• Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuşlarımızın Yiyebileceği Sebzeler,Meyveler, Tahıllar, Tohumlar ve Nutlar
#1
Çok önce çeşitli kaynaklardan derlemiş olduğum yenebilecek bazı besinlerin vitamin, mineral içerikleri bulunmakta. Sizlerle paylaşmak istiyorum.


Sebzeler

Sebzeleri papağanımıza çiğ ya da pişmiş olarak verebiliriz. Tabi piştiklerinde vitamin ve minerallerini önemli ölçüde kaybettiklerinden çiğ vermek daha mantıklı. İlla ki pişmiş verecekseniz en azından haşlama şeklinde değil buharda pişirerek verin. Ancak bazı sebzeler var ki mutlaka iyi pişirilerek verilmesi gerekir. Bunlar; patates, barbunya, yeşil ya da kuru fasulye, bezelye, nohuttur.

Bamya: A vitamini ve magnezyum ile demir içerir. Lif oranı yüksektir.

Barbunya: Çiğ olarak verilmez. Demir, magnezyum ve potasyum içerir.

Bezelye: Çiğ olarak verilmez. A, C,B vitaminleri ile demir, fosfor ve potasyum içerir. Karaciğere faydalıdır.

Brokoli: C, A ve E vitaminleri ile demir, bakır, potasyum ve kalsiyum içerir. Lifli yapısı ile oldukça faydalı bir besindir. Sindirimi kolaylaştırır.

Brüksel Lahanası: E vitamini ve kalsiyum içerir. Pişirilerek verilmesi daha iyidir.

Domates: A, B ve C vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, fosfor ve demir içerir. Yaprakları veya sapı verilmemelidir. Asidik bir sebze olduğundan verilirken dikkatli olunmalıdır. Eğer papağanınızda mide sorunu varsa domates oldukça zararlı olabilir.

Fasulye: Çiğ olarak verilmez.E, B ve A vitaminleri ile fosfor ve kalsiyum içerir.

Fesleğen(Reyhan):Sakinleştirici ve mideyi rahatlatıcıdır. Tüyleri parlaklaştırır.

Havuç: Bol miktarda A vitaminin yanında B, C, D ve E vitaminleri ile fosfor bulunur. Tüylere faydalıdır.

Hindiba: C vitamini ve kalsiyum içerir. Sindirimi kolaylaştırır.

Ispanak: K vitamini açısından çok zengindir. Ayrıca A, B, C ve E vitaminleri ile demir, magnezyum, manganez, kalsiyum, potasyum, fosfor, çinko, Omega -3 yağ asitleri, ve selenyum içerir. Oldukça besleyicidir, yavru dönemlerinde kullanılması tavsiye edilir.

Kabak: B ve C vitaminleri ile potasyum ve fosfor içerir. Böbrek ve mide için faydalıdır.

Karnabahar: İyi bir kalsiyum deposudur, A, C, B grubu vitaminleri ile potasyum, fosfor, fosfat ve demir minerallerini içerir. Bağırsaklara faydalıdır ancak gaz yapabilir. Yaprakları da verilebilir.

Kekik: Solunum yolu rahatsızlıklarına ve bakterilere karşı kullanılabilir. Hafif ağrı kesici özelliği vardır ve mantar oluşmuş ayaklara destekleyici olarak çayı sürülebilir.

Kereviz: K , A, C ve B vitamini ve sodyum, kalsiyum, selenyum, potasyum içerir. Yüksek oranda sodyum içerdiği için çok az verilmelidir. Kızıştırıcıdır, mideyi kuvvetlendirir.

Kırmızı Biber: C ve K vitamini ile kalsiyum ve magnezyum içerir. Solunum yolları rahatsızlıklarında destekleyici olabilir. Kızıştırıcı özelliği vardır.

Lahana: B, C, K ve E vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, kükürt, demir, bakır,manganez içerir. Sindirim için faydalıdır, mideyi korur.

Madımak: E,A, C ve B vitaminleri ile fosfor ve kalsiyum içerir. Vücut direncini artırır.

Marul: A, B, C, D ve E vitaminleri ile iyot, demir, fosfor, bakır bulunur. İceberg gibi renksiz marul çeşitlerinden ziyade yeşil yapraklı çeşitlerde daha fazla vitamin ve mineral bulunur. Çok miktarda vermek ishal yapar.

Maydanoz: A, C, E ve K vitaminleri ve demir, potasyum, magnezyum, kalsiyum, kükürt ve fosfor içerir. Yapraklarından ziyade saplarının verilmesi daha iyidir, yapraklar boğazlarına yapışabiliyor. Böbreklere oldukça faydalıdır.

Nane: A vitamini ve kalsiyum içerir. Rahatlatıcı etkisi vardır.

Pancar: A, B, C ve P vitaminleri ile potasyum, sodyum, fosfor, magnezyum çinko, demir, kalsiyum ve bakır içerir. Böbrekler ve sindirim için faydalıdır. Mide sorunlarında kırmızı pancar kullanılabilir.

[b]Pişmiş tatlı Patates:[/b] B vitamini,bakır, demir, fosfor içerir. Çiğ veya yeşil patates verilmesi zararlıdır. *Haşlanmış olarak verildiğinde ishali keser.

Pazı:A,C,E ve K vitaminleri ile magnezyum ve kalsiyum içerir. Sindirimi kolaydır ve mideye faydalıdır.

Pırasa: C, K ve B vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, silisyum, manganez, kükürt, bakır, iyot ve demir içerir. Sindirime yardımcıdır.

Roka: C ve K vitaminleri içerir. Kızıştırıcı özelliği olup hazmı kolaylaştırır.

Salatalık:A, C ve B vitaminleri ile fosfor, manganez, demir ve kükürt içerir. Su içeriği fazla olduğundan sınırlı miktarda ve kabuğuyla verilmelidir.

Semizotu: Bol C vitamini, demir ve Omega-3 yağ asitleri içerir. Bağırsak kurtlarını döker.

Şalgam: A, B ve C vitaminleri ile kalsiyum, potasyum ve demir içerir. Mide ve karaciğere faydalıdır.

Tere: A, C, D vitaminleri ile glikozitler, demir ve kalsiyum içerir. Kızıştırıcı özelliği vardır, safrayı artırır.

Turp: C,B vitaminleri ile kükürt ve iyot bakımından zengindir. Karaciğere faydalıdır, çimlendirilmiş tohumları besleyicidir. Solunum yolları rahatsızlıklarında destekleyici olarak verilebilir.

Yeşil Biber: C vitamini açısından çok zengindir. Ayrıca A, K, E vitaminlerini de içerir. Acı biberin verilmesinde sakınca yoktur, kuşların bu tat reseptörleri memeli canlılara göre 20-30kat daha az duyarlıdır. Sizin yiyemeyeceğiniz acılıkta bir biberi onları hiç hissetmeden yiyebilirler


Meyveler

Ahududu: Bol miktarda A vitamini vardır.Fazlası ishal yapabilir.

Ananas: A, B ve C vitaminleri ile kalsiyum, manganez ve demir içerir. Protein mayası olduğundan mide ve bağırsaklar için faydalıdır.

Armut: C ve K vitamini ile sodyum içerir. Kansızlığa iyi gelir.

Ayva: A, B ve C vitamini ile potasyum, demir, bakır içerir. Solunum rahatsızlıkları için kullanılabilir.

Böğürtlen:C vitamini açısından zengindir. Fazlası ishal yapabilir.

Çilek: B, C ve K vitaminleri açısından zengin olup demir ve fosfor içerir. Bağırsak kurtlarını döker ve sindirim sistemine faydalıdır.

Dut: C ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum ve demir içerir. Bağırsak kurtlarını düşürür, kansızlığa iyi gelir.

Elma: A ve C vitamini, fosfor, demir, potasyum ve kalsiyum içerir, zengin lif kaynağıdır. Mide ve bağırsak için faydalıdır. Elmanın kabuğundaki vitamin oranı daha fazladır bu nedenle kabuğuyla verilmelidir. Ancak kabukta çeşitli tarım ilaçları olabileceği göz ardı edilmemelidir. Çekirdekleri kesinlikle verilmemeli, çekirdek kısmı komple çıkartılmalıdır(çekirdeklerin bulunduğu sert kısımla beraber).

Erik: A, C, B vitaminleri ile potasyum, fosfor, demir ve magnezyum içerir. Sinirleri yatıştırır. Çekirdeğinin çıkartılarak verilmesi gerekir.

Greyfurt: C, A ve B vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, bakır, sodyum ve fosfor içerir. Karaciğere yardımcı ve bağırsakların çalışmasına faydalıdır. Kuşunuz için herhangi bir ilaç kullanıyorsanız greyfurt vermeyin, bazı ilaçlarla etkileşimi ölüme varan sonuçlar doğurabiliyor.

Hindistan cevizi: C ve B grubu vitaminleri vardır. Suyunda ayrıca potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, bakır, fosfor, sülfür ve klor vardır.

İncir: A, B, C vitaminleri ile sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve demir vardır. Solunum yolu rahatsızlıklarında rahatlatıcı etkisi vardır.

Karpuz: C, B ve A vitamini, potasyum, magnezyum içerir. İyi bir lif kaynağıdır ancak %95'i sudan oluştuğu için sınırlı miktarda verilmelidir.

Kavun: A ve C vitaminleri açısından zengin olup iyot ve krom içerir. Böbreklere faydalıdır.

Kayısı: A, B ve C vitaminleri ile kükürt, demir, kalsiyum, fosfor, bakır, manganez içerir. Besleyicidir ancak çekirdekleri toksiktir.

Kızılcık: C vitamini açısından zengindir. Ayrıca K ve E vitaminleri ile manganez de içerir. Dikkatli kullanılmalı aksi halde ishal yapabilir.

Kiraz:A, C ve B vitaminleri ile potasyum, magnezyum, sodyum, kireç, çinko ve demir bulunur. Aşırı tüketiminde ishal yapabilir.

Kivi: Yüksek miktarda C vitamini ve lif içerir. Ayrıca A vitamini, potasyum, kalsiyum, demir ve magnezyum da içerir. Sindirim sistemi ve solunum sistemi için iyidir.

Kuşburnu: Yüksek miktarda C vitamini içerir. Bağırsak kurtlarını düşürür.

Mandalina: C vitamini açısından zengin olup A ve B grubu vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, demir, brom ve fosfor minerallerini içerir.Kabuğunun iç tarafındaki beyaz kısmı kemirmekten oldukça hoşlanırlar.

Mango: A, C ve B vitaminleri, potasyum, içerir. Kuvvetli bir antioksidandır ve lif deposudur.

Muz: B vitaminleri, C, E ve D vitamini manganez, potasyum, fosfor, iyot içerir. Yüksek enerjilidir. Mideyi koruyucu etkiye sahiptir.

Nar: C ve B vitamini, kalsiyum, demir, potasyum ve fosfor içerir. Bağışıklık sistemi için faydalıdır.

Portakal: C, B, A ve E vitaminleri ile potasyum, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve folik asit içerir. Karaciğer için faydalıdır. Kabuğunun iç tarafındaki beyaz kısmı kemirmekten oldukça hoşlanırlar.

Papaya: Yüksek oranda C vitamini ile K, E ve A vitaminleri, potasyum ve folat içerir. Sindirimi hem kolaydır hem de sindirime yardımcı olur. Yüksek enerji verir.
Şeftali: A vitamini, demir ve potasyum içerir Bağırsak için faydalıdır ancak fazla kullanımında ishal yapabilir.

Üzüm: B, E ve C vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, demir, fosfor, kükürt, sodyum, bor içerir. Böbrekler için faydalıdır.

Vişne: C ve A vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, fosfor, sodyum içerir. Karaciğere faydalıdır.

Yıldız meyve: Yüksek oranda C vitamini içerir, iyi bir antioksidandır. Bağırsaklar için iyidir (özellikle e.coli). Ancak kullanımında ciddi şüpheler vardır özellikle böbrek sorunu olanlarda ciddi sorunlara yol açabileceğinden kullanıp kullanmamak tercihinize kalmış.

Tahıllar,Tohumlar ve Nutlar

Sultan papağanı bakmanın en önemli kısmı onun doğru beslenmesini sağlamaktır. İyi beslenemeyen bir papağanın ömrü kısalır, tüyleri parlaklığını kaybeder, hastalıklara karşı dirençsiz olur, vitamin ve mineral eksikliğine bağlı bir çok semptom geliştirebilir. Onlar doğal yaşamlarında adını sanını bile bilmediğimiz tohumları, tahılları, böcekleri tüketiyorlar. Biz onlara bu zengin menüyü sağlayamasak da çeşitli alternatiflerimiz var. Öncelikle yapmamız gereken sultanlarımıza verebileceğimiz ve asla vermememiz gereken besinleri tanımak, emin olmadığımız besinleri araştırmadan vermemek. Tabi her şeyin fazlasının zarar olduğunu da unutmayalım...

Bir sultan papağanı günde 15 gram yüksek enerjili besin tüketmeli (15 gram, tepeleme 1 çorba kaşığı yeme tekabül ediyor). Tahıl ağırlıklı beslenen bir tür olduklarından günlük besinlerinin %70'i tahıl,çekirdek, tohum ve nut (fındık, fıstık,ceviz,kaju...), %30'u meyve ve sebzeden oluşmalı.

Öncelikle günlük besinlerinin önemli bir yüzdesini oluşturan tohum, tahıl, çekirdek ve nutlara bakalım:

Tahıllar-Tohumlar

Arpa: Zengin lif kaynağıdır ve bol miktarda selenyum içerir. Aynı zamanda bakır, manganez, fosfor, B1, B3, B6 vitaminlerini de bulundurur. Sindirim sistemi için faydalıdır.

Aspir/Aspur: Protein, karbonhidrat ve yağ deposudur. Kalsiyum, fosfor, B grubu vitaminleri,çinko bakır bulunur. Bağırsaklara faydalıdır.

Buğday:Zengin manganez ve lif kaynağıdır. B gurubu vitaminleri, E vitamini, folik asit ve demir bulunur. Buğday kepeğinden mama yapılabilir, çimlendirilmiş buğday E vitamini ve B1 vitamini açısından çok zengindir, özellikle kuluçka döneminde tercih edilir.

Çavdar: Zengin manganez ve lif kaynağıdır. B grubu vitaminleri, folik asit, çinko, kalsiyum içerir. Diğer tahıllarda olduğu gibi kepeğinden mama yapılabilir, pişirmeden yeme katılarak verilebilir.

Kenevir Tohumu (çedene):Yüksek miktarda protein ve albümin içerir, mükemmel bir omega 3 kaynağıdır.

Keten Tohumu: Papağanınıza çimlendirerek verebileceğiniz keten tohumu omega 3 ve yağ asitlerinin dışında bol miktarda ptasyum deposudur.Ayrıca içinde magnezyum demir bakır çinko b12 ve çeşitli vitaminlerde bulunur.Toz haline getirdiğiniz keten tohumunu sultanlarınızın mamasına da karıştırabilirsiniz. (çimlenmeyen keten tohumları bayattır).

Mercimek: Protein deposudur. Çok zengin molibden kaynağıdır,lif, manganez,demir, fosfor, bakır, potasyum, B grubu vitaminleri ve yüksek oranda folik asit içerir. Molibden yüksek miktarlarda alındığında zehirleyici olabiliyor, ne kadarının zararlı olduğunu bilemesek de aşırı mercimek tüketiminden kaçınılması gerektiğini belirtelim.

Mısır: İyi bir lif kaynağı olduğu için bağırsaklara faydalı olan mısır, b3 , b5 , c vitamini ve manganez içerir. Haşlanmış ya da çiğ mısırı koçanıyla birlikte vermeniz onu çok mutlu edecektir. Asla yaklaşmamanız gerekenler ise konserve mısırlar!

Nijer Tohumu: Yağlı bir besindir ancak 1-2 ay içinde kurur doğal olarak kuşlar için çekiciliğini kaybeder. Yeme çok az miktar karıştırılarak verilebilir.


Pirinç: Mineral açısından fakir, karbonhidrat açısından zengindir. B1, B2, E ve K vitaminleri ile manganez,selenyum, magnezyum bulunur. Tuzsuz ve yağsız lapasının ishal olmuş papağanlara verilmesi faydalıdır.

Susam: Kalsiyum, potasyum, A vitamini, bakır, manganez,fosfor, demir içerir. Oldukça yağlı bir tohum olduğundan çok sınırlı verilmelidir (tabi çiğ olarak).

Yulaf: Zengin manganez kaynağıdır. Ayrıca selenyum ve fosfor ve antioksidan içeren lifli bir besindir. B gurubu vitaminleri, E vitamini ve demir bulunur. Yem karışımının içine bir miktar karıştırılarak kullanılabileceği gibi çimlendirilerek, mama yapılarak buharda yumuşatılarak da verilebilir. Oldukça faydalıdır.Nutlar

Badem: Yüksek oranda E vitamini ve karbonhidrat içerir. Ayrıca manganez, magnezyum, bakır, B2, fosfor ve kalsiyum bulunur. Omega 3 kaynağı olduğundan evcillerimiz için önemlidir. Diğer nutlar gibi yüksek oranda yağ içerdiği unutulmadan dozajında verilmelidir.

Ceviz: Çok yüksek oranda omega 3 içerir. A vitamini, kalsiyum,fosfor, bakır ve manganez de bulunur.

Çam fıstığı:B grubu vitaminleri, C vitamini ve omega 3 içerir.

Fındık: Karbonhidrat, protein, E vitamini, B grubu vitaminleri ve yüksek oranda kalsiyum içeren yağlı bir besindir. Kansızlıkta ve kabızlık durumlarında destekleyici olarak kullanılabilir.

Kaju: Bakır, manganez, magnezyum, fosfor, selenyum, çinko ve demir açısından zengindir. D vitamini içerir.

Kestane:Şeker,protein,yağ,sodyum ve potasyum,fosfor,magnezyum, klor, kalsiyum, demir ve sodyum mineralleri ile C, B1, B2 vitaminlerini içerir. Çiğ olarak verilmeli ancak şeker oranı yüksek olduğundan dikkat edilmelidir.

Macadamia: Fındık ile ceviz arası bir nut. Omega 7, protein, karbonhidrat, şeker, kalsiyum, potasyum, selenyum, E vitamini, B grubu vitaminleri, folik asit içerir. Beslenme listesinde az miktarda eklenebilir.

Yer fıstığı:Protein, yağ ve E vitamini açısından zengin bir besin olan fıstıkta B grubu vitaminleri, A vitamini, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum ve kalsiyum, folik asit te bulunur. Aflatoksin içerebildiğinden karaciğer sorunlarına neden olabilir, bu nedenle kabuklu olarak verilmemelidir.
Aşağıda belirtilen çekirdekleri doğal halde bulmanız pek mümkün değil, aktarlarda genelde ilaçlı ve tohumluk olarak satılıyor. Almadan önce ilaçlı olup olmadığını mutlaka sorun. En güzel yöntem ise bu meyveleri yerken çekirdeklerini yıkayıp taze olarak vermek, ya da kurutup stok yapmak.

Üzüm çekirdeği
Kavun çekirdeği
Karpuz çekirdeği
Nar çekirdeği
Kabak çekirdeği

Karpuz, kavun, nar,üzüm çekirdeği verilebilir. Hatta yazın alıp kurutup kışın verebilirsinizSmile sakın ha aktarlardan almayın bu çekirdekleri tohumluk olarak satıyorlar ve ilaçlı oluyor çünkü...

#2
Bilgi bankamızda mevcut bu konular.. SmileEmeğine sağlık, teşekkür ederim.

#3
Ben neden bulamadım kiDodgy

Forum kültürümü kaybetmişim Smile

#4
Güzel Paylasım Tşkler

#5
Böyle ayrıntılı çok güzel olmuş. Bu arada bende yeni birşey öğrendim bir yerde okudum ama emin değilim yine de aklıma düştü ben vermeyeceğim bir daha kiraz sapı zararlıymış bizimkilere benim oğlan bayıla bayıla kemiriyor ama artık vermeyeceğim

Kuşlarınızı veterinere götürün,onlar size muhtaç.

yakışıklı piedim dengesiz kuşum boncuk Male
lutino jessica Female

http://img194.imageshack.us/img194/2257/qbqi.jpg


#6
Kiraz sapının nasıl bir zararı varmış? Sadece ishal yaptığını biliyoru ama başka bir zararı var mı acabaKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yem Karışımı (tohumlar) Limon78 3 786 13.02.2016, Saat:12:17
Son Yorum: Limon78
  Farklı tohumlar eklemeyi düşünüyorum? enclock 0 521 06.02.2015, Saat:12:33
Son Yorum: enclock
  Çimlendirdiğim tohumlar Bıcırık17 5 1,120 21.07.2014, Saat:17:06
Son Yorum: AhmetŞ
  Faydali tohumlar hangileri erentat 2 859 06.09.2013, Saat:17:15
Son Yorum: erentat
  Sultanlarin Yiyebilecegi Cips ve Benzeri Seyler lucky1905 10 1,877 26.01.2013, Saat:09:24
Son Yorum: rascalboyfb
  Tohumlar ve Faydaları isa 2 1,453 22.10.2012, Saat:21:46
Son Yorum: sagocusero
  Dışarda satılan kurutulmuş meyveler Arda 15 2,661 17.04.2012, Saat:13:03
Son Yorum: OkanKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi