• Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuş eğitiminde nelere dikkat edilmeli?
#1
Sinirlendikleri zaman kuşların bazı uzuvları ile oldukça acı verici saldırılar yapabileceği herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Aslında, uçan dostlarımızın içgüdüleri ve bunlara bağlı vahşi davranışları ev içerisinde istenmeyen birçok davranışı beraberinde getirir.

Kuşların oldukça sosyal ve duygusal yaratıklar olduğunu düşünürsek, yukarıdaki sorunlarla uğraşmak kuş sahipleri için oldukça zorlayıcı olabilir. Aşağıdaki maddeler istenmeyen davranışları karşısında kuşlarınıza vereceğiniz basit ama etkili davranış biçimleridir.

Kuş disiplini kuralları

Evcil hayvanınızın canınızı sıktığı ve hatta sizi çıldırttığı durumlarda fevri bir tepki vermemek için aşağıdaki şıkları hatırlamanız önemlidir.

Asla kuşunuza vurmayın. Kuşlar çok hassas yaratıklardır; en küçük bir kuvvet bile ciddi biçimde yaralanmalarına hatta ölmelerine sebep olabilir. Kuşlara fiziksel şiddet uygulamak geri dönüşü olmayan ruhsal problemlere neden olur, ayrıca sinirli ve sapkın davranışları da beraberinde getirir.

Asla kin beslemeyin. Kuşların son derece akıllı yaratıklar olmasının yanında, oldukça da duyarlı hayvanlar olduğu bilinen bir gerçektir. Kuşunuza bir rahatsızlığınızı yansıtmak istiyorsanız tatlı dilli olun ve bu süreyi olabildiğince kısa tutun. Uzun süreli olumsuz davranışlar evcil hayvanınızı duygusal olarak çöküşe götürebilir.

Asla sağlığından ödün vermeyin. Kuşunuzun yemeğinden keserek veya kafes temizliğini ihmal ederek cezalandırmak davranış bozukluklarının düzeltilmesi için kesinlikle uygun yöntem değildir. Bu davranışların zalimce olmasının yanında, hayvanınızın fiziksel ve duygusal sağlığı için de çok büyük tehditler doğurduğu bilinmektedir.

Jako Papağanı = Yakup
#2
Bu tür bilgiler yeni sultan sahipleri için çok yararlı olacak.Teşekkürler.

#3
çok doğru hepsi teşekkürler

2 İngiliz Muhabbet (Badem&Çilek)
2 Sultan(Biber&Efe)
#4
evet bende öyle düşündüm ins. burda yazanları okuyup uygularlar Smile

Jako Papağanı = Yakup
#5
İnşallah.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Serbest bırakıldıklarında dikkat edilecek hususlar Mehmet 9 8,408 28.07.2014, Saat:14:47
Son Yorum: ersoy
  gümüşün eğitiminde son nokta :) padisah_40 17 2,110 05.03.2013, Saat:23:40
Son Yorum: padisah_40
  Capkinin Egitiminde Ilerleme Kaydediyoruz:) lucky1905 13 2,456 15.12.2012, Saat:18:06
Son Yorum: lucky1905
  papagan egitiminde ceza sistemi var mıdır? nurcibrahim 7 1,683 22.11.2011, Saat:17:56
Son Yorum: farukbas77Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi