Sultan Papağanı Forumuna Hoşgeldiniz
Eğer sitemize yaptığınız ilk ziyaretiniz ise, lütfen öncelikle Forum Kurallarını okuyunuz. Forumumuzda bilgi alışverişinde bulunabilmeniz için Kayıt olmalısınız. Üye olmayanlar forumumuzdan yararlanamazlar.
Eğer zaten kayıtlı kullanıcı iseniz, lütfen kullanıcı adınız ve şifreniz ile, Giriş yapınız. (Sitemize üyelik ücretsizdir).
Mybestpetshop
Mehmet avatar
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 1 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

- Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik


 Konu: Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik
 Tarih: 27.04.2011, Saat:22:44
#1
Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik

Kellik:
Kafadaki tüylerin dökülmesidir. Genellikle kanaryalar ve cockatiellerde görülür. Bir hormonal dengesizliğin veya kalıtımın sorumlu olduğu düşünülmektedir. Kellik aynı zamanda eş ya da başka kuşun gagası ile düzeltmesi sonucu da olabilir. İşlevsiz, aşırı küçük ve/veya hastalıklı foliküller kelliğin ortak nedenleridir. Bir kuşta bölgesel tüy kaybı, A vitamini (beslenmesine eklenerek tedavi edilebilir) eksikliğinden de olabilir. Saçkıran da neden olabilir.
Bazı kuşlarda görülen anormal tüy dökümü, başlarındaki tüm tüylerin dökülmesine de yol açabilir. Kuşlar, ilk yavruluk tüy dökümlerinde de maruz kalabilir. Kelliğe tüy bitleri veya tüy matyları da sebep olabilir.

Preen bezi tümörleri

Bu bez büyümüş ve şekli bozulmuştur. Sonuç olarak salgı bezinin üzerinde küçük tüyler büyür , kuyruk tüyleri dökülür ve tekrar büyümez.

Kahverengi Büyüme

Genellikle muhabbet kuşlarında görülür, sümüksü yüzey akıntısına benzer ve kronik hastalıkların birçok tipinde meydana gelebilir. Bazı bölgelerde oluşan enfeksiyonların neden olmadığı söylenebilir ancak ideal tedavi yöntemi, temeli oluşturan nedenin bulunarak belirlenmesi ve müdahale edilmesidir.
Cere (burun deliklerini çevreleyen oluşum) aşırı büyür, boynuzlaşır ve tabakalanır. O, çıkık bir "Boynuz " görünüşünü andırır. Bu durum dişi kuşlarda çok görülür ve dişinin üreme dönemine girdiği sanılır. Erkeklerde ise östrojeni önleyen üreme organı tümörleri akla gelmelidir.
Tedavi: Klasik veteriner hekimler; (özellikle kabarmış ve gagayı engellemişse) az miktarda yağlı losyon, morina karaciğeri yağı, Dettol veya tahriş etmeyen bir merhem uygulanarak nemlendirmeyi ve kümelenmiş oluşumu hafifçe kaldırmayı önerirler.

Polifoliküller

Bir folikülden birden çok tüy sapı büyümesidir. Hiçbir probleme neden olmayabilir veya tüyler ve deride kronik yangıyla birleşebilir. Kaşıntılı polifolikül iltihabı, lovebird ve muhabbet kuşlarında görülür. Kuyruk ve sırt/boyun bölgesi en çok etkilenen alanlardır. Bu duruma bir virüsün yol açtığı düşünülebilir

Yetersiz tüy sağlığı / Uzun süren tüy dökümü

Yetersiz tüy sağlığı/uzun süren tüy dökümü ve pulsu gagalar; kuşun beslenmesindeki metiyonin amino asidi sınırını akla getirebilir. Gaganın biraz etkilenmesi halinde, methionin bazen tüy gelişimini tersine çevirebileceğinden şaşırmamalıyız,. Birçok diğer eksiklik, neyle beslediğinize veya neyi daha çok yediğine bağlı olarak ortaya çıkabilir.
Günlük Essentials3 ve CalciBoost desteği bu kusurları engelleyecek, tüy ve gagaları onaracaktır. Bu tedavi, yeni bir gaganın büyümesi için 9-12 aylık bir süreyi kapsayacak ve dökülen bölüm kısa sürede eski halini almayacaktır

Saçkıran

Tek (yalnız) bir kuşun bedeninin bir yanında, kalın, gri, kabuksu deri ile bölgesel tüy açıklığı görülmüştür. Bunun, Trichopyhton mantarının enfeksiyona yol açmasıyla oluştuğu anlaşılmıştır. Hastalık, tedavi edilebilir olmasına rağmen sahibi tedaviyi kabul etmemiştir.

Ülserli deri iltihabı

Kırmızı, akıntılı, ülserli görünümdedir. Etkilenmiş alan çoğunlukla şişmiştir ve kuş çoğu kez, hastalık göstergesi sayılan yüksek beyaz kan hücresi sayısına sahiptir. Bu hastalık, önceden geçirilen travma, yaralar, şeker hastalığı ve belirli bağırsak parazitleri ile ilişkilendirilebilir. Kuş, derisini yolar ve ülsere dönüştürür. Bu yaralar, çoğu kez kaşıntılıdır ve o bölgeyi daha çok kaşımasına neden olur. Bakteriyel ve/veya mantarsı hastalıklar ikincil lezyonlara yol açar. Tedavi; temeli oluşturan nedenlerin ortadan kaldırılması, yaranın temizlenmesi, uygun olduğu kararlaştırılmış bir antibiyotiğin sistemli kullanımı ve yaranın iyileşmesini sağlamak için kuşun boynuna "collar boyunluk" takılması ile sağlanır Muhabbetkuşları, cockatieller, gri yanaklar, amazonlar ve Avustralya papağanları en çok etkilenenlerdir

Ksantoma

Ksantoma; sarıdan portakal rengine kadar koyulukta, lipit ve kolesterol birikmesinden oluşan derideki çukurumsu bölgelerdir. Göğüs kısmı, uyluklar ve kanat uçları en sık etkilenen yerlerdir. Bu hastalık çoğunlukla yayılmacı aynı derecede de tahrip edicidir. Muhabbet kuşları, cockatieller ve Avustralya papağanlarında en yaygın görülür. Nedeni henüz bilinmemektedir ama aşırı yağlı beslenmelerin katkısı olabilir.
ALINTIDIR.
Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Yüklemek İçin Tıklayın.!
Ara
 Konu: Cvp: Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik
 Tarih: 27.04.2011, Saat:22:44
#2
Teşekkurler.
Sorularınız İçin Lütfen Özel Mesaj Atmayınız, Uygun Başlık İle Uygun Katagoriye Konu Açarak Sorunuz.http://www.sultanpapaganlari.com/images/icons/uyari.gif

Bilgi-Kaynak Bkz: Özel Mesajlar Hakkında URL'ye Git
 Konu: Cvp: Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik
 Tarih: 17.05.2011, Saat:22:50
#3
arkadaşlar benim kuşun başında belirgin bir kellik var.ne tür ilaçlar kullanabilirim...geçermi
Ara
 Konu: Cvp: Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik
 Tarih: 17.05.2011, Saat:22:58
#4
kelligi kafana takma.sen sadece dış parazitler için avispreyini kullan yeterli Smile
Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Yüklemek İçin Tıklayın.!
Ara
 Konu: Cvp: Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik
 Tarih: 18.05.2011, Saat:16:52
#5
tamam içim rahat etti saolun
Ara
 Konu: Cvp: Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik
 Tarih: 20.06.2011, Saat:19:43
#6
kellik lutinolarda cok oluyor kapanir o zamanla kafana takma derim
Ara
 Konu: Cvp: Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik
 Tarih: 24.02.2012, Saat:03:47
#7
Benim Paşa da bildiğin kel . Lutino cinsi , geçer mi bu kesin ? Kafasını sevmeye çekinir oldum daha fazla dökülür tüyleri diye Confused
Ara
 Konu: Cvp: Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik
 Tarih: 30.07.2012, Saat:01:15
#8
benim kuşumda kel olcak galiba 1 haftadır 2 tüyü gitti kafasından açılıyor
Ara
 Konu: Cvp: Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik
 Tarih: 30.07.2012, Saat:14:31
#9
tüyü kendimi gidiyor ?yoksa tüyünü kendimi koparıyor?
Ara
 Konu: Cvp: Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik
 Tarih: 04.10.2012, Saat:15:38
#10
tşkler
Normal GREY Erkegım = PaŞa Smile
Ara
 


Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik konusu
Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik  Konusunun Linki Direk Link
Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik  Konusunun HTML Kodu HTML Link
Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik  Konusu BBCode Linki BBCode Link
Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik  Konusunu Paylaş Sosyal Paylaş


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kanat Altı kellik metuzo 2 158 02.12.2016, Saat:10:36
Son Yorum: newceri
  kafa bölgesinde bölgsel kellik szr 10 460 01.08.2016, Saat:00:49
Son Yorum: szr
  Deri hastaligi mi ? Feyza Nur 0 201 31.07.2016, Saat:16:03
Son Yorum: Feyza Nur
Sad Lutino Dişimin Kafasındaki Kellik Yardım Lütfen goktugaktug 6 741 07.04.2016, Saat:23:26
Son Yorum: goktugaktug
  Lutino kellik İst_Enes 12 920 01.03.2016, Saat:15:55
Son Yorum: BeG
  Yavruda Kellik erge 7 824 07.02.2016, Saat:16:55
Son Yorum: newceri
  Tüylerinin altındaki deri hakkında elpinhom 6 570 26.11.2015, Saat:18:27
Son Yorum: aliyil62
  Kafa üstü kellik Feyza Nur 6 826 27.10.2015, Saat:21:00
Son Yorum: Feyza Nur
  kellik sorunu raven 0 536 04.07.2015, Saat:22:10
Son Yorum: raven
  kellik Üsüyen Penguen 13 1,169 22.06.2015, Saat:10:07
Son Yorum: Üsüyen PenguenKonuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi
DMCA.com Protection Status