• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kakadu papağanı
#1
1zwgmyf.jpg
Kakadular, doğal yaşam alanları Avustralya ve Güney Pasifik Adaları olan büyük papağanlardır. Büyük bir çoğunluğunu beyaz olmakla birlikte, siyah, gri-pembe, hatta bir iddiaya göre mavi olanları bile var. Onları tanımlayan özellikleri başlarının üzerindeki ruh hallerine göre kaldırdıkları ve indirdikleri tüyleri. Tozlu papağanlar oldukları için, astım hastası olan evlere uygun değildirler. 60-90 yıla kadar yaşayabilirler. Hatta bazı türler 120 yıl bile yaşayabilir! Bilinen 21 Kakadu türü var ama biz en sık rastlananlarını işleyeceğiz. Yandaki menüden ulaşabilirsiniz.

Karakter Özellikleri

Kakadular genellikle şöyle tanımlanırlar : “güzel, sevecen ve yumuşacık.” Bu kesinlikle doğru. Bana göre şu dünyadaki en tatlı papağanlar. Sevdirmeyi fazlasıyla seven, evcil insanlarıyla eş ilişkisi kurmaya en yakın papağanlardır. Çok çok meraklı ve oyuncudurlar. Kemirme onlar için çok büyük bir ihtiyaçtır ve gagaları da çok güçlü olduğu için eğer yeterli oyuncağı ve oyun alanını sağlamazsanız, evinizde ne kadar kemirilecek şey varsa hepsini kemirilmiş bilin. Bir kakadunun gaga kuvvetinin bir köpeğin çene gücüyle eşit olduğunu belirtelim! Güçleri bir yana, papağan türleri arasında ilgiye en çok ihtiyaç duyan papağanlardır. Kakaduları şımartmamalısınız! Bunun için ellerinden geleni yapıyor olsalar bile. Onlara bağımsızlığı ve tek başlarına oyun oynamayı mutlaka öğretmelisiniz. Aksi takdirde, size gereğinden fazla bağlanacak, size yaklaşan herkese karşı kıskançlık geliştirecek, sizden ayrı kalmaya dayanamayacak, siz yanından ayrıldığınızda bağıracak, bir dolu davranış bozukluğu geliştirecektir.

Bir de not düşmek istiyorum. Kakadular cinsel erişkinliğe ulaştıktan sonra bahar aylarında hormanlar sebebiyle beklenmedik davranışlarda bulunuyorlar, hiçbir şey yokken ısırma, daha fazla bağırma gibi. Gagaları çok güçlü olduğu için, bir Kakadu’yu özellikle bu aylarda yüzünüze çok yaklaştırmamalı ve omzunuza almamalısınız.

Konuşma

Kakadular konuşma yetenekleriyle bilinen bir tür değil. Bazı Kakadular çok net konuşup pek çok sözcük öğrenseler de, genel olarak birkaç kelimeyle sınırlı kalıyorlar. İşte size konuşan bir Kakadu videosu. Videodaki Snowy adlı Kakadu 200 kelime kadar konuşabiliyormuş.

smy1k3.gif

Beslenme, Bakım, Banyo

Kakadular doğada çilek, böğürtlen, dut, üzüm gibi sulu meyveler, bitki kökleri, tohum ve nutlarla beslenirler. Çekirdek ve tohumları çok çok seviyorlar ancak yine de %75 meyve %25 çekirdek (ay çekirdeğinden bahsetmiyorum) oranına dikkat etmelisiniz. Ve işte pek bilmediğiniz bir şey: Kakadu’lara yağlı besinleri çok az vermelisiniz, çünkü yağlı besinler onlarda çok çabuk yağ tümörlerine sebep olabiliyor. Tozlu papağanlar oldukları için sık sık banyo yapmalılar, kışın haftada bir, yazın her gün. Her şeyi kemirmeye meraklı oldukları için, evde en çok takıldıkları bölgelerdeki eşyaların onlar için güvenli olmasına dikkat etmelisiniz.

Nehir'in notu:

Beslenme konusunda ben de bir ek yapayım: Kakadular aynı zamanda yarı etçildir! "Böcek" ana besin maddelerinden biridir. Çok sık olmamak kaydıyla, kakadunuza çekirge yada bahçe böceği sunmalısınız. (sinek ve hamamböceği türü kirli haşaratları tavsiye etmem) İsteyen bu sunma işlemini bir kurban etme ayiniyle süslendirebilir. Smile Böceği ona canlı verirseniz, böcek açısından korkunç bir deneyim olmakla birlikte, can havliyle kaçan böcek kakadunuzun gözünde oyuncak/mama olarak değerlendirileceği için çok daha çekici olacaktır.

Türe Özel İhtiyaçlar

Kakadular çok zeki kuşlardır ve meşgultutulmaları gerekir. “Alırım bir kafes, içine de iki-üç tane oyuncak, tamam.” diyorsanız Kakadu beslemekten vazgeçmelisiniz. Bir Kakadu’ya, aynı boyutta bir kuşa alacağınızdan çok büyük bir kafes almalısınız ve içi oyunçakla dolu olmalı
nz1z4i.jpg

Aşağıda en küçük türlerden biri olan bir Goffin Kakadu’nun kafesini ve oyun alanını görüyorsunuz. Onun dışında evde mutlaka birkaç oyun alanı olmalı. Aşağıda en küçük türlerden biri olan bir Goffin Kakadu’nun kafesini ve oyun alanını görüyorsunuz. Her gün mutlaka kafesten dışarı çıkmalılar ve 4-5 saati dışarıda oyun oynayarak, eğitim yaparak, sizinle iletişim kurarak

29yh7hf.jpg

geçirmeliler. Bunları bir papağanın keyifli zaman geçirmesi için gerekenler olarak anlatmıyorum. Bir Kakadu için bunların sağlanmaması demek o kuşun bir sürü davranış bozukluğu geliştirmesi, tüylerini kanatana kadar yolması,
yüksek sesle bağırması demek. Ondan sonra da defalarca kere ev değiştiren, kimse tarafından istenmeyen “sorunlu” kuşlar. Kakadu beslemek inanılmaz birsorumluluktur. İnternet sitelerinde gördüğünüz o mükemmel, oyuncu, sevecen kuşları gördükçe eminim siz de bir Kakadu istiyorsunuz. O kuş neden o kadar mutlu biliyor musunuz? Çünkü onun sahibi ona yeterli zamanı, parayı ayırıyor ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılıyor, ama siz sağlayamayabilirsiniz. Dolayısıyla, ona en iyi şartları sağlayabileceğinizden gerçekten emin olmadıktan sonra eve bir Kakadu getirmemelisiniz. Çünkü, o şekilde yaşamak onun için bir eziyettir.

2s19ixd.jpg

Ses Seviyesi

Kakadular apartmanlara veya sese duyarlı kişilerin yaşadığı evlere uygun değildir. Bir Kakadu’nun ses seviyesi 153 desibele –ki bu alçaktan geçen bir uçağın ses seviyesinden fazladır- kadar çıkabilir.

BU http://www.mytoos.com/ linke tıklayın ve hoparlörlerinizi sonuna kadar açın. İşte bir Kakadu’nun bağırışı. Hoşunuza gitti mi? Sizce komşularınızın hoşuna gidecek mi? Bu son iki başlıkta pek hoş şeyler anlatmadığımı biliyorum. Ama umarım birkaç Kakadu’nun iyi bakılamayarak acı çekmesini önler bu yazı. Onların güzelliklerine vurulup alan çok fazla insan var ve ne yazık ki onlara ihtiyaçları olan hayatı sağlayamıyorlar. Ben de her gördüğüm Kakadu’yu eve götürmek istiyorum ama her defasında vazgeçiyorum, çok istememe rağmen şu anki şartlarımla bir Kakadu bakmam onun için bir eziyet. Şartlarımı değiştirdiğimde, o zaman bu dünya tatlısı kuşlardan birini almak için can atıyorum doğrusu.

Ama yine de evde bir Kakadu beslemek isteyenler için de şu alternatifi yapmışlar, bakın ne de tatlı. hahah. Acik-agizli-gulumseme

ru4ajc.jpg


alıntı

#2
dikkat Adanada kakadu kaybolmuştur bulana 7000 tl ödül vardır ! bu arada bu kuşun kökü ne kadar

#3
emeginize saglik biraz daha bilgilenmis olduk.

Öfke rüzgar gibidir,bir süre sonra diner;ama birçok dal kırılmıştır bile... _mevlana_
EVCİLLERİM
http://www.sultanpapaganlari.com/konu-ha...-oldu.html
#4
sağolasın müco Smile eline sağlık

KÜÇÜK AİLEM: http://www.sultanpapaganlari.com/konu-kucuk-ailem.html

Konu Veya Yorumun Bir,Spam,Reklam,Düzen Bozucu,Ahlak Bozucu,Argo,Alakasız,Vb İçerikli ve T.C Yasalarına Aykırı Olduğunu Düşünüyorsanız http://www.sultanpapaganlari.com/images/...report.gif butonunu kullanarak Yöneticilere Gönderebilirsiniz.
#5
+1 teşekkürler

rep veremedim yarına borcum olsun Acik-agizli-gulumseme

#6
Aynı şekilde evde bağırırsa komşular gelir valla adam mı öldürüyorlar diye SmileKonu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Monk Papağanı enes.akdas34 3 575 16.03.2017, Saat:21:51
Son Yorum: Alperen8
  Amazon papağanı GORAX 6 457 09.03.2017, Saat:19:03
Son Yorum: Ayşe32
Fikir Amazon Papağanı fiyatları??? Sebastian63 5 663 10.01.2017, Saat:12:35
Son Yorum: karamel59
Fikir Amazon Papağanı fiyatları??? Sebastian63 0 970 17.12.2016, Saat:15:54
Son Yorum: Sebastian63
  İskender ( Alexander ) papağanı hkn345 27 3,191 17.06.2016, Saat:13:07
Son Yorum: Symbiote
  Forpus Papağanı Hakkında Genel Bilgi brskktn 8 1,903 23.03.2016, Saat:21:43
Son Yorum: brskktn
  Forpus Papağanı Hakkında Bilgi Verir misiniz brskktn 2 971 20.02.2016, Saat:14:16
Son Yorum: brskktn
  Senegal papağanı kusseverim 4 1,724 29.01.2016, Saat:12:43
Son Yorum: Ragnar
  hangi papagani beslemeliyim brskktn 2 1,329 12.11.2015, Saat:22:33
Son Yorum: brskktn
  Caique Papağanı huseyin6464 14 4,603 12.10.2015, Saat:10:19
Son Yorum: CreatioNKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi