• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuşlarda Güneş Işığı Etkeni
#1
Güneş ışığı almayan insanların nasıl soluk ve bembeyaz bir cildi oluyorsa bu kuşlarınız içinde geçerlidir.
Güneş ışığını tam olarak alamayan kuşlarda 2-3 sene gibi bir zaman dilimi içersinde renklerde matlaşma ve yumurtlamalarında zorluklar , verimsizlik , kusun yerini sevmemesi , stres VB nedenleri ortaya çıkarır .
neşeleri de istediğiniz gibi olmaz durgun ve kırık olurlar , hastalıklara karsı dirençsizdirler. Bağışıklık sistemleri zayıf dır. Burada uzun uzun güneş ışığının faydalarını anlatmayacağım ancak yasayan bütün canlılar için vazgeçilmez bir yasam kaynağı olduğunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Bu bağlamda kuşlarımızın da güneş ışığına yedikleri yem,içtikleri su oranında son derece ihtiyaçları vardır. Özellikle yavrularımızı aldığımız su mevsimde onların tüyden çabuk çıkması ve daha sağlıklı yavrular için doğal güneş ışığına ihtiyaçları vardır kuşlar üstlerine gelen direkt güneş ışıklarından nefret ederler onlar için bir sabah güneşinde demlenmek , keyif yapmak hatta banyo yapmak çok hoşlarına gider tüylerini bazen sererek açarlar hatta kümesinizin neresi güneş alıyorsa taban da bile keyif yaptıklarını,tabanda ki kum da banyo ihtiyaçlarını giderdikleri görebilirsiniz GÜNEŞ IŞIĞI ALAN KUŞLAR GÜNEŞ DE KAN TOPLAR RENKLERİ DAHA PARLAK VE SAĞLIKLIDIR.

Her şeyin doğalından yanayım ancak çeşitli nedenlerden dolayı (yer sorunu vb. gibi)kuşlarımıza şayet güneş ışığı sağlayamıyorsak en azından bu işleve yakın özellikleri olan aydınlatmalarla bu isi bir nebzede olsa sağlayabiliriz.

Kuşların ışık dan yoksun ortamda bulunmaları, döllenmelerde büyük etken dir. Erkek kusun hormonları, normal şartlardaki kuşlara nazaran 10 kat düşük olur, buda genetik bozukluklar,bünyede değişiklikler, tüylerde bozukluklar gibi kendini gösterir. yine yarışçı arkadaşlar bakımından dikkat edilmesi lazım gelen olaylar zinciri, karartmalar, yavruların eğitimi, yavru alimi, ayrış öncesi , yarış sonrası, ışık la oynama, karatmalar gibi, aslında hepsi baslı basına konuları açar ve konuyu çok uzatmış oluruz. Işıksız ortam veya kış ortamında erkek kuşların bildiğiniz gibi döl torbaları büzüşür, daha az döl salgısı oluşur, hasta kuşlarda da bu aynisidir. bu döl torbası büzüşmeleri bizim dinlenme zamanı dediğimiz kış sezonu süresince devam eder, sizsiz olun kış aylarında bile kuşlarınızın güneş ışığından en iyi faydalanacak zemin oluşturun , onların doğal ışık almaları döl torbalarında gelişmeyi sağlıklı kılar, kendilerini yenilemelerini sağlar is de bu nedenle kuşlarımızı kış aylarında üretime hazırlamak , es zamanı aylarını en iyi şekilde kullanmak , çok kısa geçen üretim aylarından en iyi verimi almak ve bu ayları iyi değerlendirmek sağlıklı bir kış dinlenmesinden geçer.

Alıntıdır...

Bir gün kıyamet kopar çöker karanlık
ALLAH bizi affetmez çok günah aldık
Sevenler ayrılamaz,bir plan yaptık
Tüm ÇARŞI cehenneme kombine aldık.


Özel Mesaj İle Yardım Talebi Yasaktır!
#2
Bilgi için çok teşekkür ederim ben kuşlarımı balkona koymuyorum güneş çarpar mantığı ile ama Güneş ve aynı zamanda rüzgar ile kuşların hastalanma riski olmaz mı ?

#3
Güneşin zararlı etkileri arasında, güneş yanıkları, cilt kanseri ile vücudun sıvı mineral dengesindeki bozukluklar gelirken, ışınlar göz sağlığını da olumsuz etkiliyor. Güneşe korunmasız olarak uzun süre bakmak katarakt ve görme kayıplarına yol açabiliyor. Güneşin şiddetli ısı etkisine bağlı olarak güneş çarpması, şuur kaybı, felç, kalp krizi ve ölüm de görülebiliyor.

#4
Kuşlarınızı zaten direk gidip güneşin anlına bırakmayın. Ama kafesinizi güneşe bıracaksanızda , kafesinin yarısının gölgede kalmasını sağlamanız gerekirki hayvan sıkılıp bunaldığında kendini gölgeye atabilsin. Eğer hayvan kendini gölgeye atmışsa sizde rahatsız olduğunu anlarsınız. '' Diye düşünüyorum ''

Lutino Male Haydut
White Face Female Gümüş

http://i43.tinypic.com/5ycd40.jpg
#5
(02.06.2013, Saat:19:41)Bgs Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kuşlarınızı zaten direk gidip güneşin anlına bırakmayın. Ama kafesinizi güneşe bıracaksanızda , kafesinin yarısının gölgede kalmasını sağlamanız gerekirki hayvan sıkılıp bunaldığında kendini gölgeye atabilsin. Eğer hayvan kendini gölgeye atmışsa sizde rahatsız olduğunu anlarsınız. '' Diye düşünüyorum ''

peki balkona koymak doğru olurmu sabah saatleri güneşin yeni doğduğu sıralarda ben hiç ve hiç balkona koymam kafesimi yıllardır.

#6
(02.06.2013, Saat:19:44)rappelz5734 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(02.06.2013, Saat:19:41)Bgs Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kuşlarınızı zaten direk gidip güneşin anlına bırakmayın. Ama kafesinizi güneşe bıracaksanızda , kafesinin yarısının gölgede kalmasını sağlamanız gerekirki hayvan sıkılıp bunaldığında kendini gölgeye atabilsin. Eğer hayvan kendini gölgeye atmışsa sizde rahatsız olduğunu anlarsınız. '' Diye düşünüyorum ''

peki balkona koymak doğru olurmu sabah saatleri güneşin yeni doğduğu sıralarda ben hiç ve hiç balkona koymam kafesimi yıllardır.

Bende balkona koymam sadece balkona beraber çıkarız ve 25-30 dakika oynarız. O zaman sarfı içinde sirkeli su fısfıs'layıp banyosunu yaptırırım.
Buraya bir göz atabilirsiniz.
http://www.sultanpapaganlari.com/konu-pa...muyuz.html

Buda Okan kardeşimizin konuyla alakalı başlığı. http://www.sultanpapaganlari.com/konu-ku...onemi.html
Bence kuşlarınızı direk gün ışığına işkence edercesine maruz bırakmayın ama gün ışığındanda eksik etmeyin derim.

Lutino Male Haydut
White Face Female Gümüş

http://i43.tinypic.com/5ycd40.jpg


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Keşiş mi günes konuru mu Alperen8 12 540 19.01.2017, Saat:23:19
Son Yorum: Alperen8
  Kuşlarda Mineral ve Aminoasit İhtiyacı Nasıl Karşılanır? blocktrade 4 361 05.10.2016, Saat:21:10
Son Yorum: blocktrade
  Kuşlarınız Güneş Işığı Alıyor mu? Almıyorsa çözüm UV Işınları ... Er-Han 13 2,851 02.12.2014, Saat:16:20
Son Yorum: Er-Han
  güneş görmüyor mahir 2 638 04.02.2014, Saat:14:27
Son Yorum: mahir
  Evcil Kuşlarda Uygun Aydınlatmanın Önemi rascalboyfb 4 1,426 16.11.2012, Saat:10:58
Son Yorum: ekaya657Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi