• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kanaryalarda Kuvvetli Bakim (Zengin Hastalığı) ve Aşk Hastalığı
#1
Kuvvetli Bakim (Zengin Hastalığı)
Belirtileri: Bu hastalığın belirtisi ayaklarda, tırnaklara yakın kısımların şişmesi ve ayak derilerinde mantar türü görünümler ye da döküntülerdir. Bu sislikler ye da belirtiler kusun vücudunun diğer kısımlarında da gözlenebilir.
Sebepleri: Kanaryasını seven hemen her insan kuşunun bakımını elbette elinden geldiğince iyi yapmak ister. Ancak her türlü yiyecekleri temin etmek ve onu vitaminlerle kuvvetlendirmek her zaman kuşunuzun sağlıklı olması anlamına gelmez. Eğer birde normal yiyeceklerin yanında uzun süreli bal gibi kuvvetli besinler verir üstüne üstelik birde yine uzun süreli vitamin takviyesi yaparsak kuşumuz sağlıklı olmaz, aksine bu tür kuvvetli gıdalar sonucu ölüme kadar uzanan bir hastalığa yakalanır. Bu hastalığın adi halk dilinde "zengin hastalığı" dır.

Tedavi: Tedavisi için ise öncelikle verilen kuvvetli besinler bir süre kesilmeli ve normal yemlerinin yani sıra bol yeşillik verilmelidir. Ayakların tedavisi için bir hafta boyunca iyileşme gözlenene kadar ayaklar alkole temizlenerek herhangi bir iyileştirici pomat (Terramcyn, Bactom, Lamisil, Exoderil vs. ) sürülür.

Aşk Hastalığı

Belirtileri: Dişi yada erkek kanaryanın sebepsiz yere bir kaç gün içerisinde ölüme varabilecek kadar zayıflaması hırçınlaşması ve dişilerin cılk dediğimiz döllenmemiş, içi bos yumurta yumurtlaması.
Sebepleri: Çiftleşme zamanlarında çoğunlukla dişi kanaryalarda görüldüğü gibi erkek kanaryalarda da nadiren görülür.

Tedavi: Dişiyi erkeğin yada erkeği dişinin yanına koymaktır. Eğer erkek ye da dişi kısa zamanda bulunamazsa verilen yemini değiştirilerek bol yeşillik verilmelidir.
Yağlanma

Belirtileri: Solunum güçlüğü, ötmede ve hareketlerde isteksizlik, Kusun toplu (tombalak) görünmesi, hareketlerinin hantallaştığı, ötme istek ve gücünün azaldığı, solunum güçlüğü çektiği ile derisinin gevsek ve buruşuk olması. Avuca alınıp karin tüylerine üflendiğinde, derisinin yağlı, kabarık sari bir görünüm taşıdığı izlenir. Aşırı şişmanlığın üremede de bazı eksikliklere ve dölleme güçlüklerine, iktidarsızlıklara neden olduğu unutulmamalıdır.

Sebepleri: Kuskusuz bu durumun baslıca nedeni, dengesiz ve aşırı besleme, proteince zengin ve unlu besinlerin gereğinden fazla verilmesidir. Bunun yani sıra, kanaryaya hareket etme olanağı tanımayan küçük kafesler de aşırı yağlanmaya neden olurlar.
Tedavi: Yağlı besinler hemen kesilmeli, bol sebze , meyve ve yeşillik verilmelidir.Kafesi büyütülmesi ve hayvana geniş hareket alanı sağlanmalıdır. Bu tedaviye bir ay kadar devam edilmelidir. Bundan sonraki devrelerde yem konusunda son derece dikkatli davranmak, kusun yakabileceği oranda, dengeli bir beslenme sağlamak gerekecektir.

Bir gün kıyamet kopar çöker karanlık
ALLAH bizi affetmez çok günah aldık
Sevenler ayrılamaz,bir plan yaptık
Tüm ÇARŞI cehenneme kombine aldık.


Özel Mesaj İle Yardım Talebi Yasaktır!
#2
e artık +1 Smile)

ÇİKO
#3
teşekkürlerSmile bendende...

Bir gün kıyamet kopar çöker karanlık
ALLAH bizi affetmez çok günah aldık
Sevenler ayrılamaz,bir plan yaptık
Tüm ÇARŞI cehenneme kombine aldık.


Özel Mesaj İle Yardım Talebi Yasaktır!
#4
Smile F04

ÇİKO
#5
sanırım ufaklık olan zengin hastalığı yaşadı bende bende teramisin ile düzelttim

SOKAK HAYVANLARI YÜZLERCE YILDIR VARLAR VE VAR OLACAKLAR !
#6
doğrudur burak hint bülbüllerindede olabiliyor bu ahstalık

Bir gün kıyamet kopar çöker karanlık
ALLAH bizi affetmez çok günah aldık
Sevenler ayrılamaz,bir plan yaptık
Tüm ÇARŞI cehenneme kombine aldık.


Özel Mesaj İle Yardım Talebi Yasaktır!


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kanaryalarda Damla(Nikris) ve Altı dil Hastalığı xıdır 5 1,865 21.11.2012, Saat:03:37
Son Yorum: Okan
  Kanaryalarda Tüy dökümü nedir nelere dikkat etmeliyiz ? Mehmet 5 2,123 17.08.2012, Saat:20:53
Son Yorum: multeci_mkKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi