• 5 Oy - 3.4 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kronik Yumurtlama (Kızgınlık Yumurtlaması)
#1
Yumurtlama süreci birçok faktör tarafından uyarılır.
•Gün/gün ışığının uzunluğu
•Beslenmede kullanılan yem
•Yağış miktarı
•İklim özellikleri
•Çiftleşme arzusu/kızışma
Bu faktörler kanatlıları yumurtlamaya teşvik eder. Kuşun yumurtlaması için yumurtanın döllenmiş yumurta olması gerekmez. Aslında kuşun yumurtlaması için eşi olması gerekmez.

Kronik yumurtlama evcilinizin yoğun kalsiyum ihtiyacı duymasına neden olacaktır, buna bağlı olarak problemler yaşanabilir. Bir yumurta kabuğu, öncelikle kalsiyumdan yapılır. Kalsiyum, kuşun vücudundaki kalsiyum depolarından gelir. Kemikler ve kaslar, bir yumurta kabuğu için gereken kalsiyumun neredeyse hepsini sağlar. Kabuk ihtiyaçlarını oluşturmakta kullanılarak harcanan kalsiyumdan dolayı vücudun uygun şekilde iş görmeye devam edebilmesi için bunun yerine koyulması zorunludur. Kalsiyum, kas işlevleri ve kuvvetli kemiklerin oluşturulmasında öncelikli bir gereksinimdir. Kronik yumurtalama halinde, kalsiyum depoları tüketilir ve vücut uygun şekilde iş göremez. Bu durum “hipokalsemi” kanda kalsiyum miktarının azalmış olması hali olarak bilinir. Hipokalsemiyle ilişkilendirilen yumurtalamada en çok bilinen problem yumurta tıkanıklığıdır. Düşük düzeydeki kalsiyum yüzünden rahim kasları işlev bozukluğu gösterir ve yumurtayı dışarı çıkaramaz. Hipokalsemi aynı zamanda felç benzeri davranışlara ve kırılgan kemiklere sebep olabilir.

Doğru müdahale edilmediği ve rahatsızlıkları giderilmediği sürece yumurtlamaya devam eden evcilleriniz için 5-6 yumurtadan sonrası tehlike arz etmektedir.

Kronik yumurtlama tedavisinde ilk adım evcilinizi tam bir diyete sokmaktır. Dengeli bir beslenme programı uyguladığınız evciliniz kronik yumurtlamanın doğuracağı tehlikelerden uzak olacaktır.

Evcilimin kronik yumurta yapmasını önlemek için ne yapabilirim?

•Evcilinizin yumurtladığı yumurtaları altından almayın. Bazen yumurta döngüsünü durdurmanın en kolay yolu kuşun kuluçkaya yatmasını sağlamaktır. Yumrutalarını altından alırsanız yaşam döngüsünü sağlamak için içgüdüsel olarak tekrar yumurtlamaya çalışacaktır. Evciliniz yumurtaların boş olduğunu anlayınca kuluçkadan vazgeçecektir. Eğer ısrarla kuluçkaya yatmaya devam ediyorsa, onu vazgeçirmek için hobi ve el sanatları ürünlerinin satıldığı mağazalardan hemen hemen aynı boyutta ahşap bir yumurta temin edebilirsiniz. Evcilinizin bu yumurtaya yatmasını sağlayarak onu kuluçkadan uzaklaştırabilirsiniz.
•Üreme için uyarıcı davranışta bulunmasını sağlayacak her şey çıkarılmalıdır. Karanlık, ayakkabı kutuları, çantalar, dolap, çekmece benzeri sınırlandırılmış/kuytu yerler, bir yuva olarak kullanılabilir. Böyle yerlere ulaşıp kullanmasına da engel olunmalıdır. Uygunsuz bir yere oturmasının ve yumurtlamasının önlenmesi için kafesin altındaki ızgaralar çıkarılmamalıdır. Dişiler; nadiren, fırsat buldukça kendilerini tatmin etmek için favori bir oyuncak veya tüneği seçebilirler. Bu tür davranışa yol açan aksesuar çıkarılmalıdır. Kuşun çevresi ve oyun alışkanlıklarında da başka değişiklikler ve düzenlemelere ihtiyaç duyulabilir.
•Evcilinizin yaşam alanında parlak ışık kullanmayın. Karanlıkta kaldığı süreyi uzatın (uyuma saatine 1 yada 2 saat daha ekleyin, örneğin akşam 21.00 sularında uyuyorsa, 19,30-20.00 saatlerinde uyumasını sağlayın). Bunun etkili olabilmesi için evcilinizin bulunduğu ortamın tam karanlık ve sessiz bir otam olmasına dikkat edin(eğer televizyon vb. ışık kaynağı aletler varsa kafesin üzerini örtün) Günlerin uzaması kuşları kronik yumurta yapmaya teşvik eder.
•Evcilinizi kızışma hareketlerinden vazgeçirmelisiniz. Dişi sultanlar çiftleşme arzularını kuyruklarını havaya kaldırıp kafalarını aşağı eğerek belli ederler. Bu bir kur davranışıdır. Böyle zamanlarda evcilinizi kafesinin dışına çıkarın ve oyalanmasını sağlayın. Yeni oyuncaklar temin ederek oyalanmasını sağlayın. Evcilinizin sırtını veya kuyruk altını sevmek maksatlı okşamayın bu davranışınız onu daha da kızıştıracaktır.
•Kafesin ev içindeki konumunu değiştirin ve içindeki aksesuarların yerini yeniden düzenleyin. Uzun süre düzeni değişmemiş kafese evciliniz iyice alıştığından rahat yumurtlayacaktır. Evcilinizi farklı bir kafese koymak veya kafesin ev içindeki yerini değiştirmek, mevcut ortam değişeceğinden kronik yumurtlamayı önleyebilir.
•Evcilinize optimal beslenme sağlayın.
•Üretim ve yumurtlama dönemlerinde evciliniz protein ve vitamine ihtiyaç duyar ve yoğun miktarda kalsiyum tüketir. Özellikle üreme sezonlarında tam ve dengeli bir diyet çok önemli. Taze meyve, filizlendirilmiş tohum, sebzeler, haşlanmış pirinç diyetinde kullanılmalıdır.
•E vitamini yüksek, fındık ve yumurta gibi yağlı gıdaları azaltın. Bunun yerine suyuna E vitamini takviyesi yapın.
•Tam spektrumlu (full spectrum) ışık sağlayın. Tam spektrumlu güneş ışığı evcilinizin kalsiyum metabolizması için gereklidir. Günde en az 2 saat tam spektrumlu florsan ampul ile ışık sağlamanız faydalı olacaktır.
•Hormon enjeksiyonları hakkında veterinerinize başvurabilirsiniz. Aşırı yumurtlama durumlarında veteriner hekimler çevresel ve beslenme değişikliklerine ek olarak hormon enjeksiyonu önerebiliyorlar. Hormon enjeksiyonları nisbeten güvenli ve kronik yumurtlama dönemlerindeki kuşların aşırı yumurtlamalarını azaltmaya yardımcı olabiliyor.
ALINTIDIR.

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız [Resim: http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif] butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Yüklemek İçin Tıklayın.!
#2
Eline sağlık kardeşim teşekkürler.

#3
Kronik yumurtlamada dengeli beslenmenin önemi büyük demekki..

Teşekkürler..

KursunAsker, üyesi Sultan Papağanları - Sultan Papağanı Forum forumlarına 14.07.2011 tarihinde katılmıştır.


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Çiftleşmeden 1 hafta sonra yumurtlama durumu murat3576 9 212 03.04.2017, Saat:23:16
Son Mesaj: sefer
  yumurta mı geliyor? erkek varken kızgınlık yumurtası olur mu? murat3576 14 487 25.03.2017, Saat:14:31
Son Mesaj: sezer Bey
  Kızgınlık Yumurtası daghan1tr 18 456 05.03.2017, Saat:12:52
Son Mesaj: daghan1tr
  Yumurtlama Onur Ermiş 2 170 21.02.2017, Saat:20:13
Son Mesaj: Onur Ermiş
  1,5 yaşında kızgınlık yumurtası yok. soude 3 222 09.02.2017, Saat:22:21
Son Mesaj: Ayşe32
  Yumurtlama döneminde vitamin???Acil yardım arkadaşlar Oğluş ege 2 244 27.01.2017, Saat:11:03
Son Mesaj: powerbird
  Yumurtlama ile ilgili Medpower 2 234 23.11.2016, Saat:09:20
Son Mesaj: aliyil62
  Yumurtlama sonrası Karanlık_Olan 2 232 10.11.2016, Saat:13:33
Son Mesaj: Karanlık_Olan
  Yumurtlama Karanlık_Olan 2 246 08.10.2016, Saat:19:16
Son Mesaj: Karanlık_Olan
Bilgi Kızgınlık Yumurtası Mı? Selam 0 237 15.09.2016, Saat:16:58
Son Mesaj: SelamBu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi