• 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kıbrıstan Papağan alacağım yardım eder misiniz
#1
Epeydir Kıbrıstan Sultan Papağanı almayı düşünüyordum. Bu günlerde gözümü kararttım ve kesin alacak duruma geldim. Fakat bazı konular beni engelliyor. Bunlardan ilki Kıbrıstan Gazimagusa Hayvanat bahçesindeki hayvan satış bölümünden yaklaşık 3-4 haftalık bir çift yavru almayı düşünüyorum. Eğer buradan alanlar varsa acaba görüşlerini yazabilirler mi.
Ayrıca arkadaşımla alacağımız için 4-5 ay sonra kuşları ayırıp Konyaya kesin dçnüş yapmayı düşünüyorum. Ayrılık konusunu sorduğum papağan yetiştiricileri "Çiftler ayrılınca sorun çıkmaz. Fakat büyük papağan türlerinde sıkıntılar olabilir" dediler. bu konuda kesin bilgileri olanlar varsa yardımcı olmaları büyük önem taşıyor.
Son olarak ise Kıbrıs'ın havası nemli Konyanın havası ise kuru. hava değişimi kuşu öldürür mü yoksa Sultan papağanları da muhabbet kuşları gibi belli süredem sonra bu havaya adapte olabilirler mi. (Kuşu gemiyle değil uçakla götürmeyi düşünüyorum. Acaba gümrükte veya havaalanında sorun çıkar mı)


Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

İsim: Tayyare
Tür: Pearl
Cinsiyet: Dişi
#2
Gümrükte belge isteyebilirler sağlık belgesi felan.Bu arada hangi uçakla geliceksiniz her uçak evcil hayvan taşımıyor.Bu aralar bir kurumun uçağında evcil hayvan taşıma olduğuna dair reklam çıkmıştı.Hagisi bilmiyorum.Sad Götürdüğünüz yerin havasına adapte olabilir ama evinizin içi fazla nemli olmaması gerekir.Nemi alması için kalorifer veya sobanın yanına küçük bir kovada su koyabilirsiniz.

#3
Buralardan araştırdığıma göre Pegasus 20 tl karşılığında evcil hayvan alıyormuş. Kıbrısta hava aşırı nemli. Konyada ise bilindiği gibi kuru bir hava var. Kuşu Yazın Türkiyeye götüreceğim. Bazıları havadeğişiminden ölür falan diyor. Kıbrıstaki Sultan papağanlarının bünyesi fazla dayanıklı değil gibi söylentiler var. Fakat bence bu kuşlar her yerde aynı dirence sahiptirler.

Esas olarak Konya da alacaktım papağanı fakat 120 Tl fiyat çektiler. Sadece kuş için. ayrıca 3-4 haftalık kuşlar da ellerine pek geçmiyor herhalde. Üretim fazla yokmuş. Kıbrısta 50 Tl Sultan papağanı satılıyor. ayrıca yabru da ellerine sıklıkla geçiyormuş. Benim Türkiyeye getirmem toplam 150 Tl dolaylarında tutuyor.

İsim: Tayyare
Tür: Pearl
Cinsiyet: Dişi
#4
Aramıza hoşgeldiniz Ali Bey...
Eşlerin ayrılması hakkında da ben yorum yapayım; "Sultan papağanlarının genel karakterlerinde tek eşlilik vardır. Bu göz önüne alındığında kuşunuza bir eş seçerken dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Çünkü kuşlar birbirlerini çift olarak kabul ettikleri zaman bu kuşları ayırmanız oldukça üzücü sonuçlar doğurabilir."

Hava değişimi ilk başlarda sorun yapabilir ama zamanla alışır.Gümrükten evrak isteyebilirler, karantinaya alınma gibi işlemler olduğunu duydum ama tam bilgi değilim.

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız [Resim: http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif] butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Yüklemek İçin Tıklayın.!

Forum Kuralları
İlan Kuralları
Konu Açma Kuralları
#5
"Sultan papağanlarının genel karakterlerinde tek eşlilik vardır. Bu göz önüne alındığında kuşunuza bir eş seçerken dikkatli olmanızı tavsiye ederim. Çünkü kuşlar birbirlerini çift olarak kabul ettikleri zaman bu kuşları ayırmanız oldukça üzücü sonuçlar doğurabilir."


Öncelikle hoşbulduk. Beni de endişelendiğim konu bu eşlilik meselesiydi. Burada sormadığım veteriner, kuş satıcısı kalmadı. Hepsinden de öyle ölümcül sonuçları olmaz. Dediler. Ayrıca " Yok canım, ben bilmem kaç yılldır bunlarla uğraşıyorum. öyle bir şey başıma gelmedi" diyenlerden tutun " Olur mu yaw sonuçta bunlar da muhabbet kuşu gibi birşey." diyenler dahi oldu. Ama genel kanı birşey olmadığı. Artık bilemiyorum. ben de daha önce bir arkadaşımın papağanını beslemiştim ama o tekti.
Benim bir arkadaşım ben besledim fakat hiç ayırmadım birbirlerinden o yüzden nolur bilmiyorum dedi.

Peki sizin tavsiyeniz nedir.
Kuşları tek tutmamız mı gerekiyor.
Bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim.

İsim: Tayyare
Tür: Pearl
Cinsiyet: Dişi
#6
Öncelikle muhabbet kuşları ile sultan papağanları çok farklı karakterlere sahiptirler.Ayırmanız halinde olabilecek şey kuşların strese girmesidir, yem yemeyebilir hatta kendi tüylerini yolabilir agresif saldırgan olabilir.Anladığım kadarıyla kuşlar yavru olacak ve belli zaman sonra ayrılacak ayrı kafeslerde tutmanız bunun çözümü olabilir kafeste tek kalmaları bir nebzede olsa onları stresten uzak tutabilir.Hatta imkanınız varsa ayrı odalarda ayrı kafeslerde bakmanız daha iyi olur.

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız [Resim: http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif] butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.

Fotoğraf Yüklemek İçin Tıklayın.!

Forum Kuralları
İlan Kuralları
Konu Açma Kuralları


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Kuşum kaçtı çok acil yardım... Emrullah 13 423 05.04.2017, Saat:17:07
Son Mesaj: Emrullah
  Tek goz hastalıgi hk. Acil yardım orkun28 0 115 01.04.2017, Saat:11:46
Son Mesaj: orkun28
  Erkekmi dişimi yardım? Fmc25 5 296 18.03.2017, Saat:15:19
Son Mesaj: raifmeric
  Kuşumun durumu ortada, lütfen yardım ! berkantkeskin28 19 580 18.03.2017, Saat:00:08
Son Mesaj: raifmeric
Heart Güvenilir Üreticiler. Yardım Onyxeyes 0 125 10.03.2017, Saat:23:40
Son Mesaj: Onyxeyes
  Papağan yatağı gerekli midir GhettoBird 3 146 01.03.2017, Saat:21:30
Son Mesaj: sezer Bey
  Yardim edin saçları döküldü Hamza-sultan 1 152 13.02.2017, Saat:10:47
Son Mesaj: EKOL
  Kuşumu kışın yıkamalımıyım acil yardım Fmc25 3 218 07.02.2017, Saat:18:18
Son Mesaj: paşa40
  Çiftleşme hakkında yardım rumeliruzgari 2 196 04.02.2017, Saat:23:30
Son Mesaj: paşa40
  ötüşü hakkında video yükledim bakar mısınız arkadaşlar paşa40 2 220 31.01.2017, Saat:06:27
Son Mesaj: muratyildiz27Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi