• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kuşlarda bit
#1
bir arkadaşımın kafesini siyah ufak yaratıklar sarınca araştırmaya giriştim bu makaleyi sizlerle de paylaşmak istedim.ben bu kadar tehlikeli olabileceğini bilmiyordum.

Belirtileri: Kuşun sürekli kaşınması, gagası ile tüylerini sıkıştırmaya çalışarak didiklemesi, tüylerini kabarık tutarak sürekli silkinmesi ve gövdesini bir yerlere sürtmeye çalışması.

Sebepleri: Kuşun gövdesinde, tüylerinin arasında gözle görülebilen koyu renkli çok küçük canlılar var ise bunlar kaşıntıya neden olan asalak hayvanlar yani bitlerdir. Kuşların en büyük zararlılarındandır. Kuşu elimize aldığımızda kanat altı ve ense tüylerini hafifçe üflersek bitleri rahatça görebiliriz. Bu bitler kuşun geldiği yerden, başka bir hayvandan yada yeni alınmış bir kafes aksesuarından gelebilir. Eğer yavru ve yuva varsa bu kısımlarda kontrol edilmelidir.Aşırı oranda üredikleri zamanlarda öldürücüdürler. Bitleri gündüz faaliyette görme olanağı yoktur. Bunlar geceleri ortaya çıkarlar. Eğer muhabbet besleyen kişi biraz ihmalkâr yaradılışlı ve dikkatsizse, hızlı bir üreme sonucunda muhabbet bir felâketle karşı karşıya kalacaktır. Çünkü bitler çok küçük olmaları nedeniyle pek kolay görülmezler, buna karşın büyük birer kan emicidirler. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında üreme sonucu çok çabuk çoğaldıklarından dikkatli olunmalıdır.
Kafeste bit olup olmadığını anlamak için kafes geceleri dinlenir. Kuşlar huzursuz ve kıpırtılı iseler bir bit hücumu karşısındalar demektir. Tehlikelidirler, özellikle yazın ortaya çıkan bu hayvanlar, akşamları kuşa rahat vermezler. Kuşun kanını emerek onun zayıf düşmesine ve hastalanmasına neden olurlar. Tünek başlıklarındaki delikler bitlerin saklanacakları yerlerin başında geldiklerinden, buraların incelenmesiyle de varlıkları anlaşılabilir. Bitkilerdeki bitler farklı olup, kuşlar için zararlı değildir. Bitin varlığını anlamak için kafesin köşelerine, saklı bulunan alt kısımlara, dar bölgelere ve tünek kamışlarının uç kısımlarına bakılmalıdır. Bitin kendisini görebileceğimiz gibi bıraktığı beyaz dışkılarını da noktalar halinde görebiliriz. Ayrıca yuva var ise elimizi yuvaya soktuğumuzda kıpırtılarını ve kaynaşmalarını hissedebiliriz. Daha da bilemiyorsak kafesin bir köşesine küçük bir pamuk parçası yada beyaz mendil koyarsak bir kaç gün sonra burada yuvalandıklarını görebiliriz.

Tedavi : Bu bitlerden kurtulmak için eczane veya petshop lardan temin edilecek bit spreyi kullanılmalıdır. Bu tedaviye 2 - 3 gün ara ile bir kaç kez tekrarlanmalıdır. Bit spreyi kuşun tüm vücuduna, özellikle kanat altına ve boyun bölgesine sıkılmalıdır. Kuşun yüz, gaga ve göz kısmına sıkılmamasına dikkat edilmelidir. Pire tozu da bu derdinizi çözümleyecektir. Ayrıca "Jakotin" adlı ilaç ve opigal 5 tozu,rin tozu, Ektogal, lizol, karbonil, kreolin, madeni esanslar, kafur türü maddelerde kullanılabilir. Bu tozlar tünek başlıklarındaki deliklere, kafesin kenar kıyı köşelerine serpilerek, kuşların kanat altlarına dökülerek çok olumlu sonuçlar alınabilir. Bitlerin kökü kazınabilir. Özellikle kuluçka devrelerinde yuvalıkların büyük bit yuvaları olacağını; bunların yavruların kanlarını emerek ölümlerine sebep olacağını hatırlatırım. Yuvaların ilaçlanmasında yavruların tozdan zarar görmemesi için dikkatli davranılmasını tavsiye ederiz. Daha iyisi, bit bulundurabileceği düşünülen eski yuvalığın alınarak yerine yenisinin konulmasıdır. Kafesin içinin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi de önemlidir.Özellikle kafesin köşelerine, saklı bulunan alt kısımlara, dar bölgelere ve tünek kamışlarının uç kısımlarına yuvalanırlar. Bu nedenle, ya kafes ve aksesuarları sıcak su ile iyice yıkanmalı yada bahsedilen spreyden kafesin özellikle bu kısımlarına sıkılmalıdır.

alıntı : muhabbetkuşublogcu

Kuşlarınızı veterinere götürün,onlar size muhtaç.

yakışıklı piedim dengesiz kuşum boncuk Male
lutino jessica Female

http://img194.imageshack.us/img194/2257/qbqi.jpg


#2
petshopcu avisprey adında bit önleyinci verdi kuşun tuneklerine ve taban kısmına ustunden 1 kere olmak uzere arada sıkıorum özellikle yaz aylarında çok dikat etmek gerekio ...

#3
bunlar çok önemli bilgiler,tşkler açelya hanım.

#4
bizde bugun gidip aldık spreyi bakalım başlayacak bugun tedaviye.kuşu kafesiyle güneşe çıkarmakda iyi oluyormuş.

Kuşlarınızı veterinere götürün,onlar size muhtaç.

yakışıklı piedim dengesiz kuşum boncuk Male
lutino jessica Female

http://img194.imageshack.us/img194/2257/qbqi.jpg


#5
(13.05.2013, Saat:23:45)Açelya Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bizde bugun gidip aldık spreyi bakalım başlayacak bugun tedaviye.kuşu kafesiyle güneşe çıkarmakda iyi oluyormuş.

Bizim Limonda Bitlendi Galıba Kasınıp duruyo Yarın Onada Alayım Sprey Olmadı Gaz Süreriz Tongue

#6
(14.05.2013, Saat:00:38)tower Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(13.05.2013, Saat:23:45)Açelya Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bizde bugun gidip aldık spreyi bakalım başlayacak bugun tedaviye.kuşu kafesiyle güneşe çıkarmakda iyi oluyormuş.

Bizim Limonda Bitlendi Galıba Kasınıp duruyo Yarın Onada Alayım Sprey Olmadı Gaz Süreriz Tongue

normal kaşınmayla karıştırmamak lazım eminseniz sıkın ilacı kuşa.kuş geceleri rahat uyuyormu onu kontrol edin önce.akşamdan kafesi temizleyin sabah bakın bakalım hep aynı yeremi dışkılamış.dışkı birikintisi hep aynı yerdeyse rahat uymuştur ama dağınıksa kuş gece rahat uyuyamamış gezmiş demektir kafesin içinde.ayrıca kanatlarının altına bakıp üflerseniz siyah siyah görebilirsiniz bit varsa.

Kuşlarınızı veterinere götürün,onlar size muhtaç.

yakışıklı piedim dengesiz kuşum boncuk Male
lutino jessica Female

http://img194.imageshack.us/img194/2257/qbqi.jpg
Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yavru Kuşlarda İlaç Kullanımı wolf_heart 3 947 20.02.2014, Saat:20:47
Son Yorum: MetiN_06
  Kuşlarda Tüy Ve Deri Bozuklukları kellik Mehmet 14 8,341 10.05.2013, Saat:14:46
Son Yorum: Emirrr
  Kuşlarda zehirlenme Açelya 1 1,758 12.04.2013, Saat:23:41
Son Yorum: Mücahit_
  kuşlarda iç kuruma hastalığı ve tedavisi juba 1 6,109 22.11.2012, Saat:16:00
Son Yorum: ömer02
  Kuşlarda Mikroorganizmaların Yararları ve Zararları gorkem87 6 1,882 21.11.2012, Saat:02:46
Son Yorum: xıdır
  Kuşlarda Tümör ve Şişlik rascalboyfb 4 1,789 09.11.2012, Saat:19:14
Son Yorum: rascalboyfb
  Kuşlarda öğürme davranışı mutlukiraz 8 2,994 08.10.2012, Saat:13:15
Son Yorum: Nurdan
  kuşlarda soğuk algınlığı kokoş 4 1,666 11.09.2012, Saat:19:51
Son Yorum: beyza67Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi