• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuşların anatomisi
#1
Kuş, Aves sınıfını oluşturan; yumurtlayan, akciğerli, sıcak kanlı, vücudu tüylerle örtülü, gagalı, iki ayaklı, iki kanatlı uçucu hayvanların ortak adıdır.

İç organlar

Hava delikleri
Göğüs hava torbacıkları
Yemek borusu
Kursak(Taşlık)
Bezli mide
Kalp
Çiğneme midesi
Ciğer
Bağırsak
Karın hava torbacıkları
Akciğer
Yumurtalık
Böbrek
Yumurta kanalı
Dışkılık (Anüs)
Sidik kanalı
Kör bağırsak

Tüy

Kuş tüyleri karmaşık bir yapıdadır. Keratinleşmiş deri hücrelerinden oluşur. Kanat ve kuyrukta yer alan büyük tüyler (telekler) uçmaya yarar. Vücudu, bir kiremit örtüsü gibi kaplayan dış tüyler ıslanmaktan korur, alttaki ince ve yumuşak tüyler ise vücut ısısının kaybını önler.
Bir kuş tüyü, tüy ekseni ve tüy bayrağından oluşur. Tüy ekseni içi boş ve yuvarlak oyan tüy kökü ile içi ilik dolu dört köşeli tüy gövdesinden ibarettir. Tüy bayrağı ise gövdeden çıkan dallardan, bu dallardan çıkan yan dallardan ve bunların üzerindeki ucu çengel gibi küçük dalcıklardan oluşur. Bu çengelli dalcıklar, üzerinde çengelli dalcık bulunmayan yan dalları kavrayarak tüylerin dik durmasını sağlar
Tüyler eksen ve bayrak kısımlarına göre üç gruba ayrılır:

Telekler
Büyük ve uzun tüylerdir. Yan dalcıkları çengellidir ve bu tüyler dik dururlar. Telekler kuş vücudunun belli bölgelerinden çıkarlar. Bu bölgelerin dışında kalan kısımlar ya tamamen çıplak veya hav tüyleri ile örtülüdür. Telekler de; uçma telekleri, kuyruk telekleri ve örtü telekleri olmak üzere üç çeşittir. Telekler çeşitli renklerde olabilirler.

Uçma telekleri
Kanat şekline dönüşen ön ekstremitenin el ve alt kol kısmında bulunur. Genellikle 10 tane el uçma teleği (esas uçma tüyü) kanat ucundan bilek eklemine kadar sıralanır. Daha küçük olan alt kol uçma telekleri (ikinci derece uçma tüyleri) bilek ekseninden dirseğe kadar sıralanır ve sayıları değişiktir. Tüylerin uzunluklarına ve bayrak şekillerine göre kanatlar sivri veya küt bir görünüm alırlar.

Kuyruk telekleri
Kuyruktaki büyük tüylerdir. Uçarken dümen görevini yaparlar. Sayıları genellikle 12’dir. Bazı türlerde 10, bazılarında 20’ye kadar, hatta bazılarında daha fazla da olabilir. Kuyruk telekleri son kuyruk omuruna bağlanmıştır. Buradaki kasların hareketiyle yelpaze gibi açılabilir, aşağı ve yukarı hareket edebilir. Çok değişik şekillerde olan kuyruk tüyleri bazı türlerde körelmiştir.Kuyruk teleklerinin uzunluk ve yapılarına göre basamaklı, kama şekilli yuvarlak, dört köşe, girintili ve çatallı kuyruk şekillerine rastlanır.
Örtü telekleri
Uçma tüylerinin ve kuyruğun dibinde kiremit gibi dizilmiş kısa tüylerdir. Kanatların üst ve alt taraflarında birkaç sıra örtü tüyü bulunur. Üsttekilere kanat üstü örtü tüyler, alttakilere kanat altı örtü tüyleri denir. Uçma teleklerine en yakın olan örtü tüyleri en büyükleridir, bunlar da el ve kol örtü tüyleri adını alırlar. Vücudun diğer bölümleri de çeşitli büyüklükteki örtü tüyleri ile kaplıdır.
Kuyruk şekilleri
Düz kuyruk, yuvarlak kuyruk , kama kuyruk, basamaklı kuyruk, girintili kuyruk, çatal kuyruk.

Hav tüyleri
Yan dalları üzerinde kanca gibi çıkıntıları bulunmadığı için bu tüyler dik durmazlar, yumuşak ve gevşek bir haldedirler. Bu tüylerin gövde kısmı da genellikle ince ve zayıftır. Bazen tüy gövdesi körelmiş olup tüy dallarının hepsi tüy kökünden birbirine çok yakın olarak çıkarlar. Hav tüyleri teleklerinin altında yer alır ve kuşun vücut ısısını korumaya yararlar. Renkleri genellikle beyaz veya gridir.

Kıl tüyleri
Eksenleri uzun ve incedir. Bayrak kısımları körelmiştir. Telek tüyleri arasında dağınık olarak bulunur. Gaga dibinde yer alanlar bazen kalın ve sert sakal veya bıyık kılları haline dönüşürler.

2povddd.jpg
1z52ely.jpg
dg3vjk.jpg

ALINTIDIR. Kaynak : wikipedia

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri
#2
çok güzel paylaşım teşekkürler

#3
Paylaşım için teşekkürler

Tosbik
#4
Teşekkürler...

#5
teşekkürler keşke fotosu da olabilseydi de bilseydik hayvanların neresinde ne var... Blank

1 sultan(pied) Male *Zibidi*
1 muhabbet Male *Fıstık*
#6
(20.11.2012, Saat:23:01)deniz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: teşekkürler keşke fotosu da olabilseydi de bilseydik hayvanların neresinde ne var... Blank

göndericem ama 60 dakika engeline takıldım. bide türkiyede bu kadar çok veteriner varken 1 tanesi bile kuşlarla ilgilenmezmi . türkiyede kuşlarla ilgili bilimsel kaynak hiç yok gibi bişey.

Tıbbi Laboratuvar Teknikeri


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kuşların durduğu oda hakkında rumeliruzgari 2 186 15.03.2017, Saat:04:41
Son Yorum: Emrullah
  Aldığınız Kuşların Fiyatı Nedir? soude 3 414 08.09.2016, Saat:17:14
Son Yorum: szr
  sultanların anatomisi ve beslenme tablosu sultanşükrü 3 3,244 09.05.2014, Saat:19:28
Son Yorum: Osman01
  sultan anatomisi eserr34 4 3,242 16.10.2013, Saat:17:22
Son Yorum: eserr34
  başka kuşların seslerini dinletmem sakıncalımı efecik 4 831 12.07.2013, Saat:15:20
Son Yorum: okanakdemir
  Sultan Papağanlarının Anatomisi ömer02 9 2,630 14.03.2013, Saat:14:48
Son Yorum: ömer02
  Kuşların gözünde Dünya xıdır 7 1,456 01.12.2012, Saat:10:03
Son Yorum: xıdır
  Hasta, Yaralı ve Yetim Kuşların Bakımı mahir 2 1,072 13.10.2011, Saat:22:43
Son Yorum: mahirKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi