• 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kuluçkanın son günleri nasıl davranırlar.
#1
Arkadaşlar dün bir yavrumuzu kaybettik yumurtadan canlı çıkıp uçup gitti şimdi dolu 2 yumurta var sanırım bir kaç gün kaldı çıkmalarına lakin bizim çift sırayla hiç kalkmadan kuluçkaya yatarken şimdi ikisi arada dışlarıdalar gece yatıyorlar gündüz arada ikiside dışarıda oluyor kuluçkanın son günleri diyemi böyle yoksa bir sorun mu var anlayamıyorum yardımcı olur musunuz lütfen.
bu konuda bilgisi olan yok mu arkadaşlar özellikle yavru alanlar sizinkilerde de böyle değişiklikler oldu mu

canım grey erkekHeartduman pearl dişiHeartkrema albino-pamuk lutino
#2
Bana yardım edecek kimse yok mu kalanlarda ölürse çok üzüleceğim.

canım grey erkekHeartduman pearl dişiHeartkrema albino-pamuk lutino
#3
Ortalama 2-3 günde bir dişi kuş yem yemeye, kanat açmaya, tuvaletini yapmaya çıkar. Bunları bazen 5 dk içinde de yapabilir. 1 saat içinde de yapabilir. 1 saatliğine çıksalarda çok sorun olmaz. Sizin kuşlar nekadar süreliğine çıkıyorlar. Böyle durumda kuşlar birşeyden tedirgin olmuş veya korkmuşlardır. Bunlardan bazıları, yüksek ses, kalabalık ortam, dışarıdan gelen siren, alarm sesi vb. şeyler olabilir. Bunlar kuşunuzu tedirgin edr ve belki 4-5 saat girmez kendini güvende hissedene kadar. Böyle bir durumda eğer ki uzun süre girmiyorsa dişi. Siz biraz zorlıyabilirsiniz girmesi için. Sakın elinizle alıp yuvalığa koymayın. Kafese yaklaşınca zaten kabarıp tıslamaya başlıyacaktır ve yuvalığa kaçıcaktır. Bazen benim kuşlarımada oluyor bu durum. 2. seçenek ise dişi kuluçkaya yatmayı bırakabiliyor. Bu durumda da erkek kuşa bağlı olarak. Erkek yucalığın girişinde bekliyerek dişi kuşun dışarı çıkmasına engel oluyor ve yumurtaların üstüne yatmasına zorluyor. Ama dediğim gibi bu durum erkekle alakalı. Erkek böyle bir şey yapmıyorsa sizin yapabileceğiniz pek bir şey kalmıyor.

Lutino - Lucy
White Face - Jack
#4
(29.05.2012, Saat:04:12)Iguana demiş ki: Ortalama 2-3 günde bir dişi kuş yem yemeye, kanat açmaya, tuvaletini yapmaya çıkar. Bunları bazen 5 dk içinde de yapabilir. 1 saat içinde de yapabilir. 1 saatliğine çıksalarda çok sorun olmaz. Sizin kuşlar nekadar süreliğine çıkıyorlar. Böyle durumda kuşlar birşeyden tedirgin olmuş veya korkmuşlardır. Bunlardan bazıları, yüksek ses, kalabalık ortam, dışarıdan gelen siren, alarm sesi vb. şeyler olabilir. Bunlar kuşunuzu tedirgin edr ve belki 4-5 saat girmez kendini güvende hissedene kadar. Böyle bir durumda eğer ki uzun süre girmiyorsa dişi. Siz biraz zorlıyabilirsiniz girmesi için. Sakın elinizle alıp yuvalığa koymayın. Kafese yaklaşınca zaten kabarıp tıslamaya başlıyacaktır ve yuvalığa kaçıcaktır. Bazen benim kuşlarımada oluyor bu durum. 2. seçenek ise dişi kuluçkaya yatmayı bırakabiliyor. Bu durumda da erkek kuşa bağlı olarak. Erkek yucalığın girişinde bekliyerek dişi kuşun dışarı çıkmasına engel oluyor ve yumurtaların üstüne yatmasına zorluyor. Ama dediğim gibi bu durum erkekle alakalı. Erkek böyle bir şey yapmıyorsa sizin yapabileceğiniz pek bir şey kalmıyor.
çok teşekkür ederim sağ olun aslında bende dediğiniz gibi yapıp biraz zorladım dün fakat bugün tam pes ettim çünkü korkuyorlardı sonra baktım erkek yuvada hemen uzaklaştım belki benim fazla ilgim rahatsız ediyor diye düşündüm haziran 1 son gün çıkmazlarsa yapacak bir şey yok inanın 2 gündür vicdan azabından kahroldum ben mi sebep oldum diye artık hiç yaklaşmıyorum hallerine bıraktım zaten yaklaşmamın amacıda dolu yumurtalar bir kaç günleri varken ölmesinler diye idi anladım ki her şeyi akışına bırakmak lazım.


canım grey erkekHeartduman pearl dişiHeartkrema albino-pamuk lutino
#5
Aynen öyle Kübra hanım, herşeyi akışına bırakmanız lazım. Arada ufak çaplı dokunuşlar yapılabilir ama kuluçka çok hassas birşey, oyüzden kuşun bulunduğu ortam çok önemli. Bir de kuştan kuşa farkediyor tabi. Ben şuanda bulunan çiftimden 2 yıl boyunca hiç yavru alamadım. Kuluçkaya yatmasına rağmen. Ya boş çıkıyordu, yada yumurtayı soğutuyordu. Ama şuanda kendini gaet güvende hissediyorlar ve neredeyse hiç boş çıkmıyor.

Lutino - Lucy
White Face - Jack
#6
Her şey normale döndü çok şükür fakat ileride bir daha kuluçkaya karar verirler ise çok daha farklı bir ortam hazırlayıp hiç muhatap olmayacağım kendileri ile bu ilk olduğundan aşırı üstlerine düşmüştüm bir daha aynı hataya düşmem artık

canım grey erkekHeartduman pearl dişiHeartkrema albino-pamuk lutino


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
Exclamation Sultanlarımın eş tutup tutmadığını nasıl anlarım ? Golgeadam 16 1,113 26.04.2017, Saat:18:13
Son Mesaj: Golgeadam
  Delinen Yumurta Nasıl Kurtarılır? ünal64 2 160 07.04.2017, Saat:18:47
Son Mesaj: nil sip
Bilgi Rep nedir, Nasıl Kazanılır? Emrullah 5 199 14.03.2017, Saat:15:16
Son Mesaj: Emrullah
  Albino sultanima nasil es almaliyim dthuseyin 4 412 31.10.2016, Saat:22:34
Son Mesaj: dthuseyin
  Eşleşme Isteği Nasıl Geçer ? Bağlamatör 4 310 23.10.2016, Saat:21:14
Son Mesaj: Bağlamatör
  Çiftleşme ne kadar zaman sürer. Yuvanın içi nasıl olmalı. xyerhan 9 1,203 01.08.2016, Saat:23:41
Son Mesaj: xyerhan
  Eş tutduklarını nasıl anlıyabılırım ? Tufanerkol 2 446 04.07.2016, Saat:03:26
Son Mesaj: Tufanerkol
  Nasıl bir çiftoluşturmalıyım sefer 5 440 20.06.2016, Saat:09:58
Son Mesaj: hks
  Dişinin hamile olduğu nasıl anlaşılır ??!!! usmanefendii 2 635 03.06.2016, Saat:18:06
Son Mesaj: Emirrr
Rainbow bir dişinin hamile olduğu nasıl anlaşır yeni üyeyimm usmanefendii 1 484 02.06.2016, Saat:20:35
Son Mesaj: hksBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi