• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kuşlardan bulaşan hastalıklar
#1
arkadaşlar sizde biliyorsunuzki çok sevdiğimiz sultanlarla elimizde geldiği kadar çok zaman geçirmeye çalışıyoruz.devamlı haşır neşir oluyoruz.elimizi ısırmasına izin veriyoruz agzımızdan yemek yemesine sesimizi cıkarmıyoruz çok tatlı oldukları içinde öpmeden duramıyoruz. tabi bu burum bende acaba kuşlardan insanlara geçebilecek bir rahatsızlığın olup olmadıgı sorusunu aklıma getiriyor. bu konuda bilgi verebilecek , uyarılarda bulunabilecek yada nacizane kendi fikrini söyleyebilecek arkadaslara şimdiden tsk ederim

#2
Bu makaleyi buldum umarım sorularına tam olarak yanıt olur Smile

Evde Kuş Beslemek

Riskler var tabii ki ama yersiz korkular da.


Sağlıklarına dikkat edilerek, bakım ve hijyen kuralları tam anlamı ile yerine getirildiğinde evde beslenmesinde bir sakınca yoktur. Gereken koşul ve ortam sağlandığında önemli bir rahatsızlığa sebebiyet veren hastalık taşımazlar. Nadiren özellikle yaşlılarda ve immun sistemi düşük kişilerde ağır akciğer enfeksiyonlarına neden olabilirler.


Hayvanların tüylerinden oluşan mikroskobik protein parçacıkları tozlarla birleşerek solunum yollarına ulaşır. Evde hassas bünyeli kişiler, bebekler (bağışıklık sistemlerindeki sorunlar nedeniyle) varsa alerjik reaksiyona neden olur. Ancak hayvanı evden uzaklaştırmak yerine; odaya sokmamak, temas ettirmemek gibi önlemler alabilirsiniz. Ayrıca hayvanın yıkanmasının sağlanmasında yarar var.


Bu makalede de anlatılmaya çalışıldığı gibi kuşlar, bazı hastalıkların insana geçişine neden olabiliyorlar. Özellikle papağangiller aşırı düzeyde tozlu ortam yaratırlar. Tüy dökümlerinde, deri kepeklenmesinde daha da artar. Önlemler, en altta maddeler halinde belirtilmiştir.


Üzerinde durulması gereken diğer bir konu da kuşlarımızı bebeklerin eşyalarından korumaktır. Bebeğe ait talk pudrası, bebek losyonu, bebek maması, kirli bebek bezlerini de kuşun zarar görmemesi için uzak tutmanız gerekir.

Hamilelikte Kuş Beslemek


Kuşlardan (genellikle papağangillerden) insanlara en fazla bulaşma olasılığı olan hastalık "Psittakozis" adı verilen bir enfeksiyondur.


Bugüne kadar hamilelikte görülen psittakozis enfeksiyonu sayısı son derece azdır. Genelde grip benzeri (flu-like) bulgular verir. Son dönemlerde hasta ya da ölü bir kuşla temas öyküsü olan bir hastada zatürre bulguları saptandığında psittakozisten şüphelenilmelidir. Psittakozisin gebelikteki etkileri konusunda ise elde yeterli bilgi yoktur.
Son yıllarda güncellik kazanan "Kuş gribi (Bird Flu)" enfeksiyonun ise enfekte göçmen kuşlarının dışkıları ile tabiatta yaşayan kuşlara geçtiği ve ölümcül olabildiği belgelenmekle birlikte kuştan insana geçişler oldukça sınırlı sayıdadır. İnsandan insana geçiş ise henüz izlenmemiştir.
Tabii kuşlardan en çok etkilenmeye yol açan nefes darlığı, allerji gibi rahatsızlıklarda dikkatli olunmalıdır.
Tüm bu öneriler doğrultusunda; hamilelik döneminde evdeki kuşu başka bir yere göndermeye gerek yoktur.

Aynı Ortamda Sürekli Olarak ve Geceleri Aynı Odayı Paylaşmak


Aynı odada uzun süreli bulunmak ve geceleri onlarla aynı odayı paylaşmak da; belirtilen önlemlerin alınmaması, hastalıkların geçiş yolları hakkında bilgi sahibi olunmaması durumlarında sağlık açısından tehdit oluşturmaktadır.
Bunu daha iyi anlamak için, “Allerjik Alveolitis” hakkında verilen bilgileri de incelemek kaydıyla; zoonotik hastalıklardan önce kuşlarımızla adı çok geçen bir hastalığı gözlemleyelim.


Astım

Hastalığa ait belirti ve bulgular nelerdir ?
Astım, karakteristik olarak ataklar halinde seyreden; nefes darlığı, göğüste sıkışıklık hissi, hışıltılı solunum, öksürük, zor çıkarılan çok koyu, sert ve yapışkan balgam gibi yakınmalara neden olan akciğer hastalığıdır. Hastaların birçoğunda astımla birlikte alerjik rinit (saman nezlesi, alerjik nezle), sinüzit, alerjik konjonktivit (göz alerjisi), egzama gibi hastalık öykülerinin de olduğu saptanır. Yine hastaların atakları ile ilgili özellikler sorgulandığında, bunların çoğu kez gecenin ilerleyen saatlerinde ve sabaha karşı ortaya çıktıkları veya tetikleyen faktörlerle (alerjen, soğuk hava, kirli hava, sigara dumanı) karşılaşma durumunda geliştikleri anlaşılır.
Atakların şiddeti, hafif bir öksürükten ciddi solunum yetersizliğine kadar çok geniş bir yelpazededir. Ataklar kendiliğinden gerileyebilir ya da geçebilir ancak hasta çoğu kez astım ilaçlarını kullanarak rahatlar. Atak sırasında tanı kolaydır çünkü karakteristik muayene bulguları vardır. Atak dışında ise hastalığın öyküsü hekimi astım tanısına yönlendirir. Tanı için hastadan test vs. tetkikler istenir. Genellikle, atak dönemi dışında akciğer grafisi ve solunum fonksiyon testleri normaldir. Alerji testlerinde ise ev tozu akarları, ağaç, çiçek, tahıl polenleri, evcil hayvan tüy ve epitelleri gibi alerjenlere karşı reaksiyon görülebilir.

Tedavi: Astım; hastalık çok ilerleyip geri dönüşümsüz safhaya girmediği sürece kolaylıkla kontrol altına alınıp tedavi edilebilen bir hastalıktır. Astım tedavisinde kullanılan ilaçlar temel olarak solunum yoluyla alınır ve bu ilaçlar 2 grupta ele alınabilir. Birinci grupta semptom giderici yani hastayı rahatlatıcı ilaçlar yer alır. İkinci grupta ise hastalığı tedavi eden ya da bir başka deyişle kontrol altına alan ilaçlar yer alır. Bunların büyük bir kısmı solunum yoluyla kullanılmakla beraber tablet yada enjektabl bazı ilaçlar da, gerektiğinde bu amaçla kullanılabilir. Hastalığın seyri ve hastanın yaşam kalitesi temel olarak bu ilaçlar ile belirlenmektedir. Düzenli tedavi gören hastaların büyük çoğunluğunda, astım yaşamı olumsuz yönde etkilemez. Ancak eksik ya da düzensiz tedavi veya bilinçsiz ilaç kullanımı, hastalığın giderek ilerlemesine, atak sıklık ve şiddetinin artmasına ve nihayetinde hastanın sürekli ataktaymış gibi nefes darlığı ve diğer şikayetlerle yaşamasına neden olur.
Tedavinin önemli bir parçası olan "Alerjen Maddelerden Korunma"dır.


Alerji ve astım doktorları, insanların daha çok toza toz akarlarına, küf mantarlarına, polenlere, hayvan deri döküntülerine ve tüylerine alerjisi olduğunu bildirmektedirler. Bütün bu alerjenlerin ortak iki yanı vardır:
Havayla uçuşan ve gözle görülemeyen mikroskopik maddelerdir.
Nefes alma yoluyla alerjik reaksiyonlara sebebiyet verirler.
Alerjen maddelerden tamamen kaçınmak ve korunmak mümkün değildir. Ancak hava yoluyla nakledilen alerjenleri sürekli solumak birikerek oluşan bir problemdir. Aynı odayı çok uzun zaman diliminde paylaşmamakla ve bu odalarla birlikte yatak odalarımızı da neredeyse alerjenlerden tamamen arındırılmış bir mekan haline getirmekle, birikimin oluşmasını engelleriz.
En çok önerilen "ÇEVRESEL KONTROLLER" : Anti Dust Mite yatak/yastık/yorgan kılıfları, çarşaf/battaniye/yatak koruyucularının vb. sık yıkanması , yeterli güçte filtreli hava temizleme cihazları, akarisidler-alerjen temizlik ürünleri, nemi kontrol altında tutmak, Evde Beslenen Hayvanlar (iyi bakım, birlikte uyumamak..), filtreli elektrik süpergeleri, küflü ortamdan uzak durmak, polen filtreleri.

Kaynak

evcilhayatlar.com

yazar
Selahattin hancı

'' Söz Bitti Şimdi Susma Zamanı ! ''
#3
bu konu forumda zaten var arkadaşlar.

Bir gün kıyamet kopar çöker karanlık
ALLAH bizi affetmez çok günah aldık
Sevenler ayrılamaz,bir plan yaptık
Tüm ÇARŞI cehenneme kombine aldık.


Özel Mesaj İle Yardım Talebi Yasaktır!
#4
hamilelik belirtileri nasıldır arkadaşlar bilen var mı?UndecidedKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kuşlardan Anlayan Veteriner Veritabanı PHI 7 862 06.05.2016, Saat:23:52
Son Yorum: Duygu_
  Başlıca hastalıklar veteriner gerektiren durumlar bomb@y 4 738 30.12.2015, Saat:15:47
Son Yorum: çikoo
  Dışkının YOL açabileceği hastalıklar Nurdan 18 4,358 31.12.2012, Saat:11:16
Son Yorum: ömer02
  Muhabbet Kuşlarındaki Hastalıklar rascalboyfb 0 1,219 16.11.2012, Saat:19:03
Son Yorum: rascalboyfb
  Hastalıklar...!!! rascalboyfb 3 1,515 05.10.2012, Saat:01:34
Son Yorum: ozcan34fb
  Muhabbet kuşumdaki hastalıklar faik_safiye 0 1,765 14.08.2012, Saat:09:39
Son Yorum: faik_safiyeKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi