uv ışınlarına ihtiyaç duyar.

Kuşlar için renk sıcaklığı 5 800 K’yı geçmemelidir. Gereğinden fazla mavi renk bulunduran ışık tayfı çoğunlukla dişi kuşların üremesini sağlar. Bu nedenle kuşlar için akvaryum lambaları kullanılmamalıdır. Düşük kaliteli bir ışıklandırma göz ve endokrin sistemini olumsuz etkiler, dolayısıyla kuşun sağlığını da. Yanlış yönlendirilen bir ışık huzursuzluk belirtilerine, tüy yolmalarına, genel halsizlik veya güçsüzlük, davranış bozukluklarına ve metabolik sorunlarına yol açabilir.

Vitamin D3’ün önemi
D3 vitamini kuşların sağlıklı kemik gelişimi için gereklidir. Kuşların aksine birçok hayvan derileri vasıtasıyla güneş ışığından D3 vitaminini sentezler. Bunu özellikle mümkün kılan spektrumun UVB-sahasıdır. Kuşlar aynı şekilde D3 vitaminini sentezlemek için derilerini kullanamazlar çünkü derileri tüyleri ile örtülüdür. Birçok kuşta tiroid bezleri kan dolaşımındaki D3 preparatlarını toplar ve tüy köklerinde konsantre halde tutar. Bunlar temizlik esnasında tüylerin aralanmasıyla UVB ışınlarına maruz kalırlar. Kuş bir dahaki temizliği esnasında da tekrar UV ile işlenmiş maddeyi absorbe eder ve yağ Provitamin D olarak vücuda ulaşır. Karaciğer ve böbrekler de bunu D3 vitaminine dönüştürürler.

Kuşların ve insanların görüş kabiliyetindeki farklılıklar
Gözün retina tabakası çeşitli almaçlara sahip olup, bunlar ışığı çeşitli dalga boyları konusunda seçer ve renk bilgilerinin beyine aktarılmasını sağlarlar. İnsanlarda üç farklı almaç mevcuttur. Bunlar da insanların temel renklerden üç tanesini (kırmızı, yeşil ve maviyi) algılamalarını sağlarlar. Bu üç renkli görüş kabiliyeti olarak adlandırılır. Bu üç rengin kombinasyonu binlerce farklı renk kombinasyonunu algılamamızı sağlar. Kuşların dördüncü bir almacı vardır ki bu UV ışığa karşı hassas tepki verir ve bu nedenle de dördüncü bir ana rengi diğer bir ifadeyle UV’yi algılayabilmelerini sağlar. Bu da dört renkli görüş kabiliyeti olarak adlandırılır.
İnsanda UV ışığı göz merceğinden geçemez ama kuşlarda bu kısıtlama yoktur. Son araştırmalar bazı kuşların beş temel renk görebildiğini (yani beş renkli görüş kabiliyetine sahip olduğunu) ve iki farklı UV dalga boyunu da ayırt edebildiğini göstermektedir.

Gün ışığının kuşlar üzerindeki etkileri
Kuşlar ışığı iki şekilde algılarlar. İlk önce göz vasıtasıyla. Gözün retina ağ tabakası ışığın yoğunluk, renk bileşimini ve yönü hakkında sahip olduğu bilgileri iletme yeteneğine sahiptir. Bu bilgiler sonra iki yöne aktarılır, görme sinirleri üzerinde beyine ve özel bir yoldan hipofiz bezlerine (organizmanın endokrin aktivitesinin büyük bir bölümünü kontrol eden bezlere) ulaşır.

Kuşlar gözleri üzerinde bulunan Harder bezi ve niktitan membran (üçüncü göz kapağını oluşturan zar) gibi özel bezler sayesinde başka bir tür ışığı da algılayabilirler. Bu bezler gün ışığının süresini ölçer (Fotoperiyot) ve bu bilgiyi pineal gland’a (yani beyin epifizine) iletir.
Hipofiz bezleri gibi epifiz bezleri de salgı sistemi düzenleyicileri gibi davranırlar ve kuşun metabolizmasını etkilerler. Epifiz bezi beynin arka ucunda, mercimek tanesi büyüklüğünde bir bezdir. Epifiz bezleri uyku ve uyanıklık periyodunu da ayarlar.

Kuşunuzun olabildiğince sağlıklı olması için bu ışığı gün doğduktan bir saat sonra açmalı ve gün batımından da bir saat önce tekrar kapamalıdır. Bu bir kumandalı saat vasıtasıyla daha kolay uygulalabilir. Böylece doğal yıl evresine uygun olarak gün ışığı süresi, aynı şekilde üreme için doğal evre ve bunu takiben kuşun tüy değişimini tamamlaması kontrol altında tutulabilir.
Üreticiler ışık periyodunun 14-16 saate yükseltilmesiyle suni olarak çiftleşme ve üreme dönemlerinin ortaya çıkarabildiğini bilirler. Bazı durumda bu zaman dilimi kademeli olarak uygulanmalıdır. Eğer kademeli olarak zaman diliminin esnetilmesi başarı sağlamıyorsa, aniden zaman diliminin uzatılması arzulanan başarıya ulaştırabilir.


UV ışığının kuşlar için önemi

Kuşların tüyleri UV ışığını yansıtır. Tüyler üzerindeki bu yansıma çiftleşme döneminde de kuşların eşlerini seçmelerinde de etkilidir. UV ışınları üremeyi tetikler. Örneğin bazı kuş türlerini insanlar siyah olarak görse de diğer kuşlar çok renkli görebilir. Durum bazı beyaz kuşlar için de aynıdır. UV ışınları besinleri seçmelerinde de etkilidir. Kuşlar olgun meyveleri daha farklı renklerde görebilirler. Gördüğü renk kuşun iştahını da etkiler. UV ışınlarının sayesinde kırmızı renkler daha canlı ve yeşil renkler de daha canlı görünmektedir. İştahı kesilen bir kuşun UV sayesinde iştahı da açılabilir.

Kuşun yönünü bulmadaki önemi

UV’lerin algısını kuşlar kendilerini yönlendirmek için de kullanırlar. Işığın kutuplanması sayesinde, kuşlar ışığın nereden geldiğini bilirler. Bu da uçarken doğru bir şekilde yönlerini bulmalarını sağlar.

Beslenmede önemi
UV-Algılaması seçici beslenme durumunda önemli rol oynar. Olgun meyveler kuşlara farklı bir renkte görünürler. Polen tozlu çiçekler UV-Reflektif ışıklar yayarlar ki bu kuşların onlara doğru yönelmesini sağlar. UV ile kırmızının tonları daha kırmızı yeşilin tonları da daha yeşil. Yeme konusunda isteksiz bir kuşun iştahı bu şekilde UVA-Işığı vasıtasıyla tetiklenebilir.

Davranışları etkiler
İyi ayarlanmamış bir ışık kaynağı gözbez sistemini etkiler ki bu da kuşun hayatının bütün alanlarına yansır. Dengesiz ışık böylece huzursuzluğa, şiddetli kemirme-parçalama güdüsüne, halsizliğe, bazı davranış bozukluklarına ve metabolizma bozukluklarına yol açabilir.

Kuluçka dönemi
Kuş tüyleri UV-Işığını yansıtır ve bu Tüy-Yansıması kuşların cinsiyet ayrımını yapabilmesinde de rol oynar. Kuşlar UV-Işığını tek başına bir renk olarak ya da renkleri de tanıyabilecek konumda olduğundan gün ışığının UV bölümü başka bir kuşun görülebilir algılamasını oldukça değiştirebilir.
Böylece insan gözüne göre siyah olarak algılanan Mynah-Kuşları, kuşların gözleri ile çok renkli olarak algılanır. Bazı kuş türleri cinsiyeti ayırt edebilmek için UV-Işığına ihtiyaç duyarlar.

Özet olarak, UV ışığının birçok etkisi vardır. D3 vitamininin üretilmesinde, kuşun görüş kabiliyetinin sağlanmasında, besin almasında, davranışlarında ve kuluçka döneminde de etkilidir.

UV ışınlarının önemini inkâr edemeyiz, özellikle gün ışığından faydalanamayan kuşlar için hayati önem dahi taşıyabilirler ancak benim şahsi fikrim her zaman eğer mümkün ise doğal yöntemlerden yanadır, yani özellikle yaz aylarında kuşlarımızı balkona veya dışarı çıkarabiliyorsak, kısa bir süre de olsa doğrudan güneş ışığından faydalanmalarını sağlamaya çalışmalıyız, bu da üzücü olaylara sebep olmamak için tabii ki her zaman gözetimimiz altında olmalıdır.

Çeviri için, Feride Hanım'a teşekkürler.

#2
eline sağlık abi akşam hepsini okuyuacağım Acik-agizli-gulumseme Alkis

KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
#3
Paylaşım icin teşekkür ederim erhan abi anladığım kadarıyla benim kuşların neden tüylerinin sağlıklı olduğunu anladım Smile

Albino
Normal grey

Pastelface platinum hen
Whiteface cinnamon split to pied
#4
paylaşım için teşekkürler Erhan abi devamını bekliyoruz Smile

'' Söz Bitti Şimdi Susma Zamanı ! ''
#5
(15.04.2013, Saat:14:54)yasindayan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Paylaşım icin teşekkür ederim erhan abi anladığım kadarıyla benim kuşların neden tüylerinin sağlıklı olduğunu anladım Smile

Bir nebze de olsa dediğin doğru ama şöyle bir durum var: Önemli olan ışığı direk alması, eğer araya pencere camı giriyorsa cam filtre etkisi yapıyor ve ışığın bir etkisi olmuyor.

#6
(15.04.2013, Saat:14:59)Er-Han Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(15.04.2013, Saat:14:54)yasindayan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Paylaşım icin teşekkür ederim erhan abi anladığım kadarıyla benim kuşların neden tüylerinin sağlıklı olduğunu anladım Smile

Bir nebze de olsa dediğin doğru ama şöyle bir durum var: Önemli olan ışığı direk alması, eğer araya pencere camı giriyorsa cam filtre etkisi yapıyor ve ışığın bir etkisi olmuyor.

Cam sürgülü hava guzel olduğu zamanlar açıyorum direk güneş ışığı alıyor .

Albino
Normal grey

Pastelface platinum hen
Whiteface cinnamon split to pied


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Keşiş mi günes konuru mu Alperen8 12 571 19.01.2017, Saat:23:19
Son Yorum: Alperen8
  Kuşlarınız için instagram hesabı açan var mı? atmaca 11 1,344 18.04.2016, Saat:18:57
Son Yorum: semerkant
  güneş görmüyor mahir 2 660 04.02.2014, Saat:14:27
Son Yorum: mahir
  Petshoplar kuşları nereden alıyor? stdraqon 31 4,266 01.02.2014, Saat:14:17
Son Yorum: arax
  soğuyan havalar için bir çözüm layddarkness 3 847 25.09.2013, Saat:22:06
Son Yorum: Koala
  Soğuyan havaya çözüm ahmet34 17 1,674 25.09.2013, Saat:20:06
Son Yorum: Selman Ferid
  Kuşlarda Güneş Işığı Etkeni xıdır 10 1,622 04.06.2013, Saat:14:39
Son Yorum: Er-HanKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi