• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuluçkanın son günleri nasıl davranırlar.
#1
Arkadaşlar dün bir yavrumuzu kaybettik yumurtadan canlı çıkıp uçup gitti şimdi dolu 2 yumurta var sanırım bir kaç gün kaldı çıkmalarına lakin bizim çift sırayla hiç kalkmadan kuluçkaya yatarken şimdi ikisi arada dışlarıdalar gece yatıyorlar gündüz arada ikiside dışarıda oluyor kuluçkanın son günleri diyemi böyle yoksa bir sorun mu var anlayamıyorum yardımcı olur musunuz lütfen.
bu konuda bilgisi olan yok mu arkadaşlar özellikle yavru alanlar sizinkilerde de böyle değişiklikler oldu mu

canım grey erkekHeartduman pearl dişiHeartkrema albino-pamuk lutino
#2
Bana yardım edecek kimse yok mu kalanlarda ölürse çok üzüleceğim.

canım grey erkekHeartduman pearl dişiHeartkrema albino-pamuk lutino
#3
Ortalama 2-3 günde bir dişi kuş yem yemeye, kanat açmaya, tuvaletini yapmaya çıkar. Bunları bazen 5 dk içinde de yapabilir. 1 saat içinde de yapabilir. 1 saatliğine çıksalarda çok sorun olmaz. Sizin kuşlar nekadar süreliğine çıkıyorlar. Böyle durumda kuşlar birşeyden tedirgin olmuş veya korkmuşlardır. Bunlardan bazıları, yüksek ses, kalabalık ortam, dışarıdan gelen siren, alarm sesi vb. şeyler olabilir. Bunlar kuşunuzu tedirgin edr ve belki 4-5 saat girmez kendini güvende hissedene kadar. Böyle bir durumda eğer ki uzun süre girmiyorsa dişi. Siz biraz zorlıyabilirsiniz girmesi için. Sakın elinizle alıp yuvalığa koymayın. Kafese yaklaşınca zaten kabarıp tıslamaya başlıyacaktır ve yuvalığa kaçıcaktır. Bazen benim kuşlarımada oluyor bu durum. 2. seçenek ise dişi kuluçkaya yatmayı bırakabiliyor. Bu durumda da erkek kuşa bağlı olarak. Erkek yucalığın girişinde bekliyerek dişi kuşun dışarı çıkmasına engel oluyor ve yumurtaların üstüne yatmasına zorluyor. Ama dediğim gibi bu durum erkekle alakalı. Erkek böyle bir şey yapmıyorsa sizin yapabileceğiniz pek bir şey kalmıyor.

Lutino - Lucy
White Face - Jack
#4
(29.05.2012, Saat:04:12)Iguana Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ortalama 2-3 günde bir dişi kuş yem yemeye, kanat açmaya, tuvaletini yapmaya çıkar. Bunları bazen 5 dk içinde de yapabilir. 1 saat içinde de yapabilir. 1 saatliğine çıksalarda çok sorun olmaz. Sizin kuşlar nekadar süreliğine çıkıyorlar. Böyle durumda kuşlar birşeyden tedirgin olmuş veya korkmuşlardır. Bunlardan bazıları, yüksek ses, kalabalık ortam, dışarıdan gelen siren, alarm sesi vb. şeyler olabilir. Bunlar kuşunuzu tedirgin edr ve belki 4-5 saat girmez kendini güvende hissedene kadar. Böyle bir durumda eğer ki uzun süre girmiyorsa dişi. Siz biraz zorlıyabilirsiniz girmesi için. Sakın elinizle alıp yuvalığa koymayın. Kafese yaklaşınca zaten kabarıp tıslamaya başlıyacaktır ve yuvalığa kaçıcaktır. Bazen benim kuşlarımada oluyor bu durum. 2. seçenek ise dişi kuluçkaya yatmayı bırakabiliyor. Bu durumda da erkek kuşa bağlı olarak. Erkek yucalığın girişinde bekliyerek dişi kuşun dışarı çıkmasına engel oluyor ve yumurtaların üstüne yatmasına zorluyor. Ama dediğim gibi bu durum erkekle alakalı. Erkek böyle bir şey yapmıyorsa sizin yapabileceğiniz pek bir şey kalmıyor.
çok teşekkür ederim sağ olun aslında bende dediğiniz gibi yapıp biraz zorladım dün fakat bugün tam pes ettim çünkü korkuyorlardı sonra baktım erkek yuvada hemen uzaklaştım belki benim fazla ilgim rahatsız ediyor diye düşündüm haziran 1 son gün çıkmazlarsa yapacak bir şey yok inanın 2 gündür vicdan azabından kahroldum ben mi sebep oldum diye artık hiç yaklaşmıyorum hallerine bıraktım zaten yaklaşmamın amacıda dolu yumurtalar bir kaç günleri varken ölmesinler diye idi anladım ki her şeyi akışına bırakmak lazım.


canım grey erkekHeartduman pearl dişiHeartkrema albino-pamuk lutino
#5
Aynen öyle Kübra hanım, herşeyi akışına bırakmanız lazım. Arada ufak çaplı dokunuşlar yapılabilir ama kuluçka çok hassas birşey, oyüzden kuşun bulunduğu ortam çok önemli. Bir de kuştan kuşa farkediyor tabi. Ben şuanda bulunan çiftimden 2 yıl boyunca hiç yavru alamadım. Kuluçkaya yatmasına rağmen. Ya boş çıkıyordu, yada yumurtayı soğutuyordu. Ama şuanda kendini gaet güvende hissediyorlar ve neredeyse hiç boş çıkmıyor.

Lutino - Lucy
White Face - Jack
#6
Her şey normale döndü çok şükür fakat ileride bir daha kuluçkaya karar verirler ise çok daha farklı bir ortam hazırlayıp hiç muhatap olmayacağım kendileri ile bu ilk olduğundan aşırı üstlerine düşmüştüm bir daha aynı hataya düşmem artık

canım grey erkekHeartduman pearl dişiHeartkrema albino-pamuk lutino


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bunlar nasıl eş Mysticc 4 165 20.06.2017, Saat:15:51
Son Yorum: Mysticc
Exclamation Sultanlarımın eş tutup tutmadığını nasıl anlarım ? Golgeadam 16 1,277 26.04.2017, Saat:18:13
Son Yorum: Golgeadam
  Delinen Yumurta Nasıl Kurtarılır? ünal64 2 255 07.04.2017, Saat:18:47
Son Yorum: nil sip
Bilgi Rep nedir, Nasıl Kazanılır? Emrullah 5 254 14.03.2017, Saat:15:16
Son Yorum: Emrullah
  Albino sultanima nasil es almaliyim dthuseyin 4 471 31.10.2016, Saat:22:34
Son Yorum: dthuseyin
  Eşleşme Isteği Nasıl Geçer ? Bağlamatör 4 346 23.10.2016, Saat:21:14
Son Yorum: Bağlamatör
  Çiftleşme ne kadar zaman sürer. Yuvanın içi nasıl olmalı. xyerhan 9 1,264 01.08.2016, Saat:23:41
Son Yorum: xyerhan
  Eş tutduklarını nasıl anlıyabılırım ? Tufanerkol 2 500 04.07.2016, Saat:03:26
Son Yorum: Tufanerkol
  Nasıl bir çiftoluşturmalıyım sefer 5 490 20.06.2016, Saat:09:58
Son Yorum: hks
  Dişinin hamile olduğu nasıl anlaşılır ??!!! usmanefendii 2 683 03.06.2016, Saat:18:06
Son Yorum: EmirrrKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi