• Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kafes ve dizayn konusundaki görüşlerinizi bekliyoruz... EFECİK :)
#1
Arkadaşlar resimlerde göreceğiniz hamınefendinin adı EFE Smile kendisini erkek olarak aldık ama kız çıktı, ismide öle kaldı Smile Kendisi kuzenimin papağanı olur. Kafesin fotoğraflarını sizinle paylaşıp düşüncelerinizi almak istedik. İlk yorumların ayna ile olacağını bildiğimden o konuya açıklık getirip sizleri resimlerimizle baş başa bırakıyorum. Aile fertleri malesef evde 2. bir kuşu kabul etmediği için kuşumuzun tek başına sıkılmaması, yalnızlık çekmemesi ve en önemlisi bunalıma girmemesi için ayna koymayı kendimizce uygun gördük. Aynayı koyduktan sonrada kuşumuzda gözlemlediğimiz olumlu tablo yeterliydi bizim için... Şimdiden değerli yorumlarınız için teşşekkürler... Smile

lcm4w.jpg
lcm5y.jpg
lcm6l.jpg
lcm7g.jpg
lcm87.jpg
lcm8z.jpg
lcm9w.jpg

#2
Mandalları tünek olarak kullanmanı pek tavsiye etmiyorum. şekilleri itibariyle ayaklarını yoracaktır.
Plastik tüneklerini de değiştirmeni ve merdiveni de mümkünse tahta almanı tavsiye ederim.
Izgaralı olduğu için kafes içindeki gazete sorun değil ama dışarısı için mümkünse havlu veya örtü kullan. Yoksa kuş kemirecektir.

#3
kuş çok tatlı maşallah kalamar kemiği ve kuş kumu göremedim.biraz kalabalık sanki kafes içi ama dışını mandallarla hareketlendirmeniz hoş olmuş. ayna hakkında demiyorum o zaman birşey

Kuşlarınızı veterinere götürün,onlar size muhtaç.

yakışıklı piedim dengesiz kuşum boncuk Male
lutino jessica Female

http://img194.imageshack.us/img194/2257/qbqi.jpg


#4
kuşunuz çok güzel maşallah Smile kafes çok dolu biraz boşaltın isterseniz ve plastik tünekler yerine tahta tünek kullanın

#5
ayna zararlı

Bir çok muhabbet kuşu, etrafında diğer muhabbet kuşlarına ihtiyaç duyan sosyal kuşlar olsa da tek başlarına yetiştirilmektedirler.
Bu tek kuşların birçoğunun kafesinde oyuncak olarak plastik kuşlar veya küçücük aynalar bulunmaktadır. Mubişlerimiz kendi görüntülerinin yansımasında, kendilerini tanıma yetisine sahip değildirler ve bunu başka bir kuş olarak algılarlar. Artık bu aksesuarlar tehlikeli olarak bildirmiş ve hayvan haklarına aykırı bulmuştur. Bence bu iki aksesuarın dışında, kafese bağımlı olmadan serbest dolaşan ve yaşantımızı/evimizi paylaşan kuşlarımızı da dikkate alarak yaşam alanındaki ayna ve benzeri yansıtıcı eşya, aynalı salıncak, aynalı banyo, minik yansıtıcılı toplar, oyuncak kuş, parlak çan ve ziller, kapı/pencere ve vitrin camları, cdler,cep telefonu, cam/kristal avizeler, mikrodalga fırın camları ve benzeri gereçleri de zararlı olarak nitelendirebiliriz. Bu saydıklarım abartı olarak görülmemelidir. Kuşlarımız ev içindeki bu tür gereçlerin yerlerini çok kolay bulmakta, hatırlamaktadırlar. Türlü akrobatik hareketlerle en ufak görüntü yansımalarına yakınlaşmak istediklerinden önlem almak gerekmektedir.

Yukarıda saydığım gereçlerin tümünü “Ayna” ismi altında değerlendirerek neden uzak tutmamız gerektiğine bakalım.

En büyük zarar “Nesneye Kusma” sonucu ortaya çıkan “Kursak İltihabı”dır.
Özellikle tek tutulan erkek muhabbet kuşları başlarını aşağı yukarı sallayıp , aynaları beslemeye yönelirler. Kendi görüntülerini, potansiyel bir eş olarak görür ve iltifat / kur düşüncesi ile yiyeceğini ona verdiğini düşünür. Ama aynadaki yansıması, yiyeceği almayacaktır, bundan dolayı kuş da kustuğunu yutar, daha çok beslenerek yeniden “Eşine” besin verecek, yeniden yutacak ve böyle sürüp gidecektir.
Düşünebileceğiniz gibi, kursak mukozası, bir andan sonra ağrı vermeye başlar, veterinerler,bunun bir kursak tahrişine neden olduğunu belirtmektedirler. Kuşlar hastalanır ve acı çeker, gereksinimleri olan besinlerinin bir kısmını bu nedenle kusarlar. Normal olarak doğada bize veya evcil hayvanlarımıza zarar vermeyecek olan bakteriler ve diğer mikroplar bulunmaktadır. Ama bir kuşun kursak mukozası iltihaplandıktan sonra, bu mikroplar harekete geçerler. Sonuç, bakteriler veya mantarların neden olduğu kursak hastalığıdır.

Diğer olumsuzlukları da maddeler halinde sıralarsak:

*Aynayı sahibine karşı koruma içgüdüsü ile ısırma, hırçınlaşma
*Eğitim ve evcilleştirme çabalarını yanıtsız bırakma, alışmama
*Çevreye, sahibine ilgisizlik, kafes dışına çıkmak istememe
*Eş beğenmeme, eş, olması durumunda eşine ilgisizlik, eşler arası kıskançlık
*Kusma sonucu karşılık alınmaması nedeniyle stres
*İleri düzey kelime ezberleyememe şikayetleri (aslında bu durum yani konuşma ya da konuşmama sağlığını etkilemez, hiç gerekli de değildir ama tek kuşlar, diğer mubişlerin seslerini genelde bilmediklerinden ve sahiplerinin kullandığı kelimeleri iletişim aracı olarak tanıdıklarından aynalara tekrarlamaktadırlar)

Ne yapmalıyız?

Mümkünse ayna ve yansıtıcı aksesuarla hiç tanıştırılmamalıdır. Kafesinin yerleştirildiği konumdan da görülmemesi sağlanmalıdır.
Uzun süre var olan aynanın çıkarılması veya engellenmesi de eşini kaybetme ve yalnızlık duygusuna neden olmakta, ayrı bir stres yaratmaktadır ancak çıkarılmamasının vereceği zararlarla karşılaştırıldığında karar “çıkarma/engelleme” olmalıdır. Ancak tekrar belirtmekte yarar var, çıkarıldığında mutlaka şaşıracaklar ve geçici de olsa stres yaşayacaklardır. Özellikle serbest kuşlar için ilk aşamada ulaşamayacakları, kusma hareketini yaparken çok zorlanacakları bir konuma alınarak daha sonra da çıkarılması daha uygundur. Serbest uçuş olanağı tanınan kuşların tepkileri, 2 gün kadar sürekli bu nesneyi arayıp çok yüksek sesle bağırıp çağırmak hatta dolap, vitrin, raf içlerine girerek eşelerler . Kafese bağımlı kuşlar ise tellere asılır, yemliklere girer, tabandan kaçmaya uğraşır, sürekli öteler vs. Bu durumlarda (vakanın ağırlığına göre 1-3 gün) hiçbir şekilde duygusallık göstererek geriye takmamak önemlidir. İlgi odakları, aşağıda belirttiğim şekilde mutlaka başka yöne çekilmelidir. Ağır stres yaşamaları , tüy yolmaları engellenmelidir.

Aşırı ilgi, başka aksesuar konulması, kafes dışında serbest dolaşım sağlanarak ilgi odağının değiştirilmesi, dış oyun parkı düzenlenmesi ile yalnızlığının yaratacağı olumsuzluklar en aza indirgenebilir. Serbest dolaşım zamanlarında aynaya yönelme sözkonusu ise; bu gereçlerin bulunduğu yerlerde (oda, banyo, mutfak) tek başına bulunması önlenmeli, herhangi bir yansıtıcı nesneye yöneleceğini hissettiğinizde veya yöneldiği anda başka bir konuya odaklanmasını sağlamalısınız. Bazı yansıtıcı gereçler sürekli örtülmeli, ayna bulunan ortama girmesi gerekiyor ise geçici olarak önüne engel konulmalıdır. Ne yapılırsa yapılsın gidip bulurlar ama kısa sürede müdahale edilirse kur yapacak, kusacak kadar konsantre olamazlar.

Tüm bu uygulamalar çerçevesinde mutlaka çok uzun süre gözlemlenmeli, davranış değişiklikleri doğru yorumlanmalı ve uygun bir yöntem belirlenmelidir.

En güzel ve en uygun çözüm tabii ki "kendi seçeceği bir eş"tir.

bütün kuşlar için geçerlidir

#6
(23.03.2013, Saat:16:55)seththeking Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mandalları tünek olarak kullanmanı pek tavsiye etmiyorum. şekilleri itibariyle ayaklarını yoracaktır.
Plastik tüneklerini de değiştirmeni ve merdiveni de mümkünse tahta almanı tavsiye ederim.
Izgaralı olduğu için kafes içindeki gazete sorun değil ama dışarısı için mümkünse havlu veya örtü kullan. Yoksa kuş kemirecektir.

Hanımefendiyi kafese kapatınca kendini parçalıyordu. Bizde kafesin kapısını hep açık tuttuk ve mandalları koyduk oynasın diye. Mandalları çok sevdi üzerinde ondan ona zıplıyor oynuyor Smile Plastik tünekler ve merdivenle ilgili çalışmalarıma başlayacağım. Dışarıdaki gazeteleri kemiriyor evet onuda hemen örtü ile değiştiriyorum. Teşekkürler.Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Eski kombi kasasindan kafes tasarimi erencakmak016 9 405 05.06.2017, Saat:17:16
Son Yorum: raifmeric
  Kafes nasıl olmali Baylan 10 326 22.05.2017, Saat:05:12
Son Yorum: Baylan
  Kafes uygunmu emrahkolcu25 9 321 25.02.2017, Saat:11:53
Son Yorum: Ayşe32
  Yeni kafes çalışmam. Adige60 5 908 06.10.2016, Saat:13:17
Son Yorum: alic
  EL YAPIMI KAFES HAKINDA BILGI ALABILIRMIYIM mazlum 4 451 03.10.2016, Saat:21:52
Son Yorum: mazlum
  yeni kafes yorumlarınızı bekliyorum Sezgincakir1 6 565 25.09.2016, Saat:05:26
Son Yorum: aytaç1993
Heart sultanımın kafes sıkıntısı SelinTsn 2 400 18.07.2016, Saat:22:20
Son Yorum: SelinTsn
  Eş sultan kafes temizliği Erdem3367 8 667 30.04.2016, Saat:12:26
Son Yorum: ademusta
  Kafes uygun mu Srkya00 7 860 14.04.2016, Saat:21:07
Son Yorum: YEmre BOSTANCI
  El yapimi kafes yardim Srkya00 1 526 11.04.2016, Saat:10:45
Son Yorum: Adige60Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi